NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Gry play to earn (P2E) – jak zacząć grać, aby zarabiać kryptowaluty

Rynek kryptowalut rozwija się bardzo dynamicznie. Nie tak dawno temu szersze grono publiczności usłyszało o NFT, natomiast absolutną nowością są powiązane z tematem tokenów niewymienialnych gry play to earn. Znaczenie gier tego typu jest przełomowe zarówno w kontekście technologii blockchain, która zyskała zupełnie nowy typ użyteczności, jak i w kontekście rozwoju gamingu połączonego z Web3 i metawersum. Mimo, że gry play to earn dopiero raczkują, a najlepsze nadal przed nami, już teraz zyskały grono fanów na całym świecie.

Ta wiedza przyda Ci się, zanim zaczniesz grać w gry Play to Earn

Zanim zaczniesz grać w P2E, dowiedz się więcej na temat krypto

Co to jest NFT i jak zacząć w nie inwestować?

Jak nie dać się oszukać w świecie krypto? Demaskujemy scamerów

W jakim portfelu bezpiecznie trzymać swoje aktywa cyfrowe?

Spis treści

Na czym polega granie w modelu Play to Earn oraz czym charakteryzują się poszczególnie typy Blockchain Games?

Gry blockchainowe dają szerokie możliwości zarobkowe i inwestycyjne, dotyczące nie tylko tokenów stanowiących walutę gry, ale również aktywów wewnątrz gier.

W przypadku metawersum powiązanego z grą, zależnie od zasad gry, użytkownik może kupić NFT reprezentujące akt posiadania nieruchomości lub przedmiotu w grze. Jaki sens ma kupowanie wirtualnego przedmiotu oraz w jaki sposób taka inwestycja może się zwrócić?

Kupując nieruchomość, z której inni gracze będą musieli skorzystać aby wejść na następne poziomy (np. odwiedzić twój sklep i kupić w nim dany przedmiot), posiadacz NFT sklepu może zarabiać prowizje od sprzedaży przedmiotów w grze. Wypłatę dostanie on w tokenie danej gry, który to token następnie zamieni na prawdziwe pieniądze.

Na tej samej zasadzie reklamodawcy mogą być zainteresowani wyświetlaniem reklam na wirtualnym bilbordzie, w Twoim wirtualnym sklepie. Samodzielnie zadecydujesz ile pieniędzy powinni zapłacić Ci za taką reklamę.

NFT reprezentujące przedmioty możesz nie tylko odsprzedawać, ale również wypożyczać innym graczom zupełnie jak w prawdziwym życiu. Wyobraź sobie więc, że gra dopuszcza inwestowanie w NFT reprezentujące samochody w jej ekosystemie. Będąc posiadaczem takiego NFT masz prawo do odnoszenia korzyści majątkowych z wypożyczania auta innym graczom, którzy potrzebują go aby ukończyć misję. Gracze płacą Ci w tokenach gry, które wcześniej kolekcjonują, natomiast tokeny te są zbywalne na giełdzie kryptowalut.

W ten sposób posiadając dane NFT zyskujesz dochód pasywny, tylko dlatego, że inni ludzie będą w nią grali – nieważne czy dla przyjemności, czy dla pieniędzy. Wszystkie wymiany tokenów i płatności sią zamknięte w ekosystemie gry, ale równocześnie istnieje możliwość wyprowadzenia środków na zewnątrz, dzięki czemu możesz wydawać zarobione pieniądze w świecie rzeczywistym.

Możliwości jest multum i ograniczają się jedynie do zasad dopuszczonych przez grę.

Model Play to Earn

Model play to earn (P2E) w dosłownym tłumaczeniu oznacza „graj, aby zarabiać”. Definicja ta jest na tyle jasna, że w zasadzie nie trzeba do niej nic dodawać. Gracze, którzy decydują się poświęcić czas grom tego typu zarabiają NFT, które następnie mogą sprzedać, bądź tokeny kryptowalutowe podlegające wymianie na giełdach kryptowalut.

Gry Play to Earn są obecnie dość prymitywne, a ich sektorowi zarzuca się, że użytkownicy grają w nie jedynie w celach zarobkowych. Dla wielu osób gry typu play to earn są po prostu nudne oraz mało rozwojowe, przez co nie dostarczają graczom dobrej zabawy. Jest w tym przekonaniu trochę racji, należy jednak wziąć pod uwagę, że na ten moment oglądamy początkowe stadium rozwoju tego typu gier. Aby to lepiej zobrazować, przypomnij sobie jak wyglądała pierwsza edycja The Sims, a jak ta sama gra wygląda obecnie.

Model Play and Earn

Odpowiedzią na ten zarzuty stawiane grom P2E, są gry play and earn (czyli graj i zarabiaj), w których priorytetem jest gra, zarabianie pieniędzy zaś ma być przyjemnym dodatkiem. Takie gry mają na celu przyciągnięcie zwykłych graczy, prawdziwie zainteresowanych czerpaniem rozrywki i łączeniem przyjemnego z pożytecznym. Obecnie nie ma jeszcze na rynku gier w modelu Play and Earn w wersjach ostatecznych, dostępne są jednak wersje testowe. Już teraz wiemy, że niektóre gry są naprawdę obiecujące.

Czy granie w gry kryptowalutowe play to earn jest darmowe?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ dostępność gry zależy indywidualnie od koncepcji marketingowej wydawcy.

Niektóre gry play to earn są więc darmowe, natomiast odpłatne będzie wykupywanie upgradeów i dodatków. W przypadku innych gier tego typu, udział wymaga początkowej inwestycji. Aby zagrać, gracz musi posiadać NFT działające tutaj jak bilet wstępu – grę można odpalić po zweryfikowaniu portfela, w którym znajduje się NFT uprawniające do grania.

Czy wszystkie tego typu gry oparte są na NFT?

Wszystkie gry blockchainowe oparte są na tokenach, jednak nie zawsze są to tokeny NFT. W tym miejscu należy zaznaczyć, że duża część gier na blockchainie stanowi element odrębnego metaverse.

Metaverse to środowisko będące odpowiednikiem wielofunkcyjnej platformy społecznościowej, łączącej elementy technologii VR, AR i blockchain. Gra może być jedynie składową większego metawersum, skupiającego wokół wiele gier i innych elementów, np. wirtualnych galerii sztuki, jak również cały metaverse może zamykać się w środowisku jednej gry. Tak naprawdę o tym, czy gra typu play to earn będzie oparta o tokeny kryptowalutowe czy tokeny NFT (a może obydwie opcje), decyduje koncepcja metaversu i użyteczności poszczególnych typów tokenów w danej meta przestrzeni.

Na ten moment, w przypadku większości gier typu play to earn mamy do czynienia z koncepcją opartą o NFT lub o coiny i NFT. Są jednak gry, w których jedynym elementem blockchainowym będą kryptowaluty krążące w ekosystemie.

Najpopularniejsze gry Play to Earn w latach 2021 - 2022 (początek rozwoju gier blockchainowych)

Jak już wspomniałem, gry blockchainowe to nowość na rynku światowym. Zdecydowana większość gier play to earn, w które można już grać, charakteryzuje się bardzo uproszczoną grafiką i koncepcją i chyba nie będzie nadużyciem nazwanie ich prymitywnymi. Mimo tego, że stoimy dopiero na progu ery kryptogamingu, powstały już setki projektów, które umożliwiają graczom możliwość grania, inwestowania i zarobku. Poniżej wymienię głośniejsze z nich.

Axie infinity

Axie infinity to chyba najgłośniejszy wśród przykładów play to earn. Gierka zyskała popularność głównie za sprawą niebotycznych zysków, jakie przyniosła wczesnym inwestorom.

Fabuła gry Axie infinity przypomina nieco serię gier na gameboya Pokemon – tutaj także gracz kieruje pojedynkami stworków (Axies) oraz musi wykonywać zadania.

W grając w Axie infinity zarabiamy tokeny $AXS – mogą one zostać wykorzystane w ekosystemie gry, bądź wymienione na prawdziwe pieniądze. Tokeny te nie znajdują się na blockchainie Ethereum, zaś jego odnodze (tzw. side chain) Ronin. Dzięki takiemu rozwiązaniu twórcy gry znacznie zredukowali koszty związane z wykonywaniem operacji na Ethereum oraz poprawili wyniki szybkości gry (1).

Prócz zarabiania tokenów $AXS, posiadacz NFT reprezentujących stworki może je rozmnażać. Generuje to możliwość zarabiania pieniędzy na odsprzedawaniu innym graczom takich nowopowstałych NFT. Osoby, których gra nie interesuje z perspektywy inwestycyjnej mogą zatrzymać swoje potworki i tworzyć z ich wykorzystaniem silniejsze drużyny.

Gra w Axie infinity nie jest darmowa – aby zacząć, należy posiadać NFT Axies, których cena zależy od właściwości każdego ze stworków, ale także od kondycji rynku kryptowalut i ceny ETH.

Sandbox

Sandbox to kompleksowy metaverse pierwotnie oparty na sieci Ethereum, następnie jednak przepisany na blockchain Polygon, w celu poprawienia wyników prędkości oraz redukcji zużycia energii(2). Gra często porównywana jest do legendarnego Minecrafta- podobnie stanowi środowisko osób kreatywnych, skoncentrowanych na budowaniu świata wewnątrz gry. Obecnie granie w metawersum Sandbox jest darmowe, a posiadanie działki NFT nie jest wymaganą inwestycją. Jednak aby zarabiać pieniądze, niezbędnym jest bycie właścicielem przynajmniej jednego z landów.

Jak wiemy, gry kryptowalutowe play to earn wyróżniają się możliwością zarabiania pieniędzy i nie inaczej jest w przypadku Sandboxa. Wszystko, co zbudujesz w tym metaversum możesz sprzedać za tokeny $SAND, niezależnie czy mówimy o wirtualnej działce, budynku czy mini grze blockchainowej wewnątrz ekosystemu.

Prócz tokenów $SAND, w metawersum Sandbox znajdziemy NFT reprezentujące wirtualne działki (landy). Właściciele takich NFT, mogą samodzielnie decydować o zastosowaniu swoich nieruchomości oraz budować w nich własne projekty, w tym mini gry.

Decentraland

Równie popularną grą, w dużym stopniu podobną do poprzednio wspomnianego Sandboxa jest Decentraland. Tak samo jak w przypadku wcześniejszych gier, metaverse Decentraland posiada swój token kryptowalutowy $MANA oraz NFT reprezentujące landy.

Gra w Decentraland polega na kreowaniu własnego świata, począwszy od tworzenia i ubierania postaci, a skończywszy na zagospodarowaniu terenu.

W Decentraland możesz grać za darmo, w trybie gościa, jednak nie doświadczysz w ten sposób pełnej skali możliwości gry. Główną możliwość zarobku daje graczom posiadanie NFT działki lub działek, które mogą wykorzystywać na wiele sposobów. $MANA jest tokenem używanym przy okazji każdej wewnętrznej transakcji w Decentraland. W dowolnej chwili możesz zaopatrzyć się w tokeny i przenieść grę na inny poziom.

Decentraland to projekt rozwijany na blockchainie Ethereum.

Dogami

Dogami to tamagotchi XXI wieku. Gra opiera się na koncepcji wychowywania wirtualnego pieska, a jest on zapisany w formie – a jakże: NFT. Możliwość gry w Dogami mają więc jedynie posiadacze tokena niewymienialnego z odpowiedniej serii, co oznacza że liczba graczy jest ograniczona do kolekcjonerów NFT. Gra korzysta z technologii AR, czyli tego samego mechanizmu co Pokemon Go – swoje wirtualne zwierzątko możesz wychowywać na tle własnego mieszkania.

W przeciwieństwie do poprzednich przykładów, Dogami korzysta z zupełnie innego łańcucha bloków niż Ethereum, a jest nim blockchain Tezos.

Dogami nazywa środowisko swojej gry „petaverse”, co jest kombinacją słów pet (zwierzątko) i metaverse. Tokenem obowiązującym w grze jest $DOGA, a gracze mogą zarobić nagrody w postaci tego tokenu w zależności od wychowania swojego wirtualnego przyjaciela. $DOGA można wykorzystać zarówno w grze, wykupując za pomocą kryptowaluty odpowiednie upgradey, lub wymienić w kantorze kryptowalut na realne pieniądze.

Gry Play and Earn, w których widzę potencjał (prace nad tymi pozycjami nadal trwają, a wersje ostatecznie zostaną wypuszczone prawdopodobnie dopiero w 2023 roku)

Obecnie trwają pracę nad paroma grami, w których widzę olbrzymi potencjał. Nie jest to porada inwestycyjna, a jedynie moje spostrzeżenie z perspektywy gracza-amatora, który miał okazję zapoznać się z koncepcją gry, a w niektórych przypadkach wypróbować wersję testową.

Mobland

Mobland firmuje się jako pierwszy mafia-metaverse. Ma to być gra typu play to earn, jednak do samego grania nie będzie wymagała inwestowania pieniędzy. Inwestorzy mogą natomiast nabyć NFT, które da im perspektywę zarobku.

Gra jest rozwijana na Binance Smart Chain, zaś NFT można nabyć za pośrednictwem strony Mobland lub na Binance NFT Marketplace.

W Mobland zainwestowali znani wyjadacze z branży kryptowalut, co może przełożyć się na ogromną popularność tej gry w przyszłości.

Phantom Galaxies

Kolejna pozycja gry, która przyciąga niesamowitą grafiką i w niczym nie odbiega od tradycyjnych gier wideo, z tą różnicą że jej wirtualny świat powiązany jest z technologią blockchain i stwarza możliwość zarobku zarówno dla graczy jak i inwestorów.

Phantom Galaxies jest obecnie w fazie rozwoju, zaś jednym z kroków jej strategii marketingowej było wykonanie airdropu (darmowego rozdania) NFT uprawniającego do testowania wersji demo. Szczęśliwcy, którzy załapali się na tokeny, lub nabywcy z rynku wtórnego prócz możliwości testowania mogą cieszyć się szeregiem innych przywilejów.

Evaverse

Evaverse reklamuje się jako społecznościowy metaverse pełen rywalizacji. Wyróżnia ją możliwość gry na Steamie.

Evaverse będzie czymś w rodzaju platformy społecznościowej pełnej mini gier, dostępnych dla każdego. Evaverse wypuściła serię NFT umieszczonych na blockchaine Ethereum, jednak twórcy gry nie wymagają początkowej inwestycji w token niewymienialny. Posiadacze takiego, będą jednak mogli zarabiać pieniądze wraz z rozwojem gry.

77- bit (dawniej Ragnarok)

77-bit jest to gra RPG (albo idąc z duchem metaverse, metaRPG) utrzymująca styl retro. 

O ile za samą możliwość grania nie trzeba będzie płacić, jedynie posiadacze NFT Ronin mogą grać w trybie play to earn. Atrakcyjności inwestycyjnej dodaje grze fakt, że każda osoba, która nabyła NFT Ronina otrzyma procent zysków, jakie gra wygeneruje.

Impostors

Impostors to jeszcze jeden przykład gry, której rozwojowi bacznie się przyglądam. Fabuła Impostros przypomina popularną grę sieciową Among us, natomiast Twórcy twierdzą, że gra ta posiada element społecznościowy będący spoiwem miedzy dzisiejszym Twichem i jego społecznością a budującym się, prawdziwym metawersum (3).

W grę może grać każdy, nie tylko posiadacze NFT, ale podobnie jak we wcześniej wymienionych przykładach, inwestorzy będą z łatwością zarabiali pieniądze, ponieważ dzięki NFT mogą 'stakeować’ token $BLOOD używany w grze, który również można wymienić na dolary. W trakcie gry pozostali gracze również znajdą możliwości na zdobycie tokenu $BLOOD.

Podsumowanie

Zwolennicy technologii blockchain nie bez powodu zafascynowani są przez gry typu play to earn. Wierzą, że dzięki możliwości zamknięcia transakcji w ekosystemie gier oraz dostrzegając potencjał realnego posiadania przedmiotów wirtualnych na własność w danych grach, gry wideo, gry komputerowe a nawet gry mobilne jakie dziś znamy, za parę lat zostaną całkowicie zastąpione przez gry NFT.

Czy mają rację? To się okaże. Niemalże pewnym jest jednak, że będąc twórcą gier, nie można pominąć istnienia blockchainu w nowych produkcjach. Będzie to trend podyktowany przez rynek i wymagany przez dużą część graczy jak i inwestorów.

Moim zdaniem rynek gamerski przeżyje prawdziwe trzęsienie ziemi, a część twórców chcąc nadrobić zaległości, będzie musiała rozpocząć grę na nowo.

(1) (no date) Ronin Ethereum Sidechain – Axie Infinity. Available at: https://whitepaper.axieinfinity.com/technology/ronin-ethereum-sidechain (Accessed: October 13, 2022).

 

(2) The Sandbox (2022) The Sandbox is deploying on Polygon, Medium. The Sandbox. Available at: https://medium.com/sandbox-game/the-sandbox-is-deploying-on-polygon-c44e026afeb2 (Accessed: October 13, 2022).

 

(3) Impostors (no date) impostors.gg. Available at: https://impostors.gg/ (Accessed: October 13, 2022).

 
Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone