NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Jak zostać freelancerem? Wszystko co musisz wiedzieć o pracy wolnego strzelca

Freelancing stał się w ostatnim czasie szczególnie popularny – każdy, kto zastanawiał się jak zarabiać przez Internet, bez wątpienia natknął się na to określenie. Jest to bowiem forma zatrudnienia, która rozkwitła wraz z rozwojem narzędzi umożliwiających pracę zdalną, zwłaszcza wśród profesji bezpośrednio związanych z pracą przy komputerze. Czym więc zajmuje się freelancer oraz jak zostać freelancerem?

Mówiąc najprościej, freelancer jest to osoba, która pracuje na własny rachunek, oferując usługi firmom lub klientom indywidualnym, jednocześnie nie będąc pracownikiem związanym umowami długoterminowymi z wymienionymi podmiotami. Freelancerzy sią wykonawcami lub zleceniobiorcami, nie pracownikami. Oznacza to, że freelancer posiada dowolność w zarówno w podejmowaniu ilości zleceń jak i wybieraniu klientów, dla których świadczy usługi.

Na skróty: Jeśli wiesz już na pewno, że chcesz zacząć freelancować

Gdzie szukać pracy jako freelancer? Poznaj strony dla freelancerów

Dowiedz się jak zamieścić CV i portfolio na własnej stornie www

Międzynarodowa platforma, wiele branż i kategorii

Globalny zasięg, oferty pracy i dostęp  kursów online

Spis treści

Dla kogo dobra będzie praca freelancera?

Nie ma co się oszukiwać – praca freelancera nie jest formą zatrudnienia, która nada się dla każdego. Freelancing ma swoje plusy i minusy, ale niezależnie od nich aby zostać freelancerem musisz posiadać odpowiednie cechy charakteru. Tylko wysoki poziom zdyscyplinowania, motywacji i rzetelności sprawi, że sprawdzisz się w roli swojego własnego szefa.

Prócz zdyscyplinowania, ważnym jest umiejętne organizowanie swojego czasu oraz ocena własnych zdolności i predyspozycji – bez tego nie będziesz w stanie dobrać odpowiedniej ilości projektów, nad którymi możesz pracować jednocześnie. Może to skończyć się niedotrzymywaniem terminów, lub brakiem dostatecznej ilości zleceń przekładającym się na utratę płynności finansowej.

Dodatkowo, praca freelancera wymaga przebojowości oraz wyklucza bycie nadmiernie nieśmiałym. Każde rozpoczęcie nowej pracy, czy podjęcie nowego projektu wymaga bezpośredniego nawiązania kontaktu z potencjalnym zleceniodawcą oraz sprawienie, że pośród innych specjalistów w danej dziedzinie, to właśnie Ty dostaniesz to zlecenie. Umiejętność przedstawienia się w dobrym świetle zdecydowanie usprawnia znajdowanie zleceniodawców oraz umożliwia przyjmowanie najciekawszych ofert współpracy.

Jeżeli masz wątpliwości, czy praca dla freelancera jest dla Ciebie, nie rzucaj od razu wypowiedzenia na biurko szefa. Zamiast tego postaraj się połączyć swoją pracę etatową z freelancowaniem. Zacznij łapać małe zlecenia, które będziesz wykonywać wieczorami. Zobaczysz, czy jesteś w stanie znaleźć w sobie odpowiednią ilość motywacji, aby pilnować terminów wykonywania zadań. Wykorzystaj ten czas w celu nawiązania kontaktu z potencjalnymi zleceniodawcami oraz na zbudowanie bazy klientów, dzięki której zapewnisz sobie płynność finansową w późniejszych etapach pracy, kiedy już zdecydujesz się zostać freelancerem na pełny etat.

Zalety pracy freelancera:

Do jednej z głównych zalet dotyczących pracowania jako freelancer należy ilość dostępnych ofert pracy. Nowe zlecenia, zarówno oferty pracy przy dużych projektach jak i niewielkie, dosłownie kilkugodzinne zadania pojawiają się co chwilę. Freelancerzy mogą więc aplikować jedynie do pracy, ktróa faktycznie będzie sprawiała im przyjemność.

Prócz możliwości doboru interesujących projektów, jeśli chodzi o zleceniodawców, freelancerzy mają takie same pole manewru. Jeśli nie dogadują się z danym klientem, nie muszą kontynuować z nim współpracy przy kolejnych zleceniach. Jeśli zaś znajdą nić porozumienia z innym, mogą podejmować się dalszych współprac na dogodnych dla siebie warunkach.

Freelancer sam określa swoją stawkę godzinową lub podejmuje się prac, które satysfakcjonują jego potrzeby finansowe.

Freelancer może również rozszerzać zakres swojej działalności; ktoś kto zaczynał od projektowania graficznego i w tradycyjnym biurze zajmowałby się jedynie grafiką, jako freelancer może oferować swoje usługi także w innych dziedzinach – np. w projektowaniu stron internetowych połączonych z aspektem wizualnym lub całym brandingiem. Jeśli więc masz umiejętności wychodzące poza standardowe ramy Twojej branży, z powodzeniem możesz szukać pracy jako freelancer. Zleceniodawcy na pewno docenią możliwość zatrudnienia osoby o szerokich horyzontach.

Największą zaletą bycia wolnym strzelcem pozostaje możliwość całkowitego zarządzania swoim czasem oraz miejscem pracy. Freelancer pracuje nieco inaczej; nie musi wstawać rano i korzystać z przerwy na lunch o ustalonej porze. Nie musi także chodzić do biura w ustalonym miejscu. Freelancer posiada całkowitą kontrolę nad swoim harmonogramem, a jedynym jego zobowiązaniem jest dostarczyć zleceniodawcy wyznaczone zadania na czas. Dzięki takiej formie pracy, freelancerzy są w stanie wykorzystać w pełni swoją szczytową produktywność.

Wady pracy freelancera:

Bycie freelancerem posiada również swoje ciemne strony. Poza pożądanymi cechami charakteru, bez których nie uda Ci się pracować jako freelancer, warto mieć świadomość problemów, z jakimi borykają się freelancerzy, a których nie znają osoby zatrudnione na etacie.

Przede wszystkim przygotuj się na niestabilną dystrybucję pracy. Miej świadomość, że będą zdarzać się okresy, kiedy nie będziesz w stanie podłapać żadnej rozsądnej oferty, jak również miesiące, w których ciężko będzie odkopać się spod ilości zleceń. Pracując jako freelancer, dobrze jest więc zgromadzić grupę stałych klientów, na których można liczyć w ciężkich okresach. Posiadając lojalnych zleceniodawców, będziesz też wiedzieć kogo priorytetyzować w czasie, kiedy praca sama dobija się do Twoich drzwi.

Kolejną wadą bycia freelancerem jest fakt, że o ile wolni strzelcy posiadają komfort pracy poza normalnymi godzinami, to na tej samej zasadzie nie obowiązuje ich normowana długość czasu pracy. Jeżeli nie potrafisz prawidłowo ocenić ile czasu zajmie Ci realizacja zlecenia (bądź kilku zleceń), musisz szykować się na zarywanie nocy.

O ile freelancing pozwala na samodzielne ustalenie harmonogramu pracy, o tyle jeśli decydujesz się zostać freelancerem, musisz pamiętać że Twoje zarobki zależą od tego, ile czasu faktycznie przepracujesz. Jeśli więc decydujesz się na urlop, podczas którego nie bierzesz zleceń, nie zarobisz pieniędzy. Jeżeli ze względu na chorobę nie możesz wykonać pracy – również nikt nie pokryje Twojej dziury w zarobkach. Będąc freelancerem musisz więc zarządzać swoimi pieniędzmi w sposób, który pozwoli Ci być przygotowanym na tego typu ewentualności.

Co więcej freelancer sam musi pokrywać niezbędne wydatki, potrzebne do wykonania zlecenia narzuconego przez klienta. Może to być koszt licencji programu graficznego, naprawa komputera czy wykupienie dodatkowego oprogramowania. Na etacie wszystkie te rzeczy zapewnione są przez pracodawcę.

Decydując się na rozpoczęcie kariery freelancera, pamiętaj że upłynie trochę czasu, zanim uda Ci się złapać pierwszych zleceniodawców, a następnie zbudować bazę klientów, z którymi chcesz współpracować i którzy szanują Twoje warunki. Zaczynając pracować jako wolny strzelec skup się na zdobyciu stałej klienteli – z początku możesz kusić zleceniodawców atrakcyjnymi dla nich cenami. Wraz z rozbudową Twojego portfolio i doświadczenia zawodowego, ustal nowe stawki.

Gdzie szukać zleceń jako freelancer?

Decydując się zostać freelancerem, musisz zastanowić się jak znaleźć pracę jako freelancer, albo w ogóle gdzie najlepiej będzie szukać zleceń, tak aby odrzucić z góry etatowe oferty.

Szukając pracy w tym modelu zatrudnienia możesz skorzystać ze strony dedykowanej freelancerom. Zaletą platform tego typu jest bezpośrednie określenie relacji na linii klient – zleceniobiorca. Osoby szukające zatrudnienia jako freelancerzy definiują branże, w których działają oraz swoje minimalne stawki godzinowe, a zleceniodawcy publikujący ogłoszenia pracy odgórnie opisują zadanie i budżet przewidywany na jego wykonanie.

Ponadto zarówno zleceniodawcy jak i zleceniobiorcy mogą zoptymalizować swoje profile – zamieścić na nich opisy wykonywanych działalności, wymagania, CV i portfolia. Często dostępne są sekcje komentarzy, w których obustronnie można zobaczyć opinie na temat zleceniodawcy/freelancera wystawione przez podmioty, które współpracowały z nimi wcześniej.

Dodatkowym plusem korzystania z platformy tego typu jest eliminacja tzw. papierologii oraz gwarancja ochrony przed oszustami z racji płatności przeprowadzonej przez system witryny. Mam tu na myśli, że nawiązując współpracę za pośrednictwem dedykowanej strony, zlecenie którego się podejmujesz jest kontraktowane automatycznie. Nie trzeba podpisywać żadnych odrębnych umów, zaś klient opłaca zamówienie na zasadzie wymiany; dopóki nie wyślesz mu projektu, na Twoim koncie nie znajdą się pieniądze. Jeśli zaś prześlesz odpowiednie pliki, wypłata zostanie odblokowana automatycznie.

Zasady działania poszczególnych platform z ofertami pracy dla wolnych strzelców różnią się od siebie. Na niektórych stronach zlecenia może publikować każdy, tak samo zresztą jak każdy może świadczyć swoje usługi jako freelancer. Na portalach tego typu znajdziemy głównie oferty za niskie wynagrodzenie, w odpowiedzi na które freelancerzy wysyłają niskiej jakości prace.

Inne platformy opierają model zarobkowania na selekcjonowaniu freelancerów pod kątem wysokich wymagań klientów. Aby dostać się do ekskluzywnej społeczności tego typu trzeba przejść pełną rekrutację, która może trwać nawet kilka tygodni. Wysiłek jednak odpłaci się ponieważ dostając się na tego typu rynek pracy, mamy gwarancję współpracy z klientami gotowymi sowicie opłacić naszą pracę.

Jeżeli jesteś zainteresowany/a szukaniem zleceń za pośrednictwem specjalnej platformy, w artykule „strony dla freelancerów” dokładnie opisaliśmy nasze ulubione portale.

Portale freelancerskie za swoje usługi pobierają prowizję, która stanowi procent od ustalonego wynagrodzenia. Polecamy znalezienie pierwszych klientów za pośrednictwem takiej strony, jednak po nawiązaniu początkowej współpracy, kolejne zlecenia możesz zacząć przyjmować prywatnie, całkowicie poza platformą.

Jeżeli nie chcemy dzielić się pieniędzmi z naszej wypłaty, dobrą alternatywą do szukania zatrudnienia w formie freelancingu może być przeglądanie ofert zamieszczanych w profesjonalnych mediach społecznościowych takich jak Linkedin.

Jak zwiększyć swoje szanse na dostanie pracy jako freelancer?

Decydując się zostać freelancerem, możesz wykonać kilka kroków, które zwiększą Twoją szansę na szybkie otrzymanie zlecenia.

Krok 1: Zoptymalizuj swój profil

Platformy do zamieszczania ogłoszeń freelancerskich zazwyczaj z góry narzucają schemat uzupełnienia swojego profilu. Pamiętaj, że wszystko co wpiszesz w poszczególne rubryki pełni tu funkcję CV i jest widoczne dla potencjalnych zleceniodawców. Z tego powodu postaraj się, aby Twój profil nie był szablonowy i wyróżniał się w tłumie.

Poświęć czas na rzetelne i merytoryczne wypełnienie profilu. Powiedz zleceniodawcy co zachęciło cię aby rzucić etat i zacząć pracę freelancera. Nie zapomnij wspomnieć o swoim wcześniejszym doświadczeniu zawodowym, wykształceniu, dodatkowych kursach i umiejętnościach.

Krok 2: Zamieść swoje portfolio

Nie zapomnij zamieścić w profilu swojego portfolio, które ilustruje Twoje umiejętności i doświadczenie. Możesz w tym celu załączyć plik pdf lub podzielić się linkiem do strony internetowej.

Dobrym pomysłem będzie pokazanie w ten sposób wszystkich deklarowanych przez Ciebie umiejętności. Kiedy zaczynałam moją przygodę z freelancingiem dysponowałam całkiem pokaźnym portfolio graficznym. Na tym etapie potrafiłam również stworzyć stronę internetową w WordPressie, ale ponieważ nauczyłam się tego sama, nie skończywszy żadnego kursu, który potwierdzałby moje umiejętności postanowiłam dać temu popis, przerzucając moje portfolio do sieci, w formie samodzielnie zbudowanej galerii. Udało mi się w ten sposób upiec 2 pieczenie na jednym ogniu i znalazłam klienta, który zamówił u mnie nie tylko materiały graficzne na stronę www i do marketingu online, ale także stworzenie witryny jego firmy.

Jeśli jesteś osobą początkującą i nie posiadasz bogatego portfolio, postaraj się to nadrobić wykonując parę przykładowych prac teoretycznych. Możesz również przyjąć zlecenia po obniżonej stawce – twoją zapłatą będzie zdobyte doświadczenie, które umożliwi Ci pozyskanie kolejnych klientów.

Krok 3: Określ swoją dostępność i widełki cenowe

Podczas gdy niektóre firmy szukają osób do długotrwałej współpracy, inne będą zainteresowane jedynie szybkimi zleceniami. Mając to na uwadze, daj potencjalnym zleceniodawcom sygnał dotyczący Twojej dostępności. Zwolnił Ci się jeden dzień, który możesz przeznaczyć na wykonanie małego zadania? Świetnie, ale zaznacz w kalendarzu, że nie będziesz w stanie wygospodarować więcej czasu. Możesz pracować w każdy wtorek po 8 godzin? Dla zleceniodawcy taka informacja może być cenna.

Stawka godzinowa lub odgórna cena za wykonanie projektu zależy przede wszystkim od Twojego doświadczenia i umiejętności. Aby dobrze się wycenić porównaj się do pozostałych freelancerów. Sprawdź poziom ich umiejętności oraz szacowany czas wykonywania zleceń. Na tej podstawie określisz optymalną wysokość swojego wynagrodzenia.

Krok 4: Poproś o referencje zaprzyjaźnionych klientów, z którymi współpracowałeś/aś bezpośrednio podczas pracy na etacie

O ile podebranie klientów firmie dla której pracowałeś/aś byłoby brzydkim posunięciem, nie ma nic nieetycznego w poproszeniu ich o referencje. Jeśli współpraca między wami układała się dobrze, nie wahaj się poprosić o wydanie zaświadczenia o Twoich umiejętnościach.

Możesz również podpytać, czy klienci Twojej byłej firmy nie znają kogoś, kto mógłby być zainteresowany skorzystaniem ze świadczonych przez Ciebie usług. W końcu nie ma lepszej reklamy od marketingu szeptanego, choć w tym przypadku może lepszym określeniem będzie poczta pantoflowa 🙂

O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując się do przejścia na freelancing?

Z perspektywy osoby, która odeszła z pracy w korporacji i postanowiła dowiedzieć się jak zostać freelancerem, nie mogę pominąć tutaj jednej bardzo istotnej rzeczy, której nie znalazłam w żadnym poradniku, za to którą uświadomiłam sobie dopiero kiedy już byłam pełnoetatowym freelancerem: wolny strzelec sam musi się dokształcać.

Pracując w biurze, między ludźmi nie odczuwamy braków w naszych umiejętnościach. Jeśli czegoś nie wiemy, pytamy o to współpracowników. W momencie, kiedy programy, z których korzystamy przechodzą aktualizacje, pracodawca zapewnia nam szkolenia.

Pracując jako freelancerzy, sami bezustannie musimy się dokształcać, tak aby jak najlepiej i jak najszybciej wykonywać zadania zlecone nam przez klientów. Zasada ta obejmuje w zasadzie wszystkie znane mi profesje: zarówno branże twórcze jak i IT. Wykupienie subskrypcji na platformie z kursami takiej jak Skillshare, to absolutne minimum, które zapewni nam rozwój i znacznie ułatwi pracę, oszczędzając przy tym wielu godzin frustracji.

Freelancer a osoba zatrudniona na umowie B2B - czy są różnice?

Wiele osób stawia znak równości między zatrudnieniem na umowie B2B a freelancingiem, jednak moim zdaniem niesłusznie- istnieje bowiem znaczna różnica.

Osoba zobowiązana umową B2B nie może wycofać się bez konsekwencji z powierzonego zlecenia, ponieważ jest połączona z pracodawcą umową definiującą stały stosunek pracy. Oznacza to, że taki zleceniobiorca musi przyjąć wszystkie dodatkowe zlecenia od zatrudniającego w trakcie trwania umowy. Freelancer jest w innej sytuacji – jeśli nie ma czasu, może odmówić dalszej współpracy i wykonać jedynie powierzone mu wcześniej zadania.

Oprócz tego jednak, formalnie widzimy tu głównie podobieństwa: zarówno freelancerzy jak osoby zatrudnione na umowie B2B, same muszą odprowadzać składki, zadbać o ubezpieczenie zdrowotne itd.

Czy aby być freelancerem wymagane jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej?

Aby pracować jako freelancer nie ma konieczności zakładania własnej działalności gospodarczej. Zgodnie z zasadą swobody gospodarczej, jeśli prowadzone prace zarobkowe są uregulowane jakąkolwiek umową (umowa o dzieło, umowa zlecenie, kontrakty itd.) to nie ma konieczności rejestrowania działalności. W świetle prawa wykonuje on pracę legalnie, a z uzyskanego dochodu rozlicza się w ramach podatku dochodowego wg. rodzaju podpisanych umów.

Zarejestrowanie działalności gospodarczej może być jednak przydatne, w momencie kiedy znajdziemy klienta bez pośrednictwa serwisu, zaś klient zażyczy sobie wystawienia faktury za wykonywane zlecenia. Można obejść to korzystając z serwisu takiego jak Useme, jednak należy pamiętać, że każda zewnętrzna usługa potrąci kolejne koszty z naszego wynagrodzenia.

W zależności od szczegółów zlecenia oraz wymagań zleceniodawców, są sytuacje w których można nam opłacać się założyć firmę. Wśród osób wykonujących zawód freelancera szczególną popularnością cieszą się jednoosobowe działalności gospodarcze.

Zawody popularne wśród freelancerów

Wraz z rozkwitem internetowego rynku pracy, nastąpiło zatrzęsienie freelancerów. Największą ilość konkurencji znajdziemy w branżach kreatywnych (projektowanie graficzne, copywriting, fotografia, branding), ale także w branży IT oraz usługach (doradztwo i management, marketing, tłumaczenia, prowadzenie profili w mediach społecznościowych).

Poniżej wymienię parę przykładów popularnych wśród freelancerów branży.

Projektant stron internetowych i sklepów e-commerce

Mowa tutaj zarówno o profesjonalnych programistach jak i osobach, które potrafią na wysokim poziomie obsługiwać kreatory stron internetowych oraz wiedzą jak założyć sklep internetowy za pomocą aplikacji e-commerce.

Oczywiście każda z usług będzie odmiennie wyceniana, nie ma jednak żadnych przeciwskazań aby zacząć świadczyć usługi danego typu, nawet jeśli jest się samoukiem, bez studiów wyższych lub certyfikowanego kursu.

Specjalista SEO - osoba zajmująca się pozycjonowaniem stron

Osoba, która zna mechanizmy pozycjonowania. Wykonuje pracę łączącą w sobie elementy marketingu internetowego, copywritingu ale także budowania stron www.

Grafik komputerowy

Rozbudowana branża, z zapotrzebowaniem na specjalistów znających obsługę wielu programów graficznych. Ważna jest kreatywność oraz indywidualny styl, który będzie pasował zleceniodawcy.

Copywriter i tłumacz

Praca dla osób, które dobrze władają słowem. Copywriterzy i tłumacze pracujący online jako freelancerzy nie potrzebują zaświadczenia o skończeniu studiów w danym kierunku. Przydatne mogą okazać się próbki ich tekstów służące za portfolio. Dodatkowym atutem jest wiedza o pisaniu tekstów pod kątem pozycjonowania – tu może przydać się zaświadczenie o przebytym szkoleniu, jednak zazwyczaj to dodatek, nie wymóg.

Specjalista od marketingu internetowego

Praca dla osób, które śledzą trendy w mediach społecznościowych. Twoim portfolio będą tu przede wszystkim profile firm, dla których miałeś/aś możliwość pracować.

Architekt wnętrz lub architekt zieleni

Bardzo wielu architektów wnętrz oraz architektów krajobrazu decyduje się na przeniesienie swojej pracy do Internetu i skupienie się jedynie na projektach koncepcyjnych, będących inspiracją i serią wytycznych dla osób zlecających projekt. Dzięki temu zabiegowi  freelancerzy mogą pracować w swojej dziedzinie, ale nie doświadczają rozczarowania, które spotykało ich podczas pracy w biurze.

Terapeuta/coach

Coraz częściej na freelancing decydują się psychoterapeuci oraz coache lifestyleowi. Możliwość przeprowadzania spotkań online, bez konieczności posiadania specjalnego gabinetu otworzyła im taką możliwość. Trener personalny budujący online własną renomę nie dziwi w dzisiejszych czasach już nikogo.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się jak zostać freelancerem, w momencie kiedy nie posiadasz wymaganych kwalifikacji zawodowych, to mamy dla Ciebie dobrą informację – freelancing to miejsce, w którym ponad zaświadczenia o przebytych kursach, liczą się Twoje praktyczne umiejętności. Nie ma tu szefa, który będzie chciał zobaczyć Twój dyplom. Jest za to klient, którego bardziej zainteresuje portfolio oraz sposób w jaki można z Toba współpracować.

Jeżeli zatem uważasz, że sprawdzsz się w roli freelancera, posiadasz predyspozycje ku temu (umiesz pilnować terminów wykonania zadania, jesteś osobą która potrafi działać wielotorowo), to nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować swoich sił jako freelancer.

Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy dla wolnego strzelca, ważne będą Twoje umiejętności marketingowe, a konkretniej to w jaki sposób zachęcisz do siebie potencjalnych klientów.

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone