NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Jak zarabiać na blogu?

Być może należysz do osób, które mają pasję i od dawna chcą prowadzić bloga na jej temat, jednak nie mają na bloga czasu. Warunkiem, który pozwoliłby im oddać się tworzeniu treści byłaby możliwość dorobienia paru złotych na blogu. Tutaj podpowiemy Ci w jaki sposób możesz połączyć przyjemne z pożytecznym – jeśli zastanawiasz się jak zarabiać na blogu, trafiłeś/aś więc w odpowiednie miejsce.

Poniższe teksty mogą okazać się przydatne w wyborze sposobu na to jak zarabiać na blogu

Jeśli nie masz jeszcze bloga dowiedz się jak go stworzyć

Sprawdź jak dodać możliwość sprzedaży online na blogu

Dowiedz się co to i jak w ogóle zacząć dropshipping

Poznaj pozostałe sposoby na zarabianie przez Internet

Spis treści

Ile pieniędzy może przynieść założenie bloga?

Jak pewnie się domyślasz, nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Nie ma nawet widełek, które mogą w przybliżeniu określić ile zarobisz za pośrednictwem bloga. Możemy za to odpowiedzieć od czego będzie zależała wysokość Twoich zarobków.

Nisza

Bardzo wiele zależy od tego jak popularna i konkurencyjna jest nisza, w którą celujesz. Jeśli na przykład prowadzisz bloga modowego, na pewno możesz liczyć na duże zainteresowania. Jednocześnie, Twoja konkurencja nie śpi. Bardzo wiele osób interesuje się modą i prowadzi strony o tej tematyce. Mało tego – rywalizujesz również z gigantami, takimi jak magazyny modowe czy znane sklepy.

Dobrze jest mieć pasję dotyczącą chwytliwej niszy, jednak w jakimś stopniu specjalistycznej – takiej, o której mało osób może wypowiadać się w sposób zrozumiały i interesujący, a równocześnie wielu pragnie dowiedzieć się więcej na ten temat. Taką niszą może być jakiś konkretny sport, krawiectwo czy ogrodnictwo. Może to być również ekologia i kwestie środowiskowe.

Zastanów się w jakiej dziedzinie nie masz sobie równych i pisanie o jakich kwestiach będzie sprawiało Ci przyjemność. Dla nas są to np. kwestie finansowe i odrobina coachingu. Jesteśmy również fanami uczenia się z Internetu i samodzielnego rozwiązywania problemów 🙂 Jeśli wybierzesz niszę, której jesteś prawdziwym miłośnikiem, czytelnicy bloga na pewno to odczują i docenią. To znajdzie odzwierciedlenie w kolejnym punkcie.

Sposób, w jaki prowadzisz bloga i jego popularność

Kiedy prowadzenie bloga sprawia Ci przyjemność, tworzysz interesujące treści, które odbiorcy z przyjemnością czytają i udostępniają dalej. Robiąc rzeczy, które lubisz jesteś również kreatywny/a i w tym tkwi sekret przyciągania czytelników.

Oprócz samych treści na stronie, ważnym jest aktywne prowadzenie fanpage’a związanego z tematyką bloga w mediach społecznościowych. Dzięki temu uda Ci się dotrzeć do większej ilości osób, które zainteresowane rzeczami, o których piszesz w social media, będą chciały odwiedzić Twoją witrynę i dowiedzieć się więcej.

Zasięgi, jakie będzie miała Twoja strona będą miały bezpośrednie przełożenie na zarobki bloga. To one zadecydują o tym, że reklamodawcy będą zainteresowani zleceniem Ci zamieszczenia wpisu sponsorowanego lub zamieszczeniem reklamy w odpowiedniej sekcji.

Twoja wiedza na temat marketingu online i pozycjonowania stron

Na poprawę zasięgów strony możesz wpłynąć prowadząc kampanie marketingowe online oraz pozycjonując swoją stronę w wyszukiwarce internetowej. O podstawowy marketing oraz proste pozycjonowanie jesteś w stanie zadbać sam/a i już to może mieć duży wpływ na ułatwienie odbiorcom dotarcia do Twojego bloga.

Jeśli na poważnie myślisz o uzyskaniu z prowadzenia bloga pieniędzy, które pozwolą Ci się utrzymać, powinieneś rozważyć skorzystanie z usług specjalistów od SEO i marketingu internetowego.

Sposób lub sposoby zarabiania, na które się zdecydujesz

Ostatnią rzeczą, jaka będzie miała odzwierciedlenie w Twoich zarobkach będzie sposób lub sposoby zarabiania na blogu, na które się zdecydujesz. Różne metody zarobku wymagają od Ciebie określonego poziomu zaangażowania i tak na prawdę możesz liczyć na wynagrodzenie adekwatne do Twojej pracy.

Jak zarabiać na blogu? - proste sposoby, które pomogą Ci dorobić parę złotych

Jak już wspomnieliśmy, istnieje parę metod umożliwiających Ci zarobek na blogu. Zaczniemy od tych łatwiejszych, które nie wymagają od Ciebie większej ilości pracy, a jedynie drobnych aktualizacji. Te sposoby pomogą Ci dorobić do pensji, jednak nie liczylibyśmy na bardzo wysoki dochodów.

Udostępniaj miejsce na wyświetlanie reklam

To chyba najbardziej oczywisty i znany sposób na zarabianie w przypadku osób posiadających bloga tematycznego. Na pewno znajdziesz na stronie odrobinę wolnego miejsca, które może zostać wypełnione przez odpłatną reklamę, wyświetlaną przy okazji odwiedzenia danej podstrony.

Znaleźć firmę, która byłaby zainteresowana wyświetlaniem reklamy na twoim blogu możesz na 2 sposoby.

jak zarabiać na blogu - adsense

Skorzystanie z wtyczki reklamowej

Pierwszą możliwością jest skorzystanie z usług sieci reklamowych. Przykładowe platformy, które zapewnią Ci taką możliwość to Google AdSense, Mediavine, Media.net i AdThrive.

Są to wtyczki, które automatycznie dopasują treści reklam do Twojego bloga oraz będą obsługiwać rozliczenia. Aby skorzystać z tej możliwości należy po prostu zainstalować wtyczkę, zarejestrować się w systemie oraz wskazać na stronie przestrzeń, którą wygospodarujemy pod reklamy.

Jak zamieścić reklamę na blogu/stronie internetowej za pomocą wtyczki adSense?

Skupmy się tutaj na najpopularniejszej z wtyczek czyli AdSense – jest ona całkowicie bezpłatna, jednak aby z niej korzystać trzeba mieć ukończone 18 lat a nasza strona musi spełnić warunki określone przez AdSense.

Do Google AdSense zalogujesz się posiadając konto Gmail, klikając tutaj. Po rejestracji wypełnij w panelu ustawień swoje dane (muszą być prawdziwe, aby google mogło przesłać na Twoje konto wypłatę) oraz szczegóły dotyczące metod płatności. Minimalna kwota wypłaty wynosi 100$. Oznacza to, że dopóki nie uzyskasz takiej sumy z kliknięć lub wyświetleń reklam, nie możesz wypłacić pieniędzy na konto. Na ten moment jedyna opcja wypłaty to przelew na konto bankowe.

Następnie, po dodaniu swojej strony, w zakładce „Ad units” możesz wybrać typ (rodzaj na podstawie layoutu) reklam, które chcesz wyświetlać na swoim blogu. Po określeniu typu przejdziesz do dalszych ustawień dotyczących podstawowych parametrów i wyglądu okna reklamowego. Kiedy już uzgodnisz szczegóły dotyczące wyświetlanej reklamy, będziesz mógł/mogła wygenerować kod html, który przekleisz do swojego panelu w WordPressie.

Reklamę w WordPressie dodajesz przechodząc do menu Wygląd (1), następnie widżety (2). Wyświetli Ci się panel, na którym możesz wybrać lokalizację swojej reklamy. Ja dla przykładu wybrałem „Lewy pasek boczny”. Rozwiń ten panel (3). Chcąc dodać widżet w tym miejscu strony, musisz kliknąć na ikonkę z + (4) i wybrać z listy typ widżetu – w twoim przypadku będzie to kod (5). Przyklej kod utworzony w Google AdSense w pole tekstowe, które się pojawi. Zapisz zmiany i zobacz, czy na Twojej stronie widoczna jest już reklama.

Jak zarabiać na blogu? Dodaj reklamę

Jeżeli reklama Ci się nie wyświetla, istnieje możliwość, że Twoja strona nie została jeszcze zweryfikowana i zatwierdzona przez google. Daj sobie parę dni i poczekaj, aby sprawdzić czy sytuacja się zmieni. Jeśli w dalszym ciągu reklama nie zacznie się wyświetlać na stornie, skontaktuj się z Google AdSense w celu wyjaśnienia przyczyny.

W przypadku zamieszczenia reklamy od sieci reklamowej, płatność jest ustalona z góry; Google AdSense płaci za wyświetlenia (tzw. CPM – cost per mil / koszt za tysiąc wyświetleń) – średnio 1000 wyświetleń reklamy przyniesie Ci zysk rzędu 1,25 $.

Kolejnym typem płatności w Google AdSense za umieszczanie reklam jest wynagrodzenie za kliknięcia w reklamę, czyli tzw. CPC – cost per click. Za każdym razem, jeśli ktoś kliknie w baner reklamowy, ty dostaniesz wynagrodzenie. Tutaj w przeciwieństwie do reklam CPM, zarobki za kliknięcia są ustalone poprzez reklamodawcę.

W obu przypadkach, oznacza to, że aby reklamy tego typu przyniosły Ci faktyczne korzyści finansowe, koniecznym będzie zadbanie o napędzanie na stronie ruchu.

Zarabianie na wyświetleniu reklam Google AdSense to jedna z łatwiejszych metod pozyskania dodatkowych pieniędzy, ponieważ nie wymaga od Ciebie żadnego zaangażowania. Wykorzystaj więc duży ruch na swojej stronie i poświęć parę minut na wydzielenie specjalnego obszaru poświęconego zamieszczeniu reklam.

Indywidualne negocjacje z reklamodawcami

Drugim ze sposobów są indywidualne negocjacje z markami. Znajdź firmy, które zajmują się sprzedażą produktów powiązanych tematycznie z Twoim blogiem. Opowiedz im o sobie, przedstaw im dane analityczne dotyczące zarówno swojej strony jak i fanpage’a w mediach społecznościowych. Z taką informacją firmy powinny być w stanie określić czy są zainteresowane współpracą i jeśli tak, to możecie negocjować stawki.

Indywidualne negocjacje z markami mogą być nieco bardziej czasochłonne, ale też zwiększają szanse na ugranie lepszego wynagrodzenia. Bezpośrednia sprzedaż banerów reklamowych na swojej stronie eliminuje konieczność korzystania w usług pośrednika, który pobiera prowizję zmniejszając przy tym nasze wynagrodzenie.

Pisz sponsorowane recenzje produktów oraz zamieszczaj artykuły sponsorowane

Posty i artykuły sponsorowane to szczególny rodzaj marketingu, uwielbiany przez reklamodawców. Dzieje się tak dlatego, że popyt na dany produkt jest kreowany poprzez zaufanie do autorytetu osoby lub strony, która ten produkt poleca. Nawet jeśli informacja o współpracy jest jawna, wartość marketingowa recenzji sponsorowanej przewyższa inne formy reklamy.

Dzięki postom sponsorowanym firma zainteresowana tym rodzajem promocji zdobywa potencjalnych klientów, którzy podążają za rekomendacją swojego ulubionego blogera, natomiast właściciel bloga zarabia pieniądze współpracując z branżami, które faktycznie są powiązanie z zakresem działalności bloga.

jak zarabiać na blogu- pisz recenzje

Sponsorowane recenzje produktów

Aby zacząć zarabiać poprzez sponsorowane recenzje produktów, najlepiej jest być autentycznym. Wybierz marki, z których produktów na prawdę korzystasz i do których masz zaufanie. Skontaktuj się z nimi i zapytaj, czy nie chcieliby nawiązać z tobą współpracy.

Jeśli już posiadasz produkt, który chcesz zrecenzować możecie umówić się na wynagrodzenie pieniężne. W przypadku kiedy chcesz na własne potrzeby przetestować nowy przedmiot czy usługę danej firmy, otwierają się przed tobą inne możliwości – producent lub dystrybutor może dostarczyć Ci tę rzecz w zamian za podzielenie się opinią na jej temat, wydaną po okresie testów.

Bądź szczery/a; reklamując wadliwy produkt, który tak na prawdę Ci się nie podoba lub jego jakość pozostawia wiele do życzenia, stracisz wiarygodność w oczach czytelników, którzy podążą za Twoim wyborem.

Jeśli piszesz sponsorowaną recenzję produktu, powinieneś zawsze wspomnieć o tym czytelnikom, niezależnie od tego czy jesteś z niego na prawdę zadowolony/a, czy może przedmiot nie naleźy do najlepiej dopracowanych.

Artykuły sponsorowane

jak zarabiać na blogu - artykuły sponsorowane

Artykuły sponsorowanie różnią się od recenzji tym, że tutaj to firmy partnerskie zgłoszą się do Ciebie i zaoferują Ci pieniądze za możliwość umieszczenia artykułu na Twoim blogu. Tym razem to dana marka zajmie się sporządzaniem treści, a tobie pozostanie jedynie umieszczenie jej w formie wpisu na swojej stornie.

Możecie ustalić między sobą, w jakim stopniu i czy w ogóle możesz ingerować w formę artykułu. Przy tym typie współpracy również ustala się jak długo artykuł będzie widniał na Twoim blogu – czy jest to współpraca na czas określony (np. na rok) czy nie ma żadnych ograniczeń.

Wprowadź możliwość sprzedaży za pośrednictwem bloga

Sprzedawaj produkty cyfrowe

Produkty cyfrowe, czyli e-booki, kursy online oraz materiały takie jak zdjęcia, to najprostsza rzecz jaką możesz sprzedawać na swojej stronie. Produkty cyfrowe nie wymagają przecież magazynowania, wysyłania, pakowania ani sprawdzania stanu na zapleczu. Dodatkowy atut stanowi fakt, że raz stworzony produkt możesz sprzedawać wielokrotnie i nie musisz inwestować w to swojego czasu, ponieważ proces sprzedaży jest całkowicie zautomatyzowany.

Nie wstydź się i nie myśl, że nie masz odpowiednich kompetencji. Skoro i tak udostępniasz w postach specjalistyczne treści dobrej jakości, może czas pomyśleć nad stworzeniem kompleksowego poradnika, który wyjaśni czytelnikowi pewien aspekt z niszy, którą się zajmujesz krok po kroku?

Wachlarz możliwości jest szeroki – możesz zacząć robić e-booki, nagrywać przewodniki objaśniające obsługę oprogramowania, stworzyć kursy online, wystawić na sprzedaż fotografie lub inne materiały multimedialne, zamieszczać specjalne przepisy kulinarne, stworzyć odpłatne plany ćwiczeń lub dietetyczne. Stoi przed Tobą dosłownie ocean możliwości, ale aby wybrać temat być może będziesz potrzebować pomocy swoich czytelników.

Zastanów się jakich produktów cyfrowych mogą oczekiwać Twoi odbiorcy – możesz w tym celu przeprowadzić małe badanie i zadać pytanie za pomocą formularza google. Takie rozwiązanie pomoże Ci w określeniu tematyki, której jeszcze nie poruszyłeś/aś, a na którą może być zapotrzebowanie. Nie zapomnij o wybadaniu przedziału cenowego, jaki czytelnicy będą skorzy zapłacić za produkty, które masz zamiar zacząć udostępniać odpłatnie.

Kolejną zaletą sprzedawania własnych produktów cyfrowych za pośrednictwem bloga, jest fakt, że każdy kto zdecyduje się zakupić coś w twoim e-sklepie, wie czego się spodziewać i nie znalazł się na blogu przypadkowo. Zna twój styl pisania i docenia kompetencję, poczucie humoru lub inne z Twoich cech. To właśnie dlatego, możesz mieć dużą dozę pewności, że jeśli w produkt włożysz tyle samo serca ile w prowadzenie bloga, to czytelnicy będą nim oczarowani.

Ty natomiast, możesz regularnie ulepszać swoje treści – zbieraj feedback od odbiorców i pytaj ich co im się podoba, a co nie. Następnie wydawaj poprawione wersje aż do momentu uzyskania tej ostatecznej, perfekcyjnej. Ponowne wysłanie najnowszej odsłony produktu do wszystkich, którzy zakupili go wcześniej nie kosztuje Cię nic, więc skorzystaj z tej możliwości i zyskaj dodatkowe uznanie w grupie swoich odbiorców.

Ostatnią zaletą sprzedawania własnych materiałów jest fakt, że jesteś niezależny od innych firm i nie musisz borykać się z problemami dotyczącymi różnego rodzaju współprac. W oparciu o opinię ludzi, możesz ulepszyć produkt lub swobodnie wycofać go ze sprzedaży, jeśli z jakiegoś powodu na taki krok się zdecydujesz. Samodzielnie będziesz w stanie podejmować takie decyzje, nie stresując się byciem zależnym od strony trzeciej.

Jeśli zastanawiasz się jak założyć sklep internetowy na swoim blogu, pełny poradnik znajdziesz pod linkiem.

Utwórz na swojej stronie www sklep internetowy sprzedający fizyczne produkty

W przypadku, w którym posiadasz możliwość sprzedaży fizycznych produktów, również możesz rozważyć dodanie sklepu internetowego do swojego bloga.

Jeśli wytwarzasz rękodzieło, a do tego aktywnie promujesz swoje hobby pisząc bloga, dodanie czytelnikom możliwości zakupu wytwarzanych przez Ciebie produktów wydaje się być oczywistą sprawą. Zajrzyj do naszego artykułu „gdzie sprzedać rękodzieło„, z którego dowiesz się która z form sprzedaży wyrobów rzemieślniczych najbardziej Ci podpasuje.

Szukając sposobów aby zacząć zarabiać na blogu, nie możemy pominąć prowadzenia sklepu e-commerce w modelu dropshippingu. Skupiając się na prowadzeniu bloga dedykowanego specyficznej niszy być może korzystasz z produktów, które nie są dostępne w Polsce od ręki. Zastanów się, czy w tym wypadku nie warto rozważyć ułatwienia zakupów czytelnikom i rozpoczęcia sprzedaży rzeczy, o których mowa na własną rękę.

Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie dropshipping, czyli forma prowadzenia sklepu internetowego bez konieczności ogarniania logistyki. Wybierając dropshipping, jedyne co leży w twojej gestii to zarządzanie stroną internetową oraz obsługa klienta. Przecież i tak to robisz, więc dlaczego nie zacząć zarabiać na blogu przy okazji tej czynności? O dropshippingu dowiesz się więcej z artykułu „jak zacząć dropshipping?”.

Stwórz społeczność członkowską

Jeżeli nie jesteś przekonany co do pomysłu zakładania jakiejkolwiek formy sklepu internetowego, możesz pomyśleć nad systemem subskrypcji, który również pozwoliłby Ci zarabiać na blogu. Zamiast sprzedaży kursów, możesz rozważyć stworzenie rodzaju odpłatnego konta premium, gdzie będziesz udostępniać ekskluzywne treści najbardziej zaangażowanym czytelnikom. Może nawet dasz szansę subskrybentom na bezpośredni kontakt z tobą na prywatnym kanale na Discordzie?

Stworzenie takiej zamkniętej społeczności pasjonatów przyniesie korzyści wszystkim zainteresowanym tematyką Twojego bloga użytkownikom, a także Tobie, jako właścicielowi bloga. Będziecie mogli wzajemnie dzielić się doświadczeniami i nawiążecie prawdziwe przyjaźnie. Stworzenie więzi społecznych jest ważnym elementem, który pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie psychiczne, ale też pomoże Ci w budowaniu marki Twojego bloga.

Jeśli uważasz, że możliwość czerpania zysków z pracy na blogu dzięki stworzeniu części dostępnej tylko dla subskrybentów to dobry pomysł, zastanów się nad opłatą członkowską.

Może warto rozważyć model opłaty w postaci comiesięcznej kwoty minimalnej oraz danie możliwości zapłacenia więcej użytkownikom, którzy na prawdę doceniają Twoją pracę i chcą pomóc Ci rozwijać stronę internetową i społeczność.

Rozszerz swoją działalność na inne platformy - zarabiaj na YouTubie, TikToku i Instagramie

Jeżeli dobrze czujesz się w social media i nie krępujesz się zamieszczać postów z własną twarzą, możesz pomyśleć o tworzeniu treści na multimedialnych platformach społecznościowych, które będą stanowiły wspomaganie dla Twojego bloga, a równocześnie pomogą Ci jeszcze więcej zarobić.

Większość marek płaci dużo więcej za promocję za pomocą wideo w social mediach, niż za zamieszczenie recenzji w formie posta na blogu. Dzieje się tak dlatego, że podczas nagrywania materiałów wideo zwiększamy swoją wiarygodność – krok po kroku pokazujemy jak używamy produktów, a odbiorca treści może sam zaobserwować w jaki sposób dana rzecz działa.

Prócz zwiększenia naszych szans na współpracę z firmami, za pomocą socjali multimedialnych możemy także korzystać z możliwości wyświetlania reklam CPC i CPM. Kiedy więc stworzysz swój własny kanał w serwisie YouTube, możesz dodać reklamy za pomocą wtyczki AdSense. Tej samej, której użyjesz do zamieszczania reklam na stronie internetowej. Użytkownicy po przeglądaniu bloga mogą zostać ukierunkowani na Twojego YouYuba i w ten sposób zarobisz na wyświetlaniu reklamy dwukrotnie.

W zależności od grupy społecznej, która stanowi odbiorców Twojego bloga, musisz wybrać odpowiednia social media, na których zdecydujesz się wyświetlać dodatkowe treści, umożliwiające Ci zarobek. Blog kulinarny będzie nadawał się raczej na YouTube, podczas gdy blog lifestyle-owy sprawdzi się świetnie na TikToku lub Instagramie.

Oprócz generowania większego ruchu na Twojego bloga, platformy społecznościowe prócz bycia narzędziem do marketingu, same w sobie mogą pozwolić Ci zarobić więcej pieniędzy i podłapać większą ilość kreatywnych współprac. Oprócz przestudiowania jak zarabiać na blogu, warto też zainteresować się możliwością zarobku bezpośrednio przez social media.

Marketing afiliacyjny

Ostatnim z naszych pomysłów jest marketing afiliacyjny czyli inaczej marketing partnerski.

Marketing afiliacyjny polega na zarabianiu pieniędzy, dzięki przekierowywaniu użytkowników na strony partnerów afiliacyjnych. Przykładem marketingu afiliacyjnego może być program partnerski Allegro, w którym to pomagasz znajomemu otworzyć konto na tej platformie, a w zamian otrzymujesz pieniężną prowizję od jego zakupów.

Istnieje szeroka gama produktów, które posiadają programy partnerskie- prowadząc bloga możesz odnaleźć tego typu programy z zakresu Twojej niszy i nawiązać z nimi współprace.

Możliwości współpracy afiliacyjnej z daną marką szukaj bezpośrednio na jej stronie, bądź w specjalnie stworzonej do tego sieci programów marketingu afiliacyjnego.

jak zarabiać na blogu - marketing afiliacyjny wykres

Sieci afiliacyjne stanowią platformy, które zrzeszają pod jednym szyldem wiele marketingu partnerskiego, pochodzących z podobnej tematyki. Wyobraź sobie, że prowadzisz bloga o psach i psich akcesoriach, z czego Twoje ulubione produkty są sprzedawane przez cztery różne firmy. Chcąc zarabiać na blogu za pomocą prowizji z afiliacji, musisz znaleźć program partnerski w każdej z tych firm, założyć osobne konta i zarządzać przychodem w czterech różnych miejscach.

Jeśli istnieje sieć afiliacyjna, skupiająca swoją uwagę na programach partnerskich dedykowanym sklepom z akcesoriami dla zwierząt, jest szansa, że wszystkie sklepy z którymi chcesz nawiązać współpracę ogłaszają możliwość marketingu afiliacyjnego z ramienia danej sieci. W tym przypadku, aby odbierać prowizje ze wszystkich sklepów wystarczy Ci jedno konto – konto założone w sieci afiliacyjnej.

Do największych sieci afiliacyjnych należą:

  1. ShareASale – jedna z największych sieci afiliacyjnych pod którą zarejestrowały się marki takie jak Rebook czy Etsy. Znajdziesz tu wiele innych, mniejszych firm.

  2. AWIN – ta sieć posiada polską wersję strony internetowej.

  3. CJ Affiliate – sieć afiliacyjna zrzeszająca wielu producentów różnego rodzaju oprogramowania

  4. ClickBank – bardzo duża sieć afiliacyjna ciesząca się dobrą opinią. udostępnia użytkownikom aż 4 metody wypłaty

  5. FlexOffers – w tej sieci znajdziesz znane marki, takie jak Samsung, hp, Microsoft, Dell, Sephora, Nike, Hulu i wiele innych. Załóż bezpłatne konto, aby przejżeć je wszystkie.

Logując się na strony sieci afiliacyjnych możesz samodzielnie wyszukać marki, z jakimi sieci współpracują i poznać wysokość prowizji, jakie możesz otrzymywać sprzedając poszczególne produkty.

Marketing partnerski może zapewnić Ci na prawdę dobre przychody, ale stworzenie bloga ukierunkowanego na ten rodzaj zarobku to nie lada wyzwanie. W przypadku marketingu afiliacyjnego lwią część pracy stanowi odpowiednie wypozycjonowanie strony. Już od samego początku, tworząc bloga, musisz skupić się na odpowiednich słowach kluczowych, które będą odpowiedzią na konkretne zapytania czytelników. Jeśli nie posiadasz wiedzy na temat SEO, prawdopodobnie będziesz zmuszony/a skorzystać z pomocy specjalistów.

Ile kosztuje założenie bloga/ strony internetowej?

Koszty finansowe prowadzenia bloga są niewielkie. W podstawowej wersji, jeśli chcesz założyć bloga musisz opłacić domenę oraz hosting. Zależnie od opcji, które wybierzesz roczny koszt zamknie się w przedziale 100-200 złotych.

Jeżeli chcesz otworzyć na stronie sklep internetowy oraz zadbać o jej profesjonalny wygląd, niezbędnym będzie wykupienie rozszerzenia Pro do kreatora stron internetowych Elementor. Koszt prowadzenia własnego bloga wzrośnie wtedy o kolejne 200-300 zł.

Jak zarabiać na blogu? Sprawdzone sposoby

Promowanie bloga, czyli jak zwiększyć swoje zasięgi i tym samym zarobki?

Skoro na poważnie planujesz zacząć zarabiać na blogu, musisz znaleźć sposób na przyciągnięcie jak największej grupy odbiorców zainteresowanych tematyką twojej strony internetowej. Większość metod zarabiania dzięki prowadzeniu bloga ustala zarobki w oparciu o ruch na Twojej stronie. Nawet najlepszej jakości treści nie zostaną zauważone przez tłumy, jeśli im w tym nie pomożesz.

Aby pomóc blogowi się wybić, musisz prowadzić aktywne działania w mediach społecznościowych i nawiązywać interakcje ze swoimi czytelnikami. Poznanie profilu odbiorcy jest tutaj kluczowe – jeśli widzisz konkretne zapytania użytkowników, nie wahaj się odpowiadać i drążyć tematu. Pomoże Ci to ukierunkować przyszłe treści na blogu.

Prócz prowadzenia profili w mediach społecznościowych, które z pewnością pomogą Ci zbliżyć się do czytelników, ważnym jest wcześniej wspomniane już pozycjonowanie. Osoby docierające na Twoją stronę internetową przez google, nie trafiają na nią przypadkiem. Dzieje się tak dlatego, że wyszukiwarka internetowa sklasyfikowała Twój post, jako precyzyjną odpowiedź na pytanie zadane jej przez użytkowników.

O podstawowe pozycjonowanie możesz zadbać samodzielnie, wypełniając odpowiednie pola, korzystając z wtyczek takich jak Yoast SEO – w tym celu musisz zdawać sobie sprawę z tego, jakie frazy osoby docierające na dane podstrony najczęściej wpisują w google. Prowadząc jakąkolwiek stronę internetową czy sklep internetowy, warto znać podstawy pozycjonowania. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to złożona wiedza, na której zgłębienie będziesz musiał/a poświęcić trochę czasu. Możesz zawsze skorzystać z pomocy profesjonalistów i zatrudnić firmę, która pomoże Ci wypozycjonować Twojego bloga.

Podsumowanie

Tyle się słyszy, że praca wykonywana z pasją to nie praca – takim przykładem jest właśnie prowadzenie bloga hobbystycznego. Jeśli myślisz o założeniu swojego bloga, nic nie powinno Cię przed tym powstrzymać. Blog nie dość, że stanowi formę ekspresji i pozwala na stworzenie wokół siebie społeczności ludzi o podobnych zainteresowaniach, to przy okazji może pozwolić Ci zarobić trochę pieniędzy.

Zależnie od formy zarabiania na blogu jaką zdecydujesz się wybrać, Twój dochód może być różny, a wymagane zaangażowanie większe lub mniejsze. Niektóre typy zarobku (takie jak wyświetlanie reklam za pomocą wtyczki reklamowej) nie wymagają od Ciebie praktycznie żadnej dodatkowej pracy, jednak możesz uzyskać z nich dość ograniczone dochody. Nawiązywanie współprac bezpośrednich z markami jest już trochę bardziej czasochłonne, ale wraz z poświęceniem rośnie Twoja płaca. Stworzenie produktów, które możesz sprzedawać na swoim blogu zajmie Ci oczywiście najwięcej czasu i będzie wymagało największej ilości zaangażowania, ale również może zapewnić Ci solidny zastrzyk gotówki.

Decydując się zarabiać na blogu, nie musisz ograniczać się do jednej formy podjęcia współpracy wyświetlanie na blogu reklamy w żaden sposób nie koliduje z zamieszczaniem artykułów sponsorowanych czy z dodawaniem linków partnerskich. Autorzy blogów posiadają komfort zarabiania na różne sposoby i powinni z tego korzystać.

Aby osiągnąć sukces w prowadzeniu bloga, trzeba postawić przede wszystkim na wartościowe treści, które skłonią użytkowników odwiedzających Twoją stronę do pozostania z tobą na dłużej i zaufania Ci w kwestii rekomendacji.

Do zwiększenia zasięgów, a tym samym zarobków z bloga, niezbędna będzie jego promocja. Musisz tu poznać tajemnice marketingu online, aktywnie prowadzić social media, a czasem nawet pomóc swojej stronie internetowej za pomocą płatnej kampanii reklamowej.

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone