NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Najlepszy portfel kryptowalut, czyli jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty i NFT?

Portfele kryptowalut służą do przeprowadzania transakcji na blockchainie oraz do bezpiecznego, niezależnego przechowywania aktywów cyfrowych powiązanych z wyżej wspomnianą technologią. Aktywami takimi są kryptowaluty oraz tokeny NFT.

Z tego artykułu dowiesz się jak działa portfel kryptowalut, jakie rodzaje portfeli rozróżniamy oraz czym kierować się wybierając odpowiedni, bezpieczny portfel kryptowalutowy.

Być może poniższe tematy również Cię zainteresują:

Zanim zaczniesz inwestować w NFT, dowiedz się więcej na temat krypto

Jak zacząć inwestować w NFT? Na co zwracać uwagę wybierając token?

Dowiedz się jak działają oszuści i nie daj się okraść

Jak stworzyć własne NFT i wypuścić kolekcję na blockchainie?

Spis treści

Jak działa portfel kryptowalutowy?

Portfel kryptowalut w zamyśle ma spełniać funkcje klasycznego portfela, dokładnie takiego jaki masz w swojej kieszeni lub torebce – stanowi on prywatne, niezależne od żadnego zewnętrznego podmiotu miejsce, w którym możesz trzymać w swoje aktywa i samodzielnie decydować kiedy i na co chcesz je wydać. W przypadku świata tokenów cyfrowych portfel kryptowalut spełnia jeszcze jedno bardzo ważne zadanie: ma on zapewnić aktywom bezpieczeństwo.

Ponieważ kryptowaluty są domyślnie zdecentralizowane, oznacza to że pieczy nad nimi nie sprawują banki, ani inne instytucje finansowe, które mogłyby odpowiadać za ochronę Twoich cyfrowych pieniędzy. Dlatego właśnie kwestie bezpieczeństwa aktywów muszą być rozwiązane w obrębie blockchainów, a służą temu między innymi portfele kryptowalutowe.

Nie będziemy wdawać się tu w szczegóły techniczne, ale w prosty sposób napiszemy jak zatem działa portfel kryptowalut.

Każdy portfel kryptowalutowy, niezależnie czy znajduje się on na giełdzie kryptowalut czy stanowi oddzielne oprogramowanie posiada swój adres. Adres portfela kryptowalut jest widoczny pod postacią ciągu znaków, którego ostateczny zapis jest warunkowany poprzez specyfikę blockchainu, który portfel obsługuje oraz przez rodzaj samego portfela.

Adres portfela kryptowalut, to skrócona forma reprezentująca tzw. klucz publiczny. Klucz publiczny jest używany w celach weryfikacji osoby uprawnionej do zarządzania portfelem, bez konieczności zdradzania jej tożsamości. Klucz publiczny jest bardzo długim zapisem, więc w celach praktycznych stosuje się adres portfela kryptowalutowego, który może pozostać jawny i nie wiąże się z zachwianiem bezpieczeństwa aktywów (1).

Aktywa raz wrzucone na blockchain, nigdy nie opuszczą łańcucha bloków. Oznacza to, że przesyłając je do swojego portfela kryptowalut, tak naprawdę nie zdejmujesz ich z sieci blockchain, a jedynie przypisujesz je do danego adresu portfela zarejestrowanego na tymże blockchainie. Od momentu przypisania aktywów do portfela, tylko osoba uprawniona do zatwierdzenia transakcji przy użyciu danego portfela krypto, będzie mogła nimi zarządzać.

Dobra, ale jak zdobyć na wyłączność klucz publiczny i adres portfela kryptowalut? Zasadniczo jest to bardzo proste. Wystarczy pobrać na urządzenie i zainstalować oprogramowanie wybranej przez siebie marki portfela, a następnie podążać zgodnie z instrukcją. W czasie pobierania portfela zostanie dla nas wygenerowany klucz prywatny.

Klucz prywatny nie jest używany świadomie przez właściciela portfela – jest to zapis informacji pozwalający na autoryzację transakcji, której dokonuje się za pomocą kliknięcia odpowiedniej zgody.

Portfel kryptowalut nie przechowuje więc tak naprawdę tokenów, a jedynie posiada i chroni klucze prywatne, niezbędne do zarządzania jasno określonymi aktywami oraz ich ilością.

Klucz prywatny oraz klucz publiczny są ze sobą sparowane wskutek tego, że w wyniku procesów matematycznych ten pierwszy generuje drugi. Tak więc transakcji dokonujemy za pomocą kluczy publicznych, natomiast przy użyciu kluczy prywatnych potwierdzamy naszą tożsamość, a więc autoryzujemy transakcję. (2)

Każdy, kto chce przesłać kryptowaluty, lub tokeny musi znać odpowiedni adres portfela kryptowalut, na który środki zostaną przelane. Aby zatwierdzić daną transakcję ze swojego portfela, musi mieć dostęp dostęp do odpowiedniego przycisku, który zapewnia posiadanie klucza prywatnego.

Warto wprowadzić tu jeszcze jedno pojęcie, jakim jest seed phrase, inaczej sekretna fraza, która jest podstawą do otrzymania dostępu do kluczy prywatnych. Seed phrase (secret phrase) również jest generowana automatycznie, podczas zakładania portfela kryptowalut. Jest to seria losowych wyrazów, stanowiących niezbędny kod, który pozwala właścicielom portfeli odtwarzać je na innych urządzeniach.

Ponieważ zakładając portfel kryptowalut żadna instytucja nie pobiera od Ciebie danych takich jak adres e-mail, czy hasło, nie ma możliwości zmiany lub odtworzenia frazy seed phrase – jest ona wygenerowana tylko raz i na zawsze, stanowiąc podstawę dostępu do kryptoportfela i kluczy prywatnych.

Rodzaje portfeli kryptowalutowych

Skoro ustaliliśmy już, że portfel kryptowalutowy tak naprawdę nie przechowuje kryptowalut ani NFT, które cały czas pozostają na blockchainie, zabezpiecza zaś dostęp do kluczy prywatnych umożliwiających autoryzację transakcji przypisanych aktywów, pora zwrócić uwagę na różnice pomiędzy różnymi portfelami.

Portfele kryptowalutowe możemy skategoryzować według wielu cech charakterystycznych takich jak postać, jaką portfel przyjmuje (czy jest oprogramowaniem, czy może przedmiotem fizycznym), stopień bezpieczeństwa jaki zapewnia aktywom czy blockchainy, które potrafi obsłużyć.

Najbardziej popularnie rozróżnienie to tak zwane gorące i zimne portfele.

Gorący portfel kryptowalut (hot wallet)

Gorące portfele (hot wallets), to portfele kryptowalut, które pracują w trybie online – aby działać muszą być stale podłączone do Internetu. Portfele te mają formę aplikacji mobilnych, rozszerzeń do przeglądarki lub po prostu oprogramowania sieciowego. Fakt ten wiąże się z olbrzymią wygodą użytkowania, jednak jednocześnie naraża portfele gorące nie tylko na ataki hakerskie, ale też nierzadko udane próby wyłudzenia danych, kończące się najczęściej kradzieżą aktywów znajdujących się na nich.

Oprogramowanie typu hot wallet zazwyczaj jest bezpłatne, jednak aby wyeliminować ryzyko z korzystania z portfela online, należy zachować ostrożność i najlepiej trzymać na takim portfelu tylko ograniczoną ilość środków.

Jeśli chcesz poznać naszą strategię korzystania z portfeli online, zjedź tutaj oraz zabezpieczenia portfelem sprzętowym, kliknij tutaj.

Portfele online (Portfel mobilny oraz portfel desktopowy)

To rodzaj portfeli po angielsku nazywany software wallet. Typowy software wallet jest dodatkowym, bezpłatnym oprogramowaniem, wypuszczonym przez zdecentralizowany podmiot, a jego instalacja nie wymaga od użytkownika podania żadnych danych osobowych. Tego typu portfele są więc całkowicie anonimowe.

Wiodące software wallety to między innymi MetaMask (z którego między innymi korzystamy), TrustWallet, Yoroi (blockchain Cardano), czy Phantom (blockchain Solana).

W przypadku hot walletów, obowiązkowe jest oprogramowanie przeznaczone do zainstalowania na komputerze. Wiodące marki posiadają również portfele mobilne możliwe do pobrania w AppStore oraz sklepie Google Play.

Portfele giełdowe

Jest to stosunkowo nowy rodzaj gorącego portfela, powstały w wyniku słusznego przeświadczenia, że aktywów nie powinno trzymać się bezpośrednio na giełdzie kryptowalut. W odpowiedzi na tę wątpliwość, poszczególne giełdy udostępniły użytkownikom możliwość korzystania z ich oprogramowania, poprawiając w ten sposób standardy bezpieczeństwa oraz ułatwiając czynności związane z transferami aktywów w celu np. weryfikacji NFT na różnego rodzaju platformach.

Trzymając kryptowaluty na koncie na giełdzie kryptowalut, nie chronisz ich przed atakami hakerów tak samo skutecznie, jak wtedy kiedy korzystasz z portfela. Dodatkowo posiadanie gorącego portfela kryptowalutowego daje Ci możliwość lepszego zarządzania aktywami. Za pomocą aplikacji portfela możesz np. zweryfikować fakt posiadania NFT lub określonej ilości kryptowalut, dzięki czemu zyskasz dostęp do zamkniętych grup na Discordzie itd. Trzymając aktywa na giełdzie, nie jesteś w stanie zweryfikować ich w ten sposób.

Ideałem byłoby więc, gdyby każda giełda kryptowalut domyślnie udostępniała użytkownikom portfel softwareowy, zintegrowany z giełdą. Oczekiwania te postanowiły spełnić giełdy takie jak eToro czy Coinbase.

Posiadanie zintegrowanego portfela jest jednym z kryteriów, które naszym zdaniem określają najlepsze giełdy kryptowalut.

Portfel zimny (cold wallet)

Portfele zimne charakteryzują się najwyższym poziomem bezpieczeństwa, ponieważ działają one w trybie offline. Oznacza to, że nie ma możliwości włamania się do nich poprzez dziurę w systemie – dostęp do informacji ma jedynie osoba, która posiada taki portfel kryptowalut w formie fizycznej.

Portfele typu cold wallet to przede wszystkim portfele sprzętowe, oraz tzw. portfele papierowe (paper wallet).

Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe są to urządzenia przypominające pendrivey, które można podłączyć do komputera przy użyciu portu USB. Portfele sprzętowe są poręczne i wygodne w użytkowaniu. Aby dokonać transakcji za pomocą takiego portfela, należy podpiąć go do komputera oraz odblokować odpowiednim kodem.

Na rynku portfeli sprzętowych wyróżniamy dwie wiodące marki: Trezor oraz Ledger. Ponieważ posiadamy portfele obu firm, zrobiliśmy ich porównanie w artykule poświęconym tej tematyce. Jeśli jesteś zainteresowany zabezpieczeniem aktywów w takim portfelu, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu „Trezor vs. Ledger – najlepszy portfel sprzętowy„.

Chcąc kupić portfel sprzętowy, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 100-300 dolarów amerykańskich. Z tego powodu na zakup ten decydują się przede wszystkim osoby inwestujące w kryptowaluty dużo pieniędzy.

Pamiętaj: Decydując się na sprzętowy portfel kryptowalutowy, nigdy nie kupuj przedmiotu z drugiej ręki lub spoza certyfikowanego sklepu. Oszuści starają się zachęcić potencjalnych nabywców atrakcyjną ceną – jeśli dasz się nabrać, możesz stracić wszystkie oszczędności.

Tylko oryginalny sprzęt posłuży Ci do bezpiecznego przechowywania kryptowalut.

Portfele papierowe

Portfel papierowy to nic innego jak zapis klucza prywatnego oraz klucza publicznego na kartce papieru. Rozwiązanie to jest bezpiecznie, jednak niezbyt praktycznie. Klucze prywatne stanowią bowiem bardzo długie ciągi losowo dobranych znaków, dlatego też ich każdorazowe przepisywanie może zająć dużo czasu i stworzyć okazje do popełniania błędów.

Sposób przechowywania kryptowalut za pomocą klucza papierowego, w trybie offline był powszechnym zjawiskiem, zanim kryptowaluty zyskały na popularności, a wraz z tym rozwinęła się ich infrastruktura. Umożliwia on bowiem wydrukowanie kluczy wraz z usunięciem publicznych danych o nich z sieci blockchain. Nie wiąże się to ze zniknięciem tokenów, których rejestr na blockchainie nadal jest ogólnodostępny. Bez kluczy nie można natomiast przeprowadzić transakcji obejmujących dane tokeny.

Jak wybrać portfel do kryptowalut?

Wybierając najlepszy portfel kryptowalut musisz rozważyć tak naprawdę 3 rzeczy:

 • Czy portfel obsługuje blockchain, z którego zamierzasz korzystać?

  Należy zdawać sobie sprawę z tego, że portfel obsługujący wszystkie blockchainy nie istnieje. Dlatego właśnie niemożliwym jest wskazanie, jakie są najlepsze portfele w kontekście ogólnym- co z tego, że ktoś wskaże Ci jego zdaniem najlepszy portfel, kiedy Ty chciałeś zainwestować w krypto na blockchainie obsługiwanym wyłącznie przez inne marki?

  Szukając w Internecie porad dotyczących najlepszych portfeli, nie zapomnij doprecyzować, jakie kryptowaluty Cię interesują. Recenzje niektórych portfeli znajdziesz także na naszej stronie.

 • Czy możesz ufać dostawcy portfela oraz czy urządzenie jest bezpieczne?

  Nigdy nie decyduj się na korzystanie ze sprzętu lub oprogramowania z niesprawdzonych źródeł. Jeśli z jakiegoś powodu pochodzenie zamówionego portfela budzi twoje wątpliwości, nie ryzykuj i nie umieszczaj na nim aktywów – niech inni będą królikami doświadczalnymi i narażają się za Ciebie.

 • Czy portfel kryptowalut zapewnia Ci odpowiedni komfort użytkowania (czy łatwo możesz podłączyć go do stron i aplikacji itd.

  Jest to bardzo ważny punkt, kiedy omawiamy zarówno portfele sprzętowe, jak i desktopowe. Systemy różnią się nie tylko interfejsem, ale również mechanizmem wyświetlania. Niektóre wyglądają jak strona internetowe, inne jak aplikacja a jeszcze inne przypominają wtyczkę do przeglądarki.

  Intuicyjny interfejs, który pomoże Ci używać aplikacji bez frustracji jest również ważnym czynnikiem, mogącym zaważyć o portfelu, który wybierzesz.

Jak założyć portfel kryptowalut w przeglądarce?

Jak już wiemy, istnieje wiele typów portfeli softwareowych, zależnych przede wszystkim od obsługiwanych blockchainów, ale nie tylko. Co do zasady zakładanie portfela kryptowalutowego na komputerze opiera się na tych samych zasadach i nie ma potrzeby omawiania wszystkich rodzajów oprogramowania z osobna. My posłużymy się przykładem portfela przeglądarkowego Matamask, z którego między innymi sami korzystamy.

Aby założyć portfel kryptowalutowy MetaMask udaj się na oficjalną stronę metamask.io.

Portfel Metamask jest dostępny dla przeglądarek Brave, Chrome, Firefox i Edge. Strona powinna wykryć rodzaj Twojej przeglądarki internetowej i automatycznie zasugerować Ci odpowiednią wersję oprogramowania do pobrania.

Po kliknięciu w przycisk pobierania, zostaniesz przekierowany do menu rozszerzeń przeglądarki, gdzie możesz zezwolić na instalację wtyczki. Warto rozważyć przypięcie ikonki skrótu wtyczki w menu podręcznym przeglądarki, koło paska wyszukiwania.

Kolejnym krokiem po zainstalowaniu wtyczki, będzie określenie czy zakładasz portfel po raz pierwszy, czy może pragniesz zainstalować portfel, w którego posiadaniu jesteś na nowym urządzeniu. Prawdopodobnie instalujesz oprogramowanie jako nowicjusz, dlatego też wybierz adekwatną opcję – będzie nią „Create a new Wallet”.

W kolejnym kroku musisz wyrazić zgodę lub odrzucić możliwość udostępniania firmie MetaMask danych, które pomogłyby im ulepszać oferowany serwis.

Ciekawie zaczyna robić się dopiero w kolejnym kroku, którym jest utworzenie hasła do portfela MetaMask. Hasło to jest kodem dostępu do aplikacji. Po wpisaniu hasła nie możesz w prosty sposób go zrestartować, zmienić czy poprosić o maila przypominającego. Jeśli w przyszłości zdarzy Ci się zapomnieć hasła, jedynym sposobem na odtworzenie portfela kryptowalut jest skorzystanie z seed phrase.

Seed phrase to priorytetowe zabezpieczenie portfela kryptowalut, które otrzymasz w następnych krokach. W przypadku portfela MetaMask, składa się ono z 12 losowo dobranych słów. MetaMask przestrzega, że żadna aplikacja lub osoba nie ma prawa poprosić Cię o podanie seed phrase. Jedyny cel jakiemu służy ta fraza, to zyskanie dostępu do portfela kryptowalut na nowym urządzeniu (odtworzenie portfela) lub zresetowanie hasła. Jeśli zgubisz seed phrase, nie będziesz w stanie podjąć powyższych czynności, a Twoje aktywa powiązane z portfelem mogą zostać utracone.

Seed phrase warto zabezpieczyć zapisując na kartce papieru. Nie polecamy przechowywania tego typu haseł w dokumentach cyfrowych, ponieważ w ten sposób mogą one zostać łatwo wykradzione w przypadku, kiedy nasze urządzenie zostanie zhakowane.

Po potwierdzeniu, że Twoja fraza seed phrase została bezpiecznie zapisana, zyskasz dostęp do portfela MetaMask. Domyślnie będzie on skonfigurowany pod blockchain Ethereum, jednak w łatwy sposób możesz dodać do niego także blockchainy takie jak Binance Smart Chain, Polygon, Avalanche itd.

Jeśli zdarzy Ci się przesłać na portfel tokeny kryptowalut należących do blockchain, którego uprzednio nie skonfigurowałeś w portfelu MetaMask, nie panikuj – aktywa będą zabezpieczone w Twoim portfelu, konfiguracja nowych blockchainów to zabieg, który umożliwi Ci dalsze zarządzanie tokenami.

Jak założyć mobilny portfel kryptowalut?

Portfele mobilne pobiera się na urządzenie ze sklepu Google Play lub AppStore. Cała procedura zawiera kroki identyczne jak instalacja portfela desktopowego, tylko dostosowane do urządzenia mobilnego. Tak samo jak w przypadku instalacji portfela na komputerze, na smartphonie również kluczowym będzie zapisanie i zabezpieczenie frazy seed phrase.

Czy portfel sprzętowy może zabezpieczać portfel cyfrowy?

Ważnym atutem portfeli sprzętowych jest możliwość dodatkowego zabezpieczenia portfeli cyfrowych; Oprócz możliwości przechowywania kryptowalut i tokenów NFT bezpośrednio za pomocą urządzenia, portfele zimne posiadają jeszcze jedną zaletę: można przy ich użyciu zabezpieczyć istniejący portfel gorący.

Dzięki takiemu rozwiązaniu z łatwością możesz posiadać podręczny portfel desktopowy, czy mobilny, na który bez ograniczeń możesz przesyłać aktywa. Jeśli jednak chcesz dokonać transakcji i wyprowadzić środki z takiego portfela w inne miejsce, będziesz potrzebować portfela zimnego, którego podłączenie do komputera umożliwi zatwierdzenie transakcji.

Rozwiązanie to jest również wygodne, dla osób które posiadają już portfel online wypełniony aktywami i chcą uniknąć konieczności preprowadzenia dużej ilości transakci przelewania środków z portfela na inny portfel, w wyniku których każdorazowo będą musiały zapłacić opłatę transakcyjną. W takim przypadku łatwiej będzie po prostu nałożyć ochronę portfela zimnego na portfel gorący.

To samo tyczy się kwestii przeprowadzania wymiany tokenów w kantorach kryptowalutowych oraz weryfikacji portfela na odpowiednich platformach; podczas gdy praktycznie wszystkie strony umożliwiają podłączenie do nich portfela takiego jak MetaMask, nie będziesz w stanie podpiąć pod nie bezpośrednio portfela zimnego. Jeśli więc zamierzasz regularnie przeprowadzać transacje, dbając przy tym o bezpieczeństwo, wygodniej będzie Ci używać portfela zimnego jako dodatkowego zabezpieczenia softwareowych portfeli do kryptowalut.

Najlepszy portfel kryptowalutowy, to taki który zapewni aktywom bezpieczeństwo

Różne rodzaje portfeli kryptowalutowych posiadają swoje zalety jak i wady. Jeżeli masz w tym momencie dylemat i zastanawiasz się, który portfel kryptowalut wybrać, postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości: Nie musisz ograniczać się do jednego typu portfela. Najlepszym rozwiązaniem będzie wdrożenie pewnej strategii przechowywania aktywów, wg. której podzielisz rodzaje portfeli kryptowalut i dasz im poszczególne zadania.

W jaki sposób my korzystamy z portfeli?

Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, korzystamy z trzech typów portfeli.

 • Burner wallet

  Burner wallet jest to darmowy portfel softwareowy (w naszym przypadku MetaMask oraz w miarę potrzeb obsługi innych blockchainów Phantom i Yoroi), na którym na stałe nie przechowujemy kryptowalut ani NFT. Stosujemy ten portfel w celu podłączania się do niesprawdzonych źródeł – stron internetowych obiecujących airdrop lub darmowy mint NFT, giełd o szemranej reputacji itd.

  Jeżeli zamierzamy dokonać transakcji za pomocą burner wallet, przelewamy do niego jedynie odliczoną kwotę środków i liczymy się z potencjalną stratą tej kwoty. Jeżeli transakcja przebiegnie pomyślnie, a na naszym burner wallet wylądują pożądane tokeny, od razu przesyłamy je do bezpiecznego portfela.

 • Bezpieczny hot wallet – kolejny Metamask oraz portfele giełdowe

  Są to bezpłatne portfele online, których nie podłączamy do niewiadomych źródeł. Dzięki temu nie ryzykujemy, że ktoś za sprawą naszej autoryzacji będzie w stanie ukraść środki z portfeli. Portfele te wykorzystujemy jedynie na znanych nam stronach oraz giełdach kryptowalut.

  Portfele te nie posiadają dodatkowej ochrony portfela zimnego, a aktywa w nich przechowywane to raczej krótkoterminowe inwestycje, które planujemy sprzedać w dość niedługim czasie od daty zakupu.

 • Hot wallet zabezpieczony cold walletem (posiadamy zarówno trezor jak i Ledger)

  Jest to portfel kryptowalut, w którym przechowujemy duże sumy tokenów, cenne NFT oraz inwestycje długoterminowe. Dodatkowe zabezpieczenie portfela kryptowalut jest tu naszym zdaniem konieczne, ponieważ każdemu może zdarzyć się popełnić błąd i kliknąć w nieodpowiedni link. Ponieważ przeprowadzanie transakcji z użyciem portfela zimnego jest mniej poręcznym rozwiązaniem, które nie zapewnia szybkiego dostępu do aktywów, zdecydowaliśmy się zabezpieczyć w ten sposób jedynie środki, których z pewnością nie planujemy sprzedawać „na gwałt”.

(1) https://blocktrade.com/wallet-addresses-public-and-private-keys-explained/#:~:text=If%20you%20want%20a%20friend,part%20of%20the%20public%20key.

(2) https://www.coinbase.com/learn/crypto-basics/what-is-a-private-key

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone