NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Jak stworzyć stronę internetową

Bez wątpienia możemy stwierdzić, że żyjemy w dobie Internetu – jego rozkwit jest już dawno za nami, a pokolenie Z nie wyobraża sobie nawet, że kiedyś witryn internetowych po prostu nie było. Ta sytuacja wymusza na firmach przenoszenie działalności przynajmniej częściowo do sieci, zaś wielu przedsiębiorców zdecydowało się na całkowite zaniechanie funkcjonowania w formie fizycznej. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której firma nie posiada własnej strony www lub przynajmniej fanpage’a w mediach społecznościowych, nawet jeśli świadczy usługi jedynie w świecie realnym. Jeśli i ty zastanawiasz się jak stworzyć stronę internetową, ale obawiasz się, że nie posiadasz do tego kompetencji, to z góry możemy Cię uspokoić – z naszym przewodnikiem na pewno sobie poradzisz.

Na skróty: Jeśli chcesz stworzyć stronę podążając za tym przewodnikiem

Dowiedz się jaki hosting wybrać

Sprawdź jak założyć sklep online

Wykup plan hostingowy i domenę

Wykup rozszerzenie Elementor PRO 

Spis treści

Obecnie zbudowanie strony internetowej jest łatwiejsze i bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej, jednak aby zrobić to samemu, nie korzystając z usług zewnętrznej firmy, ważnym jest poznanie podstawowych powiązań i zasad działania pomiędzy poszczególnymi serwisami, z których usług trzeba będzie skorzystać. Mowa tu o trzech filarach:

-firmach sprzedających domeny internetowe

-firmach hostingowych

-kreatorach stron www

Jeśli zrozumiesz ich funkcjonowanie, samodzielne stworzenie strony internetowej nie przysporzy Ci większego problemu, a podstawowa konfiguracja domeny, hostingu i rekomendowanego przez nas kreatora stron zajmie Ci prawdopodobnie kilkadziesiąt minut.

Jak wybrać domenę dla strony www

Domena Twojej strony powinna nawiązywać do treści, które planujesz zamieszczać lub być tożsama z nazwą twojej firmy. Czasem może się zdarzyć, że adres strony, który planujesz kupić jest już zajęty. W takiej sytuacji należy zmodyfikować nazwę domeny. Możesz to zrobić umieszczając „-” między słowami nazwy, dodając nowy człon lub modyfikując całą nazwę witryny.

Końcówka domeny wskazuje na rynek, do którego kierujesz stronę internetową; jeśli planujesz publikować w języku polskim, adekwatna będzie końcówka pl, jeżeli chcesz podbić Unię Europejską, możesz pokusić się na eu, jeśli zaś kierujesz stronę na cały świat, rozsądnie będzie wykupić domenę z końcówką com.

Końcówki domen mają znaczenie w marketingu online, wskazując grupę docelową odbiorców treści. W przypadku stron czy sklepów internetowych kierowanych na rynek polski, domena krajowa pl będzie najlepszym rozwiązaniem, które ułatwi Twojej stronie przebicie się na wyższe pozycje w wyszukiwarkach takich jak google.

Ceny domen różnią się w zależności od wybranej końcówki i firmy, w której rejestrujesz domenę. Domenę często możesz kupić bezpośrednio przez firmę hostingową, z której usług zamierzasz korzystać – często zdarzają się promocyjne oferty, gwarantujące Ci np. pierwszy rok używania domeny za darmo.

Jeśli zdecydujesz się na zakup domeny z ramienia niezależnego pośrednika sprzedaży domen, wybierz dobrą, sprawdzoną firmę, która zarejestruje domenę na Twoje dane. W przeciwnym razie, jeśli pośrednik zarejestruje domenę na siebie, to będzie on faktycznym właścicielem strony i mogą wyniknąć z tego nieprzyjemności.

My wszystkie nasze domeny kupiliśmy bezpośrednio przez firmy hostingowe, z których usług korzystamy bądź korzystaliśmy i polecamy takie rozwiązanie.

Po zakupieniu domeny, jeśli coś nie odpowiada nam w firmie, u której domenę zakupiliśmy lub w firmie hostingowej, istnieje możliwość transferu strony internetowej na serwery innego usługodawcy. Nie należy się więc niczego obawiać- domeny internetowe można łatwo przenosić pomiędzy różnymi serwisami.

Na jakim hostingu umieścić stronę www

Zacznijmy od wyjaśnienia co to w ogóle jest hosting i dlaczego trzeba go wykupić. Pewnie niejednokrotnie spotkałeś/aś się ze stwierdzeniem, że na jakiejś witrynie padły serwery. Wielkie korporacje posiadają prywatne serwerownie, które zapewniają im możliwość przechowywania oraz przesyłania dalej danych z witryn internetowych. Ty pewnie serwerowni nie posiadasz. I w tym właśnie miejscu pojawia się firma hostingowa.

W prostych słowach firma hostingowa, to firma będąca właścicielem infrastruktury serwerów, rozmieszczonych w różnych zakątkach świata. Firma hostingowa zapewnia konserwację swoich serwerów, a także modernizację i rozbudowę ich sieci. Jej działalność opiera się na udostępnianiu miejsca dyskowego na tychże serwerach, dzięki czemu możliwym jest zapewnienie stałego i nieograniczonego dostępu do witryn internetowych, które wykupiły abonament i wynajmują miejsce na serwerach hostingu.

Strona internetowa nie może działać poprawnie bez serwerów, które w bezpieczny sposób nieustannie przesyłają i przechowują miliony danych, multimediów, wersji backupowych i innych.

Infrastruktura jaką firma hostingowa posiada definiuje użyteczność danego hostingu. Ilość oraz rozmieszczenie posiadanych przez markę serwerów, ich przepustowość, połączenie Internetowe jakie zapewniają, możliwość szyfrowania danych na serwerach za pomocą certyfikatu SSL – to tylko niektóre elementy, mające realny wpływ na szybkość wczytywania się stron internetowych, a także tego czy strony nie padną od przeciążenia w godzinach wzmożonego ruchu.

Jeśli zastanawiasz się jaki hosting wybrać, przygotowaliśmy przewodnik dokładnie objaśniający na czym skupić się powierzając domenę firmie hostingowej. Porównaliśmy w nim poszczególne oferty sprawdzonych przez nas hostingów w odniesieniu do typu działalności, który chcesz zacząć prowadzić; hosting hostingowi nierówny, dlatego jeśli chcesz jedynie prowadzić bloga, możesz zdecydować się na tańszą opcję, ale jeśli zamierzasz otworzyć sklep internetowy, polecamy solidnego dostawcę serwerów.

Ponieważ sami korzystamy obecnie z serwerów firmy Hostinger i na ten moment jesteśmy z ich usług bardzo zadowoleni, krok po kroku pokażemy Ci jak skonfigurować konto w tym konkretnym serwisie. Wymienione przez nas czynności są powtarzalne- jeśli zdecydujesz się na hosting innej firmy również będziesz musiał/a je wykonać.

Wybierz plan hostingowy

Niezależnie od firmy hostingowej, wybór planu hostingowego należy uzależnić przede wszystkim od tego, iloma domenami mamy zamiar zarządzać, jaki ruch na nich przewidujemy oraz jakie funkcje nas interesują.

W naszym przypadku ważna jest obsługa systemu WordPress oraz przyspieszenie WordPressa. W aktualnej ofercie Hostingera funkcja ta jest dostępna we wszystkich proponowanych planach.

Jeśli nie kupiliśmy jeszcze domeny, warto rozważyć plan Hosting Premium, który oferuje domenę za darmo przez pierwszy rok użytkowania.

jak zrobić stronę internetową - wybierz hosting

Kup lub wczytaj swoją domenę

Po opłaceniu wybranego planu hostingu, zostaniesz przekierowany/a na stronę, na której możesz zarządzać kontem hostingowym. Pierwszym krokiem będzie zakup domeny bezpośrednio w firmie hostingowej lub transfer domeny zakupionej u innego pośrednika.

Nowi użytkownicy serwisu Hostinger mogą wybrać wyświetlanie strony w języku Polskim. Ja moje konto zakładałem jakiś czas temu, kiedy jeszcze nie było takiej możliwości i niestety nie jestem w stanie zmienić ustawień wyświetlanego języka – objaśnię tu podstawowe kroki wspomagając się zrzutami ekranu.

Jeśli zdecydujesz się na Hostinger, w celu zintegrowania domeny z hostingiem musisz udać się do zakładki Domeny/domains, gdzie możesz wybrać, czy chcesz zakupić nową domenę (1), czy przesłać istniejącą domenę na serwery Hostingera (2). Po wybraniu odpowiedniej opcji pojawi się klarowna instrukcja dalszego postępowania.

Rejestracja domeny lub jej transfer mogą zająć trochę czasu – zwykle jest to kilkanaście minut.

jak zrobić stronę internetową - kup domenę lub zrób transfer domeny na hosting

Włącz obsługę WordPress w hostingu

Po potwierdzeniu, że Twoja domena została dodana do Hostingera (lub na inny hosting), możesz przejść do kolejnego kroku.

Wejdź do panelu głównego konta i upewnij się, że zmieniasz ustawienia dla odpowiedniej domeny- jeśli to czytasz, to prawdopodobnie nie masz do wyboru zbyt wielu opcji 🙂 Domenę, na której działasz możesz zweryfikować w lewym, górnym rogu strony. Zjedź w dół aż do zakładki Strona internetowa/Website, a następnie kliknij w kwadracik Auto Installer

Jak stworzyć stronę internetową - integracja WordPress na hostingu
Jak stworzyć stronę internetową - integracja WordPress na hostingu auto installer

Po wejściu w zakładkę Auto Installer wyświetli Ci się poniższy obraz:

jak zrobić stronę internetową - hostinger integracja wordpress

Wybierz zakładkę WordPress, a następnie wypełnij dane zaznaczone w zielonych ramkach wg. poniższego schematu. Frazy, które tu wpisujesz posłużą do stworzenia nowego profilu w serwisie WordPress.

Jak zrobić stronę internetową - zakładanie profili wordpress

Po kliknięciu Dalej/Next instalacja powinna rozpocząć się automatycznie.

Pamiętaj, że u innych firm hostingowych proces dodawania WordPressa może wyglądać nieco inaczej. Jeśli zamierzasz zrobić stronę internetową używając do tego systemu WordPress i wtyczki Elementora (kreator stron www, z którego my korzystamy) wykupienie hostingu, zapewniającego możliwość integracji z systemem WordPress, a następnie włączenie tego systemu w firmie hostingowej będzie koniecznym do wykonania krokiem.

Wykup lub włącz certyfikat SSL

Po zakończonej instalacji systemu dla WordPress powróć do panelu głównego, z którego możesz zarządzać ustawieniami hostingu na konkretnych domenach.

Jeśli zdecydowałeś się na wykupienie hostingu u usługodawcy, który nie zapewnia darmowego certyfikatu SSL, powinieneś rozważyć dokupienie tej opcji.

W przypadku zakładania sklepu internetowego certyfikat SSL jest absolutnym minimum, zapewniającym bezpieczeństwo użytkownikom Twojej strony, poprzez szyfrowane poufnych danych przesyłanych podczas wypełniania formularza zakupu.

Hostinger zapewnia obecnie darmowy certyfikat SSL we wszystkich sprzedawanych planach subskrypcji. Sprawdź, czy SSL jest włączony automatycznie, czy musisz zrobić to manualnie.

Na stronie Hostinger, certyfikat SSL włączysz w zakładce core, przesuwając suwak przy ustawieniach HTTPS. Skoro już tu jesteś, polecamy również włączyć ustawienie LiteSpeed, które poprawi funkcjonowanie strony www. Jeżeli napotkasz problem przy włączaniu lub kupnie certyfikatu SSL, skontaktuj się z supportem technicznym Hostingera – pracownik firmy może włączyć ten certyfikat za Ciebie.

jak zrobić stronę internetową - certyfikat ssl

Gratulacje, Twoja strona internetowa jest już online. Nie ma na niej jeszcze żadnych treści i nie wygląda zbyt ciekawie. Mamy za sobą wszystkie formalności, ale teraz musimy popracować trochę nad efektem wizualnym strony.

W dalszej części dowiesz się jak skonfigurować WordPressa, w sposób który umożliwi Ci tworzenie stron www w oparciu o gotowe motywy i szablony, które zaoszczędzą Ci dużo pracy.

Jak samodzielnie stworzyć stronę internetową w kreatorze stron www?

W XXI wieku piękne jest to, że z Internetu można nauczyć się prawie wszystkiego. Mało tego, części rzeczy nie trzeba się nawet uczyć, ponieważ dysponujemy prostymi w obsłudze programami, które umożliwiają laikom tworzenie własnych rzeczy. Tak właśnie działają kreatory stron www, które pozwolą nam założyć profesjonalną witrynę internetową, nawet jeśli nie posiadamy umiejętności kodowania.

Który kreator stron www jest najłatwiejszy w obsłudze?

Na rynku istnieje obecnie szeroki wybór kreatorów stron www. Różnią się one od siebie przede wszystkim ceną, łatwością obsługi oraz zakresem możliwości, jaki oferują. Dwa prawdopodobnie najpopularniejsze kreatory stron internetowych to Elementor oraz Wix, nie są to jednak jedyne opcje – na rynku istnieje nawet polski kreator stron internetowych WebWave.

Wybierając kreator, którym będziemy się posługiwać powinniśmy mieć na względzie kompleksowość strony, którą chcemy założyć. Do otworzenia sklepu internetowego będziemy potrzebowali większej ilości oraz innego rodzaju widgetów niż w przypadku prowadzenia bloga.

Z doświadczenia podpowiemy, że najlepszym wyborem będzie uniwersalny kreator, w którym istnieje możliwość dopłacenia za dodatkowe funkcje, jeśli podstawowy ich zestaw okaże się niewystarczający.

W artykule najlepszy kreator stron www porównujemy sprawdzone przez nas kreatory stron internetowych. Jeśli interesuje cię szczegółowa analiza kilku programów, zapraszamy do lektury.

My preferujemy Elementor, który jest rozszerzeniem tj. wtyczką do serwisu WordPress. Elementor jest niezwykle intuicyjnym narzędziem, które umożliwia stworzenie naprawdę profesjonalnie wyglądających stron internetowych. Dodatkowo, ze względu na popularność wtyczki, w Internecie możemy znaleźć całą masę darmowych samouczków oraz materiałów instruktażowych, także w języku polskim. Jeśli z czymś sobie nie radzimy lub nie możemy odszukać jakiejś opcji, znalezienie rozwiązania problemu w sieci zajmie nam dosłownie kilka minut.

Elementor posiada bezpłatną wersję podstawową oraz kilka wariantów rozszerzonej taryfy Pro. To czy zdecydujesz się wykupić rozszerzenie Pro, zależy przede wszystkim od tego, czego wymagasz od wyglądu swojej strony. Jeśli na ten moment nie masz pewności, czy zajdzie potrzeba z korzystania z widgetów dostępnych w wersji rozszerzonej, na wykupienie wariantu Pro możesz zdecydować się w dowolnym momencie tworzenia strony internetowej.

W porównaniu do cen konkurencji i jakości usług, cena za standardowy pakiet PRO w Elementorze jest bardzo przystępna – w chwili pisania tego tekstu subskrypcja kosztuje bowiem 49$/ rok podczas gdy Wix za podobne spektrum możliwości życzy sobie 156$/rok.

Zanim jednak zaczniemy edytować stronę w Elementorze, musimy przeprowadzić podstawową konfigurację WordPressa. Do Elementora wrócimy w tym miejscu.

Jak założyć stronę internetową w serwisie WordPress

Omówimy dokładnie jak zrobić stronę internetową w WordPressie posługując się przykładem tej strony – właśnie tak, sami używamy tego kreatora razem z rozszerzeniem Elementor, dlatego też czujemy się wystarczająco kompetentni, aby napisać ten przewodnik.

Logowanie do panelu administracyjnego w WordPress

Aby zalogować się do panelu administracyjnego WordPress, należy wpisać w pasku przeglądarki swój adres domeny, a następnie po ukośniku dodać „/wp-login/”

Login i hasło stanowią dane, które ustalaliśmy konfigurując integrację WordPressa na hostingu (zobacz tutaj).

jak zrobić stronę internetową - login wordpress

Konfiguracja panelu administracyjnego w WordPress

Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego WordPress ukaże się nam Kokpit, czyli centrum dowodzenia naszą stroną. Wgląd do tego miejsca mamy tylko my – administratorzy.

Dla ułatwienia, w tym tekście posłużymy się zrzutami ekranu z naszego kokpitu. Mogą one różnić się nieco od tego, co zobaczysz u siebie, gdyż ze względu na bezpieczeństwo oraz czytelność zrzutów ekranu, musieliśmy wymazać część danych. Ponieważ nasza strona jest już skonfigurowana, możesz zobaczyć wtyczki, których u Ciebie jeszcze nie ma – nie przejmuj się tym, powiemy Ci, z których rozszerzeń korzystamy i dlaczego. Również będziesz mógł/mogła je zainstalować.

Dashboard wordpress - tworzenie strony internetowej

Wybierz motyw na swojej stronie

Strony internetowe tworzone na platformie WordPress można edytować dosłownie na każdej płaszczyźnie. Zanim jednak zaczniemy to robić, musimy wybrać przewodni motyw, wg. którego wszystkie podstrony należące do danej domeny będą się domyślnie wczytywały. Motyw określi nam przede wszystkim domyślny układ treści, szerokość poszczególnych kolumn w tym układzie oraz podstawowe kolory takie jak tło strony.

Aby wybrać motyw przechodzimy do zakładki Wygląd ->Motywy, a następnie klikamy w motywy. Powinien wyświetlić nam się widok podobny do tego:

wybierz moptyw na swoją stronę internetową

Po najechaniu myszką na którykolwiek z wgranych motywów, zobaczymy opcję podglądu lub włączenia. Jeśli uznamy, że żaden z domyślnych szablonów nam się nie podoba, możemy zainstalować nowy, klikając w sekcję „dodaj motyw” (niewidoczna na obrazku powyżej, jednak znajdziesz ją bez trudu).

Po kliknięciu w „dodaj motyw” pojawi Ci się sekcja, w której możesz wyszukać motywy pasujące do Twojej strony. Jako przykład weźmy słowo „ocean”. Należy wpisać je w wyszukiwarkę motywów (zaznaczona ramką poniżej). Jeśli znajdziemy motyw, który wyjątkowo nam się podoba i chcemy aby nasz strona prezentowała się w podobnym układzie, możemy zainstalować dany szablon klikając w guzik „zainstaluj„, widoczny po najechaniu myszką na pole motywu. Po instalacji należy powrócić do głównej zakładki z motywami i włączyć nowo zainstalowany motyw.

Menu motywów na stronę www

Kiedy już uruchomimy motyw, warto kliknąć w guzik „dostosuj„. Zostaniemy przekierowani do miejsca, w którym możemy zarządzać podstawami dotyczącymi wyglądu strony www. Na dobry początek proponujemy uzupełnić sekcję dotyczącą tożsamości witryny, gdzie możemy wpisać nazwę strony, slogan który wyświetli się na pasku przeglądarki oraz wgrać logo. Inne ustawienia dotyczące wyglądu strony internetowej zmieniamy wg własnych preferencji.

dostosuj wygląd witryny internetowej

 W menu „dostosuj” możemy zarządzać wyglądem stałych motywów powtarzających się na każdej podstronie – będą to pasek górny, stopka, paski boczne, fonty na tych elementach, ich kolorystyka itd.  Możemy również wyłączyć poszczególne elementy i zaprojektować ich aspekt wizualny w Elementorze, następnie zapisując je w formie szablonu Elementor. Wygląd możemy dostosować ponownie w dowolnym momencie.

Po wprowadzeniu pożądanych zmian możemy kliknąć „opublikuj” i wrócić do kokpitu.

Dodaj niezbędne wtyczki

Aby stworzyć własną stronę internetową, niezbędnym będzie zainstalowanie wtyczki Elementor, oraz paru innych przydatnych rozszerzeń. W tym miejscu skupimy się na dodawaniu wtyczek do panelu administracyjnego WordPress.

Odszukaj zakładkę „Wtyczki” i kliknij na „dodaj nową„. W celu dodania nowej wtyczki, wpisz jej nazwę w pole wyszukiwania, po prawej stronie. Zacznij wyszukiwanie od wtyczki „Elementor”. Kiedy wtyczka Elementor pokaże się w wyróżnionych pozycjach, kliknij przycisk „zainstaluj„. Po udanej instalacji udaj się do działu „zainstalowane wtyczki„, odszukaj wtyczkę na liście i kliknij przycisk „włącz„.

instalacja wtyczek w wordpressie

W identyczny sposób zainstalujesz wszystkie inne przydatne wtyczki. Na dobry początek spośród wtyczek, z których sam korzystam, polecam Ci zainstalować wtyczki: Yoast SEO (wtyczka pomagająca w pozycjonowaniu strony www), Cookie Notice (informacja o tym, że Twoja strona www korzysta w plików cookies) oraz jeśli wiesz już, że będziesz korzystać z płatnego rozszerzenia Elementor Pro, od razu możesz zainstalować także tę wtyczkę, jednak to osttanie rozszerzenie dodaje się w inny sposób. Szczegóły dotyczące tego jak zintegrować Elementor Pro z systemem WordPress przedstawiam poniżej.

Pozostałe wtyczki, z których korzystam zostały podyktowane przez specyficzne potrzeby naszej witryny i nie są to ani uniwersalne ani obowiązkowe rozwiązania . Tworząc własną stronę internetową, z czasem zobaczysz jakich dodatkowych rozszerzeń potrzebuje Twoja witryna. Nowe wtyczki możesz instalować w dowolnym momencie podczas tworzenia stron internetowych w WordPressie.

Skonfiguruj stronę główną

Jeśli chcesz zbudować profesjonalną stronę www, musisz pomyśleć nad jej architekturą. O ile rozplanowanie podstron możesz zostawić na później, pewnym jest że budowę własnej witryny powinieneś rozpocząć od wskazania strony głównej.

Aby to zrobić, należy zacząć od dodania nowej strony w odpowiedniej zakładce, po lewej stronie w panelu administracyjnym WordPress.

dodaj nową stronę internetową

Po kliknięciu „dodaj nową” wyświetli Ci się takie okno:

Powyższy obrazek będzie towarzyszył Ci podczas tworzenia każdej z podstron. Schemat wypełniania zawsze pozostaje taki sam. Jedyne różnica dotyczy pola „uproszczonej nazwy”. W przypadku strony głównej pozostawiamy to pole puste – adres naszej strony głównej będzie wtedy tożsamy z domeną, jaką zarejestrowaliśmy.

Tworząc podstrony na naszej stronie www, wypełniamy to pole – słowa, które tam wpiszemy znajdą się w linku bezpośrednio przekierowującym do danej subdomeny. Załóżmy, że twoja domena nazywa się www.twoja-domena-1.pl. Jeśli utworzysz na niej podstronę, którą nazwiesz „kontakt do mnie”, a w pole uproszczonej nazwy wpiszesz kontakt-do-mnie, to bezpośredni link do podstrony będzie wyglądał tak: www.twoja-domena-1.pl/kontakt-do-mnie.

Bezpośrednio po opublikowaniu strony głównej, system WordPress nie wie jeszcze, że to właśnie ta strona ma domyślnie reprezentować naszą stronę www. Musimy oficjalnie wskazać, która ze stron lub podstron automatycznie wczyta się jako tzw. Home.

W celu wybrania strony głównej na naszą stronę internetową, wracamy do menu „dostosuj”, w którym byliśmy już wcześniej, po wybraniu motywu strony. Do menu dostosuj możemy przejść tym razem z zakładek w menu kokpitu (mieści się w przedziale „wygląd„) lub tak jak poprzednio, przez motyw strony.

Tym razem w menu przejdziemy do zakładki „ustawienia strony głównej”, a następnie z rozwijanej listy wybierzemy nazwę strony, która ma wczytywać się jako główna. U mnie nazwa ta to „Home”, u Ciebie będzie zgodna z tytułem strony, który dodałeś w poprzednim kroku. Po wskazaniu strony głównej nie zapomnij kliknąć w „opublikuj„, aby zapisać zmiany.

Dodaj pierwsze podstrony

Tak jak już wspomniałem, jeszcze przed stworzeniem strony internetowej powinieneś pomyśleć wstępnie nad jej architekturą. Mam tu na myśli ilość podstron, z których będzie korzystać Twoja witryna internetowa.

Często proste strony www składają się jedynie ze strony główniej, na której przedstawione są wszystkie niezbędne informacje: nazwa firmy, opis tego czym firma się zajmuje, dokładne spektrum usług lub produktów, informacja kontaktowa oraz parę zdjęć poglądowych.

Jeśli zamierzasz zrobić stronę internetową składającą się jedynie ze strony głównej, w tym miejscu możesz przejść do edycji wyglądu strony za pomocą rozszerzenia Elementor.

Jeśli chcesz zbudować stronę internetową z wieloma podstronami i rozbudowanym menu, zacznij od stworzenia podstron i ustanowienia ich bezpośrednich linków.

Nowe podstrony dodajemy dokładnie w ten sam sposób, którego użyliśmy w przypadku dodawania strony głównej – w menu panelu administracyjnego szukamy zakładki „strony” a następnie klikamy w „dodaj nową„. W oknie, które się otworzy ustanawiamy tytuł podstrony i link przekierowujący bezpośrednio na podstronę. Jeśli zainstalowaliśmy wtyczkę Yoast SEO i mamy wiedzę o pozycjonowaniu możemy uzupełnić frazę kluczową. Sprawdzamy, czy ustawiony szablon strony to „szablon domyślny” i jeśli wszystko się zgadza, klikamy „opublikuj„.

Po utworzeniu wszystkich podstron własnej strony internetowej, możemy przejrzeć je w zakładce „strony” w menu panelu administracyjnego. Z tego miejsca będziemy również w przyszłości zarządzać podstronami. Po najechaniu myszką na pole każdej z podstron pojawi się menu, w którym warto zwrócić uwagę na 2 możliwości: „Edytuj” oraz „Edytuj w Elementorze„.

Klikając w „Edytuj” zostaniemy przeniesieni do miejsca podstawowej edycji, w którym już byliśmy – tego samego, gdzie mogliśmy nadać tytuł podstrony oraz ustalić bezpośredni link.

Klikając w „Edytuj w Elementorze„, WordPress przeniesie nas do miejsca edycji wizualnej podstrony, czyli kreatora stron www, jakim jest Elementor. To tutaj zadecydujemy o treściach, jakie publikujemy oraz ich oprawie graficznej. Ale do tego przejdziemy w dalszej części artykułu.

Skonfiguruj menu strony

Kolejnym krokiem, który możemy wykonać jest utworzenie menu na stronę internetową.

W tym celu w panelu administracyjnym WordPress wyszukujemy zakładkę „wygląd„, a w niej przechodzimy do działu „Menu” . W oknie, które nam się wyświetli wybieramy opcję „utwórz nowe menu strony”. Następnie nazywamy menu i określamy, w którym miejscu na stronie ma się ono wyświetlać.

WordPress zakłada, że na niektórych witrynach zajdzie potrzeba umieszczenia kilku typów menu, charakteryzujących się różnym wyglądem czy wielkością w zależności od ich lokalizacji. Z tego powodu, robiąc stronę www masz możliwość precyzyjnego określenia wszystkich wspomnianych parametrów.

Po ustanowieniu nazwy i lokalizacji (funkcji) menu klikamy w „Utwórz menu” i przechodzimy do jego edycji.

stwórz nowe menu an stronie internetowej

W oknie edycji menu, z listy po lewej stronie wybieramy wszystkie podstrony, które chcemy zamieścić w menu, a następnie klikamy w „dodaj do menu„. Zaznaczone podstrony pojawią się wtedy w oknie edycji menu. Jeśli chcemy zmienić kolejność lub rangę danych podstron, klikamy w odpowiednie pola i przeciągamy je nad lub pod inne pozycje. Rozwijając zaznaczoną strzałkę możemy również zdefiniować rangę sekcji menu, jak i zmienić wyświetlaną nazwę na krótszą (nazwy wyświetlające się domyślnie stanowią tytuły naszych podstron).

Po stworzeniu menu na naszą stronę internetową, nie zapomnijmy o zapisaniu naszej pracy.

edycja menu strony www

Zadbaj o wygląd strony korzystając z Elementora

Wszystkie działania, które podjęliśmy do tej pory pozwoliły nam założyć stronę www oraz ustalić systemy, w których będziemy się poruszać tworząc treści na stronę. Na tym etapie mamy zdefiniowane podstawowe parametry techniczne witryny. Oznacza to, że platforma WordPress wie już o istnieniu naszej strony i związanych z nią podstron oraz potrafi automatycznie połączyć ze sobą ustanowione przez nas struktury.

Nasza strona nie ma natomiast określonych treści, multimediów ani wyglądu (poza podstawowym układem). Ostatnią rzeczą, która została do zrobienia będzie więc publikacja tekstów i obrazów oraz praca nad wizualnym aspektem na naszej stronie. Do tego użyjemy wtyczki Elementor.

Zrobienie strony internetowej przy pomocy Elementora jest proste i intuicyjne, a to jak długo Ci to zajmie zależy przede wszystkim od tego czy masz przygotowane treści publikacji oraz jak bardzo rozbudowana będzie Twoja witryna internetowa.

Dodatkowo, jeśli jesteś osobą kompletnie zieloną jeśli chodzi o poruszanie się w prostych programach komputerowych, chociażby takich jak Microsoft PowerPoint, być może będziesz musiał/a nabrać trochę wprawy przy korzystaniu z Elementora. Każdy, kto wykonał choć jedną prezentację przy użyciu PowerPointa lub podobnego programu, powinien poradzić sobie bez większych trudności.

Aby rozpocząć edycję strony internetowej w Elementorze, odnajdujemy zakładkę „wszystkie strony” w menu panelu administracyjnego, następnie najeżdżamy na podstronę, którą planujemy edytować (proponujemy zacząć od strony głównej) i klikamy w „Edytuj w Elementorze„.

Niekiedy guzik „Edytuj w Elementorze” nie wyświetla się po najechaniu na pasek podstrony. W takim wypadku, klikamy w „Edytuj„, a polecanie „Edytuj w Elementorze” znajdziemy na guziku, na górze okna edycji WordPressa, które nam się otworzy.

Okno Elementora, do którego przejdziemy wygląda podobnie do tego:

Elementor - widok podstawowy

A: Jest to sekcja menu widgetów

B: klikając tutaj, przejdziesz do podglądu widoku strony na całej szerokości ekranu

C: Zmiana podglądu widoku w zależności, czy chcesz zobaczyć jak Twoja strona będzie prezentowała się na komputerze, telefonie lub tablecie

1a: Samodzielne stworzenie wyglądu strony. Po kliknięciu „+” pojawi nam się widok oznaczony nr. 2, gdzie wybierzemy strukturę sekcji strony. W tym przykładzie zdecydowałem się na sekcję podzieloną na 3 kolumny.

Po wyborze odpowiedniej sekcji , widok zmieni się na taki, jak określony ramką nr. 3. Możemy zabrać się za przeciąganie dowolnych widgetów w miejsca plusów.

Po przeciągnięciu każdego z widgetów, menu po lewej stronie zmieni się z menu wyboru widgetów na menu opcji edycji wybranego przez nas typu widgetu.

Możemy od razu zabrać się za edycję treści lub wrócić do menu widgetów, klikając w ramkę A i dopasować do sekcji wszystkie widgety, jakie chcemy tu zobaczyć.

Do późniejszej edycji widgetów wracamy klikając w nie w każdej z sekcji.

Na każdej z podstron możemy dodać dowolną ilość sekcji.

1b: klikając w ikonkę folderu, przejdziemy do menu gotowych szablonów. Zamiast konstruować stronę www samodzielnie, możemy wybrać szablon i edytować jego treść oraz podmienić zdjęcia i obrazy.

Na YouTube znajdziesz wiele świetnych filmików instruktażowych (także w języku polskim), z których nauczysz się podstawowej jak i zaawansowanej obsługi Elementora. Jeśli nie czujesz się pewnie poruszając się w tym kreatorze możesz wspomóc się oglądając te przewodniki.

Integracja WordPressa z Elementorem Pro

Aby używać Elementora Pro, musisz najpierw wykupić subskrypcję tej opcji. Odpowiedni dla siebie plan wybierzesz tutaj. Jeśli zamierzasz zrobić stronę internetową tylko dla jednej domeny, powinien wystarczyć Ci pakiet standardowy – pozostałe typy subskrypcji dają możliwość nałożenia Elementora PRO na większą ilość stron www.

Po opłaceniu wybranego planu subskrypcji i zalogowaniu się na swoje konto w Elementorze ściągnij na swój komputer plik zaznaczony strzałką.

Po zainstalowaniu i włączeniu wtyczki Elementor, ponownie wyszukaj zakładkę „wtyczki” w menu panelu administracyjnego WordPress, a następnie kliknij w „dodaj nową„. Tym razem jednak nie będziesz wyszukiwać wtyczki Elementor Pro wśród darmowych wtyczek. Na samej górze strony zobaczysz guzik „wyślij wtyczkę na serwer„. Kliknij w to miejsce, a następnie załaduj plik, który pobrałeś/aś wcześniej ze strony Elementora. Po wczytaniu wtyczki Elementor Pro, przejdź do zainstalowanych wtyczek i sprawdź czy Elementor pro jest aktywny. Jeśli nie, należy włączyć wtyczkę.

Od strony internetowej do sklepu internetowego - co jeszcze musisz wiedzieć, aby rozpocząć sprzedaż online.

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności będziesz posiadać stronę internetową, jednak nie będziesz mógł/mogła prowadzić na niej sprzedaży online. Aby otworzyć sklep internetowy potrzebna Ci będzie dodatkowo platforma e-commerce.

Współpracę z platformą e-commerce można rozpocząć na istniejącej stronie internetowej, jednak jeśli od początku wiesz, że budujesz sklep internetowy, warto na wstępie przemyśleć pewne rozwiązania. Poradnik „Jak założyć sklep internetowy” w podlinkowanym artykule.

Ile kosztuje zbudowanie i utrzymanie strony www?

Na koszt strony internetowej składają się przede wszystkim koszt wykupionej domeny i cena za hosting – są to stałe opłaty, których nie unikniesz. Kolejne koszty zależą od rodzaju działalności jaki na stronie prowadzimy i w związku z tym od tego, czy potrzebujemy skorzystać z płatnego kreatora stron www.

Budując własną stronę internetową musimy założyć minimalny koszt ok. 70 – 100 zł/rok. Decydując się na zakup Elementora Pro, roczna opłata za całość wzrośnie do ok 300 – 350 zł.

Jeśli możemy poświęcić czas na samodzielną budowę strony internetowej, powyższe koszty stanowią ułamek kwoty, jaką wziąłby od nas profesjonalista.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, jeśli chcesz założyć swoją stronę internetową, możesz to zrobić samodzielnie, korzystając jedynie z przewodników online. Tworzenie strony www nie wymaga już znajomości kodu ani wiedzy dotyczącej programowania. Zbudowanie strony www może i nie jest dziecinnie prostym zadaniem, ale na pewno nie należy do trudnych. Pewnym jest, że jeśli masz pomysł na to jak zarabiać przez Internet dzięki swojej stronie, warto poświęcić chwilę i spróbować stworzyć ją samodzielnie.

Całkowity czas jaki musisz poświęcić na założenie strony internetowej, nie powinien przekroczyć godziny. Jej budowa oraz zamieszczanie treści są w dużym stopniu uzależnione od stopnia złożoności strony www oraz od tego, czy masz już przygotowane materiały (teksty, obrazy itd).

Kreator stron www jakim jest Elementor jest prosty w obsłudze i możliwy do opanowania w bardzo krótkim czasie. Przeciętna osoba nauczy się go obsługiwać w mniej niż godzinę.

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone