NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Najlepsze kreatory stron internetowych

Żyjemy w czasach, w których każda firma ma swoją stronę internetową. Dla niektórych domena jest jedynie ich wizytówką w sieci lub dodatkowym elementem marketingowym. Inni zarabiają pieniądze bezpośrednio przez własną stronę www. Bez względu na przeznaczenie strony, aby ją posiadać możliwe są 2 rozwiązania: Możemy zatrudnić specjalistę, zajmującego się tworzeniem stron internetowych, lub możemy sami zbudować stronę www własnej firmy.

W tym tekście opiszemy przetestowane przez nas i naszym zdaniem najlepsze kreatory stron internetowych, które pozwolą Ci samodzielnie stworzyć naprawdę profesjonalną witrynę w sieci.

Na skróty:

Przeczytaj przewodnik, jak samodzielnie stworzyć stronę www

Najlepszy, uniwersalny kreator stron internetowych

Najtańszy, testowany przez nas kreator witryn internetowych

Najlepszy kreator witryny internetowej sklepu e-commerce

Spis treści

Co to jest kreator stron internetowych?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym są kreatory stron internetowych. Kreatory witryn internetowych to nic innego jak programy lub wtyczki, które umożliwiają zbudowanie strony www osobie, która nie jest programistą i nie potrafi kodować.

Kreator do tworzenia stron internetowych jest oparty na prostej metodzie działania, polegającej zazwyczaj na możliwości podmieniania szablonowych treści i multimediów na wybrane przez siebie materiały.

W zależności od stopnia kompleksowości kreatora stron www, osoba zakładająca swoją witrynę może mieć do wykorzystania różne możliwości. Mniej zaawansowane programy pozwolą jedynie na stworzenie prostej strony internetowej, która w przypadku wielu firm może okazać się całkowicie wystarczająca.

Jeśli jednak mamy na celu zbudowanie profesjonalnie wyglądającej witryny z wieloma funkcjami i udogodnieniami, będziemy musieli posłużyć się nieco bardziej złożonym oprogramowaniem, które zapewni nam możliwość wdrażania na stronę internetową zaawansowanych funkcji i elementów.

Dlaczego warto mieć możliwość samodzielnego zarządzania stroną internetową?

Być może wydaje Ci się, że stworzenie strony www to czasochłonne i karkołomne zadanie. Z tego powodu lepiej będzie zatrudnić osobę, która zrobi to za Ciebie. Nie jest to do końca prawda.

Kreator stron www pomoże Ci zbudować stronę internetową w bardzo prosty sposób. To, ile czasu będzie Ci potrzebne na dokończenie projektu strony, zależy przede wszystkim od ilości podstron oraz treści, które zamierzasz na niej rozmieścić. Jeżeli więc w grę wchodzi prosta strona, składająca się raptem z kilku podstron, jesteśmy przekonani, że uda Ci się ogarnąć ją w przeciągu jednego weekendu. Zaoszczędzisz przy tym niemałe pieniądze, ponieważ stawki za zatrudnienie projektantów stron internetowych są wysokie.

W przypadku skomplikowanej witryny, której samodzielne stworzenie zajmie faktycznie dużo czasu, warto pomyśleć o zatrudnieniu profesjonalistów, jednak równocześnie dobrze jest być od nich niezależnym w dłuższej perspektywie czasowej.

Prowadząc stronę internetową co i rusz potrzeba aktualizacji bądź edycji. Jeśli nie czujesz się na siłach aby postawić stronę samemu, zadbaj o to aby osoba, którą zatrudnisz do tego zadania użyła kreatora stron internetowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, po opanowaniu podstaw używania kreatora stron www, w przyszłości samodzielnie będziesz w stanie zarządzać treściami na swojej stronie.

Prócz pieniędzy, zaoszczędzisz również czas – raz na jakiś czas, wprowadzając samodzielne proste aktualizacje nie będziesz zmuszony/a tłumaczyć osobom trzecim, co i w jaki sposób należy zmienić, ponieważ od razu przelejesz swoje myśli do odpowiedniego kreatora stron www.

W czym najlepiej robić strony internetowe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakich efektów oczekujesz na swojej stronie internetowej oraz od Twoich predyspozycji dotyczących obsługi oprogramowania.

Dla niektórych najlepszy kreator stron www jest równoznaczny z najtańszym programem, dla innych zaś będzie to najłatwiejszy w obsłudze system służący do tworzenia stron internetowych.

Naszym zdaniem najlepiej budować własną stronę internetową w kreatorze stron, który spełni poniższe oczekiwania:

Kreator, który da nam możliwość stworzenia profesjonalnie wyglądającej i dobrze działającej strony www

 • Niektóre kreatory stron internetowych umożliwiają użytkownikom stworzenie jedynie bardzo podstawowej strony www. Takie strony przypominają trochę blogi z początku milenium- zawierają tekst, do wyboru mamy trzy fonty na krzyż, możemy wprowadzać zmiany w zakresie kolorystyki oraz zamieszczać na stronie obrazy i inne podstawowe elementy.

  Za pomocą takiego kreatora stworzymy bloga, jednak myśląc o profesjonalnie wyglądającej, nowoczesnej stronie www warto postawić na bardziej zaawansowane narzędzia do tworzenia witryn internetowych.

Jego obsługa jest prosta i przystępna do opanowania w krótkim czasie

 • To raczej oczywisty punkt; jeśli opanowanie obsługi programu ma nam zająć miesiąc, w podobnym czasie możemy zrobić podstawowy kurs programowania. Szukając kreatora stron internetowych, należy wybrać intuicyjny program zapewniający przystępne materiały instruktażowe i samouczki, służące do nauczenia się wprowadzania zaawansowanych opcji. Istnieją kreatory stron www, których opanowanie z pomocą przewodnika na YouTubie zajmie nam maksymalnie kilka godzin, nawet jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z żadnym podobnym programem.

Podstawowa wersja kreatora stron www jest darmowa, natomiast istnieje możliwość wykupienia płatnego rozszerzenia

 • To wbrew pozorom bardzo ważny punkt. Często może zdarzyć się tak, że zaczynając budować stronę internetową nie potrzebujesz wprowadzać na nią zaawansowanych funkcji. Wraz z rozwojem firmy, być może nastąpi konieczność, aby po jakimś czasie takie dodać. Jeśli więc zajdzie potrzeba wprowadzenia na stronie designerskich zmian niedostępnych w bezpłatnym pakiecie, możesz dokupić rozszerzenie, które umożliwi Ci ich szybkie wprowadzenie. Nie staniesz przed dylematem budowania witryny od początku, w innym programie.

Kreator stron www dopuszcza możliwość z korzystania z zewnętrznych wtyczek, dzięki czemu możemy integrować stronę z niezależnymi systemami

 • Jest to kolejne kluczowe kryterium wyboru najlepszego kreatora stron internetowych. Wyobraź sobie sytuację, w której producent oprogramowania, z którego korzystasz nie udostępnia Ci w żadnym pakiecie pożądanej przez ciebie usługi. Może to dotyczyć zarówno możliwości pozycjonowania twojej strony w wyszukiwarce internetowej, wprowadzania prostych tabelek w strukturę strony, zamieszczania specyficznych rozszerzeń multimediów, opcji przekształcenia jednej z podstron w sklep e-commerce jak i wielu innych mniej lub bardziej skomplikowanych wymagań.

W takiej sytuacji, może uratować Cię zintegrowana, zewnętrzna wtyczka, która będzie możliwa do użycia w oprogramowaniu typu open source.

W przypadku jeśli zdecydujesz się na kreator stron www działający w modelu zamkniętej platformy, przy każdym problemie tego typu możesz liczyć jedynie na to, że producent oprogramowania wprowadzi nowe funkcje w następnej aktualizacji kreatora.

Kreator stron internetowych dopuszcza możliwość dostosowania strony www pod układ i rozdzielczość wyświetlacza w urządzeniach mobilnych

 • Jeżeli statystyka odwiedzin na naszej stronie nie kłamie, szanse na to, że czytasz ten tekst korzystając ze swojego smartfona wynoszą prawie 70%. Jest to poniekąd paradoks, ponieważ stronę internetową będziesz tworzyć korzystając z komputera.

  Decydując się na konkretny kreator stron internetowych pamiętaj o sprawdzeniu, czy zawiera on możliwość zobaczenia, jak tworzona witryna www będzie wyświetlała się na urządzeniach mobilnych.

  Przy automatycznym dostosowaniu się treści strony, w przypadku wystąpienia błędów w podglądzie na ekranie urządzenia mobilnego, musisz mieć możliwość edycji wielkości i rozmieszczenia elementów oraz tekstów. Zapis podglądu mobilnego będzie niezależny od dostosowań nadanych w przypadku wyświetlania na ekranie komputera.

Kreator zawiera aktualizacje pomagające w pozycjonowaniu strony

 • Pozycjonowanie strony www jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadków witryn e-commerce, których sukces opiera się w dużej mierze na działaniach marketingowych. Bez możliwości pozycjonowania Twoja strona może przepaść w otchłani Internetu – niezależnie od tego ile trudu włożysz w jej wygląd i przyjazność użytkowania.

Płatne rozszerzenie kreatora stron internetowych ma akceptowalną cenę

 • Spójrzmy prawdzie w oczy: kreatory stron www mają za zadanie pomóc nam samodzielnie tworzyć strony internetowe, a następnie nimi zarządzać. Usługa ta nie może być więc droższa niż stała opieka programisty, który robiłby to za nas.

  Zrozumiałym jest, że kreatory stron internetowych mają płatne rozszerzenia, jednak wśród popularnych programów znajdziemy opcje na każdą kieszeń jak i te z górnej półki. Problem w tym, że wygórowana cena często nie idzie w parze z wyjątkową użytecznością, dlatego nie ma co kierować się nią przy wyborze kreatora stron www. Lepiej będzie sprawdzić plany subskrypcji w różnych firmach i porównać oferty, wśród których wytypujemy zwycięzcę.

Kreator dopuszcza możliwość dostępu z kilku kont jednocześnie

 • Ważna opcja dla osób, które myślą o założeniu strony firmowej, do której stały dostęp powinno mieć kilka osób. Mowa tu przede wszystkim o sklepach internetowych, które często zatrudniają pracowników pracujących zdalnie.

  Możliwość ta jest przydatna również w sytuacji, w której nie potrafimy wykonać na stronie niektórych edycji lub aktualizacji i potrzebujemy do pomocy osoby z zewnątrz. W ten sposób dajemy takiemu zleceniobiorcy gościnny dostęp do konta z niższym priorytetem i nie musimy przejmować się ryzkiem, że taka osoba dowie się o naszej stronie więcej, niż będzie to konieczne.

Nasz (nietypowy) ranking kreatorów stron www

Dlaczego nietypowy? Ponieważ uważamy, że nie da się wybrać kreatorów stron w kolejności od najlepszego do najgorszego.

Większość kreatorów stron internetowych opiera się na bardzo podobnych zasadach działania, ale może okazać się, że w pewnych kategoriach mają słabsze strony, a w innych są lepsze w porównaniu do konkurencji.

Zamiast stawiać na klasyczne pierwsze, drugie i trzecie miejsce postanowiliśmy wyodrębnić naszych faworytów spośród kilku kategorii.

Najlepszy kreator stron internetowych, który da Ci najwięcej możliwości

Ponieważ nie jesteśmy programistami, nasze doświadczenie w tworzeniu stron internetowych nabywaliśmy samodzielnie, używając początkowo różnych kreatorów.

Pierwszą stroną, jaką zbudowaliśmy było internetowe portfolio i CV, z którego Ania korzystała szukając zleceń freelancerskich w branży graficznej. Następnie przyszła kolej na internetową galerię naszych zdjęć stockowych na sprzedaż – strona funkcjonowała jako sklep z multimediami. Pomogliśmy znajomym stworzyć ich witrynę firmową, a wraz z nabytym doświadczeniem zaczęliśmy odpłatnie budować proste strony www.

Nie uważamy się za ekspertów w branży tworzenia stron internetowych, jednak wiemy, że istnieją kreatory, w których nie bylibyśmy w stanie stworzyć wszystkich typów wyżej wymienionych witryn, a już na pewno nie wszystkie z nich wyglądałyby profesjonalne. Równocześnie znamy oprogramowanie do projektowania stron internetowych, które idealnie nada się do zbudowania  każdej kategorii strony w sieci.

Przebyta ścieżka pozwoliła nam wytypować naszym zdaniem najlepszy kreator stron www, który sprawdza się uniwersalnie, spełnia wszystkie ważne dla nas wymagania (wymienione wyżej) oraz jest dobrym narzędziem nawet dla początkujących.

Jest nim Elementor oraz Elementor połączony ze swoim płatnym rozszerzeniem Elementor Pro.

Elementor - darmowy kreator stron www

Aby przedstawić Elementor, należy od początku zaznaczyć, że nie jest to samodzielna platforma służąca do tworzenia stron internetowych, lecz darmowa wtyczka zintegrowana z również bezpłatnym serwisem WordPress.

Oba programy służą do tworzenia witryn www i działają równolegle, niezależnie od siebie. Z początku zrozumienie zależności między nimi może wydawać się zawiłe, jednak postaramy się wytłumaczyć to w uproszczony sposób.

WordPress jest to samodzielna platforma, na której możesz za darmo stworzyć stronę internetową. Jest to serwis typu open source – oznacza to, że każdy może zaprojektować wtyczkę do platformy, a wtyczka ta będzie sprawowała funkcje dodatkowego oprogramowania, które może poprawić wrażenie z użytkowania serwisu oraz dodać do niego dodatkowe funkcje.

WordPress posiada własny, wbudowany kreator stron www. Jest on jednak mało intuicyjny i naszym zdaniem niepraktyczny. Stosujemy go jedynie do bardzo ogólnych założeń layoutu naszych stron internetowych budowanych w WordPressie oraz do projektowania architektury danej witryny. Chodzi tu o tworzenie oraz określanie metadanych nowych podstron, planowanie menu itd. Trochę więcej na ten temat wyjaśniliśmy w artykule dotyczącym tego jak stworzyć stronę internetową.

Pamiętasz, że wspomnieliśmy o tym, że każdy może zaprogramować wtyczkę, która polepszy działanie WordPressa? Taką właśnie wtyczką jest Elementor.

Elementor to bezpłatny kreator stron www, funkcjonujący jako dodatkowe oprogramowanie na platformie WordPress. Pozwala on na podstawowe edycje dotyczące wizualnego aspektu strony internetowej zbudowanej na tej platformie. W języku programistów takie edycje nazywamy frontendem.

Elementor posiada płatne rozszerzenie Pro – jak sama nazwa wskazuje, zostało one stworzone do budowy w pełni funkcjonalnych, dobrze wyglądających, profesjonalnych witryn www.

Dlaczego budowanie na platformie typu open - source to dobre rozwiązanie?

Być może w tym momencie zastanawiasz się, po co utrudniać sobie życie i korzystać z dwóch równoległych systemów, skoro istnieją kreatory stron internetowych, które skupiają się wokół jednej platformy. Coś co na pozór wydaje się być zaletą, w przypadku zamkniętego oprogramowania może okazać się poważną wadą.

Wykupując subskrypcję w firmie zapewniającej Ci możliwość stworzenia strony www za pośrednictwem ich platformy, stajesz się w pełni zależny od tej firmy. Jeśli podniesie ona opłaty – musisz pokornie płacić więcej, ponieważ wycofanie subskrypcji często jest równoznaczne z zamknięciem Twojej strony. Tak samo sprawa ma się w przypadku dodatkowych funkcji, gdzie ich wprowadzenie zależy od tego, czy odpowiedni menagerowie ocenią, czy jest to opłacalne finansowo.

Środowisko typu open-source eliminuje ten problem. Jeśli warunki jednego kreatora stron internetowych przestaną Ci odpowiadać, nic nie stoi na przeszkodzie, aby znaleźć zamiennik. Jeśli zaś nie odnajdziesz w wybranym kreatorze jakiejś funkcji, możesz poszukać kolejnej wtyczki, która umożliwi Ci jej wprowadzenie.

Przez tę specyfikę, środowisko open-source dopuszcza na każdej ze stron internetowych największą ilość adaptacji. Nie ma tu żadnych ograniczeń, dlatego jeśli pewnego dnia postanowisz w całości zmienić typ strony www, nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić, korzystając przy tym z odpowiednich, stale aktualizowanych rozszerzeń dostarczanych przez zewnętrzne firmy i użytkowników.

Jak działa rozszerzenie Elementor?

Kiedy zdecydujemy się skorzystać z Elementora oraz zainstalujemy i aktywujemy wtyczkę, od razu możemy przystąpić do edycji naszych podstron. Po kliknięciu przycisku „Edytuj w Elementorze” otworzy nam się niezależne okno z intuicyjnym systemem służącym budowaniu wyglądu strony www.

System ten opiera się na przeciąganiu wybranych widgetów w odpowiednie miejsca, które określamy poprzez tworzenie sekcji na szablonie strony. Sekcje dodajemy klikając w ikonę dodawania sekcji (plus pośrodku pola edycji strony), a następnie nadajemy każdej z sekcji strukturę (ilość kolumn i/lub rzędów).

Widgety przeciągamy ze specjalnego menu widgetów, dodatkowo zaopatrzonego w wyszukiwarkę. Jeśli np. chcemy dodać do stopki naszej strony ikonki mediów społecznościowych, możemy wpisać odpowiednie hasło w miejsce wyszukiwania.

Po wybraniu elementu i przeciągnięciu go w określone przez nas miejsce możemy zarządzić zmiany dotyczące rozmiaru, kolorystyki, fontu, układu i wielu innych, w zależności od obiektu, który edytujemy.

Wspomniane wcześniej ikony social media, w menu edycji po lewej stronie, automatycznie posiadają miejsce na zamieszczenie odpowiedniego linka przekierowującego użytkownika na profil naszej strony w mediach społecznościowych. Dzięki temu, po kliknięciu w odpowiednią ikonę, domyślnie będziemy skierowani na adres domeny, jaki wpiszemy w jej ustawieniach.

W Elementorze udostępniane nam są gotowe szablony stron, z których możemy korzystać. W takim wypadku, zaczynając pracę nad podstroną możemy od razu wybrać szablon, a następnie zająć się zmianą elementów w nim widocznych na nasze multimedia i treści.

Elementor Pro - płatne rozszerzenie do Elementora

Jak już wspomnieliśmy, darmowa wersja Elementora posłuży nam do stworzenia bardzo podstawowej witryny. Będziemy mieli dostęp do dodawania tekstów, nagłówków, obrazów i innych, mniej zaawansowanych elementów strony.

Do tworzenia stron internetowych na na prawdę profesjonalnym poziomie, będziemy potrzebowali kupić wariant rozszerzony, czyli Elementor PRO. Tutaj możemy zaszaleć: będziemy dodawać zautomatyzowane menu, tytuły stron, ikony mediów społecznościowych, formularze, pokazy slajdów oraz wiele innych rzeczy, których do tej pory nie braliśmy nawet pod uwagę.

Korzystając z Elementora Pro, mamy w zasadzie pewność, że nie ma takiej rzeczy, której nie udałoby się przy jego pomocy zrobić na stronie internetowej.

Kolejnym plusem Elementora Pro, jest ilość dostępnych kursów i materiałów dotyczących poruszania się po tym oprogramowaniu. Na dobry początek warto skorzystać z podstawowego przewodnika. Później pójdzie już z górki.

Elementor posiada polską wersję językową, co może okazać się pomocne, nawet w przypadku osób które biegle mówią po angielsku.

Elementor Pro - cena

Nie lubimy podawać tutaj cen oprogramowania, ponieważ niestety ceny mają to do siebie, że często się zmieniają. Musimy jednak to zrobić, więc z góry przepraszamy jeśli w przyszłości informacje będą nieaktualne.

Na ten moment Elementor Pro jest dostępny w bardzo rozsądnej cenie, w stosunku do spektrum możliwości jakie oferuje. Mamy do dyspozycji 4 warianty cenowe (czwarty małym druczkiem pod tabelką), a subskrypcję opłacamy z góry na rok. Warianty różnią się przede wszystkim ilością domen, które możesz edytować w ramach subskrypcji.

W przeliczeniu na opłatę miesięczną w PLN, cena Elementora PRO na jedną stronę internetową wyniesie niespełna 20 zł/miesiąc.

Najtańszy program do tworzenia stron internetowych

Nie wiemy czy Zyro jest najtańszym kreatorem witryn www dostępnym na rynku, wiemy natomiast, że jest to najtańszy kreator stron internetowych, jaki przyszło nam wypróbować.

Jeśli nie jesteś na naszej stronie po raz pierwszy, być może wiesz, że korzystamy z hostingu marki Hostinger (wspominaliśmy o tym w poradniku „jaki hosting wybrać?”) . Zyro jest to kreator stron www, na który natrafiliśmy właśnie dlatego, że należy on do tej firmy hostingowej. Przerzucając się na ich usługi hostingu, postanowiliśmy przy okazji przetestować nowy kreator stron internetowych.

Zyro by Hostinger

Zyro to naszym zdaniem bardzo dobry kreator stron internetowych – posiada w zasadzie wszystkie opcje, jakich potrzebujesz do stworzenia strony internetowej na naprawdę zadowalającym poziomie. W programie tym dostosujesz zarówno ustawiania pod kątem ekranu smartfona jak i na desktop. Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową podobną do tej (a nawet bardziej zaawansowaną), Zyro da Ci takie możliwości.

Zyro posiada zintegrowaną bibliotekę obrazów i zdjęć stockowych, do której dostęp zyskasz w ramach wykupionej subskrypcji. Multimedia z biblioteki możesz importować bezpośrednio na swoją stronę internetową, bez konieczności ściągania ich na dysk komputera.

Zyro działa w języku polskim.

Dlaczego więc my akurat nie korzystamy z Zyro? Jest to zamknięta platforma, nie zaś serwis open-source. Wolimy rozwiązania, w których nie jesteśmy ograniczani do funkcji wprowadzanych przez jedną firmę. Wiemy, że niektórym ten fakt nie będzie w zupełności przeszkadzał, dlatego dla tych osób możemy polecić Zyro.

Dodatkowo, jeśli zależy Ci na optymalizacji stron oraz pozycjonowaniu, Zyro nie będzie najlepszym wyborem, podobnie zresztą jak większość zamkniętych systemów.

Jak działa Zyro?

Tworzenie stron internetowych w Zyro jest bardzo proste i intuicyjne. Po wykupieniu wybranego pakietu subskrypcji, dostaniemy się do panelu administracyjnego, w którym możemy określić kategorię strony, jaką planujemy stworzyć. Dostępne typy stron to blog, sklep internetowy, portfolio, internetowa galeria, strona restauracji, strona firmy usługowej itd.

Na podstawie wybranej kategorii wyświetlą nam się szablony przykładowych stron www określonego typu. Wybieramy szablon, który najbardziej nam się podoba i klikamy na „zacznij budować stronę”.

Zyro posiada bardzo przejrzysty interfejs – przypomina nam trochę pracę w PowerPoincie.

Po wybraniu szablonu zostaniemy przekierowani do okna edycji w kreatorze stron internetowych. Tutaj działamy dosłownie jak w w programach Microsoft Office – klikamy na odpowiednie elementy, pojawia nam się podręczne menu edycji, dokonujemy podstawowych zmian. Po prawej stronie ekranu otwiera się okno, w którym znajdziemy więcej możliwości adaptacji poszczególnych elementów na stornie.

Chcąc dodać nowe obiekty, podobnie jak w Elementorze tworzymy nową sekcję i z listy, która nam się pojawi określamy jaki element ma się w sekcji znaleźć.

Zyro - cena

Zbudowanie własnej strony internetowej z pomocą Zyro nie narazi nas na wysokie koszty, bowiem na dzień dzisiejszy miesięczna subskrypcja tego kreatora stron www kosztuje dużo mniej niż nasz Netflix.

Zyro posiada 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, jeśli uznasz że nie jesteś zadowolony/a z tego programu.

Najlepszy kreator sklepów internetowych

Sklep internetowy to dość specyficzny rodzaj strony www. Zagwozdki związanie z tworzeniem witryny e-commerce opisaliśmy szczegółowo w artykule „Jak założyć sklep internetowy„. Porównaliśmy w nim możliwości budowania sklepu internetowego za pomocą platformy Shopify jak i bezpłatnego rozszerzenia do Elementora, WooCommerce.

Oba znane nam kreatory do tworzenia sklepów internetowych są świetnymi narzędziami. Oczywiście mają swoje plusy jak i minusy. Z wtyczką WooCommerce będziemy w stanie zbudować w pełni funkcjonalny i pięknie prezentujący się sklep, ale aby nim zarządzać musimy sami zadbać o wiele rzeczy. Zbudowanie sklepu przy użyciu Wodrpressa i Elementora będzie także dość czasochłonne, w porównaniu do utworzenia go za pomocą Shopify.

Shopify dla odmiany pozwoli nam na zbudowanie podstawowego sklepu w mniej niż 3 godziny oraz zapewni pełną infrastrukturę do zarządzania naszą firmą.

W ogólnym rozrachunku, wydaje nam się że w przypadku budowania stron typu e-commerce, wygrywa platforma Shopify.

Shopify

W przypadku Shopify, główna różnica w stosunku do pozostałych kreatorów stron internetowych polega na tym, że Shopify to platforma stworzona konkretnie do budowy sklepów internetowych, a następnie zarządzania nimi.

Dzięki temu Shopify posiada multum funkcji ułatwiających szybkie zbudowanie strony e-commerce. Większość kreatorów stron internetowych, także umożliwia dodanie funkcji dedykowanych sklepom internetowym, jednak biorąc pod uwagę łatwość obsługi sklepu online, zarządzania produktami oraz wprowadzania zmian estetycznych, Shopify nie ma sobie równych (przynajmniej wśród znanych nam kreatorów stron www).

Platforma Shopify ma dostępną polską wersję językową.

Żeby nie było aż tak kolorowo, z naszego punktu widzenia Shopify posiada dwie wady.

Po pierwsze jest to platforma typu zamkniętego, co oznacza że jesteśmy całkowicie zależni od firmy Shopify. Na szczęście na ten moment Shopify odpowiada na potrzeby klientów i stale się rozwija, nie dając tu pola do narzekania.

Drugą wadą są ograniczone sposobności pozycjonowania. Shopify posiada aplikacje stworzone w celu poprawienia SEO, jednak nie jest tajemnicą że w kontekście pozycjonowania, używając Shopify nie uda nam się wyciągnąć 100% możliwości, jakie daje nam strona stworzona np. w WordPressie.

Jak działa kreator Shopify?

Zakładając konto w Shopify, od początku jesteśmy prowadzeni za rękę.

Otwierając nasz sklep na tej platformie, najpierw w odpowiednim formularzu określamy jego podstawowe dane: kraj, walutę, zasięg dostawy, koszty dostawy, dodajemy dane firmy niezbędne do fakturowania, politykę zwrotów, wybieramy język lub języki sklepu. Jednym słowem, serwis krok po kroku każe nam wypełniać wszystkie podstawowe informacje (możemy edytować je w każdej chwili), w sposób który zapewnia, że o niczym nie zapomnimy.

Podobnie funkcjonuje zakładka dodawania do sklepu produktów. Aby to zrobić otwieramy sekcję produktów, a następnie za pomocą formularza wypełniamy informacje o produkcie. Znajdziemy tu pola przeznaczone na nazwę przedmiotu, jego opis, rozmiar, zdjęcia i pliki multimedialne, cenę, możliwe promocje, typ dostawy, opcje płatności, stan magazynowy. Po raz kolejny Shopify ratuje nas przed popełnianiem błędów i wyklucza możliwość pominięcia istotnej informacji.

Po zakończeniu części formalnej, sprowadzonej do uzupełniania danych w formularzach, możemy zabrać się za aspekt wizualny witryny. Musimy w tym celu znaleźć zakładkę kreatora, który pomoże nam przy tworzeniu strony internetowej naszego sklepu.

Kiedy dotrzemy na odpowiednie miejsce, spośród szablonów różnych typów stron wybieramy ten, który najbardziej pasuje do naszego sklepu internetowego. Sugerujemy, aby inspirować się istniejącymi rozwiązaniami: Jeśli otwieramy sklep odzieżowy, najłatwiej będzie nam skorzystać z gotowego szablonu sklepu odzieżowego. Jeżeli będziemy sprzedawać meble, wybierzmy szablony stron z artykułami do domu.

Szablon jaki wybierzemy określi nam strukturę (układ) strony, typy podstron i podstawowe dane dotyczące wyglądy naszej witryny. Im bardziej dopasowany szablon, tym mniej będziemy musieli zmieniać, co oznacza że zaoszczędzimy sobie pracy.

Po wybraniu odpowiedniego szablonu, możemy przystąpić do jego edycji.

Zaczynamy od aktualizacji treści- w tym celu klikamy w odpowiednie elementy (miejsce na tekst, sekcje przeznaczone pod obrazy itd.). Zamieszczamy tam nasze opisy, banery reklamowe oraz hasła marketingowe. Niepotrzebne elementy usuwamy, jeśli zaś czegoś nam brakuje, możemy dodać odpowiedni widget z zakładki po lewej stronie.

Podobnie jak w przypadku większości pozostałych kreatorów stron www, dodawanie widgetów polega przede wszystkim na przeciąganiu pożądanych elementów w odpowiednie miejsca.

Podobnie jak widgety, dodajemy do sklepu internetowego nasze produkty, uprzednio zdefiniowane za pomocą odpowiedniego formularza. Możemy zarządzać ich widokiem, układem oraz innymi cechami, mającymi wpływ na to jak będą wyświetlały się one na stronie.

Edycja każdej z podstron wygląda identycznie. Menu zarządzania podstronami znajdziemy w górnym panelu kreatora. Najpierw wybieramy odpowiednią podstronę, a następnie wprowadzamy zmiany oraz dodajemy produkty do miejsc przeznaczenia.

Ile kosztuje Shopify?

Shopify posiada kilka planów subskrypcji w zależności od wielkości sklepu, oraz ilości kont, które będą miały dostęp do zarządzania sklepem za pośrednictwem tej platformy.

Sklepy internetowe stworzone za pomocą tego kreatora mają gwarancje obsługi 24/7 ze strony serwisu Shopify, dlatego płacisz tutaj nie za sam kreator stron www, który umożliwi Ci stworzyć stronę internetową twojego sklepu, ale również za system zarządzania, hosting oraz obsługę.

Ceny Shopify zależą od tego, czy zdecydujesz się opłacić odgórnie cały rok, czy wolisz przesyłać płatność co miesiąc. Obecnie cennik Shopify w korzystniejszym wariancie prezentuje się w ten sposób:

Shopify umożliwia bezpłatny okres próbny, bez konieczności podania danych karty kredytowej ani zrobienia przedpłaty. Możesz testować platformę przez 2 tygodnie, bez żadnych ograniczeń i zbudować na niej w pełni funkcjonujący sklep internetowy. Jeżeli po tym czasie uznasz, że gra nie jest warta świeczki, bez żadnego ryzyka możesz zamknąć konto.

Najłatwiejszy w obsłudze kreator stron www

W kwestii najłatwiejszych w obsłudze kreatorów do tworzenia stron www, warto zaznaczyć na wstępie, że naszym zdaniem, obecnie wszystkie systemy są na tyle dopracowanie, że nie ma między nimi bardzo znaczących różnic.

Generalizując, zbudowanie prostej strony internetowej nie stanowi wyzwania w żadnej z wiodących marek. Im bardziej skomplikowane są funkcje, które chcemy na stronę wprowadzić, tym większe prawdopodobieństwo, że nie odnajdziemy opcji od razu i być może będziemy musieli wygooglować jak to zrobić. Może się też okazać, że kreatory stron www typu zamkniętego nie posiadają niektórych elementów.

To, który kreator stron www przypadnie nam do gustu, jest raczej kwestią indywidualną, być może ma podłoże w specyfice interfejsu. Istotnym jest też ilość oferowanych i dostępnych elementów, które w prosty sposób możesz zamieścić na Twojej stronie.

Nam pod tym względem podpasował Jimdo.

Jimdo

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, ale obawiasz się że jest to zbyt trudne zadanie, prawdopodobnie na początek powinieneś wypróbować Jimdo. Pierwszy miesiąc jest całkowicie bezpłatny, dlatego też łatwo możesz się przekonać czy temat tworzenia stron internetowych jest czymś, w czym poczujesz się jak ryba w wodzie.

W zależności od wybranego planu subskrypcji, Jimdo umożliwia wykupienie domeny za pośrednictwem ich serwisu oraz wprowadzenie elementów SEO na stronie.

Dodatkowo Jimdo posiada całkiem dobry kreator sklepów internetowych.

Niestety, Jimdo nie ma wersji oprogramowania w języku polskim.

Jimdo to kolejna platforma typu zamkniętego – jak wiesz w kontekście budowania stron internetowych, my preferujemy źródła open – source. Wyjątkiem jest Shopify – w przypadku sklepów internetowych, przejrzysty system zarządzania e-commerce to coś, co sprawia że uważamy Shopify za lidera w tej kategorii stron.

Jak działa Jimdo?

Tworzenie stron internetowych przy pomocy Jimdo jest bardzo łatwe i przyjemne. Podobnie jak Shopify, platforma dosłownie prowadzi Cię za rękę od samego początku podjęcia pracy nad witryną www.

Po wybraniu odpowiedniego planu subskrypcji, Jimdo przeprowadzi Cię przez kilka kroków, które pomogą programowi podsunąć Ci najlepsze pomysły na personalizację strony. Koniecznym będzie określenie, czy zamierzamy utworzyć witrynę www, sklep internetowy czy bloga. Kiedy zdecydujemy się na konkretny rodzaj strony, przejdziemy do kolejnych etapów. My będziemy poruszać się na podstawie przykładu tworzenia strony internetowej.

Kolejnym krokiem będzie określenie, czy znamy kod i czy chcemy skorzystać z możliwosci programowania strony, czy może będziemy używać kreatora stron www w wersji dla osób, które o programowaniiu nie mają pojęcia. Wybieramy opcję tworzenia stron bez konieczności znajomości kodowania.

Dalej określamy naszą pozycję: Czy do strony będzie miało dostęp więcej osób, jaki jest to rodzaj witryny (strona firmowa/strona osobista), jeśli posiadamy już w głowie jakiś zarys naszej przyszłej strony www, możemy w menu opcji zaznaczyć cele, które strona ma pomóc nam osiągnąć (w przypadku strony osobistej: promowanie swoich treści, sprzedaż online, portfolio i podobne opcje).

Kolejnym krokiem będzie określenie tematyki strony internetowej. Możemy wybrać ogólną kategorię: marketing, technologia, sport, odżywianie i wiele, wiele innych.

Następnie wybieramy styl wizualny strony, po raz kolejny mając do dyspozycji menu dostępnych opcji. Po tym kroku zostało jeszcze określenie dominujących kolorów, jakie chcielibyśmy zobaczyć na naszej witrynie.

Na podstawie wszystkich powyższych wytycznych, program Jimdo utworzy dla Ciebie sugerowane motywy. Możesz zaznaczyć ten, który spodoba Ci się najbardziej.

Po tym, pozostaje już tylko popracowąć nad stroną! Zostaniemy przkeierowani do okna edytora stron internetowych.

Proces tworzenia stron www przy użyciu Jimdo, podobnie jak we wcześniejszych przykładach przypomina trochę pracę w power poincie. W oknie kreatora zobaczymy wybrany wcześniej motyw, który możemy łatwo edytować oraz dodać elementy.

Dodatkowo po prawej stronie wyświetli się nam pomocnicze okno asystenta, podpowiadające które kroki powinniśmy wykonać w dalszej kolejności. Podpowiedzi Asystenta możemy stosować naprzemiennie ze wskazówkami SEO dostępnymi w tym samym miejscu.

W przypadku edycji multimediów Jimdo wyróżnia fakt, że w kreator stron wbudowany został program do prostej edycji obrazów. Możesz więc zrobić takie rzeczy jak poprawa kolorystyki zdjęcia bezpośrednio po umieszczeniu multimediów na stronie internetowej i nie potrzebujesz do tego osobnych narzędzi.

W Jimdo nowe elementy na stornie umieszczasz za pomocą dodawania bloków, będących odpowiednikami sekcji, o których mowa była w przypadku poprzednich programów. Różnica polega na tym, że w Jimdo bloki od początku mają określony styl, który możesz dowolnie edytować. Styl jest zaprogramowany na podstawie wybranych przez Ciebie wcześniej kolorów oraz charakteru strony, dlatego też zazwyczaj idealnie pasuje do całości layoutu.

Ile kosztuje Jimdo?

Cena Jimdo nie należy do wygórowanych, jednak jest to program wyraźnie droższy od używanego przez nas Elementora.  Warto podkreślić, że my korzystając z tego kreatora stron www wykupiliśmy droższy wariant (zależało nam na analizach ruchu na stronie oraz SEO).

Ważnym jest fakt, że Jimdo możesz wypróbować kompletnie za darmo. Dzięki temu możesz świadomie dokonać zakupu, z gwarancją, że będziesz w stanie korzystać w programu.

Polski kreator stron internetowych

Na firmę WebWave trafiliśmy jako na ciekawostkę – prawie zawsze sprawdzamy, czy globalne marki mają swoje polskie odpowiedniki. Znajdując polską firmę, porównujemy oferowaną jakość usług, która często jest na bardzo wysokim poziomie.

Kiedy więc odkryliśmy WebWave, postanowiliśmy przetestować ich kreator stron www i stworzyliśmy z jego pomocą testową witrynę internetową.

WebWave

Od początku warto wspomnieć, że WebWave można używać w polskiej wersji językowej. W Internecie znajdziemy również całą masę materiałów edukacyjnych na temat tego programu, właśnie po polsku.

Program WebWave pozwoli nam stworzyć bardzo profesjonalną stronę internetową. Wydaje nam się, że jest to jeden z najlepszych kreatorów stron www dostępnych na rynku, nie jesteśmy jednak w stanie potwierdzić tego na 100% – strona, którą zbudowaliśmy była jedynie testem programu. Na ten moment nie możemy więc z całą pewnością powiedzieć, ze wraz z rozwojem witryny znaleźliśmy w WebWave wszystkie potrzebne nam opcje.

Ciekawym i wartym zwrócenia uwagi elementem w WebWave jest fakt, że w tym programie można wykupić subskrypcję agencyjną, jeśli mamy zamiar zacząć tworzyć strony internetowe dla klientów. Taka licencja posiada panel webmastera, na którym możemy zarządzać projektami oraz profil eksperta, gdzie będziemy ogłaszali zakres naszych usług. Dodatkowo, dostaniemy dostęp do bardzo fajnego systemu służącego komunikacji z klientem, dzięki któremu zleceniodawca może zostawiać komentarze w odpowiednich miejscach, na udostępnionym przez nas podglądzie własnej strony internetowej. 

Jak działa WebWave?

WebWave to naszym zdaniem mieszanka Elementora z PowerPointem i programami graficznymi. Ponieważ potrafimy obsługiwać wszystkie 3 kategorie produktów, dla nas jest po połączenie idealne- po wygaśnięciu subskrypcji, jakie obecnie posiadamy oraz sprawdzeniu pozostałych nowości na rynku, na pewno będziemy brali pod uwagę wykupienie subskrypcji w WebWave i być może wtedy powiemy więcej na temat tego kreatora. Jedyne co nam trochę przeszkadza to fakt, że jest to zamknięta platforma, nie zaś źródło open- source.

Sam interface kreatora stron WebWave przypomina trochę wyglądem programy Adobe służące do edycji graficznej. Dla osób potrafiących posługiwać się Photoshopem, Ilustratorem lub podobnymi narzędziami, WebWave będzie bardzo intuicyjnym oprogramowaniem, w którym mogą zarządzać stroną internetową podobnie do poruszania się w programie do grafiki.

Mało tego, layout WebWave nie jest przypadkowy – panel po prawej stronie okna służy do wprowadzania ustawień zaawansowanych (włącznie z ustawieniami SEO i oraz pracą z menagerem warstw). W tym panelu możemy też w prosty sposób edytować wygląd multimediów – popracować nad kolorami itd.

Znajdziemy tu też opcje znane nam z PowerPointa, takie jak dodanie animacji po najechaniu na element myszką lub przypięcie elementu do danego miejsca strony.

Po lewej stronie, w kreatorze stron www znajdziemy elementy oraz ich kompozycje, które możemy dodać do podstrony nad którą pracujemy. Po dodaniu elementów edytujemy je za pomocą przeciągania w odpowiednie miejsca, ustalaniem rozmiarów lub za pomocą opcji w podręcznym menu, które pojawia się po kliknięciu w dany widget.

WebWave posiada wbudowaną bibliotekę ikon i obrazów z której możemy korzystać tworząc stronę internetową. Udostępnia nam również dużą ilość szablonów, którymi możemy posłużyć się jeśli planujemy zbudować witrynę szybko, na podstawie sprawdzonych wcześniej rozwiązań.

Wydaje nam się, że WebWave to jeden z lepszych kreatorów stron www, na jakie trafiliśmy, jednak zaznaczamy, że to jest informacja której nie możemy jeszcze potwierdzić na 100%

Ile kosztuje WebWave?

Cena WebWave nie wydaje się być wygórowana – subskrypcja umożliwiające budowę prostej strony zaczyna się od ok 15 zł miesięcznie. Za bardziej skomplikowaną stronę posiadającą wiele podstron zapłacimy ok 25 zł.

Wykaz popularnych kreatorów stron internetowych, z których nie mieliśmy okazji skorzystać

Nasz ranking kreatorów stron www uwzględnia jedynie opcje, które testowaliśmy osobiście. Należy mieć na uwadze, że istnieją dziesiątki programów do Tworzenia stron internetowych, których nie mieliśmy okazji przetestować.

Poniżej wymieniamy kreatory stron www, o których słyszeliśmy jednak nie zdecydowaliśmy się na wykupienie subskrypcji wraz z przyczyną, dla której pozostaliśmy przy poprzednim wyborze.

Wix

Kiedy uczyliśmy się projektować strony www, program Wix ściągał na siebie wiele uwagi. Zdecydowaliśmy się na inne rozwiązanie przede wszystkim dlatego, że w tamtym okresie program Wix był dużo droższy w skali roku niż zbudowanie witryny w kreatorze stron www, na który się zdecydowaliśmy. Obecnie Wix nadal jest jednym z droższych programów, a jego ceny wyglądają w ten sposób:

SquareSpace

Kolejnym programem cieszącym się popularnością, którego jednak nie przetestowaliśmy jest SquareSpace. Trafiliśmy na informację, że ten kreator www podczas budowy strony dokłada do treści dużą ilość kodu. Proces ten może stanowić obciążenie na stronach internetowych i przekładać się na powolne ładowanie treści jak również wpłynąć na SEO, czyli bezpośrednio na pozycję strony w wyszukiwarkach internetowych.

Dodatkowo, cennik SquareSpace również nie zachęca. Poniżej przedstawiamy jak sytuacja wygląda na ten moment.

Podsumowanie

Znasz już nasze zdanie na temat poszczególnych kreatorów stron i narzędzi, które posłużą Ci do zbudowania sklepu internetowego. Z tego powodu nie chcemy się powtarzać i jako podsumowanie, napiszemy tu nasze ogólne spostrzeżenia.

Wielokrotnie zdarzyło nam się wybrać program (nie tylko do tworzenia stron www i sklepów internetowych, ale też do grafiki lub edycji tekstów), który z pozoru wydawał się łatwy w obsłudze oraz był tani. Po jakimś czasie okazywało się jednak, że ze względu na prostotę nie jest możliwym wykonanie w nim większości czynności, które miały sprawić, że uzyskalibyśmy zamierzony efekt.

Przez tego typu historie zmarnowaliśmy czas i pieniądze: Czas, ponieważ najpierw uczyliśmy się obsługi jednych programów, z którch to i tak musieliśmy zrezygnować, a następnie należało nauczyć się korzystać z tych bardziej zaawansowanych. Pieniądze traciliśmy z tych samych powodów – pierwszych subskrypcji nie dało się już zakończyć przed czasem.

To doświadczenie nauczyło nas, że najlepsze kreatory stron www (podobnie zresztą jak cała reszta oprogramowania), to te najbardziej uniwersalne i dające największą pulę możliwości. Z tego powodu zawsze na pierwszym miejscu będziemy polecać Elementora.

Elementor w wariancie z rozszerzeniem Pro nie ma żadnych ograniczeń pod względem zakresu tworzenia stron internetowych. Daje on autorowi strony pełną wolność w kwestii zmian i aktualizacji. Jego obsługa, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się lekko skomplikowana ze względu na integrację z WordPressem, jest na prawdę prosta a jej nauka wymaga minimalnego wysiłku.

Dodatkowo należy pamiętać, że wariant podstawowy Elementora to darmowy kreator stron www, płatne jest natomiast rozszerzenie Pro. Nie zapominajmy, że chcąc stworzyć naprawdę profesjonalną witrynę internetową, rozszerzenie pro trzeba będzie i tak wykupić.

Projektowanie stron internetowych za pomocą Elementora Pro zintegrowanego z WordPressem daje również największe możliwości w zakresie pozycjonowania i SEO. Witryny stworzone w tych systematch mogę nie tylko korzystać z wtyczek do pozycjonowania, ale także wprowadzać elementy optymalizacji ręcenie, poprzez nadanie tekstom odpowiedniej struktury itd.

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone