NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Jak stworzyć NFT? Przewodnik dla początkujących

NFT może stworzyć każdy, jednak nie każdy odniesie sukces. Jeśli chcesz spróbować sprzedawać własne NFT, nie musisz martwić się na zapas potencjalnym niepowodzeniem, ponieważ istnieją miejsca, w których zamieścisz tokeny niewymienialne całkowicie za darmo. Tworzenie NFT może być więc pozbawione ryzyka finansowego, dlatego też naszym zdaniem warto spróbować – zwłaszcza, jeśli posiadasz gotowy materiał, który musisz jedynie wrzucić na blockchain, po to aby stać się posiadaczem własnej, cyfrowej kolekcji sztuki.

W tym przewodniku powiemy Ci, jak stworzyć NFT oraz jakie kroki podjąć aby zwiększyć szanse na sprzedaż swojej kolekcji.

Być może poniższe tematy również Cię zainteresują:

Sprawdź, jak wybrać najlepszą platformę do handlu NFT

Jak zacząć inwestować w NFT? Na co zwracać uwagę wybierając token?

Zanim zaczniesz inwestować w NFT, dowiedz się więcej na temat krypto

Dowiedz się jak działają oszuści i nie daj się okraść

Spis treści

Co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz się tworzenia NFT

Jeśli na poważnie myślisz o stworzeniu własnej kolekcji NFT, która docelowo ma przynieść Ci realne zyski, dobrze jest podejść do tego tematu, tak jak do każdego innego projektu z prawdziwego zdarzenia. Aby twoje przedsięwzięcie wyglądało profesjonalnie, nie możesz po prostu zamieścić tokenów na pierwszej lepszej giełdzie i liczyć na to, że ktoś przypadkiem zainteresuje się Twoimi jpegami. Zamiast tego, przestudiuj temat NFT od deski do deski i dobrze rozplanuj podstawowe kroki.

Krok 1: Określ tematykę kolekcji, rodzaj tokenów oraz potencjalną grupę odbiorców

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest określenie charakterystycznych cech kolekcji. Jeżeli na przykład posiadasz fotografie miast europejskich, musisz zadbać o koncepcję całości – ujednolicić zdjęcia w sposób, który nada im spójny klimat, wyselekcjonować najlepsze, napisać ich historię.

Jeżeli zajmujesz się grafiką komputerową i potrafisz tworzyć sztukę cyfrową, w podobny sposób musisz pomyśleć nad koncepcją kolekcji, która nie może składać się przecież z zupełnie różnych, niepowiązanych ze sobą elementów.

Pamiętaj, że mimo faktu iż pliki NFT często nazywane są potocznie „jpgami”, ich format nie ogranicza się do obrazu. Mogą stanowić różnego rodzaju pliki multimedialne (utwory muzyczne, nagrania wideo) jak i teksty.

Każdy, kto jest zainteresowany tworzeniem własnych NFT, na wstępie powinien zastanowić się jakiego typu pliki znajdą się w jego kolekcji oraz jakie ma być ich finalne przeznaczenie – tylko w ten sposób możeś świadomie określić odpowiedni standard tokena NFT, o czym więcej napiszemy w kroku trzecim.

Krok 2: Zastanów się, czy chcesz nadać tokenom właściwości

Każdy plik NFT posiada swoje właściwości, w tym kroku mowa jednak o metadanych, które przypisane do poszczególnych tokenów ułatwiają system filtrowania kolekcji oraz wpływają na stopień unikalności tokenów (ang. rarity).

Stworzenie NFT, które zawiera metadane jest dość zaawansowanym procesem i bez bicia przyznajemy się, że nigdy nie zrobiliśmy takiej kolekcji samodzielnie. Jeśli więc myślisz o wypuszczeniu serii opiewającej na kilka tysięcy sztuk tokenów, w przypadku których metadane i stopień wyjątkowości poszczególnych NFT miałby znaczenie (tak jest między innymi w przypadku kolekcji gamerskich), nie jesteśmy w stanie podpowiedzieć Ci co i jak- prawdopodobnie musisz skorzystać z usług blockchain developera, lub jeśli kod nie jest Ci straszny, poszperać w Internecie nieco więcej na ten temat i spróbować ogarnąć to samodzielnie.

W przypadku najpopularniejszych typów NFT z kategorii sztuki cyfrowej, metadane nie mają dużego znaczenie, a tokeny się wypuszczane bez nich.

Krok 3: Wybierz odpowiedni blockchain

Kiedy już określisz zastosowanie oraz wymagane właściwości swojego NFT, przyjdzie czas na wybór odpowiedniego blockchaina, który będzie obsługiwał Twój token. Jeśli czytałeś nasze przewodniki po inwestowaniu w kryptowaluty i NFT, wiesz pewnie że wybór łańcucha bloków nie powinien być przypadkowy, ponieważ poszczególne blockchainy wykazują między sobą różnice i przeznaczone są do różnych zadań.

Obecnie najwięcej NFT zostało wrzuconych blockchain Ethereum. Swój rozkwit przeżywają również Solana, Polygon, Binance Smart Chain oraz Cardano.

Stworzenie własnego tokena wymaga rozeznania się w istniejących możliwościach oraz dobrania rozwiązania, które będzie najbardziej optymalne nie tylko dla samego przeznaczenia, ale także pod kątem sprzedaży NFT .

Krok 4: Wybierz giełdę, na której chcesz sprzedawać NFT

Kolejnym krokiem na drodze do sprzedaży swoich NFT jest wybranie giełdy, która umożliwi Ci wystawienie tokenów. Wybór platformy należy uzależnić tak naprawdę od poniższych czynników:

 • Obsługiwany blockchain (blockchainy)

Pierwszym warunkiem wyboru platformy NFT jest ograniczenie możliwości do giełd, które obsługują wybrany wcześniej blockchain. Jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie blockchainy Ethereum do stworzenia ekosystemu NFT, z góry możesz odrzucić giełdy takie jak chociażby Solanart lub Solsea, które obsługują jedynie blockchain Solana. Tworząc NFT na blockchainie Binance masz do dyspozycji Binance NFT Marketplace, na Cardano zaś CNFT.

Pierwsze NFT wykorzystywane komercyjnie powstawały na blockchainie Ethereum, toteż najwięcej giełd operuje właśnie przy wykorzystaniu tego łańcucha. Jeśli chcesz tworzyć własne NFT w sieci Ethereum będziesz mieć zdecydowanie więcej opcji do rozważenia w przypadku wyboru najbardziej komportowej platformy do handlu tokenami.

 • Tematyka giełdy

  Podczas gdy niektóre giełdy nie ograniczają się do określonej tematyki, inne platformy zrzeszają kolekcjonerów konkretnego typu NFT. Opeansea przykładem strony, na której znajdziemy wszystkie kategorie NFT obejmujące sztukę cyfrową, fotografię, metaverse, przedmioty kolekcjonerskie, postacie do gier itd. Nifty Gateway to dla odmiany platforma specjalizująca się w sztuce i tylko z tej kategorii NFT tam znajdziemy.

 • Czy NFT można wystawić bez wcześniejszej rekrutacji, czy kolekcja powinna spełniać narzucone wymogi?

  Rekrutacja jest czynnikiem ograniczającym możliwości wystawiania tokenów NFT na niektórych giełdach, takich jak chociażby Solanart. Aby zamieścić na nich swoje kolekcje, trzeba przejść przez nieskomplikowany proces rekrutacyjny, w którym pracownicy platformy ocenią poziom twoich tokenów i wyrażą zgodę na wystawienie ich na sprzedaż, bądź odmówią Ci takiej możliwości. Ma to na celu wyeliminowanie osób zainteresowanych tworzeniem pojedynczego NFT w celach eksperymentu, których „prace” najpewniej zamieniłyby giełdę w śmietnik.

  Giełdy takie jak Opensea czy Solsea są ogólnodostępne i każdy może mintować za ich pomocą NFT, niezależnie od wielkości kolekcji czy przeznaczenia tokenów.

 • Koszty korzystania z danej giełdy (prowizje itd)

  Kolejnym istotnym czynnikiem wyboru giełdy są koszty, jakie użytkownik ponosi chcąc korzystać z pośrednictwa strony. W zależności od polityki platformy, w niektórych miejscach można wymintować NFT za darmo, a opłaty serwisowe płaci się dopiero podczas sprzedaży tokenów, lub podczas wystawiania oferty sprzedażowej. Na innych giełdach opłaty pobierane są już przy okazji mintu, na innych zaś przy okazji każdej transakcji.

  Prócz opłat serwisowych należy pamiętać o kosztach transakcyjnych, które są uzależnione od wybranego blockchainu. Będą one musiały być pokryte przez sprzedającego bądź nabywcę, w zależności od tego kto zdecyduje się zainicjować ofertę. W obu przypadkach koszty transakcji (zwłaszcza na Ethereum) mogą znacząco wpłynąć na finalną cenę NFT i odstraszyć potencjalnych kupujących, bądź znacznie uszczuplić Twoje zarobki ze sprzedaży.

 • Niezawodność oraz komfort użytkowania

  Ostatnim godnym rozważenia czynnikiem jest opinia o platformie. Czy ma ona dobrą renomę? Czy charakteryzuje się niezawodnością? Czy została kiedyś zhackowana?

  Jeśli odkryjesz giełdę, która może wydawać Ci się interesująca, np. ze względu na dużo niższe prowizje w stosunku do konkurencji, przestudiuj Internet w celu sprawdzenia, czy stronie na pewno można ufać.

  W końcu, aby wymintować NFT koniecznym będzie podłączenie do platformy portfela, a w artykule „Bezpieczeństwo transakcji krypto – demaskujemy jak działają złodzieje„, wielokrotnie powtarzaliśmy, że przy okazji autoryzacji portfela należy mieć pewność, że nikt nie chce nas oszukać.

  Ważnym aspektem jest też interface giełdy i udogodnienia takie jak wyszukiwarka kolekcji, intuicyjne systemy służące do handlu NFT itd.

Krok 5: Zainstaluj portfel kryptowalut, mając na uwadze wybrany blockchain i giełdę

Do wrzucenia NFT na blockchain musisz skorzystać z portfela kryptowalutowego. W zależności od wybranej sieci bloków, NFT potrzebuję określonego portfela, który będzie obsługiwał wybrany standard tokenów. Mało tego, giełda na którą się zdecydujesz, również musi współpracować przy podłączeniu portfela, co oznacza, że jego oprogramowanie musi być zintegrowane z platformą.

Przy okazji mintu tokenów za pośrednictwem giełdy, pierwszym posiadaczem nowego NFT będziesz Ty. Jeżeli mint jest darmowy, prawdopodobnie nie potrzebujesz żadnych natywnych kryptowalut blockchainu. Dopiero, jeśli zechcesz wystawić swoje tokeny niewymienialne na sprzedaż, do portfela zawierającego NFT musisz przelać środki, które pozwolą Ci pokryć opłaty transakcyjne.

Sposób instalacji portfela kryptowalut przedstawiliśmy w artykule „Najlepszy portfel kryptowalut„, korzystając z przykładu portfela MetaMask. Wszystkie portfele kryptowalutowe instaluje się w podobny sposób, dlatego nasz przewodnik może posłużyć Ci jako punkt odniesienia dotyczący głównych rzeczy, na jakie warto zwracać uwagę podczas instalacji.

Krok 6: Wrzuć swoje NFT na blockchain, korzystając z możliwości na wybranej giełdzie

Podobnie jak instalacja portfela kryptowalutowego, proces wrzucania swoich NFT na blockchain przebiega podobnie we wszystkich serwisach, różni się jedynie niuansami. W tym przewodniku posłużymy się przykładem tworzenia NFT na giełdzie Opensea, ponieważ pozwala ona na wymintowanie NFT za darmo oraz nie prowadzi rekrutacji, co oznacza, że możemy zamieścić na blockchainie dowolny, śmieciowy plik.

1) Po zainstalowaniu portfela Metamask (lub innego portfela obsługiwanego przez Opensea) podłącz portfel do platformy.

Zrobisz to klikając na ikonkę portfela widoczną w prawym, górnym rogu, a następnie wybierając z listy zainstalowany wcześniej portfel. W naszym przypadku będzie to MetaMask.

2) Podłącz portfel do platformy Opensea i „podpisz” zgody dotyczące autoryzacji i warunków korzystania z serwisu

Zaloguj się do portfela ustanowionym wcześniej hasłem. Po zalogowaniu, musisz wybrać adres portfela, którym chcesz się zalogować. W obrębie oprogramowania Metamask możesz utworzyć kilka niezależnych adresów portfela. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem aplikacji, prawdopodobnie masz do wyboru tylko jedną opcję. Po podłączeniu portfela (aby to zrobić musisz kliknąć connect), podpisz zgody, o które prosi Cię platforma. Pojawią się one, jeśli logujesz się w Opensea po raz pierwszy, używając danego adresu portfela.

3) Po zaakceptowaniu zgód i podłączeniu portfela kliknij w „create” (koło zielonego kółka, w prawym górnym rogu)

Po podłączeniu portfela do platformy OpenSea, kliknij w przycisk „Create”. Powinno pokazać Ci się takie okno:

Wypełnij wszystkie informacje, zależnie od swoich preferencji. Po uzupełnieniu potrzebnych danych, zatwierdź, że Twoje NFT jest już gotowe do mintu. Gratulacje! właśnie stworzyłeś/aś swoje pierwsze NFT.

Tutaj jest nasze nowe NFT.

Jak stworzyć kolekcję NFT, z możliwością mintu na dedykowanej stronie?

Jeżeli planujesz stworzyć NFT, które będzie stanowiło integralną część większego projektu, prawdopodobnie nie obejdziesz się bez zainwestowania pieniędzy w odpowiedniego programistę, czyli w blockchain developera.

O ile stworzenie własnego NFT na platformach handlowych NFT jest proste, dostępne dla każdego i zazwyczaj darmowe, o tyle nie nadaje się do większych przedsięwzięć. Za pomocą giełd NFT możesz utworzyć niewielkie kolekcje, oscylujące na kilkadziesiąt tokenów niewymienialnych, zazwyczaj będące rodzajem dzieł sztuki cyfrowej.

Jeżeli masz zamiar stworzyć NFT, którego przewidywany nakład to kilkaset, a może nawet kilka tysięcy sztuk, musisz pomyśleć nad zautomatyzowaniem tego procesu.

Projekty wypuszczające w obieg tak potężne kolekcje NFT, zamieszczają aktywa na blockchainie w procesie mintu (ang. NFT mint). Mint można porównać do kupowania tokenów w przedsprzedaży; nabywca wpłaca ustaloną z góry kwotę na portfel kryptowalutowy projektu, a w zamian otrzymuje na swój portfel losowy token NFT. Sam zakup odbywa się z udziałem specjalnej strony (zazwyczaj za pośrednictwem odpowiedniego okna w strukturach domeny projektu), natomiast z chwilą kiedy tokeny NFT pojawią się w portfelu nabywcy, dostępne są one do obrotu na rynku wtórnym, na giełdach NFT.

Dodatkowo, zazwyczaj cechy wpływające na unikalność tokenów nie są ujawnione od razu. Po kilku dniach od zakończenia mintu następuje losowa dystrybucja metadanych do tokenów, która wpływa na ostateczny wygląd oraz użyteczność poszczególnych NFT.

Niestety, ale nie posiadamy wiedzy na temat tego, jak stworzyć NFT z uwzględnieniem wyżej wymienionych procesów. Prawdopodobnie koniecznym warunkiem jest specjalistyczne wykształcenie w kierunku programowania oraz integrowania sieci blockchain. Dopóki nie powstanie aplikacja przypominająca w zamyśle kreator stron www, umożliwiająca samodzielne generowanie NFT oraz tworzenie strony mintu, dopóty nie możemy mądrzyć się w tym temacie.

Dla osób rozważających projekty NFT na poważnie, zatrudnienie profesjonalisty jest możliwością godną uwagi.

Jak promować projekt, aby sprzedać NFT?

O ile proces tworzenia NFT sam w sobie nie musi być skomplikowany, o tyle jeśli robisz to aby zarobić pieniądze, to niezależnie czy tokeny mają stanowić przedmioty kolekcjonerskie i obejmować kilkadziesiąt sztuk, czy być częścią rozbudowanej serii musisz pomyśleć o tym, jak wypromować token, aby sprzedać NFT.

Na samej giełdzie OpenSea istnieje obecnie ponad 80 milionów tokenów (1). Z tego powodu, chcąc sprzedawać NFT musisz znaleźć sposób, aby nie zniknąć w tłumie i wypromować swój projekt.

Social media rządzące rynkiem NFT to Twitter i Discord. Chcąc wypromować własne NFT, obowiązkowo musisz założyć profile i grupy na tych platformach, które pomogą Ci w zebraniu społeczności zainteresowanej projektem. Jednak aby podejmowane przez ciebie działania miały sens, warto zapoznać się z podstawami marketingu internetowego. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule poświęconym kursom marketingowym.

Dla kogo własne NFT może być ciekawym sposobem na zarobienie pieniędzy?

Prawdopodobnie większość osób, które czytają ten artykuł po raz pierwszy zainteresowała się tematem NFT, po tym jak świat usłyszał o głośnej transakcji dotyczącej działa Beeple, które zostało sprzedane w formie tokena niewymienialnego za 69 milionów dolarów (2).

Informacje docierające do mediów dotyczą przede wszystkim sprzedaży NFT generujących olbrzymie zyski. Czasem warto zdjąć różowe okulary i pozbawić się złudzeń: prawdą jest, że istnieją kolekcje NFT, w których tokeny sprzedawane są za bezcen, ale drugi fakt jest taki, że na giełdach non-fungible tokens znajdziemy przykłady, które nigdy nie wzbudziły niczyjego zainteresowania i od lat czekają na pierwszą transakcję.

Jeśli więc jesteś przeciętnym Kowalskim i dla zabawy planujesz stworzyć własne NFT, możesz zrobić to za darmo, bez zbędnych przemyśleń i tracenia nadmiernej ilości czasu. Szanse na sprzedaż takiego tokena będą znikome, jednak zyskasz nowe doświadczenie i będziesz w stanie pochwalić się, że w ten sposób stałeś się częścią rynku NFT, wspierając rozwój technologii blockchain.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku artystów, projektantów oraz fotografów, którzy faktycznie mają szansę znaleźć w NFT sposób na życie. Prawdopodobnie niewielu uda się dojść do progu milionów za sprzedaż, jednak kilkaset lub nawet kilka tysięcy dolarów wydaje się być prawdopodobną opcją, zwłaszcza podczas trwania hossy.

Podejmując się tworzenia NFT, warto od początku przemyśleć ważne aspekty oraz zabrać się za sprawę odpowiednio wcześnie, aby zdążyć z promocją projektu. W początkowym okresie być może twoja kolekcja przez długi czas zostanie niezauważona, jednak wystarczy odrobina cierpliwości – kiedy szał NFT rozpocznie się na nowo, a ty będziesz mieć kolekcję powoli rozkręcającą się, dużo łatwiej będzie Ci znaleźć nabywców.

(1) https://www.rootstrap.com/blog/how-to-create-and-mint-an-nft-on-opensea/

(2) https://www.theverge.com/2021/3/11/22325054/beeple-christies-nft-sale-cost-everydays-69-million

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone