NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Jak oszczędzać pieniądze

Kompleksowy przewodnik po metodach oszczędzania i planowania budżetu

Gdy dorastaliśmy, zawsze mieliśmy problemy z oszczędzaniem. Nieważne, że starając się oszczędzać pieniądze wydawaliśmy mniej- zawsze pojawiały się nieprzewidzianie wydatki, na które przeznaczaliśmy nasze oszczędności. Doganiały nas przeciętne, życiowe problemy- kupno drogich leków czy potrzeba naprawy czegoś w mieszkaniu. Przez to oszczędzanie schodziło na dalszy plan i byliśmy w punkcie wyjścia.

Nauczyło nas to, że aby zacząć oszczędzać oraz zacząć planowanie domowego budżetu (i zadbać o swoje przyszłe bezpieczeństwo), nie możemy czekać na ten idealny moment, w którym nagle nie będzie już zaskakujących sytuacji. Taki czas nigdy nie nastąpi, więc jedynym rozsądnym wyjściem jest rozpoczęcie oszczędzania właśnie teraz.

Na nasze szczęście istnieje bardzo dużo praktycznych czynności, które pomogą nam poprawić naszą sytuację finansową.

Poniżej opisaliśmy wszystkie te, dzięki którym w końcu udało się nam zacząć oszczędzać pieniądze oraz sukcesywnie stać się niezależnymi finansowo.

Na skróty:

Najlepsze aplikacje cashback

Ranking lokat bez konta

Ranking kont oszczędnościowych

Aktualne promocje i bony zakupowe

Spis treści

Jak oszczędzać pieniądze, aby uzyskać efekty - co na początek?

Oszczędzanie pieniędzy wbrew pozorom nie jest łatwe i aby przyniosło sukces musi być dobrze przemyślane, dlatego też ważnym jest szukanie informacji na ten temat w rzetelnych i sprawdzonych źródłach wiedzy.

Czasami jednak największym problemem jest samo rozpoczęcie. Walczymy wtedy z głosem w naszej głowie, który mówi nam, że nie damy rady i jakim cudem mamy oszczędzać, skoro wszystko jest takie drogie? Zawsze, przy jakichkolwiek zmianach towarzyszyć nam będzie niepewność i opór. W przypadku oszczędzania pieniędzy, jest to strach przed poczuciem straty i pogorszeniem jakości życia poprzez zmniejszenie wydatków.

Pierwszym działaniem , które pomoże Ci w oszczędzaniu powinno być przełamanie tych myśli. Znajdź motywację, żeby pokazać samemu sobie, że tym razem dasz sobie radę! Oszczędne życie nie musi być takie straszne, zwłaszcza jeśli podejdziesz do niego z głową.

Jeśli masz za sobą etap niepewności i wiesz na pewno, że chcesz zacząć oszczędzać, masz szczęście. Przeszliśmy przez tę samą drogę i teraz możemy pokazać Ci nasze proste sposoby na oszczędności oraz wszystko co musisz wiedzieć na temat świadomego planowania budżetu.

Krok 1: Kontroluj swoje wydatki

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania pieniędzy jest ustalenie, ile wydajesz. Dokładnie prześledź swoje wszystkie wydatki uwzględniając raty kredytów, wyciągi z karty płatniczej, transakcje online, każdą kawę, artykuły gospodarstwa domowego, a nawet napiwki które zostawiasz w restauracji. Wlicz w koszty regularne miesięczne rachunki i dodatkowe obciążenia finansowe (np. ubezpieczenie auta) .

Większość banków posiada automatycznie wbudowany organizator. W aplikacji mobilnej lub na komputerze mamy dostęp do różnego rodzaju wykresów, na których zobaczymy ile oraz na co wydajemy pieniądze. Nawet teraz możesz sprawdzić, czy twój bank oferuje taką możliwość.

Rozpocznij zapisywanie swoich wydatków w najprostszy dla siebie sposób – wystarczy ołówek i kartka papieru, arkusz w excelu lub darmowa aplikacja lub program do śledzenia wydatków online. Kiedy uzyskasz dane, uporządkuj je według kategorii, takich jak paliwo/transport, artykuły spożywcze i kredyty, stałe wydatki. Następnie zsumuj każdą kwotę. Użyj karty kredytowej i wyciągów bankowych, aby upewnić się, że wszystko uwzględniłeś. Posiadając już te informacje możesz stwierdzić, gdzie wydajesz za dużo i na czym możesz przyoszczędzić.

Krok 2: Stwórz miesięczny domowy budżet

Teraz, wiedząc ile wydajesz w ciągu miesiąca, możesz zacząć planowanie Twojego budżetu. Wykonując tę czynność, zadbaj o to aby nie przekraczać Twoich miesięcznych dochodów.

Zacznij od najważniejszych/koniecznych wydatków i oblicz dokładnie ile pieniędzy potrzebujesz na nie przeznaczyć. Zastanów się, ile wynoszą twoje stałe opłaty. Następnie zobacz ile wydajesz na zakupy spożywcze i zdecyduj czy nie znajdziesz tu pola aby zaoszczędzić.

Dalej przyjrzyj się swoim wydatkom na przyjemności – weź pod lupę wyjścia na jedzenie do restauracji, do kina czy teatru. Jeżeli wydajesz na to zbyt dużo to postaraj się zredukować liczbę wypadów na miasto.

Nie zawsze trzeba kompletnie rezygnować z życia towarzyskiego. Zamiast tego, poszukaj tańszych opcji:

 • Poszukaj darmowej alternatywy na spędzanie czasu wolnego (w miastach możesz znaleźć na prawdę dużo darmowych eventów – kino letnie, darmowe koncerty, bezpłatne przedstawienia teatralne i występy artystyczne)

 • Jeżeli chcesz częściej wychodzić do restauracji poszukaj ofert, takich jak promocje lunchowe lub zniżki na konkretne dania.

  Możesz również zarezerwować stolik w swojej ulubionej restauracji za pośrednictwem aplikacji Finebite, dzięki której uzyskasz -50% na jedzenie.

 • Sprawdź czy nie płacisz za coś czego nie używasz – kiedyś redagując swoje wydatki okazało się, że płacę za subskrypcję do Playera, która kompletnie wypadła mi z głowy (razem 15 zł miesięcznie).

 • Zastanów się kilkukrotnie przed kliknięciem „kup teraz”. Często po kupieniu przedmiotu okazywało się, że jest on kompletnie nieprzydatny, a do zakupu skłoniła mnie nachalna promocja.

Planując budżet, pamiętaj o określeniu sumy, którą chciałbyś oszczędzić. Na początek może to być tylko 200 zł lecz z czasem staraj się zwiększyć tę sumę, tak aby finalnie stanowiła 15 – 20% Twoich dochodów.

Krok 3: Planuj wydatki z wyprzedzeniem

Skoro już teraz wiesz, że za jakiś czas Twoje auto będzie potrzebowało przeglądu lub wymiany klocków hamulcowych lub spodziewasz się, że Twoje rachunki wzrosną w niedalekiej przyszłości, zacznij planować to już teraz.

Jeżeli rozłożysz koszty na kilka miesięcy, to zgromadzone środki nie będą odczuwalne jako nagła płatność. Do swojego budżetu możesz dodać właśnie taką kategorię i przykładowo odkładać na nią 100 zł miesięcznie – w zależności od wielkości potrzebnej sumy.

Krok 4: Załóż konto oszczędnościowe

Większość banków w Polsce umożliwia otworzenie konta oszczędnościowego. Jest to na prawdę super opcja, gdyż sami przeważnie nie zwracamy uwagi na drobne kwoty.

W grę wchodzi tu opcja Smart Save, która przy użyciu karty, zajmie się przelaniem zaokrąglonych, niewielkich kwot na konto oszczędnościowe. W ten sposób wydając na zakupy np. 15,90 zł, kwota w wysokości 4,10 zł zostanie odłożona na koncie oszczędnościowym, dzięki czemu szybko zobaczysz rezultaty oszczędzania.

Na koncie oszczędnościowym możemy ustalić limit wypłat i maksymalną ilość darmowych przelewów. Przykładowo, za darmo możemy dokonać przelewu raz w miesiącu, a za każdy następny transfer musielibyśmy zapłacić 10 zł – zmotywuje to nas to nie wypłacania pieniędzy.

Krok 5: Kontroluj swoje oszczędności

W skali miesiąca koniecznie notuj to co znajduje się na Twoim rachunku oszczędnościowym. Pomoże Ci to szybko zlokalizować błędy i umożliwi ich naprawę. Może nawet natchnie Cię do znalezienia nowych sposobów na zwiększoną poduszkę finansową.

Sztuczki, które pomogą Ci zaoszczędzić

Płać gotówką lub przelewaj sobie konkretną kwotę na konto debetowe: przygotuj na każdy dzień maksymalną kwotę jaką możesz wydać i nie używaj karty kredytowej. Zaoszczędzoną kwotę z niewydanych pieniędzy wrzucaj do skarbonki.

Ogranicz swoje subskrypcje do minimum: zamiast 3 platform do rozrywki używaj jednego serwisu: po co płacić za Netflixa, Hbo i Playera jednocześnie? Wybierz ulubioną z platform i ogranicz płacenie kilku podobnym serwisom.

Postaraj się spłacić wszystkie długi. Jeżeli jesteś przytłoczony ilością swoich długów, skup się na jak najszybszym pozbyciu się najmniejszych i sukcesywnie spłacaj te większe (nie zapominając, o tym że kredyt w banku jest priorytetem). Pozbywając się po kolei długów, zdejmujemy z siebie wiele stresu. Nie dokładaj sobie zobowiązań i nie kupuj produktów na raty, jeśli możesz poczekać i uzbierać całą kwotę.

Test nieznajomego: Chcąc kupić jakąś rzecz, wyobraź sobie, że przed Tobą stoi nieznajomy. W jednej ręce trzyma tę rzecz, a w drugiej pieniądze, które musisz zapłacić za przedmiot. Twoim zadaniem jest wybór: rzecz czy pieniądze. Jeżeli wybrałeś pieniądze, to tak naprawę wcale nie potrzebujesz przedmiotu. Tym sposobem będziesz kupować jedynie potrzebne produkty.

Bankowe sposoby aby zacząć oszczędzać pieniądze

Jeżeli chcesz zabrać się za oszczędzanie na poważnie, polecamy sprawdzenie, czy Twój bank nie posiada pomocnej oferty. Większość banków ma dostępnych wiele bardzo dobrych narzędzi, dzięki którym oszczędzanie może stać się łatwiejsze.

Jeśli możesz, skontaktuj się z doradcą finansowym- wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami. Doradca pomoże Ci znaleźć odpowiedni bank, najlepsze ubezpieczenie, podpowie w sprawie refinansowania istniejącego kredytu itd.

Konto oszczędnościowe vs. lokata

Oprócz wspomnianych już kont oszczędnościowych, istnieje jeszcze możliwość założenia lokaty. Lokaty bankowe, podobnie do kont oszczędnościowych służą do przechowywania wolnych środków pieniężnych.

Konta oszczędnościowe, jak i lokaty objęte są gwarancją udzielaną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że w przypadku bankructwa Twojego banku, Twoje środki zostaną Tobie zwrócone (do 100 tysięcy euro).

Główną różnicą między lokatami a kontami oszczędnościowymi są ramy czasowe. Z lokat możemy korzystać jedynie przez kilka miesięcy (możliwe jest założenie odnawialnej lokaty), zaś konta oszczędnościowe zakładane są na czas nieokreślony i sami decydujemy o ewentualnym zamknięciu.

Oba pojęcia są dosyć obszerne, dlatego też więcej informacji na znajdziesz w osobnych artykułach. Jeżeli bardziej interesuje Cię założenie konta oszczędnościowego, zachęcamy do przeczytania artykułu Ranking kont oszczędnościowych.

Chcąc biernie zarabiać w skali roku oraz bezpiecznie przechowywać pieniądze, sprawdziliśmy, który bank ma najwyższe oprocentowanie lokat. Możesz również założyć lokatę bez konta w baku- koniecznie sprawdź nasz ranking lokat bez konta, w którym zawarliśmy wszystkie rzetelne i bezpieczne serwisy, w których oprocentowanie jest opłacalne.

Gdzie jeszcze szukać oszczędności?

Z racji tego, że pieniądze wydajemy na bardzo wiele różnych sposobów, jesteśmy przekonani, że istnieje wiele obszarów, w których nadal znajdziesz sposoby na oszczędzanie, a których do tej pory nie rozważałeś.

Oszczędności w mieszkaniu

Szukając pomysłu gdzie znaleźć oszczędności w domu, koniecznie przeczytaj nasze domowe sposoby na oszczędzanie pieniędzy. Zdziwisz się, ile jeszcze rzeczy możesz zrobić, aby zaoszczędzić więcej.

Zachęcamy również do zapoznania się z aplikacjami, które będą zdecydowanie pomocne w zapanowaniu nad domowymi wydatkami. W osobnym artykule opisaliśmy wszystkie te, które znacząco pomogły nam w zarządzaniu domowym budżetem. Jeżeli zastanawiasz się jaka jest najlepsza aplikacja do oszczędzania i aplikacja do kontroli wydatków, zachęcamy do przeczytania artykułu temu poświęconemu.

Oszczędności w podróży

Kolejnym, może mniej oczywistym miejscem, w którym możesz szukać oszczędności są podróże, zwłaszcza te zagraniczne. Jeśli interesuje Cię temat oszczędzania w podróży, zachęcamy Cię do przeczytania naszego artykułu „Jak tanio podróżować – sprawdzone sposoby na tanie podróżowanie„. Poruszymy w nim nie tylko tematy dotyczące tego jak oszczędzać rezerwując hotel, czy na jakiej stronie szukać tanich lotów. Skupimy się na problemie konwersji pieniędzy na obcą walutę i wytypujemy najlepszą kartę walutową do podróżowania, porównując n26 i Revolut , biorąc pod uwagę między innymi jak długo czeka się na wydanie karty oraz koszty transakcji.

Oszczędzanie pieniędzy na zakupach

Nawet osoba, która niegdyś nie przykładała dużej uwagi na ceny, obecnie może wyraźnie odczuć wzrosty cen podstawowych produktów. Poniżesz sposoby oszczędzanie na na zakupach:

 • Rób jedne większe zakupy! W taki sposób nie będziesz musieć jeździć po kilka razy do sklepu i unikniesz kupowania zbędnych rzeczy przy każdej wizycie. Zmniejszysz też ilość transakcji kartą,

 • Przygotuj w domu listę brakujących produktów. Lista zakupów uchroni cię przed nieprzemyślanymi wydatkami,

 • Korzystaj z gazetek promocyjnych danego sklepu,

 • Kupuj w wielopakach. Często zdarza się, że kupując w wielopakach, dany produkt jest znacznie tańszy.

 • Korzystaj z promocji i bonów zakupowych. Poniżej opisaliśmy te najlepsze według nas.

Najlepsze promocje i bony zakupowe

W czasie naszej przygody z oszczędzaniem odkryliśmy dobrodziejstwo, jakim są kupony!

Istnieje wiele miejsc w sieci, gdzie możemy znaleźć kupony czy kody rabatowe – dzięki nim zaoszczędzimy na prawdę dużo pieniędzy. Poniżej znajdziecie kilka naszych ulubionych serwisów:

 • alerabat.com

Jest to cudowna platforma zapewniająca informacje o najlepszych promocjach i wyprzedażach. W ich ofercie znajdziemy ponad 14 tysięcy rabatów. Możemy je sprawdzić poprzez zainstalowanie wtyczki w przeglądarce. Jest to bardzo wygodne, gdyż wystarczy włączyć ją podczas robienia zakupów na stronie, a następnie pokażą się nam dostępne kody rabatowe. W tym serwisie istnieje również opcja CashBack – zwracany jest nam procent wartości zakupów.

Jeżeli planujecie zrobić niedługo zakupy przez internet, to koniecznie pobierzcie wtyczkę i sprawdźcie czy nie ma dostępnych rabatów na wasze planowane zakupy!

 • promolovers

Jest to świetny serwis, który zapewnia użytkownikom tysiące kodów rabatowych do wszystkich sklepów. W wyszukiwarkę należy wpisać markę lub nazwę sklepu, który nas interesuje. Następnie wyświetli nam się lista obowiązujących promocji. Nie zawsze dostępne są promocje w konkretnych markach, lecz zawsze możemy znaleźć tam alternatywę.

Masz coś do kupienia? Skorzystaj z kuponu rabatowego i oszczędzaj na zakupach, które i tak miałeś zrobić!

 • Aliexpress GLOBAL

Prawdopodobnie już znasz ten serwis, ale musimy o nim wspomnieć. Jest to aplikacja/strona internetowa, na której możemy kupić towary bezpośrednio z Chin. Za pomocą tej aplikacji możemy kupić produkty dostępne w Europie, jednak znacznie taniej niż w lokalnych sklepach. Jedyny minus to długi czas oczekiwania na towar

 • lightinthebox

Podobnie jak Aliexpress, serwis ten oferuje towary w niższych cenach. Na platformie znajdziemy między innymi odzież, akcesoria sportowe czy elektronikę. Jeżeli nie znaleźliście nic dla siebie w poprzednich serwisach, to warto sprawdzić również tutaj. Korzystaliśmy z tej platformy wiele razy i nie mamy nic złego do powiedzenia na jej temat

Jak jeszcze możesz oszczędzać robiąc zakupy?

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej, o tym jak możecie dostać zwrot części pieniędzy za wykonywanie zakupów, koniecznie przeczytajcie artykuł o tym jakie według nas są najlepsze aplikacje cashback.

Dodatkowo, zachęcamy do przeczytania artykułu najtańszy sklep spożywczy, w którym wybraliśmy miejsca, gdzie znaleźliśmy najbardziej konkurencyjne ceny.

Jeśli jesteś fanem wypadów na miasto (tak jak my 😉 ), to koniecznie przeczytaj artykuł, w którym opisaliśmy nasze sposoby o tym jak oszczędzać na jedzeniu!

Ania Borkowska
Ania Borkowska

Ania ukończyła studia na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w mieście, w którym się wychowała. Przez dłuższy czas pracowała jako etatowy grafik, szukając spełnienia w korporacjach, jednak zdecydowała się skoczyć na głęboką wodę i parę lat temu rozpoczęła swoją freelancerską działalność w Internecie. Na początku nie było łatwo stanąć na nogi, dlatego też Ania skończyła dodatkowe kursy, które pozwoliły jej podszkolić się w marketingu i copywritingu i tym samym rozszerzyć swój zakres usług. W latach, kiedy nie było kolorowo, odkryła jak wiele pieniędzy może zaoszczędzić i zarobić w łatwy sposób, w czasie którego wcześniej nie wykorzystywała w żaden sposób (np. stojąc w korku).
Ania dzieli się swoim doświadczeniem, ponieważ wierzy, że świat będzie piękniejszy, kiedy ludzie dookoła niej staną się szczęśliwsi, a osiągną to poprzez samokształcenie i rozwój osobisty.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone