NIEZALEŻNI
FINANSOWO

eToro- opinie o platformie inwestycyjnej

eToro to platforma inwestycyjna oferująca możliwość lokowania pieniędzy w wielu rodzajach inwestycji. Prócz szerokiej gamy instrumentów finansowych, zaletami eToro są niskie opłaty, dostęp do poradników inwestycyjnych i materiałów edukacyjnych, dodatkowe funkcje takie jak CopyTrader, przyjazny interfejs oraz możliwość handlu za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Naszym zdaniem eToro to dobre miejsce na rozpoczęcie swojej przygody z inwestowaniem, niezależnie od typu inwestycji na jaki się zdecydujemy. O tym dlaczego o eToro opinie można zaleźć przede wszystkim pozytywne oraz czemu również my chwalimy tę platformę, dowiesz się czytając ten artykuł.

Na skróty:

Jak inwestować w surowce? Czy to się opłaca? Sprawdzamy!

Dopiero rozpoczynasz przygodę z giełdą? Sprawdź jak inwestować!

Czy warto inwestować we wszystkie kryptowaluty?

Załóż konto na eToro

Spis treści

Platforma eToro - co musisz wiedzieć - co musisz wiedzieć zanim skorzystasz z usług brokera?

Platforma eToro posiada ponad dekadę doświadczenia w świadczeniu usług finansowych opartych na handlu i inwestowaniu. Trading za jej pośrednictwem może rozpocząć każdy – nawet kompletny nowicjusz, niezależnie od kraju pochodzenia, poziomu zaawansowania oraz bez konieczności korzystania z profesjonalnych maklerów i globalnych instytucji finansowych.

Firma ta należy do instytucji zcentralizowanych, podlegających regulacjom – za jej pośrednictwem można handlować aktywami takimi jak akcje należące do globalnych rynków finansowych, waluty, surowce, fundusze ETF, indeksy giełdowe, kontrakty CFD ale także coraz bardziej zyskujące na popularności kryptowaluty i tokeny blockchainowe.

Zwróć uwagę na fakt, że eToro nie jest giełdą ani rynkiem finansowym – oznacza to, że kupując lub sprzedając aktywa takie jak akcje, możesz robić to tylko w obrębie tej platformy inwestycyjnej, natomiast niemożliwym jest przeniesienie pozycji na konto innego brokera lub przypisanie ich do konta innej osoby. Wyjątkiem jest handel kryptowalutami, ponieważ eToro udostępnia portfel giełdowy, dzięki któremu tokeny kryptowalutowe można przesyłać pomiędzy dowolnymi adresami.

Oferta brokera eToro - w co zainwestujesz za pośrednictwem platformy?

Omówmy pokrótce poszczególne elementy oferty eToro.

Akcje

Platforma eToro umożliwia handel akcjami spółek przy użyciu pozycji długich (nielewarowanych), kiedy akcje, bądź ich ułamki są nabywane w imieniu posiadacza konta. Transakcje tego typu nie są objęte prowizjami, marżą czy i 0połatami za zlecenie i zarządzanie.

Akcje zakupione na eToro są przechowywane na wspólnym koncie, jednak każda z nich jest przypisana danemu klientowi. W praktyce oznacza to, że nabywca nie może korzystać z części przywilejów akcjonariuszy, chociażby takich jak prawo głosu oraz podejmowania decyzji spółkowych. Bez zmian pozostanie natomiast możliwość zarządzania akcjami w kontekście zamykania pozycji i wypłacania środków, czy otrzymywania wypłat z dywidend.

Kryptowaluty

eToro to naszym zdaniem dobre miejsca, aby rozpocząć przygodę z kryptowalutami. Platforma oferuje wystarczająco szeroką jak na początek gamę aktywów kryptowalutowych, giełdę, portfel oraz narzędzia finansowe i materiały edukacyjne, dzięki którym łatwiej jest postawić pierwsze kroki na blockchainie oraz nie zostać przytłoczonym nadmiarem informacji.

W ofercie eToro znajduje się ponad 75 różnych kryptowalut. Prócz wiodących pozycji, takich jak Bitcoin czy Ethereum, znajdują się wśród nich najbardziej rozpoznawalne altcoiny – Litecoin, Ripple i wiele innych pozycji.

Niektórzy mogą uznać, że 75 kryptowalut to niewiele w stosunku do rynku, na którym znajduje się kilka tysięcy pozycji. Jesteśmy jednak prawie pewni, że większość osób z trudem wymieni chociażby 20 kryptowalut z pierwszej setki, zaś inwestowanie w „mniejsze” altcoiny jest ekstremalnie ryzykowne. Dlatego też naszym zdaniem 75 pozycji to i tak więcej, niż potrzebuje nowicjusz.

Dzięki możliwości korzystania z zaawansowanych narzędzi i wykresów analitycznych oraz dość zróżnicowaną ofertę inwestycyjną, na eToro odnajdą się również bardziej zaawansowani traderzy. Co więcej eToro umożliwia dodatkową pulę możliwości taką jak chociażby staking kryptowalut- oznacza to, że jedynie trzymając kryptowaluty w puli stakingowej, dostaniesz dodatkowe tokeny.

Dzięki możliwości przesłania środków do portfela eToro, w łatwy sposób można przesyłać aktywa z platformy eToro na decentralizowane giełdy i niezależne portfele i vice versa- odbierać tokeny z portfeli takich ja Metamask na portfel eToro. W kontekście portfeli kryptowalutowych, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem „najlepszy portfel kryptowalut” – opisaliśmy tam zagrożenia płynące z trzymania kryptowalut na giełdzie oraz przedstawiliśmy najlepsze naszym zdaniem opcje portfeli alternatywnych.

eToro posiada status regulowanego lidera fintech – wydaje nam się, że jest to scentralizowana platforma, której można zaufać.

Zanim jednak zdecydujesz się na handel kryptowalutami, przeczytaj nasz poradnik dotyczący stawiania pierwszych kroków w świecie blockchain. Kryptowaluty dla początkujących to tekst, dzięki któremu być może unikniesz kosztownych błędów.

Fundusze ETF

Handel ETF-ami na eToro to świetny sposób na dywersyfikację swoich inwestycji. Fundusze ETF, czyli exchange-traded funds, to rodzaj inwestycji, na którą składa się pula różnych instrumentów finansowych. Inwestując w ETF-y, możesz więc uzyskać ekspozycję na różne rynki, w tym akcje, surowce, czy obligacje. W naszym artykule poświęconym inwestowaniu w fundusze inwestycyjne, poświęciliśmy kilka słów na objaśnienie czym jest fundusz ETF.

Inwestowanie w ETF na eToro jest niezwykle proste i wygodne- fundusze ETF możesz kupować i sprzedawać w dowolnych momentach. ETF-y same w sobie mogą być tanimi inwestycjami, a do tego często można je kupić i sprzedać bez płacenia prowizji.

Surowce

eToro zapewnia użytkownikom łatwy dostęp do szerokiej gamy surowców, w tym złota, srebra, ropy oraz innych zasobów. Surowcami możesz handlować na różnych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone, Europa i Azja. eToro oferuje również wiele narzędzi handlowych, w tym wykresy, informacje i analizy, które mogą pomóc Ci podejmować świadome decyzje dotyczące handlu surowcami.

O samym inwestowaniu w surowce dowiesz się więcej z podlinkowanego artykułu.

Handel Kontraktami CFD (Kontraktami na różnice kursowe)*

Jeżeli myślisz o handlu kontraktami CFD, eToro zapewni Ci taką możliwość. CFD to rodzaj instrumentu finansowego, który pozwala inwestorom spekulować na wahaniach cen aktywów bazowych. eToro oferuje szeroki zakres CFD (m.in. forex, indeksy, surowce, kryptowaluty).

Jeżeli wiesz jak działają kontrakty CFD i nie jest Ci straszny mechanizm dźwigni finansowej, na e-Toro możesz handlować nimi samodzielnie, ale jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie w temacie, na platformie znajdziesz możliwość śledzenia ruchów pozostałych traderów- możesz posiłkować się takimi informacjami przy podejmowaniu własnych decyzji inwestycyjnych.

Pamiętaj, że kontrakty CFD to bardzo złożone instrumenty finansowe niezwykle wysokiego ryzyka. Wg. disclaimera dostępnego na platformie eToro (koniecznie przeczytaj w całości !), aż 76% rachunków u tego dostawcy w wyniku handlu kontraktami CFD oraz poprzez stosowanie dźwigni finansowej ponosi straty pieniężne, nie zaś zyski. Skoro tak przeważająca większość rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze, warto szczegółowo przeanalizować, czy faktycznie znajdujemy się w pozycji do grania na dźwigni.

eToro - główne zalety i wady platformy

Korzystając z platformy, klienci eToro napotkają na swojej drodze liczne zalety serwisu, jak również kilka wad. Najważniejsze z naszego punktu widzenia cechy przedstawimy poniżej.

Zalety eToro

Oferta eToro składa się nie tylko z możliwości handlu oraz niektórych transakcji bez prowizji – znajdziemy w niej szereg funkcji, które ułatwią nam trading i inwestowanie a także poszerzą naszą wiedzę i pomogą zminimalizować ryzyko utraty środków.

Platforma desktopowa i mobilna

eToro to platforma prosta w obsłudze i intuicyjna, a dodatkowo dzięki aplikacji desktopowej i mobilnej możesz monitorować portfolio za pomocą dowolnego urządzenia i z każdego miejsca na świecie.

Narzędzia dodatkowe oferowane przez platformę

Broker eToro posiada w ofercie bardzo szeroki zakres funkcji dodatkowych, pełniących funkcje edukacyjne oraz uławiające inwestowanie zarówno amatorom, jak i profesjonalnym traderom.

 • Follow Other Traders

Jedną z przydatnych opcji jest możliwość obserwowania i śledzenia transakcji pozostałych inwestorów. Na eToro możesz monitorować handel i portfolio innych użytkowników. Pamiętaj jednak, że dobrze jest wiedzieć, czy osoba, która stanie się dla nas inspiracją posiada wystarczające zasoby wiedzy aby ufać jej w ciemno – raczej radzilibyśmy sugerować się ruchami pozostałych jedynie w celu wspomagania własnych decyzji.

 • CopyTrader

CopyTrader to zautomatyzowana funkcja śledzenia transakcji innych traderów oraz kopiowania ich ruchów w czasie rzeczywistym. Jeżeli interesuje Cię inwestowanie pasywne, ta opcja może Ci się przydać, ponieważ z jednej strony pozwoli Ci na nieangażowanie się w handel, z drugiej zaś będzie przeprowadzała w Twoim imieniu operacje, bazując na zachowaniu wybranych inwestorów. Zanim jednak zdecydujesz się na zautomatyzowanie handlu w ten sposób, dobrze zastanów się w jaki sposób wybierzesz inwestora, którego ruchy chcesz kopiować.

 • Przejrzyj dokładnie historię tradingu i sprawdź, czy sukcesy jakie odnosił miały miejsce jedynie w czasie ubiegłej hossy, czy może także podczas bessy. Dobrze oceń poziom kompetencji inwestora, którego chcesz kopiować.
 • Oceń czy inwestor podejmuje kroki o akceptowalnym przez Ciebie poziomie ryzyka.
 • Zastanów się dwa razy, zanim podejmiesz decyzje o skopiowaniu przeszłych ruchów inwestora – pamiętaj, że jeżeli kupował akcje wcześniej niż ty, były one w innej cenie. Bezpieczniej będzie określić zakres kopiowania dopiero na przyszłe transakcje, z pominięciem tych z przeszłości.

Portfel eToro

Użytkownicy eToro mają do dyspozycji portfel kryptowalut, który zwiększa bezpieczeństwo ich aktywów na blockchainie oraz umożliwia wysyłanie tokenów do innych portfeli kryptowalut.

Konto demo

Konto demo to możliwość oferowania przez wiele giełd oraz serwisów inwestycyjnych, w tym przez eToro. To nic innego jak konto demonstracyjne, na którym dysponujemy pieniędzmi „na niby”, które inwestujemy w dowolne aktywa. Możemy w ten sposób przetestować rozmaite strategie oraz nauczyć się podstaw handlu bez podejmowania faktycznego ryzyka finansowego.

Konto demo pomoże nam zweryfikować, czy jesteśmy do podjęcia decyzji inwestycyjnej na koncie pieniężnym, na którym trzymamy prawdziwe środki.

Materiały edukacyjne

Wielokrotnie wspominaliśmy, że kluczem do sukcesu w inwestowaniu jest edukacja. eToro wychodzi naprzeciw naszej teorii i udostępnia użytkownikom materiały edukacyjne, z których dowiedzą się oni podstaw o aktywach, w które chcą zainwestować, poznają skalę ryzyka oraz ocenią, jaki typ inwestycji ich interesuje.

Wady eToro

Złożony system opłat

W naszym odczuciu jedną z głównych wad eToro jest dość złożony system opłat, który sprawia że niekiedy ciężko się w nim połapać. Dodatkowo, podczas gdy niektóre czynności są zwolnione z opłat serwisowych/transakcyjnych lub prowizje te są niewysokie, część transakcji objęta jest wysokimi opłatami. Poniżej kilka przykładowych opłat, które mogą niektórych zaskoczyć.

 • Opłaty za transakcje kryptowalutami dla osób zlokalizowanych w USA mogą wynosić między 0.75% a 5%, zależnie od wybranego blockchainu (kryptowaluty). 

 • Dla osób spoza USA nie ma prowizji za otwarcie lub zamknięcie długiej pozycji na akcjach giełdowych, jednak w przypadku krótkich pozycji prowizja wyniesie nas 0.18%.. 

 • W przypadku wpłacenia waluty, której eToro nie obsługuje, trzeba liczyć się z opłatą za przewalutowanie na $USD.

 • Na eToro obowiązuje podatek za brak aktywności, który wynosi 10$ rocznie w przypadku kont niepodejmujących ruchów finansowych na przestrzeni 12 miesięcy.

 • W przypadku rezydentów USA wypłata środków z eToro nie jest obciążona dodatkowymi kosztami. W przypadku osób zamieszkujących pozostałe kraje, obowiązuje opłata za wypłacenie środków wynosząca 5$.

Czy handel na eToro jest bezpieczny?

eToro to jedna z wiodących internetowych platform inwestycyjnych. Broker eToro działa pod nadzorem instytucji państwowych i podlega uznawanym regulacjom prawnym, takim jak CYSEC, FCA, CIF, MiFID i AFSL. Stanowi to potwierdzenie, że serwis przestrzega najwyższych standardów bezpieczeństwa, a to z kolei przekłada się na wysoki poziom zaufania do platformy.

Platforma jest autoryzowana przez organy regulacyjne wysokiego zaufania, jakimi są Australian Securities & Investment Commission (ASIC) oraz Financial Conduct Authority (FCA). Dodatkowo serwis otrzymał autoryzację od pomniejszych podmiotów.

Jedną z regulacji, pod które podlega eToro jest obowiązek weryfikacji tożsamości użytkowników poprzez przedłożenie dokumentów wydanych przez rząd kraju, z którego pochodzą. Proces ten przeprowadzony jest zgodnie ze standardami KYC (know your customer) oraz AML (anti money laundering). Zabieg weryfikacji posiadacza konta służy przede wszystkim ochronie traderów przed oszustwami i działalnością przestępczą.

eToro wydaje się być bezpieczną platformą handlową, jednak historia pokazała wielokrotnie, że powinniśmy mieć się na baczności i wykazywać ograniczone zaufanie co do każdego podmiotu, który będzie zarządzał naszymi pieniędzmi, niezależnie od renomy firmy. Niedawny upadek giełdy FTX jest świetnym dowodem na to, że „papier przyjmie wszystko”- firma zdołała oszukać nawet doświadczonych i znanych inwestorów, którzy w wyniku nieprawidłowości niewykazanych w raportach potracili swoje fortuny.

Przed zainwestowaniem na jakiejkolwiek platformie inwestycyjnej czy giełdzie kryptowalut, samodzielnie sprawdź obowiązujące warunki, wiadomości na temat firmy oraz upewnij się, że nic nie wzbudza Twoich podejrzeń.

Jak otworzyć konto eToro?

Procedura zakładania konta na eToro jest naprawdę prosta i szybka.

 • Zarejestruj konto używając adresu email lub konta w serwisie Gmail lub na Facebooku

 • Wypełnij kroki KYC i potwierdź swoją tożsamość przesyłając załączając zdjęcie swojego paszportu lub dowodu osobistego. Dodatkowo potrzebny będzie dokument poświadczający o Twoim adresie zamieszkania. Może być to faktura wystawiona na Twoje nazwisko lub rachunek za media.

 • Zdeponuj środki pieniężne na koncie eToro. Pieniądze wpłacisz za pomocą karty kredytowej lub debetowej, przelewu bankowego, PayPala i innych, mniej popularnych metod płatności. Wypłacenie pieniędzy możemy zlecić korzystając z tych samych opcji transferu środków.
  Należy pamiętać, że minimalna wielkość transakcji oraz depozytu na eToro to 50$USD, lub równowartość tej kwoty. Decydując się na przelew w innej walucie, twoje pieniądze zostaną przekonwertowane na dolary.

Jak rozpocząć handel za pośrednictwem eToro?

Podobnie jak w przypadku rejestracji konta, otwarcie pozycji na eToro jest bardzo proste.

Handel możesz rozpocząć bezpośrednio po tym, jak twoja tożsamość zostanie zweryfikowana i zatwierdzona. W tym celu wybierz aktywa, które Cię interesują i przejdź do odpowiedniej zakładki. Kliknij w guzik „Trade” i określ kwotę inwestycji. Możesz również określić inne parametry dotyczące czynności, jakie chcesz podjąć w związku z inwestycją, jednak są one zależne od rodzaju aktywów w które inwestujesz.

Po określeniu wszystkich parametrów kliknij w „Utwórz pozycję/open trade”

eToro - wsparcie techniczne, czyli pomoc w przypadku napotkania problemów

Jeżeli uważasz, że coś na stronie platformy nie działa poprawnie, masz do dyspozycji kilka opcji uzyskania pomocy. Po pierwsze, możesz udać się na stronę Centrum Pomocy, gdzie znajdziesz najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami. Drugą opcją jest zgłoszenie problemu. Czas na jego rozpatrzenie standardowo wynosi 7 dni roboczych. Jeżeli problem jest pilny, możesz skontaktować się z pracownikiem serwisu za pośrednictwem Chata na żywo.

ceny zabezpieczenia sl

Opinie o eToro - podsumowanie

eToro była pierwszą platformą, za pośrednictwem której zaangażowaliśmy się w inwestowanie. Obecnie nie korzystamy z jej usług brokera, ponieważ ograniczyliśmy się do handlu kryptowalutami i NFT, a w tym celu wybieramy zdecentralizowane podmioty. Mamy jednak przeświadczenie, że stawiając pierwsze kroki w świecie inwestycji warto skorzystać z usług platformy inwestycyjnej, ze względu na wartość edukacyjną oraz uproszczone procedury handlu (wszystko w jednym miejscu, brak konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania itd.).

Rozpoczynając przygodę z inwestowaniem nie wiedzieliśmy jak działają brokerzy oraz jak powinno się inwestować za ich pośrednictwem, a mimo to bez problemów poradziliśmy sobie korzystając z eToro. Platforma pomogła nam rozpocząć inwestowanie dzięki darmowemu kontu demo, które pokazało nam jak ważnym jest odpowiednie przygotowanie. Materiały edukacyjne i bezpłatny dostęp do szerokiej gamy analiz i wskaźników przeprowadziły nas przez wiele inwestycji i uchroniły przed popełnieniem głupich błędów, których nie uniknęlibyśmy skacząc na głęboką wodę.

Podsumowując, nawet osoba kompletnie zielona bez trudu może inwestować na stronie brokera eToro. Obsługa platformy jest prosta, weryfikacja konta i proces wpłaty depozytów szybkie, zaś oferta eToro na tyle bogata, że odnajdzie się tu zarówno początkujący inwestor, jak i stary wyjadacz zainteresowany raczej pasywnym inwestowaniem.

* Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Wyniki z przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie być wystarczająca jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej

** CopyTrading to usługa zarządzania portfelem świadczona przez firmę eToro (Europe) Ltd., upoważnioną i regulowaną przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Inwestowanie w kryptowaluty nie jest uregulowane w niektórych krajach UE i w Wielkiej Brytanii. Oznacza to brak ochrony konsumentów, Twój kapitał jest narażony na ryzyko. Ponad to eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD, nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za treść niniejszej publikacji. Artykuł ten został przygotowany z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro.

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone