NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Jak zarabiać na YouTube?

Prawdopodobnie czytasz ten artykuł, ponieważ obiły Ci się o uszy historie sukcesów YouTuberów przekształcających swoje hobby w pełnoprawną karierę i zarabiających fortunę w za pośrednictwem Youtube’a. Ale, jeżeli kiedykolwiek rozważyłeś dołączenie do grona osób zarabiających na wyświetleniach w tym serwisie, pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że nie jest to takie łatwe jak z pozoru wygląda.

Jak więc sprawić aby twój kanał YouTube zgarniał nowych subskrybentów, a na Twoim koncie pojawiały się zarobki? Wyjmij notes i ołówek, ponieważ pomożemy Ci odkryć, jak przekształcić wyświetlenia z YT na pieniądze!

Niezależnie od tego czy jesteś doświadczonym twórcą treści internetowych, czy dopiero zaczynasz, ten przewodnik da ci potrzebne wskazówki i sztuczki, które pomogą Ci zamienić Twój kanał w dochodowe przedsięwzięcie i zaistnieć w największej wyszukiwarce materiałów wideo w Internecie.

Być może zainteresuje CIę też:

Jak zarabiać na Tik Toku?

Jak zarabiać na Instagramie?

Jak zarabiać na blogu?

Spis treści

Ile YouTube płaci za wyświetlenia?

Przejdźmy do konkretów. Kwota, jaką YouTube płaci za wyświetlenia, jest zmienna i zależy od kilku czynników, takich jak oferta reklamodawcy na przestrzeń reklamową, zgodność reklamy z treścią filmu oraz lokalizacji widza.

Średnio twórcy YouTube mogą liczyć na zarobek w wysokości około 0,01 do 0,03 dolara za wyświetlenie swoich filmów. Oznacza to, że jeśli film otrzyma 1000 wyświetleń, twórca może zarobić od 10 do 30 dolarów. Jednak ta kwota może wzrosnąć lub zmniejszyć się w zależności od różnych czynników, takich jak rodzaj wyświetlanych reklam, oferta reklamodawcy i lokalizacja widza.

Pozostałe sposoby zarabiania na YT

Istnieje też kilka innych sposobów na zarabianie pieniędzy za pośrednictwem YouTube’a.

Dochód z wyświetlania reklam

Podstawowym źródłem przychodu z YouTube są reklamy – te bezpośrednie oraz bardziej subtelne współprace reklamowe. Możesz więc zarabiać na reklamach wyświetlanych na swoich filmach, zaś reklamodawcy zapłacą za przestrzeń reklamową, którą im udostępnisz w zależności od liczby wyświetleń, kliknięć i subskrypcji. Idealnym przykładem są googlowskie reklamy AdSense, wyświetlane automatycznie po zdecydowaniu się na tę formę współpracy. Konto AdSense umożliwia również wyświetlanie reklam na stronie internetowej lub blogu, a jego dokładne działanie opisaliśmy w artykule „Jak zarabiać na blogu„.

Dochód z YouTube Premium

Jeśli tworzysz treści dostępne wyłącznie w serwisie YT, możesz zarabiać pieniądze dzięki subskrybentom YouTube Premium. Dochody z opłat za subskrypcje YouTube Premium są dzielone między twórców przede wszystkim w zależności od czasu, jaki subskrybenci poświęcili na oglądanie ich treści.

Współprace sponsorowane, sprzedaż gadżetów i produktów

Na YouTubie możesz zarabiać również dzięki firmom, które sponsorują twoje filmy. Nie chodzi tutaj o wyświetlone reklamy, ale o tworzenie treści we współpracach komercyjnych z producentami, którzy poprzez Twój kanał i polecenia chcą promować swoje produkty. Prócz takiej formy reklamy, możesz również sprzedawać produkty tych firm udostępniając widzom swój link afiliacyjny, który przyniesie Ci prowizje od każdej sprzedaży.

Członkostwo na YouTube

Kolejnym sposobem aby zacząć zarabiać na kanale jest stworzenie własnej społeczności Youtube i udostępnienie jej benefitów dzięki członkostwu w Twoim kanale. Takim widzom możesz oferować wyjątkowe korzyści w zamian za uiszczenie miesięcznej opłaty kanału.

Wszystkie powyższe metody wpływają na wysokie zarobki YouTuberów, jednak istnieje pewien problem: aby zarabiać w ten sposób, musisz mieć bardzo dużo wyświetleń. W przeciwnym razie reklamodawcom nie będzie opłacało się inwestować w Twój kanał, a Twoje zyski z subskrypcji będą minimalne. Co więc zrobić aby wyświetlenia zaczęły rosnąc, a Twój portfel wypełnił się gotówką? Musisz nauczyć się pozycjonować i promować swój kanał.

Transmisje na żywo i status Superfan

Podczas transmisji na żywo na Youtubie możesz zarabiać pieniądze dzięki napiwkom wysyłanym przez fanów, ale nie tylko. Wyjątkowo oddani subskrybenci zapłacą za status „Super” dzięki czemu ich wiadomości nie umkną Twojej uwadze, a ty będziesz w stanie im odpowiedzieć.

Jak promować swój kanał na YT?

I tutaj przechodzimy do interesującej części, ponieważ dobrej jakości materiały nie wystarczą. W świecie, w którym każda osoba posiadająca dostęp do Internetu i kamerkę może tworzyć materiały na YT, należy znać parę myczków na wypromowanie swojego kanału i dotarcie do widza. Istnieje kilka sposobów na pozyskanie subskrybentów na YT.

Algorytmy, algorytmy i jeszcze raz algorytmy

Słyszałeś kiedyś o pozycjonowaniu? Jest to proces, dzięki któremu algorytm (czyli bot danego serwisu) rozpoznaje kategorię treści i jest w stanie podsunąć ją precyzyjnie użytkownikom zainteresowanych wyświetlaniem danego materiału. Jeżeli trafiłeś na ten artykuł przez wyszukiwarkę internetową, również wydarzyło się to dzięki pozycjonowaniu. Wyszukując przepisu na ciasto śliwkowe w google, wyniki które wyświetlą się na pierwszych pozycjach również nie będą przypadkowe.

Pozycjonowanie to kompleksowa wiedza o algorytmach, oraz o czynnościach, które musisz wykonać aby algorytmy promowały Twój kanał. Ucząc się tego jak działają algorytmy dowiesz się co to słowa kluczowe, w jaki sposób są one rozpoznawane przez boty oraz co zrobić, aby twoje materiały wideo wyświetlały się na YouTubie po wpisaniu przez widzów fraz w wyszukiwarkę.

Nawet tworząc najlepsze treści, bez pozycjonowania nie uda Ci się zarabiać na Youtube – Twój kanał zaginie gdzieś w gąszczu innych treści o zbliżonej tematyce, wygrają zaś te, które są dobrze wypozycjonowane.

Promowanie swojego kanału za pośrednictwem innych mediów społecznościowych

Zarabianie na YouTubie to często nie tylko tworzenie materiałów wideo, ale również ciężka praca marketingowa polegająca na promowaniu swoich treści i powiększaniu zasięgów. Decydując się zarabiać na YouTube, musisz mieć świadomość, że prowadzenie kanału to ciężki kawałek chleba, zaś jego promocja to w zasadzie drugi etat.

Zarabiający YouTuberzy często posiadają dedykowany team, nie tylko od montażu wideo, ale również od mediów społecznościowych i rozwijania kanałów. Ale oczywiście nie od razu Rzym zbudowano, więc nie musisz zatrudniać ludzi, zanim wzrośnie Ci liczba wyświetleń, a ty zaczniesz zarabiać pierwsze pieniądze z Youtuba.

Jak więc rozpocząć swoją działalność? Stwórz kanał, a następnie utwórz profile we wszystkich znanych Ci mediach społecznościowych. Za każdym razem, kiedy wrzucasz nowy film, informuj o tym fanów na innych profilach. Te również możesz np. traktować jak część swojej firmy- opłać reklamę postów i pracuj nad zwiększaniem swoich zasięgów. Swoją drogą, czy wiedziałeś, że w promowaniu treści udostępnianych na Tik Toku czy Instagramie również przyda Ci się znajomość teorii pozycjonowania?

Proś o polubienia i subskrypcje

Subskrybent to osoba, która zdecydowała się subskrybować kanału YouTube, co oznacza, że będzie ona otrzymywać powiadomienia o nowych filmach i aktywności na kanale.

Liczba subskrybentów jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na zarobki na YouTube. Im więcej subskrybentów, tym więcej osób jest zainteresowanych treściami, które twórca publikuje, co może prowadzić do większej liczby wyświetleń i większej liczby reklamodawców chętnych do współpracy. W ten sposób subskrybenci bezpośrednio wpływają na zarobki twórcy.

Po nagraniu każdego materiału proś zalogowanych użytkowników o subskrypcje i polubienia. Znacząco wpłynie to na powiększenie Twoich zasięgów i wypromowanie kanału.

Ile zarabia YouTuber i czy zarabianie na YouTube nadal się opłaca?

Zarobki YouTubera zależą od wielu czynników, takich jak liczba subskrybentów, liczba wyświetleń i reklamodawców, którzy współpracują z twórcą. Średnio za 1000 wyświetleń można zarobić od 5 do 20 dolarów. Niektórzy YouTuberzy zarabiają kilka tysięcy dolarów miesięcznie, inni kilkaset tysięcy lub nawet miliony dolarów. Ilość wyświetlen naturalnie wpływa na zarobki, jednak dochód wiodących youtuberów pochodzi przede wszystkim z promowania polecanych produktów. Reklamodawcy pozwalają im zarobić pieniądze a narzędziem jakim się posługują jest niby to przypadkowe lokowanie produktów w materiałach wideo na Youtubie.

Czy ty również możesz liczyć na takie zarobki? Niestety, ale to mało prawdopodobne – na pewno nie na początku swojej przygody z tym serwisem. Zbudowanie oddanej społeczności YouTube wymaga czasu i ogromu pracy i jedynie oddając się w pełni twórczości osiągniesz pożądane efekty. Oczywiście, istnieje możliwość, że znajdziesz się wśród dobrze prosperujących kanałów i miesięcznie będziesz wyciągać z YouTuba kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie ma co się jednak oszukiwać- aby móc zarabiać na YouTube takie pieniądze, należy zgromadzić pokaźną ilość subskrybentów, którzy nie tylko będą nabijać Ci wyświetlenia i udostępniać dalej Twoje materiały, ale również będą dawać Ci bonusy w postaci napiwków. Działa to w obie strony – Ty również musisz dbać o swoich widzów i regularnie dostarczać im nowe wideo tak często, jak tego od Ciebie oczekują.

Zanim zaczniesz zarabiać na YT zapoznaj się z zasadami programu partnerskiego YouTube

Pamiętaj, że aby zacząć monetyzować swoje filmy na YouTube, musisz spełniać wymagania programu Partnerów YouTube, takie jak posiadanie co najmniej 1 000 subskrybentów i 4 000 godzin oglądania. Dopiero po osiągnięciu określonych progów, na swoim koncie zobaczysz pieniądze za wyświetlenia. Jeżeli chcesz od razu zacząć zarabiać, musisz wybrać inne metody pracy online.

Jak zarabiać na YouTube? - Podsumowanie

Ujmując odpowiedź na powyższe pytanie możliwie krótko: zdecydowanie trudniej, niż z początku może Ci się wydawać. Możliwość zarabiania na YouTubie przyciągnęła do tego serwisu grono osób, które miały podobny pomysł, ale po prostu udało im się zrealizować go wcześniej. Zakładając kanał w tym momencie, nie tylko musisz wykazać się oryginalnym i przyciągającym uwagę kontentem, ale również musisz zdawać sobie sprawę z tego jak wypozycjonować swoje materiały, jakie słowa kluczowe zamieścić w opisie filmu oraz jak promować swój kanał na innych mediach społecznościowych poza serwisem YouTube. Tylko w ten sposób zdobędziesz ilość wyświetleń, która faktycznie pozwoli ci spieniężyć Twoją pracę. Jeżeli więc zastanawiałeś się, jak zarabiać na YouTube, po przeczytaniu tego przewodnika możesz wdrożyć swój plan w życie, o ile nadal uważasz że jesteś w stanie podjąć się tego zadania.

Ania Borkowska
Ania Borkowska

Ania ukończyła studia na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w mieście, w którym się wychowała. Przez dłuższy czas pracowała jako etatowy grafik, szukając spełnienia w korporacjach, jednak zdecydowała się skoczyć na głęboką wodę i parę lat temu rozpoczęła swoją freelancerską działalność w Internecie. Na początku nie było łatwo stanąć na nogi, dlatego też Ania skończyła dodatkowe kursy, które pozwoliły jej podszkolić się w marketingu i copywritingu i tym samym rozszerzyć swój zakres usług. W latach, kiedy nie było kolorowo, odkryła jak wiele pieniędzy może zaoszczędzić i zarobić w łatwy sposób, w czasie którego wcześniej nie wykorzystywała w żaden sposób (np. stojąc w korku).
Ania dzieli się swoim doświadczeniem, ponieważ wierzy, że świat będzie piękniejszy, kiedy ludzie dookoła niej staną się szczęśliwsi, a osiągną to poprzez samokształcenie i rozwój osobisty.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone