NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Kursy online z certyfikatem – gdzie znaleźć najlepsze szkolenia?

W czasach rozkwitu e-learningu, na platformach z kursami online możemy znaleźć tysiące ciekawych szkoleń. Niekiedy jednak, oprócz inwestycji w samokształcenie, zależy nam na zdobyciu certyfikatu zaświadczającego o ukończeniu kursu online. Certyfikat może przydać się, jeżeli chcemy udokumentować swoje umiejętności przed potencjalnym pracodawcą lub klientem. Zrozumiałym więc jest, że kończąc kurs internetowy, może zależeć nam zarówno na zdobywaniu wiedzy jak i otrzymaniu odpowiedniego kwitku. Jakie strony mają w swojej ofercie dobre kursy online z certyfikatem oraz czy każdy certyfikat liczy się tak samo? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Na skróty:

Zainwestuj w edukację: poznaj platformy kursów online

Przeczytaj recenzję Strefy Kursów i dowiedz się co sądzimy o platformie

Przeczytaj recenzję platformy Udemy i poznaj naszą opinię na jej temat

Spis treści

Certyfikaty ukończenia kursów online - czym się różnią?

Wybierając odpowiednie kursy online, w przypadku kiedy zależy nam na certyfikacie, należy mieć świadomość, że certyfikat certyfikatowi nierówny. W przypadku dużej części kursów, certyfikat o uczestnictwie w kursie pełni funkcję porównywalną do elementu kolekcjonerskiego – owszem, zaświadcza o tym, że dana osoba odbyła szkolenie. Ale czy coś z niego wyniosła? Jaka była wartość tego szkolenia? Czy szkoleniowiec i kurs jest rozpowszechniony w środowiskach branżowych? Odpowiedzi na wszystkie te pytania stanowią również skalę wartości certyfikatu.

Dobre kursy online nie wydają certyfikatu tylko z okazji uczestnictwa w kursie. Kończą się one egzaminem, zaś certyfikat może odebrać jedynie student, który spełnił wymogi określone przez autora kursu i na koniec zda odpowiedni test.

Dodatkowo, w dzisiejszych czasach każdy może zrobić własne szkolenie – wiemy coś o tym, przez ciekawość próbowaliśmy. Jednak ponieważ nie jesteśmy ekspertami w danej dziedzinie, postanowiliśmy zostawić przygotowywanie kursów lepszym od nas, ponieważ wartość naszego szkolenia, a co za tym idzie certyfikatu byłaby co najmniej dyskusyjna. Jeżeli Ty czujesz się kompetentny aby stworzyć swój własny kurs online, zajrzyj na artykułu „Platformy do kursów online„.

Ostatni punkt dotyczy uznania szkoleniowca lub samego kursu w środowisku branżowym. Niestety, ale nawet jeśli ktoś nierozpoznawalny w środowisku naukowym zdoła stworzyć najlepszy kurs na rynku, bez odpowiedniej promocji kurs ten nie zyska rozgłosu, co za tym idzie uznania profesjonalistów. Mimo Twojej zaawansowanej wiedzy po ukończeniu takiego kursu, certyfikat może być przez innych lekceważony.

Jeżeli certyfikat jest Twoim priorytetem, bezpiecznie wybierać szkolenia sygnowane przez znane uczelnie lub takie, które uzyskały autoryzację innych podmiotów edukacyjnych, kursy wydane przez rozpoznawalne w branży osoby (najlepiej posługujące się odpowiednimi dyplomami) oraz kończące się egzaminem sprawdzającym poziom Twojej wiedzy.

Czy istnieją darmowe kursy online, które wydają certyfikaty?

Kursy oferowane za darmo niekiedy również wydają certyfikaty. Zazwyczaj jednak zaświadczenia te są nic niewarte, zaś same szkolenia mocno ograniczone. Kończąc kurs online jedynie w ramach rozwoju osobistego, jak najbardziej polecamy korzystanie z darmowych kursów. Niestety, ale osoby które potrzebują certyfikatu, powinny wybierać sprawdzone i odpłatne szkolenia, zaś z bezpłatnych ofert mogą pozyskać dodatkowe, darmowe materiały edukacyjne.

Dobre platformy udostępniające kursy z certyfikatem

W Internecie istnieje kilka platform z kursami, którym można zaufać w kwestii wartości certyfikatu.

Dzieje się tak ponieważ nie każdy może opublikować na nich kurs. Aby to zrobić, szkoleniowiec musi przejść odpowiedni proces weryfikacji, niekiedy udokumentować swoje kompetencje.

Po drugie, kursy udostępniane są w sposób, który pozwala na przeprowadzenie zarówno egzaminu końcowego jak i quizów cząstkowych – mimo że kursy są prowadzone online, formułą przypominają, kursy stacjonarne.

Wybierając kurs z takiej platformy, zmniejszasz ryzyko wejścia na minę – zarówno jeżeli chodzi o jakość szkolenia, jak i uznawanie certyfikatu. Pamiętaj jednak, że platformy z kursami online nie są formalnymi instytucjami naukowymi, dlatego też certyfikaty przez nie wydawane nigdy nie będą miały rangi dyplomów, lub certyfikatów akademickich.

Szkolenia z certyfikatem z platformy Strefa Kursów

Strefa Kursów to polska platforma z kursami online, która oferuje szkolenia w języku polskim. Portal posiada olbrzymią bibliotekę kursów z wielu różnych dziedzin, w tym kursy programowania, grafiki, projektowania 3D oraz programów CAD, copywritingu, fotografii, biznesu i innych.

Każdy kurs ukończony na platformie Strefa Kursów zwieńczony jest imiennym certyfikatem. Aby otrzymać zaświadczenie należy spełnić warunki określone w planie kursu online, zazwyczaj sprowadzające się do zaliczenia testów stanowiących część szkolenia. Testy te stanowią zazwyczaj zbiór kilkudziesięciu pytań jednokrotnego wyboru, a warunkiem ich zaliczenia jest udzielenie poprawnych odpowiedzi. W razie niepowodzenia, do testów można podchodzić wielokrotnie.

Informacje widniejące na certyfikacie to imię i nazwisko kursanta, dokładna nazwa ukończonego szkolenia, nazwa instytucji wydającej certyfikat (szkoleniowca) oraz data wystawienia certyfikatu.

Podobnie jak Udemy, Strefa Kursów umożliwia publikację certyfikaty na Linkedin oraz innych profilach społecznościowych bezpośrednio przez własny portal. Dodatkowo zyskasz certyfikat w formacie pdf, który możesz załączyć do swojego CV.

Strefa kursów jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, co potęguje wartość certyfikatów wystawianych przez portal.

Ponad to, portal Strefa Kursów wydaje tzw. certyfikat specjalistyczny, do uzyskania którego niezbędnym jest zdanie egzaminu specjalistycznego z wynikiem co najmniej 80% poprawnych odpowiedzi.

Egzamin specjalistyczny obejmuje szeroką pulę pytań z danej dziedziny oraz jest zabezpieczony procedurami, które zaświadczają o wiarygodności uzyskanego wyniku.

Dostęp do egzaminu można wykupić wraz z kursem do poprzedzającym, lub niezależnie od kursu. W przypadku niepowodzenia przy pierwszej próbie zdania egzaminu specjalistycznego, możesz powtórzyć go po odczekaniu 7 dni.

Certyfikat specjalisty wydawany jest w języku angielskim oraz po polsku. Prócz możliwości niezależnego posługiwania się certyfikatem poza portalem Strefa Kursów, posiadacz takiego zaświadczenia zyska dostęp do ofert pracy udostępnianych przez partnerów strony Strefa Kursów oraz dostanie szansę dołączenia do społeczności specjalistów, dzięki której potencjalny pracodawca będzie mógł w łatwy sposób go wyszukać.

Certyfikowane kursy oferowane na platformie Udemy

Udemy to chyba jedna z najbardziej znanych platform edukacyjnych oferujących kursy online z certyfikatem. Udemy to marka rozpoznawalna w środowiskach naukowych. Aby dodać kurs na tej platformie, autor musi przejść weryfikację i zostać zaakceptowanym. Znajdziemy tu materiały szkoleniowe w wielu językach, także po polsku.

Obecnie nie wszystkie kursy w Udemy oferują certyfikaty ukończenia szkolenia. Na zaświadczenie można liczyć jedynie opłacając kurs płatny zakończony egzaminem.

Darmowe szkolenia oraz te, w których uczestnicy kursu zdają jedynie testy praktycznie, nie oferują certyfikatu ukończenia. Wyjątkiem są darmowe kursy, na które uczestnicy zapisali się przed marcem 2020 – certyfikaty wydane w przeszłości nie tracą w tym przypadku ważności.

Aby mieć prawo do otrzymania certyfikatu zaświadczającego o tym, że ukończyło się wybrany kurs w Udemy, należy spełnić wszystkie wymogi określone w przypadku danego kursu online. W programie szkolenia można sprawdzić, które wykłady oraz elementy kursu oznaczone są jako kompletne, które zaś wymagają uzupełnienia.

Udemy wydaje certyfikaty w różnych językach. W przypadku konieczności zmiany języka lub danych osobowych na wydanym wcześniej zaświadczeniu o ukończeniu kursu, możemy pozyskać nowy certyfikat bez najmniejszego problemu.

Dostępne rozszerzenia certyfikatów z Udemy to pdf i jpg. Dodatkowo, Udemy daje możliwość bezpośredniego udostępnienia certyfikatu na profilach Linkedin, na Twitterze oraz Facebooku.

Pamiętaj, że Udemy nie jest akredytowaną instytucją edukacyjną. Oznacza to, że certyfikat pomoże Ci udokumentować Twoją wiedzę, jednak nie przyda Ci w przypadku konieczności spełnienia formalnych wymogów. Jeżeli aplikujesz o pracę zaświadczenie o odbyciu danego kursu w ramach dodatkowych umiejętności może być przydatne dla pracodawcy i zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie, jednak w sytuacji, w której dany kurs jest wymogiem formalnym, certyfikat powinien być wydany przez akredytowaną instytucję.

Dlaczego warto pomyśleć o ukończeniu kursu online z certyfikatem oferowanego przez platformę e-learningową?

Każda osoba rozważająca kształcenie w formach pozaszkolnych, powinna rozważyć wykupienie kursów za pośrednictwem odpowiedniej, sprawdzonej platformy oferującej e-learning. Rozwiązanie to zapewnia natychmiastowy dostęp do kursów wydawanych na całym świecie, prezentujących aktualną, bogatą wiedzę specjalistyczną.

Dodatkowo wykupując dostęp do kursu, uczyć możesz się we własnym tempie, ponieważ nie będą Ci narzucone żadne ramy czasowe.

Szkolenia online udostępniane na godnych polecaniach platformach korzystają z zasobów multimedialnych oraz elementów interaktywnych, dzięki czemu wiedza przekazywana jest w angażujący sposób. Nowoczesny kurs wprowadza awangardowe podejście do nauczania, które skutkuje zadowoleniem jego uczestników.

W przypadku większości szkoleń z certyfikatem, oferowane zaświadczenia możesz modyfikować całkowicie bezpłatnie, jeżeli w przyszłości zajdzie taka potrzeba. Zmiany dotyczą przede wszystkim danych osobowych w przypadku przybrania nowego nazwiska.

Kurs online z certyfikatem - zdalny kurs z certyfikatem MEN

Certyfikat MEN to certyfikat zgodny z Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Kursy online wydające zaświadczenia sygnowane przez MEN posiadają solidną podstawę uwiarygodniającą wartość szkolenia.

Certyfikat MEN posiada szczegółowe informacje dotyczące samego kursu (ile godzin kurs obejmował, jakie umiejętności kursanci nabywali) oraz dane kursanta.

Do wydawania certyfikatów MEN uprawnione są jedynie instytucje edukacyjne zarejestrowane w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych, spełniające określone wymagania w zakresie kształcenia.

Jeżeli robisz kurs jedynie dla certyfikatu, prawdopodobnie certyfikat MEN będzie najlepszym dla Ciebie wyborem. Jeżeli jednak kurs chcesz skończyć dla siebie i swoich umiejętności, z doświadczenia wiemy, że szkolenia certyfikowane przez MEN często posiadają bardzo akademicką formułę. Czy to dobrze? To zależy od Twoich preferencji, jednak przykłady pokazują, że akademicki program nauczania często aktualizuje się… wolniej niż świat dookoła.

O ile istnieją kursy na profesje takie jak specjalista ds. BHP, gdzie materiały szkoleniowe nie wymagają ciągłych aktualizacji, o tyle z zupełnie inną sytuacją spotkamy się w przypadku zawodów takich jak specjalista ds. marketingu internetowego i social mediów, czy pozycjonowania stron internetowych. Jak wiemy w parze z rozwojem technologii idzie rewolucja internetowa – w sieci sytuacja jest dynamiczna, powstają nowe zawody, zaś od kursów wymaga się przede wszystkim bycia na bieżąco.

 

Ania Borkowska
Ania Borkowska

Ania ukończyła studia na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w mieście, w którym się wychowała. Przez dłuższy czas pracowała jako etatowy grafik, szukając spełnienia w korporacjach, jednak zdecydowała się skoczyć na głęboką wodę i parę lat temu rozpoczęła swoją freelancerską działalność w Internecie. Na początku nie było łatwo stanąć na nogi, dlatego też Ania skończyła dodatkowe kursy, które pozwoliły jej podszkolić się w marketingu i copywritingu i tym samym rozszerzyć swój zakres usług. W latach, kiedy nie było kolorowo, odkryła jak wiele pieniędzy może zaoszczędzić i zarobić w łatwy sposób, w czasie którego wcześniej nie wykorzystywała w żaden sposób (np. stojąc w korku).
Ania dzieli się swoim doświadczeniem, ponieważ wierzy, że świat będzie piękniejszy, kiedy ludzie dookoła niej staną się szczęśliwsi, a osiągną to poprzez samokształcenie i rozwój osobisty.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone