NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Jaki hosting wybrać, czyli czym odznacza się dobra firma hostingowa ?

Jeśli myślisz nad założeniem własnej strony internetowej, musisz wiedzieć, że prócz chwytliwej nazwy domeny należy dobrze przemyśleć kwestię wyboru odpowiedniej firmy hostingowej. Problem w tym, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy czym tak na prawdę jest hosting www oraz jak wpływa on na funkcjonowanie witryn internetowych. Tutaj odpowiemy na te pytania oraz podpowiemy jaki hosting wybrać, aby twoja strona śmigała bez zarzutów.

Na skróty: Firmy hostingowe, które możemy polecić:

Spis treści

Co to jest hosting oraz jaką funkcję pełni?

Hosting jest to firma posiadająca rozbudowaną infrastrukturę serwerów. W ramach subskrypcji firma hostingowa wynajmuje swoim klientom przestrzeń dyskową na tychże serwerach. W zamian ma za zadanie zapewnić, że serwery będą pracowały nieprzerwanie, przez cały czas oraz stale konserwować, modernizować oraz rozbudowywać istniejącą sieć. Ale po co to wszystko?

Można powiedzieć, że każda strona internetowa „żyje” właśnie na serwerze. Serwery są rozmieszczone w różnych miejscach w kraju, lub w przypadku firm globalnych na świecie. Mogą być sprzętowe (dyski podłączone do komputerów) lub wirtualne, utworzone przy pomocy programu komputerowego. Niezmiennie pełnią one funkcje magazynów danych o witrynach internetowych, przechowalnie kopii zapasowych oraz gromadzą pliki, w tym multimedia z tymi witrynami powiązane. Serwery uczestniczą również w stałym przesyłaniu tych danych.

Tak samo jak w przypadku zapisywania plików na dysku komputera, strony internetowe muszą mieć miejsce, w których przechowywany jest zapis ich treści. Skoro nie możesz odtworzyć plików z wyłączonego urządzenia elektronicznego, tak samo nie możesz załadować strony www, jeśli serwer na którym gromadzone są dane o witrynie zostanie wyłączony.

Aby w pełni zrozumieć jaką funkcję pełni sieć serwerów, musisz dowiedzieć się jak w uproszczeniu działa przeglądarka internetowa.

Podczas wpisywania w pasku przeglądarki nazwy witryny, którą chcemy wyświetlić, w momencie kliknięcia enter następuje przesłanie żądania w postaci zapisu danych do serwera, na którym strona internetowa jest zarejestrowana. W odpowiedzi na to żądanie, następuje przekazanie zwrotne plików umożliwiających poprawne wczytanie strony www, którą chcemy wyświetlić. Pliki te to nic innego niż dane witryn, zapisywane oraz przechowywane właśnie na serwerach, na których zamieszczone są odpowiednie domeny.

Serwery to urządzenia techniczne podpięte pod komputery. Aby witryna wyświetlała się prawidłowo, serwery muszą pracować nieustannie 24/7, na najwyższych obrotach i być w gotowości aby przesyłać dane o domenach o każdej porze dnia i nocy.

Teoretycznie rzecz biorąc, jeśli posiadasz własny serwer nie musisz wykupić usług firmy hostingowej, aby prowadzić stronę internetową. W praktyce jednak, to czy będziesz w stanie zapewnić swojej stronie poprawne funkcjonowanie zależy od paru innych czynników.

W przypadku serwerów liczy się zarówno ilość jak i jakość- im bardziej rozbudowana i nowoczesna infrastruktura, tym szybciej dane zostaną przesłane między serwerami, a twoja strona sprawniej się załaduje. Niestety, ale tylko duże korporacje mogą pozwolić sobie na luksus posiadania własnej, adekwatnej do potrzeb serwerowni.

Nam zdecydowanie bardziej opłaci się skorzystanie z usług firmy hostingowej, która nie dość, że zapewni nam miejsce dyskowe na serwerach, to jeszcze będzie dbała o posiadaną przez siebie infrastrukturę.

Typy usług hostingowych ze względu na rodzaj dzierżawy miejsca serwerowego

Skoro firma hostingowa zajmuje się tak na prawdę wypożyczeniem nam na określony czas przestrzeni dyskowej na swoich serwerach, możemy wyróżnić 3 typy tego rodzaju dzierżawy.

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony jest to najtańszy typ hostingu, jaki możemy subskrybować. Wykupienie miejsca na serwerach w firmie oferującej ten rodzaj hostingu jest bardzo łatwe, a po opłaceniu subskrypcji użytkownik nie musi nic robić – o stan techniczny i aktualizację serwerów dba firma hostingowa.

Musimy mieć jednak na uwadze, że hosting współdzielony nie zawsze z godnością zniesie obciążenie na serwerach. Dzieje się tak dlatego, że na jednym serwerze magazynowane są dane pochodzące z wielu stron internetowych. Jeśli z jakiegoś powodu nastąpi natężenie ruchu na witrynach zamieszczonych na danym serwerze, możemy obserwować spore spowolnienie na stronach, a w najgorszym wypadku przeciążone serwery chwilowo padną.

Hosting współdzielony nada się przede wszystkim dla:

  • Strony internetowej niewielkiego przedsiębiorstwa

  • Bloga hobbystycznego.

Hosting dedykowany (serwer fizyczny)

Jest to najdroższa spośród usług hostingowych. Ten typ hostingu jest wykorzystywany przez duże firmy, które samodzielnie mogą zadbać o utrzymanie serwera. Serwer dedykowany jest przeznaczony konkretnie dla usługobiorcy, który decyduje się go opłacić – żadna inna firma czy organizacja nie będzie mogła korzystać z jego przestrzeni dyskowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, decydując się na serwer dedykowany dostajemy gwarancję większej mocy serwera i nie musimy martwić się ewentualne jego przeciążenie spowodowane ruchem na cudzych stronach www.

Właściciel domeny umieszczonej na serwerze dedykowanym ma do niego bezpośredni dostęp i to na nim ciąży odpowiedzialność za wgrywanie aktualizacji na serwer, które to pozwolą na jego utrzymanie oraz zapewnią nieustanne funkcjonowanie na najwyższych obrotach.

Hosting VPS (virtual private server)

Wirtualny serwer prywatny (bo tak po Polsku można przetłumaczyć skrót VPS) jest to poniekąd forma pośrednia między hostingiem współdzielonym, a hostingiem dedykowanym, ponieważ w tym przypadku subskrybent również dostaje do wykorzystania miejsce dyskowe na prywatnym serwerze, jednak serwer ten jest serwerem wirtualnym.

Jest to rozwiązanie dla osób, które potrzebują więcej, niż hostingi współdzielone są w stanie im zapewnić, a równocześnie nie mają możliwości korzystania z serwerów dedykowanych. Ten rodzaj hostingu jest możliwy do subskrybowania u większości renomowanych firm hostingowych.

Jaki hosting wybrać?

Na co zwracać uwagę wybierając odpowiedni hosting dla strony www?

Hosting wpływa bezpośrednio na prędkość, z jaką strona internetowa wyświetli się po wpisaniu jej adresu w przeglądarkę, ale także na szybkość ładowania multimediów na stronie oraz sprawność funkcjonowania samej strony, zwłaszcza w godzinach wzmożonego ruchu. Hosting może zapewnić stronie również bezpieczeństwo, stosując w tym wypadku podstawowe szyfrowanie strumienia przesyłanych danych.

Decydując się na wykupienie usług w firmie hostingowej, zależy nam na najlepszej ofercie, która zapewni nam szybkie i bezpieczne połączenie z serwerem. Na co więc zwracać uwagę, aby zagwarantować sobie najwyższą jakość usług?

Parametry techniczne serwerów hostingowych: dysk, procesor i pamięć RAM

Skoro ustaliliśmy już, że serwer to tak na prawdę urządzenie techniczne podpięte pod komputer, lub też komputer sam w sobie, to śmiało możemy stwierdzić, że jego parametry techniczne będą miały bezpośredni wpływ na jego pracę, a tym samym wpływ na szybkość działania stron internetowych, które są podpięte do serwera. Na co więc należy zwracać uwagę, sprawdzając parametry hostingu?

Rodzaj dysku

Tak samo jak w przypadku komputera, serwer magazynuje i zapisuje wszystkie informacje na dysku. Wyróżniamy 3 główne typy dysków: HDD, SSD i SSD NVMe. Rodzaj dysku ma olbrzymi wpływ na szybkość wykonywania operacji, a więc pośrednio również na szybkość działania strony www podpiętej pod serwer. Wystarczająco szybkim dyskiem będzie SSD, a SSD NVMe jest najlepszym z pośród dostępnych rozwiązań. Jeśli nie chcesz aby twoja strona pracowała w żółwim tempie, unikaj firm oferujących nieco przestarzałą technologię HDD.

Kolejnym ważnym parametrem jest miejsce na dysku, jakie firma hostingowa zapewnia użytkownikom. Od miejsca bowiem zależy ilość danych, które możesz wgrać na stronę i nie odczuć przy tym spowolnienia jej działania. Jeśli więc planujesz prezentować wiele multimediów, musisz wybrać hosting, który zagwarantuje Ci niezbędną przestrzeń dyskową.

Pamięć RAM i procesor

Procesor i pamięć RAM odpowiadają za wydajność serwerów. Pamięć RAM, czyli pamięć operacyjna, jest zaangażowana dosłownie w wykonanie każdej operacji na stronie, nieważne czy mówimy o otwieraniu zakładek, czy wgrywaniu multimediów. Niezwykle ważnym jest, aby hosting gwarantował Ci określoną ilość pamięci RAM przydzielonej Twojej stronie. Minimum to 1 GB RAM.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest procesor, a raczej taktowanie CPU– to parametr, który określa ilość procesów, która może być przetwarzana jednocześnie. Hosting musi zagwarantować serwery, których procesory posiadają przynajmniej 1 rdzeń.

Oprogramowanie wgrane na serwer

Kolejnym parametrem, który znacząco może wpływać na wydolność serwera jest oprogramowanie. Standardowe oprogramowanie serwerów hostingowych to Apache. Istnieją jednak firmy, który mają do zaoferowania lepsze rozwiązania. Warto rozważyć skorzystanie z usług firmy hostingowej, która wprowadziła oprogramowanie LiteSpeed. Szczególnie ważne jest to dla osób, które zamierzają tworzyć swoją stronę w serwisie WordPress, ponieważ LiteSpeed wprowadza optymalizacje do tego serwisu za pomocą wtyczki LiteSpeed Cache.

Pamięć podręczna

Jeśli masz taką możliwość, wybierz hosting który korzysta z silników pamięci podręcznej (Memcached). Cache, bo o tym tu mowa, mogą przyczynić się znacznie do poprawy funkcjonowania strony. Jest to oprogramowanie wspomagające, które przyspiesza wysyłanie odpowiedzi przez bazy danych, dzięki czemu operacje wykonywane są w pamięci operacyjnej, nie zaś na dysku twardym serwera. Powoduje to odciążenie serwerów i przekłada się na szybszy czas ich odpowiedzi.

Prędkość Internetu w serwerach hostingowych

Tak samo jak my używamy połączenia internetowego, firma hostingowa również musi opłacać usługi internetowe. Wybierając hosting www, dobrze jest mieć wiedzę na temat połączenia internetowego wykorzystywanego na serwerach danego usługodawcy. Wymóg dobrego interentu wydaje się być dość oczywisty w przypadku firm hostingowych, jednak lepiej chuchać na zimne.

Stan techniczny infrastruktury oraz historia awarii sieci

Tak, wszyscy wiemy, że każdemu dostawcy hostingu może zdarzyć się awaria. Niektórzy mogą być na taki scenariusz dobrze przygotowani i od razu zaczną naprawiać usterkę, inni zaś będą polegać na zewnętrznej firmie, a opóźnienie w usuwaniu problemów sprawi, że Twoja strona www będzie wyłączona przez długi czas i straci dziesiątki klientów.

Dobry hosting musi być możliwie bezawaryjny. Oczywistym jest, że dostawcy usług hostingowych nie chwalą się awariami swojej sieci. Aby zweryfikować sytuację najlepiej poczytać opinie użytkowników, gdzie możemy natrafić na informacje o cyklicznie pojawiających się problemach i wyciągnąć nasze wnioski.

Dodatkowo, jeśli po parametrach technicznych możemy stwierdzić, że hosting używa przestarzałych sprzętów i rozwiązań, od razu możemy z niego zrezygnować. Nie warto zawracać sobie głowy firmą, która nie inwestuje w rozwój i modernizację swojej infrastruktury.

Wielkość sieci w stosunku do liczby użytkowników

Tutaj sprawa ma się podobnie jak w przypadku awaryjności sieci serwerów. Jeżeli przy wyborze hostingu mamy podejrzenie, że firma której usługi nas interesują nie rozwija swojej infrastruktury w dostatecznym tempie, natomiast ich baza użytkowników rośnie systematycznie, nie jest to dla nas dobra informacja. Takie serwery najpewniej będą przeciążone i spowolnione, a tego chcemy uniknąć.

Czy hosting udostępnia certyfikat SSL?

Spójrz na pasek wyszukiwania w przeglądarce. Po lewej stronie, bezpośrednio przy nazwie domeny widzisz kłódkę, prawda? Ta kłódka oznacza, że strona internetowa jest zabezpieczona certyfikatem SSL, a prefiks domeny zaczyna się nie od http:// lecz od https://.

Certyfikat SSL zapewnia podstawową ochronę przed atakami hackerskimi, ponieważ jest gwarantem zabezpieczenia danych przed odczytaniem ich przez osoby niepowołane. Oznacza to, że w drodze jaką informacja pokonuje aby dotrzeć na serwer i odwrotnie, jest ona zabezpieczona poprzez szyfrowanie, co uniemożliwia odczytanie jej przez osoby, które nie posiadają klucza.

Taka ochrona jest szczególnie ważna w przypadku sklepów internetowych, ponieważ przy okazji każdego logowania na konto i zakupu, użytkownik przesyła wrażliwe informacje. So to nie tylko dane osobowe i adresowe, ale też często dane kart kredytowych. Pamiętaj, aby nigdy nie robić zakupów przez Internet na stronach, które nie udostępniają Ci podstawowej gwarancji bezpieczeństwa.

Support techniczny

Wsparcie techniczne jest w przypadku hostingu wyjątkowo ważnym elementem. Jeśli zauważymy jakąkolwiek nieprawidłowość na naszej stronie, np. multimedia przestaną się wczytywać, pierwsze co zrobimy to skontaktujemy się z osobą z biura obsługi klienta w firmie hostingowej, która zaalarmowana problemem powinna pomóc nam go rozwiązać.

Dobry hosting powinien mieć wsparcie techniczne w postaci możliwości zgłoszenia problemu bezpośrednio, np. na czacie. Fajnie jest, jeśli na nasze pytania będzie odpowiadała prawdziwa osoba, posiadające dostęp do niezbędnych informacji, nie zaś sztuczna inteligencja.

Idealną sytuacją jest ta, w której możemy zadać pytanie lub zgłosić usterkę o każdej porze dnia i nocy, a odpowiedź otrzymamy na przestrzeni krótkiego czasu.

Dodatkowo, dobre hostingi stron www zapewnią Ci dostęp do samouczków, forów i sekcji pytań FAQ.

Elastyczność w zakresie zmiany planu hostingowego i wykupionej taryfy

Wyobraź sobie sytuację, w której z jakiegoś powodu ruch na Twojej stronie stale wzrasta. Plan hostingu, który wykupiłeś/aś jest przeznaczony dla małych stron i niebezpiecznie zbliżasz się do granicy, po przekroczeniu której serwery mogą być zwyczajnie zbyt przeciążone, aby sprawnie obsługiwać wymaganą ilość żądań.

W takiej sytuacji koniecznym będzie możliwość szybkiej zmiany planu taryfowego, albo przejście na…

Elastyczny Web Hosting

Elestyczny Web Hosting jest autorską usługą obecnie oferowaną jedynie przez firmę hostingową dHosting. Jest to bardzo fajne rozwiązanie dla stron, które notują duże wahania ruchu. Jeśli posiadasz witrynę internetową, którą odwiedza zazwyczaj stała liczba użytkowników, ale istnieją okresy, w których ruch znacznie wzrasta, jest to usługa kierowana do Ciebie.

Przykładem strony, która może borykać się z okresami wzmożonego ruchu będzie np. agencja prowadząca sprzedaż biletów na eventy. Tuż po uruchomieniu sprzedaży ruch na stronie gwałtownie wzrasta. Sytuacja trwa parę godzin, następnie ruch się uspokaja.

Wzmożony okresowo ruch na stronie będziemy obserwowali również tuż po wysłaniu newsletterów do bazy klientów, albo jeśli pojawi się nagłe zainteresowanie wokół tematyki naszej strony.

Usługa elastycznego web hostingu opiera się na mechanizmie elastycznego skalowania. Polega to na tym, że w kryzysowych momentach nasza domena otrzyma od hostingu dodatkowe zasoby, które spowodują, że strona internetowa nie padnie lecz będzie funkcjonowała i obsługiwała użytkowników normalnie. W momencie kiedy ruch się uspokoi, nasz przydział serwerowy również wróci do normy.

Rozwiązanie to jest korzystne dla klienta hostingu, ponieważ nie musi on na stałe podwyższać pakietu subskrypcji, w sytuacji kiedy upgrade potrzebny jest tylko chwilowo.

Czy hosting obsługuje WordPress?

Jeśli twoja strona internetowa została zbudowana na platformie WordPress, oferta hostingu musi przewidywać obsługę tego serwisu. Polecane przez nas hostingi mają opcję integracji zarówno z WordPress jak i z platformą e-commerce WooCommerce stanowiącą wtyczkę do WordPress.

Polityka zwrotów - czy hosting gwarantuje bezpłatny okres próbny?

W kwestii tego jaki hosting wybrać, polityka zwrotów jest moim zdaniem jednym z najważniejszych punktów. Daje nam możliwość przetestowania faktycznej jakości serwisu na własnej skórze.

Renomowane firmy hostingowe oferują zazwyczaj 30 dniowy okres próbny, podczas którego możesz przetestować wszystkie usługi gwarantowane w ramach planu, który wybierzesz. Jeśli hosting nie przypadnie Ci do gustu, możesz cofnąć subskrypcję i wystąpić o zwrot pieniędzy bez podania przyczyny.

Decydując się na taki krok, pamiętaj o wcześniejszym wykupieniu subskrypcji w innej firmie oraz transferze swojej strony na serwery konkurencyjnego usługodawcy.

Opcje dodatkowe: dedykowane serwery, serwery VPS, bezpłatna domena i inne

Niektóre firmy w ramach usług hostingowych gwarantują klientom atrakcyjne dodatkowe możliwości. Mowa tutaj o bonusach takich jak darmowy certyfikaty SSL, bezpłatna domena w ramach usług hostingowych, wspomniane już wcześniej przyspieszenie LiteSpeed, dedykowany adres IP czy hosting Email.

Najważniejszymi dodatkowymi usługami obecnymi w ofercie każdego dobrego hostingu będą możliwość korzystania z serwera dedykowanego oraz z serwera VPS.

W przypadku serwera dedykowanego mowa tu o rozwiązaniu sprzętowym, stosowanym przez duże firmy. Zamawiając hosting tego typu trzeba liczyć się ze zdecydowanie wyższymi kosztami usługi, należy jednak pamiętać że serwery fizyczne prezentują zdecydowanie większą moc niż serwery wirtualne i w przypadku korporacji takie rozwiązanie może być nieuniknione.

Serwer VPS jest dużo powszechniej stosowanym rozwiązaniem wśród małych i średnich przedsiębiorców; jest to serwer wirtualny, ale dedykowany tylko jednemu użytkownikowi. Gwarantuje on możliwość korzystania z serwera na wyłączność, co znacznie poprawia wydajność hostingu. Jeśli zdecydujemy się na serwer VPS, nasza wybór wpłynie na podniesienie ceny hostingu, jednak są to kwoty na które przeciętny właściciel strony internetowej może sobie pozwolić. W zależności od dostawcy ceny hostingu VPS wahają się w przedziale 4-10 $.

Wielkość sieci serwerów - obsługa rynków lokalnych czy globalnych?

Decydując się na korzystanie z usług firmy hostingowej, musimy zwrócić uwagę na wielkość firmy i dystrybucję jej serwerowni. Szybkość transferu danych zależy między innymi od drogi, jaką połączenie Internetowe musi pokonać. Oznacza to, że im bliżej miejsca, z którego ktoś próbuje odwiedzić naszą stronę znajduje się serwer, na którym zarejestrowano domenę, tym szybciej żądanie zostanie obsłużone. Im więcej serwerowni w różnych miejscach firma hostingowa posiada, tym większe prawdopodobieństwo, że nasza strona internetowa będzie działała szybko i stabilnie, niezależnie od tego czy osoba odwiedzająca witrynę będzie wczytywała stronę z Polski, drugiego końca Europy czy z Ameryki.

Wybierając więc lokalną, polską firmę hostingową, powinniśmy mieć gwarancję że strona będzie działała szybko w naszym kraju i być może w krajach sąsiednich. Nie możemy spodziewać się jednak równie bezproblemowego funkcjonowania w przypadku prób korzystania z domeny z bardziej odległych zakątków świata. Chcąc zapewnić użytkownikom globalny dostęp do strony, powinniśmy wybrać firmę hostingową, która może pochwalić się rozbudowaną infrastrukturą.

Jak wybrać najlepszy hosting dla sklepu internetowego?

Sklep internetowy to chyba najbardziej wymagający rodzaj strony www. Nie dość, że sama strona zawiera bardzo dużo treści, w tym multimediów, to jeszcze przeprowadza transakcje finansowe, przechowuje dane klientów, a do tego wszystkiego zazwyczaj jest na niej duży ruch.

Prowadząc sklep internetowy musisz wybrać najlepszy hosting. Nie ma tu innej możliwości, ponieważ tani hosting, który nie spełni oczekiwań, nie tylko zepsuje Ci biznes, ale również wystawi na szwank bezpieczeństwo klientów.

Jeśli więc stoisz przed dylematem wyboru hostingu dla sklepu internetowego to ułatwimy Ci zadanie: tu nie ma miejsca na kompromisy, hosting musi spełniać wszystkie punkty wymienione wyżej. Hosting, który wybierzesz musi być nowoczesny, szybki, bezawaryjny oraz bezpieczny. Hosting obowiązkowo musi nadawać certyfikaty SSL.

W przypadku sklepu internetowego, domenę twojej strony internetowej najlepiej będzie umieścić na serwerze VPS. Zastanów się również nad wykupieniem rozszerzonego pakietu usługi, nie jedynie planu podstawowego.

Jaki hosting wybrać dla bloga?

Blog jest po przeciwnej stronie skali niż sklep internetowy i zamieszczam go tutaj jako przykład porównawczy.

Jeżeli prowadzisz bloga hobbystycznie, masz na nim raczej niewielki ruch, nie planujesz rozwijać go w kierunku biznesowym ani nie wprowadzić sprzedaży, to możesz pozwolić sobie na tańsze rozwiązanie.

Nawet jeśli tani hosting zapewni Ci wszystkich możliwych użyteczności, prawdopodobnie spektrum usług będzie wystarczające aby obsłużyć Twoich czytelników.

Czy warto korzystać z darmowych hostingów?

Niektóre firmy oferują darmowe usługi hostingowe. Korzystanie z bezpłatnych serwisów zawsze oznacza, że koszty zostaną w jakiś sposób odzyskane. W przypadku darmowego hostingu Twoja domena skończy najprawdopodobniej jako baner reklamowy. Wrażenie będzie co najmniej nieprofesjonalne.

Jeśli nie płacisz za usługę, nie możesz wymagać od niej zbyt wiele, dlatego nie należy liczyć na zawrotne szybkości serwerów ani na przydatne funkcje dodatkowe.

Nasz ranking hostingów (polecamy jedynie najlepsze usługi hostingowe, spośród tych, które sami wypróbowaliśmy)

Posiadamy parę stron internetowych i od czasu ich założenia udało nam się przetestować kilka firm hostingowych. Z serwisu niektórych z nich musieliśmy zrezygnować już podczas trwania miesiąca próbnego, ponieważ niemalże od razu widzieliśmy, że oferowane przez nie usługi hostingowe nie spełniają naszych oczekiwań. Chodziło głównie o niedostateczną naszym zdaniem prędkość ładowania stron, dużą awaryjność serwerów oraz brak dobrego wsparcia technicznego, które pozwoliłoby na szybkie rozwiązanie napotkanych problemów. Nie będziemy wymieniać tutaj firm, które nas zawiodły, skupimy się zaś na tych, którym nie możemy nic zarzucić.

Z ręką na sercu możemy polecić te 3 firmy hostingowe:

Miejsce I: Hostinger

Parametry serwerów w planie, który subskrybujemy:

  • 1GB RAM
  • Dysk SSD 100GB
  • Procesor 1 CPU Core

Hostinger jest jedną z największych firm hostingowych oraz usługodawcą, z którego oferty korzystamy w tym momencie. Wybraliśmy Hostingera ze względu na bardzo atrakcyjną promocję, na którą mieliśmy szczęście trafić w momencie zakupu. W ramach oferty w cenie hostingu otrzymaliśmy darmową domenę oraz certyfikat SSL na każdej stronie podpiętej pod hosting. Prócz tego Hostinger może poszczycić się mianem jednego z najszybszych hostingów dostępnych na runku.

Hostinger świetnie sprawdza się na naszych stronach. Nie wykorzystujemy najwyższego planu subskrypcji, więc w przypadku spowolnienia którejś z witryn internetowych, nadal mamy w zanadrzu możliwość upgradeu usług. Korzystamy z serwerów współdzielonych, ale w razie potrzeby możemy przenieść się na serwery VPS.

Od początku korzystania z Hostingera nie przyłapaliśmy serwisu na awarii.

Hostinger wspiera też format WordPressa oraz wtyczkę WooCommerce, co jest dla nasz szczególnie ważne, ponieważ korzystamy z WordPressa do tworzenia naszych stron internetowych. Hostinger opracował protokół, dzięki któremu wyświetlanie stron utworzonych na platformie WordPress jest szybsze.

W ramach swoich usług Hostinger co tydzień aktualizuje kopie zapasowe witryn umieszczonych na jego serwerach. Jeśli więc wydarzy się katastrofa, nie wszystko stracone – Hostinger może pomóc Ci odzyskać twoją stronę we w miarę aktualnej wersji.

Hostinger to usługodawca dostarczający najwyższej jakości hosting, który z powodzeniem nada się pod prowadzenie sklepu internetowego oraz innych wymagających stron www.

Hostinger ma najlepszy zespół wsparcia technicznego, z jakim przyszło nam się kontaktować. Odpowiadają błyskawicznie, są niezwykle pomocni, a czasem w ramach rekompensaty za napotkany problem przyznają w nagrodę bonusy 🙂

Hostinger oferuje 30 dniowy okres próbny z gwarancją zwrotu pieniędzy, jeżeli ich usługi nie spełnią twoich wymagań. Aby zrezygnować z subskrypcji w ramach okresu gwarancyjnego, nie trzeba podawać powodu.

Miejsce II: BlueHost

Bluehost używa w serwerach dysków SSD o pojemnościach zależnie od wybranego planu 10-100 GB. Niestety nie jest łatwo dotrzeć do informacji na temat innych parametrów ich serwerów.

Bluehost to kolejna znana marka, jeden z najbardziej rozpoznawalnych usługodawców hostingowych na świecie. Bluehost jest znany z optymalizacji dostosowanych pod WordPressa i szczególnie polecany osobom, które uruchamiają swoje strony internetowe właśnie na tej platformie.

My sami odpaliliśmy naszą pierwszą stronę na WordPressie, korzystając z hostingu Bluehost. Zdecydowaliśmy się zmienić firmę hostingową przede wszystkim dlatego, że po roku, kiedy wygasała nasza promocja, inny usługodawca oferował nam atrakcyjniejszą cenę za przeniesienie domeny.

Firma ma do zaoferowania wszystko to, czego oczekujemy od usługi – szybki i wydajny hosting, gwarancja bezpieczeństwa, serwery dedykowane wraz z zespołem do obsługi tych serwerów, serwery vps, hosting współdzielony oraz łatwe do skonfigurowania konto hostingowe i intuicyjny panel zarządzania serwerem.

Bluehost posiada bardzo dobre wsparcie techniczne, dostępne na czacie na żywo 24/7.

Podobnie jak Hostinger, Bluehost gwarantuje użytkownikom 30 dni gwarancji zwrotu pieniędzy, w przypadku jeśli nie będziemy zadowoleni z usług hostingu.

Bluehost jest zdecydowanie zorientowany w kierunku pracy w WordPressie, co jest dobrą informacją dla użytkowników tego serwisu. Jednocześnie, jeśli planujesz używać zewnętrznego programu do zarządzania stroną prócz WordPressa, mogą pojawić się pewne trudności, ale powinno udać się je obejść.

Miejsce III: dHosting

  • 2 GB RAM

  • Dysk SSD NVMe 50 GB

  • Procesor 1 CPU GHz

dHosting zasługuje na szczególną uwagę ze względu na autorską usługę, jaką jest wspomniany w tym tekście elastyczny web hosting. Prócz tego dHosting może pochwalić się na prawdę imponującymi parametrami serwerów, nawet w podstawowym planie. Ale czy w ogóle przy funkcji elastycznego hostingu i możliwości skalowania zasobów należy brać pod uwagę parametry planu podstawowego? Poniższa grafika przedstawia możliwość dopasowania się parametrów pod wpływem intensyfikacji ruchu.

jaki hosting wybrać? elastyczne skalowanie w dhosting

dHosting posiada bardzo dobry zespół wsparcia technicznego, który pomoże nam rozwiązać problemy, jeśli takie nastąpią.

Żeby nie było tak kolorowo, dHositng posiada jedną, dość istotną wadę. Oferuje jedynie hosting współdzielony, brak zaś możliwości wykupienia hostingu VPS lub dedykowanego.

Cena za dHosting jest minimalnie wyższa niż u konkurencji.

dHosting oferuje 14 dniowy, bezpłatny okres próbny. Po wykorzystaniu tego okresu, jeśli zdecydujemy się wykupić usługę hostingu w tej firmie będziemy dysponować jeszcze 30 dniową gwarancją zwrotu pieniędzy w przypadku wypowiedzenia umowy.

Podsumowanie

Zastanawiając się jaki hosting wybrać należy kierować się przede wszystkim przeznaczeniem naszej strony internetowej. Od potrzeb bowiem zależą obowiązkowe warunki, które musi zagwarantować nam firma hostingowa. Najlepszy hosting dla niewymagającej strony hobbystycznej, to taki, za który nie będziemy przepłacać. Jednocześnie nie będzie przecież wystarczający dla sklepu internetowego, w przypadku którego hosting musi być dużo szybszy i bezpieczniejszy.

Temat firm hostingowych przetestowaliśmy na własnej skórze, dlatego też mogliśmy stworzyć nasz mały ranking hostingów. Od kiedy zarabiamy przez Internet, zbudowaliśmy parę stron www, o różnym przeznaczeniu i kilkukrotnie zmienialiśmy dostawcę usług hostingowych. Czasami na naszą decyzję wpływała konkurencyjna oferta innej firmy, częściej jednak niesatysfakcjonujący serwis tej wcześniejszej.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci zadecydować na co zwracać uwagę wybierając najlepszą ofertę hostingową dla Twojej strony.

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone