NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Najlepsze giełdy kryptowalut – ranking giełd kryptowalut (Aktualizacja 2022)

Pomimo trwającej od dłuższego czasu bessy oraz po początkowych spadkach na rynku, kryptowaluty ustabilizowały się na określonych poziomach i powoli wracają do łask inwestorów. Czasy są niepewne, a ryzyko aktywów z tej grupy jest wysokie, jednak wymykająca się spod kontroli inflacja zmusza społeczeństwa do lokowania kapitału w innych miejscach niż do tej pory.

Jeżeli więc posiadasz trochę gotówki, jednak niewystarczająco dużo aby kupić np. nieruchomość, zainwestowanie pieniędzy w krypto może okazać się niegłupim pomysłem, który w dłuższej perspektywie czasu ma szansę uchronić Twoje złotówki przed dalszą utratą ich wartości . Wszak bessa jest to najlepszy czas na inwestycje – ryzyko poniesienia straty istnieje, jednak jest niższe niż podczas trwania hossy, a wraz z nadejściem lepszych czasów wartość aktywów powinna wzrosnąć.

Zanim jednak zainwestujesz w krypto, pamiętaj aby upewnić się, że wiesz jak wybrać odpowiedniego coina – według Forbesa, na całym świecie istnieje ponad 20 000 projektów na blockchainie, zaś w kryptowaluty zainwestowało około 295 miliona użytkowników (1). W naszym przewodniku dotyczącym tego, jak inwestować w kryptowaluty podpowiadamy jak odnaleźć się w tej dżungli. Jeżeli zgłębiłeś już temat, pora dowiedzieć się w jaki sposób wybrać giełdę krypto oraz przedstawić Ci najlepsze giełdy kryptowalut uznawane na całym świecie.

Ta wiedza przyda Ci się, zanim wejdziesz w świat krypto

Jak inwestować w kryptowaluty? Poradnik dla początkujących.

Co to jest NFT i jak zacząć w nie inwestować?

Jak nie dać się oszukać w świecie krypto? Demaskujemy scamerów

W jakim portfelu bezpiecznie trzymać swoje aktywa cyfrowe?

Spis treści

Na jakiej zasadzie działa giełda kryptowalut?

Na początek warto wyjaśnić sposób działania giełd kryptowalut oraz różne mechanizmy kierujące tym rynkiem.

Jak pewnie wiesz, giełda kryptowalut to miejsce, w którym możesz handlować kryptowalutami. Handel na giełdzie kryptowalut obejmuje w pierwszej kolejności wymianę standardowej waluty (tak zwanej waluty fiat) takiej jak złotówka, dolar amerykański czy euro na waluty cyfrowe. Waluty cyfrowe dzielimy na stable coins (czyli kryptowaluty na stałe powiązane z wartością określonej waluty fiat, mające pokrycie w świecie realnym) oraz na pozostałe waluty, których wartość jest zmienna względem waluty fiat, określona poprzez kondycję rynku.

Po wymianie waluty fiat na stable coin lub na inną kryptowalutę, możesz zacząć zarządzać aktywami cyfrowymi na giełdzie kryptowalut; dokonywać kupna i sprzedaży kolejnych coinów, przesyłać aktywa na zewnętrzne portfele kryptowalutowe lub dokonywać transferów na inne giełdy. Możesz również dokonać ponownej konwersji na walutę fiat i przelać pieniądze z powrotem na konto bankowe.

Prócz powyższych, standardowych typów zleceń, giełda kryptowalut daje użytkownikom możliwość spekulacji oraz narzędzia, służące do automatyzowania pewnych decyzji oraz rozszerzania możliwości inwestycyjnych. Dobre giełdy kryptowalut wyposażone są w instrumenty typu stop loss, pozwalające na określenie progów, po przekroczeniu których nastąpi automatyczna wymiana aktywów. Popularnym sposobem gry na giełdzie jest handel na zasadzie mechanizmu dźwigni finansowej, który może przynieść olbrzymie zyski, jednak wiąże się z proporcjonalnie wielkim ryzykiem finansowym.

Istnieją giełdy kryptowalutowe, które udostępniają swoim użytkownikom dodatkowe materiały edukacyjne dotyczące inwestowania w krypto i maksymalizowania zysków, a także zaawansowane możliwości inwestycyjne, szczegółowo opisane we wcześniej wspomnianych przewodnikach. Jedną z takich możliwości jest stakeowanie, czyli metoda walidacji kryptowalut opartych na protokole Proof of Stake (PoS). Inwestor decydujący się na dodanie swoich coinów do puli stakeowania zarabia nie tylko na wzroście wartości kryptowalut, lecz może liczyć także na prowizję za czasowe wypożyczenie i zablokowanie aktywów. Dzięki temu mechanizmowi giełda może funkcjonować w pełni poprawnie, przy zachowaniu płynności finansowej.

Jakie rodzaje giełd kryptowalut wyróżniamy?

Podczas debat na temat kryptowalut bardzo często pojawia się pojęcie decentralizacji. Termin ten oznacza, że kryptowaluty są środkiem płatniczym, nad którym kontroli nie ma nikt, poza posiadaczem danych aktywów. Z tego powodu, na pierwszy rzut oka dziwnym może wydawać się rozróżnienie giełd kryptowalut na kategorię zarówno scentralizowanych jak i zdecentralizowanych rynków. Czym więc się różnią oraz jakie posiadają wady i zalety?

Scentralizowane giełdy kryptowalut

Giełdy scentralizowane nazywane są w skrócie CEX (ang. centralized exchange). Rozpoczynając swoją przygodę z kryptowalutami, prawdopodobnie trafisz właśnie na taką giełdę, ponieważ to na niej w posty sposób wymienisz walutę fiat na jej cyfrowy odpowiednik lub dowolną kryptowalutę, której bezpośrednią wymianę dopuszcza giełda. Z powodu łatwości obsługi oraz przeprowadzania rozmaitych transakcji, większa część handlu kryptowalutami odbywa się właśnie na scentralizowanych giełdach kryptowalut.

Zazwyczaj scentralizowane giełdy kryptowalutowe zobowiązane są do weryfikacji użytkownika zakładającego konto na podstawie KYC (know your customer). Oznacza to, że aby rozpocząć handel na takiej giełdzie, należy przesłać dokument potwierdzający tożsamość.

Głównym problemem dotyczącym centralizacji giełd jest fakt, że stanowią one zaprzeczenie podstawowych wartości kryptowalut, jakimi ma być fakt, że są to aktywa domyślnie zdecentralizowane, zaś posiadanie ich powinno być anonimowe. Decentralizacja i anonimowość mają gwarantować swobodę przeprowadzania transakcji, pomiędzy dowolnymi portfelami oraz w dowolnych momentach, bez konieczności zgłaszania takiego zamiaru w odpowiedniej instytucji. To właśnie decentralizacja odróżnia transakcje na blockchainie od transakcji bankowych, podczas których cały proces przebiega pod nadzorem powiązanych ze sobą instytucji finansowych, niezależnie czy tego chcemy tego nadzoru czy nie.

Dodatkowym problemem jest dość wysokie ryzyko ataków hakerskich na scentralizowane giełdy kryptowalut. Dzieje się tak ponieważ podczas dokonywania transakcji na tego typu platformie, środki znajdują się przez cały ten czas na giełdzie, nie zaś w odrębnych portfelach kryptowalutowych. Złamanie zabezpieczeń giełdy stanowi więc łakomy kąsek dla potencjalnych złodziei. Jednym z głośnych przykładów dotyczącym włamania na dużą i cieszącą się zaufaniem giełdę, był atak hakerski na KuCoin. We wrześniu 2020 hakerzy zdołali ukraść z giełdy aktywa o wartości ponad 281 milionów dolarów (2).

Oczywiście, CEX podejmują wszelkie wysiłki aby dobrze zabezpieczyć swoich użytkowników oraz ich aktywa. Większość kryptowalut przechowywana jest w trybie offline, do tego zarówno giełdy jak i użytkownicy mogą wykupić polisy ubezpieczeniowe. Dodatkowo coraz więcej giełd kryptowalutowych zapewnia klientom zewnętrzne portfele gorące, które mimo, że są powiązane z giełdą, sprawiają, że użytkownicy nie posiadają środków bezpośrednio na platformie, ale jednak w swoim prywatnym portfelu.

Atutem scentralizowanych giełd kryptowalut jest szeroki dostęp do instrumentów ułatwiających handel kryptowalutami oraz do podstawowej oferty edukacyjnej w zakresie tradingu.

Podsumowując, scentralizowana giełda kryptowalut jest dobrym miejscem do rozpoczęcia swojej przygody z kryptowalutami oraz zakupienia pierwszych aktywów. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, warto jednak przenieść pieniądze przeznaczone do długoterminowych inwestycji na zewnętrzny portfel kryptowalutowy, zaś na giełdzie trzymać jedynie środki służące do transakcji na przestrzeni krótkiego czasu.

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut (DEX) działają na zupełnie innych zasadach niż CEX. Odpowiedzialność za przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych nie spoczywa na firmie, do której giełda należy, lecz na każdej chętnej osobie, która postanowi dołączyć do sieci i zostać walidatorem transakcji na blockchainie. Proces ten polega na zablokowaniu swoich aktywów w puli stakeowania w przypadku blockchainów proof of stake, a przy mechanizmie proof of work transakcje zatwierdzane są przez górników. Wynagrodzenie dla walidatorów stanowią opłaty transakcyjne inkasowane podczas dokonywania operacji wymiany kryptowalut.

Dzięki przedstawionemu wyżej rozwiązaniu giełdy kryptowalut typu DEX mogą funkcjonować w formie zdecentralizowanej, zapewniając użytkownikom całkowitą anonimowość – nie podlegając żadnemu nadzorowi finansowemu nie są one zobowiązane do przeprowadzenia rejestru użytkowników oraz weryfikacji tożsamości na podstawie KYC.

Dodatkowo, aby korzystać ze zdecentralizowanych giełd kryptowalut trzeba posiadać własny portfel kryptowalutowy. Zakupione kryptowaluty kierowane są bezpośrednio do naszego portfela, dzięki czemu nie trzymamy ich na giełdzie i nie narażamy ich na ryzyko kradzieży. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, wymiana kryptowalut na DEX jest rekomendowanym rozwiązaniem.

Jakie niedogodności wiążą się z wymianą kryptowalut za pomocą DEX?

Przede wszystkim środowisko to, jest dużo mniej przyjazne dla nowych inwestorów, którzy nie do końca rozumieją mechanizmy technologii blockchain. Mowa tutaj o ograniczeniach wymiany kryptowalut i niedopuszczeniu transakcji z udziałem waluty fiat oraz o samym sposobie konwersji jednej kryptowaluty na inną.

DEX zazwyczaj nie posiada możliwości zdeponowania złotówek lub dolarów, a następnie wymienienia ich bezpośrednio na kryptowaluty. Do takiej giełdy nie podłączysz swojej karty bankowej i nie prześlesz na nią pieniędzy. Aby handlować za pomocą zdecentralizowanych giełd kryptowalut, musisz wcześniej posiadać portfel kryptowalutowy, a na nim odpowiednie coiny.

Co rozumiemy przez odpowiednie coiny? Są to monety cyfrowe, stanowiące podstawową walutę danego blockchainu. W przypadku Ethereum, mowa tu o ETH. W przypadku Binance Smart Chain będziesz operować za pomocą BNB. Blockchain Avalanche operuje na AVAX, zaś Polkadot na DOT. Każdy blockchain posiada kryptowalutę, która go reprezentuje, zaś każda giełda DEX przypisana jest do konkretnego blockchainu i korzysta z odpowiedniej kryptowaluty.

Opłaty transakcyjne na danym blockchainie będą pobierane w kryptowalucie reprezentującej blockchain, bez względu na to pomiędzy jakimi krypto dokonujesz wymiany. Co do zasady, nie możesz wymienić przypadkowej kryptowaluty na inną przypadkową kryptowalutę, z pominięciem głównej waluty sieci blockchain.

Załóżmy, że posiadasz token XXX należący do blockchain Ethereum, za który chcesz kupić token YYY , który należy do tej samej sieci. Aby to zrobić musisz dokonać 2 transakcji. Najpierw sprzedasz XXX i w ramach tej transakcji otrzymasz ETH. Następnie kupisz coiny YYY za pomocą ETH. Przy okazji każdej z wymian zapłacisz opłatę transakcyjną, która zostanie pobrana w ETH.

Niektóre zdecentralizowane giełdy jako podstawowe kryptowaluty transakcyjne dopuszczają także stablecoins danych blockchainów. W przypadku Ethereum, będą to USDC i USDT. Dla Binance Smart Chain BUSD oraz odpowiednik USDT. Pamiętaj, że nawet jeśli sprzedasz tokeny XXX za USDC, opłata transakcyjna nadal zostanie pobrana w ETH.

Dodatkowym problemem dotyczącym zdecentralizowanych giełd kryptowalut, jest możliwość braku płynności finansowej w przypadku niskiego wolumenu niektórych tokenów. W takich przypadkach, chcąc wymienić aktywa narażamy się na bardzo duże ustępstwa finansowe w wyniku których możemy ponieść straty.

W przypadku giełd scentralizowanych, zazwyczaj nie musisz myśleć o niuansach takich jak blockchain i kryptowaluta opłaty transakcyjnej, czy płynność finansowa danych aktywów. Cały proces handlu kryptowalutami jest bardzo uproszczony, zaś giełda korzysta z mechanizmów, które same pobierają odpowiednie prowizje, w odpowiednich walutach.

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

Wiemy już, że wśród giełd kryptowalut możemy rozróżnić platformy scentralizowane oraz zdecentralizowane. To na jaki rodzaj giełdy się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od tego, czy dopiero zaczynamy naszą przygodę z krypto i musimy kupić pierwsze aktywa na CEX, czy może posiadamy już coiny, którymi możemy obracać na DEXach.

Pamiętajmy, że giełdy z każdej kategorii będą różniły się między sobą kwestiami takimi jak bezpieczeństwo, wolumeny, kryptowaluty dostępne do handlu oraz opcje dodatkowe. Jak więc znaleźć najlepszą giełdę kryptowalut, która odpowie na nasze potrzeby?

Bezpieczeństwo i renoma

Tak jak już wspomnieliśmy, giełdy kryptowalut stanowią łakomy kąsek dla hakerów. Aby zgarnąć olbrzymią pulę pieniędzy należących do wielu użytkowników, wystarczy jeden udany atak. Zagrożenia nie udało się wyeliminować nawet dużym, godnym zaufania giełdom, takim jak Binance czy KuCoin, które charakteryzują się wysokim poziomem zabezpieczeń.

W jaki sposób rozumieć więc słowo „bezpieczeństwo”, w momencie kiedy nawet najsolidniejsze zabezpieczenia mogą zostać złamane? Naszym zdaniem kluczem jest tutaj korzystanie z giełd, które posiadają dobrą renomę. W przypadku włamania jedynie duża, odpowiedzialna i popularna giełda kryptowalut będzie w stanie zrekompensować wyrządzone szkody i wypłacić odszkodowania poszkodowanym klientom. W przypadku szemranych giełd wirtualnych walut, które nieraz kuszą nas niskimi kosztami transakcji, zarówno zagrożenie samym atakiem jak i ryzyko braku możliwości negocjacji wypłaty odszkodowania wydaje się być wyższe.

O bezpieczeństwo swoich aktywów możesz zadbać samodzielnie, korzystając przy tym z kilku sposobów. Pierwszym z nich będzie korzystanie z kilku giełd kryptowalut, dzięki czemu w przypadku ataku na jedną z nich, tylko część z Twoich aktywów zostanie narażona na kradzież. Najlepiej jednak będzie korzystać z giełd jedynie w celach przeprowadzania transakcji, zaś nie używać jej do przechowywania aktywów. Przenosząc kryptowaluty do zewnętrznego portfela kryptowalut, niezależnie czy mowa o tzw. portfelu zimnym, czy gorącym, zapewniasz aktywom większe bezpieczeństwo, niż przechowując je na jakiejkolwiek, nawet najlepszej giełdzie.

Ilość i różnorodność dostępnych kryptowalut

Jest to bardzo ważny punkt, jednak przez wielu pomijany – scentralizowane giełdy kryptowalut nie posiadają w swojej ofercie wszystkich coinów dostępnych na rynku. Pierwszym miejscem, na którym można handlować danym tokenem kryptowalutowym jest zazwyczaj giełda zdecentralizowana. Aby coin pojawił się w ofercie giełdy z kategorii CEX musi upłynąć trochę czasu, zaś wiele monet nigdy nie wejdzie do oferty takiej platformy.

Jeżeli zamierzasz handlować jedynie najpopularniejszymi kryptowalutami, prawdopodobnie usługi giełdy posiadającej ograniczoną ofertę coinów i tokenów będą całkowicie wystarczające. W momencie, w którym interesują Cię także mniej popularne tokeny, w kwestii wyboru giełdy kryptowalut warto będzie rozważyć ilość kryptowalut w całkowitym asortymencie danej giełdy.

Wolumen obrotu

Wolumen stanowi miarę zainteresowania danymi aktywami, na podstawie danych dotyczących zakupu i sprzedaży kryptowalut, a mówiąc konkretniej na podstawie tego, jak wiele razy aktywa zmieniały właściciela.

Działanie giełd kryptowalutowych jest uzależnione od ilości przeprowadzanych transakcji. Aby umożliwić swobodną wymianę aktywów, zapewniona musi zostać płynność finansowa. Co z tego, że giełda kryptowalut posiada coiny, które Cię interesują, skoro nie będziesz w stanie ich kupić lub sprzedać przez zbyt niski wolumen obrotu?

Stosując uproszczenie, wyobraź sobie, że za każdym razem kiedy ktoś kupuje coiny XXX, wrzuca do worka określoną ilość pieniędzy (przyjmijmy, że mówimy o dolarach). W tym samym czasie, osoba która chce sprzedać swoją kryptowalutę XXX, z tego samego worka wyciąga równowartość dolarów, która należy się za aktywa wg. kursu z danego dnia. Niski wolumen obrotu oznacza, że w worku znajduje się zbyt mało pieniędzy, aby pokryć 1:1 wartość rynkową kryptowaluty. Mimo wzrostu ceny aktywów, do większości transakcji musiało dojść na bardziej popularnych giełdach, niż ta wybrana przez Ciebie. W worku na Twojej giełdzie brakuje więc pieniędzy, które pozwoliłyby Ci na wymianę kryptowalut.

W takiej sytuacji możesz zaakceptować transakcję z tak zwanym „poślizgiem” i ustalić procent akceptowalnej straty wynikającej z niskiego wolumenu. Jeżeli giełda kryptowalut powinna wypłacić Ci 100$, a dostaniesz jedynie 98$, to nie ma tragedii. Gorzej, jeżeli poślizg wyniesie nie 2%, a 40% i ze 100$ zostanie Ci jedynie 60$.

Aby uniknąć problemów z wolumenem, lepiej jest korzystać z popularnych serwisów.

Dostęp do kursów i materiałów edukacyjnych

Super, że czytasz ten artykuł – już teraz masz przewagę nad osobami, które postanowiły „zainwestować” w kryptowaluty, urządzając sobie z tego przedsięwzięcia loterię. Niestety, nasze przewodniki to jedynie ułamek absolutnie podstawowej wiedzy, jaka jest kluczowa do zminimalizowania ryzyka oraz zmaksymalizowania szansy na sukces.

Rozpoczynając swoją przygodę z aktywami cyfrowymi, wybierz giełdę kryptowalut, która zapewni Ci zasoby edukacyjne dotyczące mechanizmów rządzących tym rynkiem. Podejmując nowe działania, warto być w pełni świadomym schematów rynkowych i możliwych rozwiązań, zwłaszcza kiedy mówimy o świecie tam złożonym i dynamicznym jak kryptowaluty i NFT.

Powiązany z giełdą portfel kryptowalut

Trzymanie pieniędzy na giełdzie kryptowalutowej nie jest najlepszym pomysłem, dlatego też warto rozważyć przetransferowanie aktywów do portfela kryptowalut. Dużo łatwiej będzie nam to zrobić w sytuacji, w której nie będziemy zmuszeni do pobrania dodatkowego oprogramowania lub zakupienia portfela fizycznego. Istnieją giełdy, które posiadają swoje, zintegrowane portfele. Taki portfel, mimo że nie daje Ci nadal 100% gwarancji bezpieczeństwa, nadal stanowi olbrzymią poprawę jeśli chodzi o zniwelowanie zagrożenia atakiem hakerskim.

instrumenty rynku otc

Powiązana z giełdą platforma NFT

Jeżeli pochłoną Cię kryptowaluty, to jestem prawie pewien, że następne w kolejce będą tokeny NFT. Niektóre giełdy kryptowalut mają wbudowane w swoje struktury platformy NFT, co znacznie ułatwia zakup tokenów niewymienialnych. Więcej na ten temat dowiesz się czytając podlinkowany wyżej artykuł.

Która giełda jest lepsza: mała giełda lokalna, czy obsługująca rynki globalne?

Na świecie istnieje kilkaset giełd kryptowalut, zaś największą z nich od wielu lat jest Binance (3) . Mając do dyspozycji tak szeroką gamę usług, warto zastanowić się, którą giełdę kryptowalut powinniśmy wybrać: lokalną, umożliwiającą wpłaty w złotówkach, czy może popularną i globalną markę?

Wybór ten jest kwestią subiektywną, ponieważ zarówno małe jak i duże rynki mają swoje wady i zalety.

Korzystając z usług popularnej, rozpoznawalnej marki, posiadamy większe gwarancje bezpieczeństwa, dotyczące zarówno kwestii potencjalnych ataków, jak i błędów technicznych, w wyniku, których możemy czasowo stracić dostęp do naszych pieniędzy. Globalne giełdy nie mogą pozwolić sobie poważne błędy, podważające zaufanie do marek.

Małe, często lokalne (krajowe) giełdy kryptowalut kuszą klientów niskimi prowizjami oraz możliwością dokonywanie wpłat i wypłat w rodzimej walucie. Niestety, jeżeli coś pójdzie nie tak, mogą one nie mieć środków potrzebnych na wypłatę odszkodowań i pokrycia szkód. Decydując się więc na handel na lokalnej platformie, musimy liczyć się z nieco większą możliwością poniesienia strat przekraczających spadki na kursach walut, ze względu na ograniczone możliwości zyskania kompensacji w przypadku kradzieży pieniędzy.

Czy trzymanie aktywów cyfrowych na giełdzie kryptowalut jest bezpieczne?

Wielokrotnie wspominałem już, że trzymanie kryptowalut na profilu giełdowym nie jest bezpiecznym sposobem przechowywania aktywów. Nawet jeśli wybierzesz najlepszą i cieszącą się największym zaufaniem giełdę kryptowalut, w przypadku kradzieży Twoich pieniędzy najesz się niepotrzebnego stresu, którego łatwo możesz uniknąć decydując się na przesłanie środków do portfela kryptowalutowego.

W artykule „Najlepszy portfel kryptowalut” opisaliśmy różnice pomiędzy portfelami zimnymi (płatny portfel sprzętowy), a gorącymi (bezpłatne oprogramowanie online) oraz przedstawiliśmy naszą strategię dotyczącą przechowywania aktywów w różnych portfelach. Jeżeli interesuje Cię ten temat, polecamy przeczytanie podlinkowanego tekstu.

Ranking giełd kryptowalut

Teraz, kiedy przerobiliśmy już teorię dotyczącą różnic między poszczególnymi typami giełd oraz ich funkcjonowaniem, pora przejść do naszego rankingu giełd i zadecydować, jaka giełda kryptowalut będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Ranking giełd kryptowalut tworzyliśmy na podstawie naszego doświadczenia i subiektywnych odczuć, które towarzyszyły nam kiedy po raz pierwszy stawialiśmy kroki na rynku, nie rozumiejąc do końca jego podstaw. Bogatsi o tę wiedzę, obecnie możemy dostrzec zalety i mankamenty na poszczególnych giełdach, uwzględniając nie tylko różnice kursowe, ale też wielkość giełdy, dostęp do materiałów edukacyjnych, oferty innych aktywów, łatwości handlu, tego w jaki sposób przebiega założenie konta w strukturach danej giełdy, liczba kryptowalut jakie są na giełdzie dostępne itd.

eToro

eToro to naszym zdaniem najlepsza platforma inwestycyjna oraz giełda kryptowalut zarówno dla początkujących użytkowników jak i zaawansowanych traderów. Giełda ta działa w ponad 140 krajach świata, a w kontekście kryptowalut znajdziesz na niej kilkadziesiąt najbardziej popularnych aktywów, zaś ich lista stale rośnie.

Prócz kryptowalut na platformie możesz handlować również NFT, akcjami, Funduszami ETF, indeksami oraz surowcami. Jeżeli więc chcesz skupić się nie tylko na kryptowalutach, lecz także na innych aktywach zdecydowanie powinieneś rozważyć eToro.

Platforma eToro zapewnia użytkownikom darmowe treści edukacyjne świetnej jakości, z tego powodu uważamy że jest ona dobra na początek przygody z inwestowaniem. Dodatkowo, wraz z wprawą do naszej dyspozycji będzie konto Pro oraz narzędzia analityczne.

Interfejs eToro jest przyjemny i intuicyjny, a dzięki temu bardzo prosty w obsłudze.

Dodatkowo, eToro zapewnia portfel na urządzenia mobilne, o nazwie eToro Money. Umożliwia on transakcje między innymi portfelami.

Środki pieniężne wpłacisz na eToro przy użyciu karty kredytowej, przelewem lub z konta PayPal.

Założenie oraz prowadzenie konta na eToro jest darmowe.

Coinbase

Coinbase to giełda kryptowalut umożliwiające dokonywanie jedynie transakcji na blockchaine. W przeciwieństwie do wspomnianej wyżej giełdy eToro, nie jest to więc multifunkcja platforma inwestycyjna.

Coinbase to jedna z najstarszych i cieszących się największą renomą giełd kryptowalut na świecie. Funkcjonuje na rynku od 2012 roku, zaś jej asortyment opiewa na kilkaset (ok 200 ) kryptowalut i stale się powiększa.

W zależności od typu konta, z którego zdecydujesz się skorzystać, otrzymasz dostęp do podstawowych lub zaawansowanych funkcji. Coinbase Pro umożliwia użytkownikom korzystanie z zaawansowanych narzędzi, obejmujących boty do tradingu, jak i narzędzia analityczne do tworzenia wykresów oraz udostępnia wgląd do zaleceń. Kolejnym poziomem jest konto Coinbase Prime, dedykowane przede wszystkim instytucjom i firmom.

Podobnie jak eToro, Coinbase udostępnia swoim użytkownikom Coinbase Wallet, stanowiący oprogramowanie uzupełniające, dzięki któremu nie musisz trzymać środków pieniężnych na giełdzie. Nie jest to jednak jedyne zabezpieczenie stosowane przez tę giełdę, ponieważ ponad 98% aktywów przechowywane jest w cold storage, czyli magazynie stanowiącym odpowiednik zimnego portfela kryptowalut.

Coinbase udostępnia inwestorom materiały edukacyjne, pomocne przy stawianiu pierwszych kroków w świecie kryptowalut.

Sam interfejs apki jest przyjazny i intuicyjny, a dodatkowo możesz obsługiwać Coinbase za pośrednictwem apki mobilnej.

Binance

Binance to nazwa, którą kojarzysz prawie na pewno – istnieje bowiem Binance Smart Chain oraz kryptowaluta BNB, czyli Binance Coin. Binance to również największa giełda kryptowalut na świecie i prawie każdy, kto decyduje się na inwestowanie w kryptowaluty prędzej czy później trafi na tę giełdę.

Binance dysponuje być może największą pulą kryptowalut, w które możesz zainwestować, decydując się kupić tokeny na scentralizowanym rynku. Znajdziesz tu zarówno bardzo popularne aktywa, jak i niszowe altcoiny, o których prawie nikt jeszcze nie słyszał.

Jak już wspomnieliśmy, Binance posiada swój własny token BNB. Jego posiadacze mogą handlować kryptowalutami z 25% zniżką, chociaż i bez niej opłaty na Binance są niewielkie i stanowią 0,1% od transakcji.

Wybór aktywów na Binance może być nieco przytłaczający dla początkującego inwestora, dlatego nie polecamy tej giełdy dla osób początkujących. Jeżeli jednak zdecydujesz się inwestować właśnie przez Binance, na tej giełdzie również znajdziesz materiały edukacyjne udostępniane przez Binance Academy.

Dla doświadczonych traderów przydatne okażą się udostępniane narzędzia analityczne.

Środki pieniężne wpłacisz na Binance w PLN, bez konieczności konwersji złotego.

Kraken

Kraken to Amerykańska giełd kryptowalut, która podobnie jak wcześniejsze pozycje spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa (szyfrowanie SSL, cold storage, weryfikacja dwuetapowa itd) i jest całkowicie godna zaufania.

Kraken nie pobiera opłat za prowadzenie ani za założenie konta. Należy jednak spodziewać się prowizji za handel kryptowalutami. Wartość prowizji w Kraken nie jest stała. Zależy od wolumenu obrotów konta oraz typu zlecenia transakcji. W Kraken rozróżniamy transakcje maker i taker, z czego te pierwsze służą utrzymaniu płynności finansowej giełdy, dzięki czemu są tańsze w obsłudze.

Kraken posiada zarówno platformę inwestycyjną w przeglądarce, jak i apkę mobilną. Interfejs jest przejrzysty i intuicyjny.

KuCoin

Kucoin to kolejna dość znana pozycja wśród godnych zaufania giełd kryptowalut. Na rynku funkcjonuje już od 2017 roku.

Kucoin jest jedną z giełd, które najaktywniej przyjmują pod swoje skrzydła nowe tokeny. Zazwyczaj pierwszym miejscem, w którym można kupić nowopowstałą kryptowalutę jest giełda zdecentralizowana. W procesie wchodzenia tokenów na giełdy zcentralizowane, zazwyczaj kryptowaluty pojawią się na Kucoin wcześniej niż na Coinbase czy Binance.

Kucoin, podobnie jak inne wymienianie przez nas giełdy krypto pobiera niewielką prowizję, która wynosi 0,1% od transakcji, a dodatkowo oferuje 20% zniżki użytkownikom, którzy korzystają z tokena KCS, czyli kryptowaluty należącej do giełdy. Założenie i prowadzenie konta na KuCoin jest darmowe.

Na KuCoin znajdziemy narzędzia analityczne oraz boty do tradingu.

Kucoin posiada wersję przeglądarkową oraz aplikację mobilną kompatybilną zarówno z systemami operacyjnymi iOS jak i Android.

Podsumownie: Która giełda kryptowalut jest więc najlepsza?

Temat giełd kryptowalut jest rozległy i nie można jasno zdefiniować, która z pozycji jest najlepszą. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia inwestora. Niektórzy będą chcieli handlować nie tylko kryptowalutami, ale także akcjami, funduszami inwestycyjnymi czy surowcami – dla tych lepszym wyborem będzie multifunkcjonalna platforma inwestycyjna. Inni skupią się na kryptowalutach i NFT – Ci z kolei prawdopodobnie wybiorą giełdę, która jest zarazem platformą do handlu NFT. Z kolei inwestorzy, zainteresowani jedynie handlem kryptowalutami, będą zwracali uwagę na zupełnie inne aspekty, takie jak chociażby dostęp do najlepszych narzędzi analitycznych na rynku kryptowalut.

Jedno jest pewne: chcąc inwestować w kryptowaluty, należy wybrać giełdę godną zaufania i dbającą o bezpieczeństwo użytkowników. Nie daj się więc skusić niskim komisjom na szemranych rynkach i wybieraj jedynie sprawdzone rozwiązania.

(1) https://www.forbes.com/advisor/investing/cryptocurrency/best-crypto-exchanges/ (Dostęp: 13/10/2022)

(2) https://crystalblockchain.com/articles/the-10-biggest-crypto-exchange-hacks-in-history/ (Dostęp: 13/10/2022)

(3) https://www.statista.com/statistics/864738/leading-cryptocurrency-exchanges-traders/ (Dostęp: 13/10/2022)

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone