NIEZALEŻNI
FINANSOWO

NFT – jak zacząć inwestować w NFT, czyli non-fungible token?

Technologia blockchain jest kojarzona przede wszystkim z kryptowalutami i Bitcoinem. Coraz częściej na językach pojawia się temat NFT. Jest to specyficzny token, który również zagościł na blockchainie i nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie miał odejść w zapomnienie. Na czym więc polega wyjątkowość NFT? Jak zacząć inwestować w ten token oraz czy to się w ogóle opłaca? Na wszystkie te pytania odpowiemy w tym artykule.

Na skróty:

Zanim zaczniesz inwestować w NFT, dowiedz się więcej na temat krypto

Sprawdź naszym zdaniem najlepsze platformy do zakupu NFT

W jakim portfelu bezpiecznie trzymać swoje aktywa cyfrowe?

Jak stworzyć własne NFT i wypuścić kolekcję na blockchainie?

Spis treści

Czym jest token NFT?

Token NFT (ang. non-fungible token) to token niewymienialny. Definicja ta ma na celu podkreślić, że aktywo w tej formie jest niepowtarzalne, czyli jedyne w swoim rodzaju. NFT może posiadać formę multimediów lub dokumentów w wielu popularnych formatach. Obecnie, przedstawiane są głównie przy użyciu rozszerzenia jpg.

Podobnie jak w przypadku tokenów kryptowalutowych, niewymienialne tokeny znajdują się na blockchaine (ang. blockchain – łańcuch bloków)- to właśnie dzięki temu zawdzięczają swoją oryginalność, czy niepowtarzalność. Przypomnijmy, że blockchain jest to technologia, umożliwiająca prowadzenie publicznego rejestru transakcji aktywów cyfrowych. Dodatkowo, blockchain jest technologią tak zabezpieczoną, że obecnie nie ma na świecie maszyny o wystarczającej mocy, aby złamać szyfry i wykraść lub zhackować informacje przechowywane w łańcuchu bloków. Na blockchainie transakcji może dokonać każdy i nie potrzeba do tego pośrednika, odpowiedzialnego za jej zatwierdzenie.

Oznacza to, że jeśli dana osoba, firma czy instytucja zdecyduje się na stworzenie NFT, który następnie zostanie wgrany na blockchain, to jednostka ta staje się zweryfikowanym posiadaczem tego tokena. W przypadku, kiedy ten sam podmiot wgra na blockchain pozornie identyczny plik, w łańcuchu bloków zostanie zarejestrowana inna transakcja. Obie kopie, mimo że w wyglądu będą identyczne, będą posiadały zestaw zupełnie różnych metadanych, świadczących o ich wyjątkowości i odróżniający je od siebie. Danych tych nie można podrobić, usunąć z sieci blockchain, czy wykraść. Na przykładach przyszłościowego zastosowania NFT wytłumaczymy jak przełomowa jest to technologia.

Potencjalne zastosowanie NFT w przyszłości

NFT posiada aktualne zastosowanie, jednak ponieważ temat dopiero raczkuje, obecne użycie NFT jest naszym zdaniem dość prymitywne i przez wielu spłaszczane do budzącego kontrowersje tematu sztuki. Z tego powodu, aby Cię nie zniechęcać, postanowiliśmy najpierw opisać potencjał, jaki drzemie w tych tokenach.

Jak już wspomnieliśmy, NFT to token zamieszczany na blockchainie, pod postacią plików o znanych rozszerzeniach. Oznacza to, że w teorii wszystkie oficjalne dokumenty również mogłyby posiadać swoje kopie w formie NFT.

Wyobraź sobie teraz, że instytucje publiczne posiadają swoje zweryfikowane konta (a raczej wg. obowiązującego nazewnictwa portfele kryptowalut) i przy ich użyciu zamieszczają na blockchainach NFT. W zależności od ustawień jakie dany użytkownik wybierze, treść NFT może pozostać publiczna lub ukryta i dostępna jedynie dla określonych osób lub instytucji – zapis o transakcji pozostaje jednak zawsze jawny i możliwy do zweryfikowania. Za przykład weźmy uczelnię wyższą, uprawnioną wo wystawiania dyplomów.

Kolekcja CryptoPunks

Jeżeli szkoła wystawi Ci dyplom w formie NFT zamieszczonego na blockchainie, a następnie wyśle go na adres Twojego portfela, to transakcja ta jest niepodrabialnym dowodem, że Twój dyplom został wystawiony właśnie przez tę instytucję. Dyplom będzie niepowtarzalny, ponieważ będzie należeć do Ciebie i znajdować się w Twoim zweryfikowanym portfelu. Ty natomiast będziesz mógł/mogła się nim posługiwać w łatwy sposób, udostępniając adres swojego portfela zainteresowanym podmiotom oraz określając, czy mogą mieć one wgląd do treści samego NFT, czy jedynie do informacji, że posiadasz tego typu dokument.

W ten sam sposób można będzie „kolekcjonować” w jednym miejscu wszystkie dokumenty i zaświadczenia, niezależnie czy mowa o dyplomach ukończonych kursów, receptach i wypisach medycznych, dokumentach osobistych, czy aktach własności.

A skoro już mowa o aktach własności… Transakcja na blockchainie może przybrać formę wymiany aktywów np. kryptowaluta za NFT lub NFT za NFT. Oznacza to, że jeśli jesteś zweryfikowanym na blockchainie właścicielem nieruchomości i na dowód tego posiadasz akt własności pod postacią NFT, możesz sprzedać ten akt (tym samym swoją nieruchomość) z pominięciem udziału notariusza w transakcji. Dzieje się tak dlatego, że akt własności, wyląduje bezpośrednio w portfelu nabywcy, dokładnie w tym samym momencie, kiedy w Twoim portfelu znajdą się pieniądze. Oba portfele są zweryfikowane, tak samo jak sam akt własności, wrzucony wcześniej na blockchain przez odpowiedni organ.

Użyte przez nas przykłady są na ten moment całkowicie teoretyczne, jednak w pełni możliwe do zrealizowania. Jedynym warunkiem jest powstanie systemu, który integrowałby poszczególne jednostki, koordynował je i nadawał im odpowiednie adresy portfeli kryptowalutowych.

Według naszej wiedzy, w niektórych krajach rządy podjęły już pierwsze kroki do stworzenia takich systemów na większą lub mniejszą skalę. W Japonii na przykład zostanie podjęta próba przeniesienia na blockchain giełdy papierów wartościowych. Akcje będą miały więc właściwości NFT, dzięki czemu Japonia uniknie nieuczciwych zagrywek takich jak popularny short squeeze.

NFT ma także inne potencjalne możliwości zastosowania w bardziej specyficznych branżach, między innymi w gamingu (więcej wyjaśniliśmy w artykule dotyczącym gier play to earn), wydawanie biletów wstępu na eventy, kart członkowskich w klubach i instytucjach itd.

Aktualne zastosowanie NFT

W obecnych czasach NFT ma głównie zastosowanie inwestycyjne. Mimo, że pod większością projektów opartych na NFT kryje się potencjał użytkowy, jest on nadal w fazie rozwoju. Nie ma się co oszukiwać – większość ludzi kupuje NFT aby szybko się wzbogacić, nie zwracając uwagi na plany projektowe i technologię, jaka za tym idzie. Inwestowanie bez zrozumienia jest jednym z podstawowych błędów jeśli mówimy o lokowaniu pieniędzy, nie tylko w NFT ale we wszystkich znanych nam aktywach- do tego przejdziemy za moment.

Część znanych artystów zdecydowała się na zamieszczenie swoich dzieł w świecie NFT. Stało się to impulsem do wzrostu zainteresowania wokół tematu cyfrowych aktywów i tokenów niewymienialnych. Zamożni inwestorzy zdecydowali się upublicznić swoje portfele kryptowalutowe i zaczęli kupować sztukę NFT, dzięki czemu każdy mógł zobaczyć ich internetowe galerie oraz dokładny koszt tokenów znajdujących się w ich portfolio.

Bored Ape Yacht Club

To co jedni nazywają sztuką, inni porównują do nachalnej próby pokazania swojego statusu materialnego. Niezależnie, do której definicji się przychylimy, faktem jest, że możliwość posiadania zweryfikowanych aktywów multimedialnych na blockchainie, dała początek autoryzacji za pomocą NFT. Najbardziej znanym przykładem będzie tu Twitter, który umożliwia podłączenie pod platformę portfela Metamask (czyli darmowego portfela kryptowalutowego), dzięki czemu fakt posiadania danych aktywów przez użytkownika platformy, może zostać potwierdzony i oznaczony przez Twittera.

Podobne mechanizmy stosowane są na platformie Discord oraz na stronach poszczególnych projektów NFT. Posiadanie określonych tokenów jest przepustką do zamkniętych społeczności. Z tego powodu ludzie decydują się kupować NFT – aby zyskać do nich dostęp do elitarnych grup, wystarczy podłączyć pod strony swój portfel, w którym znajduje się wymagany do uczestnictwa token. Oprócz karty wstępu otrzymujemy gwarancję, że nikt nie może się pod nas podszywać, oraz że nikt nieuprawniony nie dostanie się do społeczności.

Większość projektów NFT powstała na blockchainie Ethereum, jednak na popularności zyskują NFT z pozostałych łańcuchów, takich jak Solana, Binance czy Cardano.

W jaki sposób wybrać NFT, w które chcemy zainwestować?

Inwestowanie w NFT znacznie różni się od inwestowania w kryptowaluty. Mimo, że oba aktywa znajdują się na blockchaine, zaś do zakupu NFT z reguły potrzebne są krypto, należy mieć na uwadze fakt, że na rynku NFT panują zupełnie inne zasady.

Pierwsza różnica wynika stąd, że kryptowaluty możesz sprzedać zawsze, w dowolnym momencie. Niezależnie od tego, czy trwa bessa czy hossa, czy pomnożyłeś swoje pieniądze czy może jesteś na stracie. Jeżeli potrzebujesz odzyskać gotówkę, z miejsca możesz wymienić kryptowaluty na realne pieniądze.

NFT kupuje się na giełdach, posiadających formę aukcji, bądź ofert sprzedaży NFT za określoną z góry kwotę. Oznacza to, że aby sprzedawać NFT, musimy na każde aktywo znaleźć kupca, który zdecyduje się zapłacić nam satysfakcjonującą nas ilość pieniędzy. Na domiar złego, jeśli nie uda Ci się naleźć nabywcy w czasie trwania hossy, aby sprzedać NFT w bessie, nie dość że będziesz zmuszony/a drastycznie obniżyć cenę, to musisz być też gotowy/a na spadek wartości samych kryptowalut. Jednak nawet takie postępowanie nie da Ci gwarancji, że w końcu znajdziesz osobę chętną na zakup Twojego NFT i odzyskasz przynajmniej część pieniędzy.

Trzeba powiedzieć to jasno: kupowanie NFT wiąże się z dużo większym ryzykiem inwestycyjnym niż nabywanie kryptowalut. Jeśli dokonasz nieprzemyślanego zakupu, prawdopodobnie zostaniesz ze swoim NFT do końca życia i nigdy już nie odzyskasz nawet części zainwestowanych pieniędzy.

Jak więc wybrać swoje pierwsze NFT, tak aby zminimalizować ryzyko bolesnej utraty środków finansowych?

Zasada 1: Sprawdź, kto stoi za projektem NFT i oceń potencjał firmy, lub sprawdź czy kolekcja NFT jest dziełem rozpoznawalnego artysty

Na potrzeby tego artykułu postanowiliśmy określić 3 kategorie kolekcji NFT. Podział ten jest subiektywny i stworzony przez nas, dlatego nie musisz brać go bardzo dosłownie – pomoże Ci on wybierać projekty w które chcesz wrzucać pieniądze.

 • Kolekcje sztuki NFT

  Znaczna część kolekcji NFT w zamyśle jest sztuką i nie posiada przeznaczenia innego, niż większość przedmiotów kolekcjonerskich. Jedyna różnica polega na tym, że rozmawiamy tu o sztuce wirtualnej, nie zaś o przedmiotach fizycznych. Jeśli zdecydujesz się na zakup tego typu tokena, dobrze jest znać się na temacie sztuki i potrafić ocenić potencjał artysty.

  Po zakupieniu wirtualnego dzieła sztuki, możesz czerpać dochód pasywny poprzez udostępnienie go wirtualnym galeriom istniejącym w metawersum (ang. metaverse). Drugą z możliwości jest wieloletnia inwestycja i po prostu oczekiwanie na wzrost wartości NFT.

  W obu tych przypadkach, jeśli postanowisz kupić sztukę NFT od rozpoznawalnego artysty z potencjałem, możesz liczyć na wzrosty wartości w perspektywie długoterminowej. Pamiętajmy jednak, że zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym, na sztuce oraz inwestowaniu w sztukę trzeba się znać. My niestety nie jesteśmy ekspertami w taj dziedzinie, dlatego wolimy inwestować w NFT spełniające określoną funkcję w projektach.

Fidenza by Tyler Hobbs
 
 • Projekty blockchainowe oparte o NFT

  Wiele firm planuje wypuścić w świat projekty, oprogramowanie lub usługi, których działanie ma opierać się o token NFT. Jeśli więc trafisz na taki projekt, niezależnie od tego czy podoba Ci się sama idea, należy pamiętać o zweryfikowaniu zespołu, który próbuje Ci sprzedać koncepcję. Pomysł to jedno, jego wykonanie to drugie, zaś trzecim kluczowym czynnikiem sukcesu jest marketing.

  Sprawdź czy za projektem stoi znana firma, lub czy członkowie teamu posiadają odpowiednie doświadczenie aby faktycznie powołać projekt do życia. Oceń plan marketingowy proponowany przez zespół i to jak radzą sobie z promocją dotychczas.

 • Bezużyteczne NFT, wypuszczone dla żartu

  Wśród NFT istnieje wiele kolekcji śmieciowych, za którymi w zasadzie nie stoi nic ani nikt. Większość takich projektów została wypuszczona na fali hypeu, przez oportunistów liczących na szybkie zarobki. Wiele z tych kolekcji jest łudząca podobna do znanych serii, będących dziełami zweryfikowanych podmiotów, np. do Bored Ape Yacht Club (BAYC), lub Crypto Punks. Należy traktować je jako podróby kupowane przez nieświadomych nabywców, którzy nie do końca rozumieją o co opiera się wartość NFT.

  Jeśli więc czujesz, że projekt nie ma nic do zaoferowania, a jego Twórcy są anonimowi dobrze jest trzymać się od niego z daleka.

Zasada 2: Zapoznaj się z projektem i zainwestuj jedynie w to, z czego w przyszłości będziesz chcieć skorzystać

Jeśli jesteś osobą początkującą, może wydawać Ci się, że wypuszczenie własnego NFT jest czym trudnym. To nieprawda – każdy może stworzyć NFT. Nie wszystkie NFT będą natomiast posiadały wartość, ponieważ ta, w przypadku sztuki jest wskazana przez pryzmat autora, zaś w przypadku projektów przez użyteczność tokena.

Za każdym sensownym NFT powinien stać projekt, w którym zostanie jasno określone przeznaczenie NFT, korzyści płynące ze stworzenia projektu na blockchainie oraz ogólny zarys wdrażania poszczególnych strategii oraz elementów koncepcyjnych.

Na tej podstawie, możesz postawić się w roli potencjalnego użytkownika czy konsumenta i określić, czy faktycznie byłbyś zainteresowany skorzystaniem z usługi tego typu, w której prym wiedzie posiadanie NFT. Jeśli więc projekt NFT faktycznie jest według Ciebie interesującą propozycją i zamierzasz korzystać z niego w przyszłości, możesz oszacować jego wartość, zaś w przypadku niepowodzenia z perspektywy inwestycyjnej, zawsze możesz być użytkownikiem wykupionej w ten sposób funkcjonalności.

W naszym przekonaniu dobrze wyjaśniają tę koncepcję krypto gry, czyli gry w których będzie istniała możliwość dokonywania transakcji NFT. Obecnie grając w grę nie ma zachowanego połączenia pomiędzy jej poszczególnymi częściami; jeżeli studio wypuszcza kolejną serię gry, zaczynasz w niej od zera i ponownie musisz zdobywać kolejne punkty, bronie czy przepustki. Takie elementy w postaci NFT nie będą po prostu elementami w grze – będą one fizycznie należały do Ciebie, co oznacza, że możesz „zabrać” je ze sobą do kolejnych części gry, lub jeśli ich nie potrzebujesz, odsprzedać innym graczom. Wszystko to może dziać się w obrębie gry, wręcz w trakcie jej grania i nie trzeba korzystać w tym celu z osobnych platform.

Wymieniona wyżej funkcjonalność NFT w obrębie gamingu to jedynie jeden z przykładów. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule „Gry play to earn” – jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do jego przeczytania.

Zasada 3: Dołącz do społeczności skupionej wokół tokena NFT, który zamierzasz kupić i przekonaj się czy spełnia ona Twoje oczekiwania

Obecnie chyba każdy projekt NFT posiada swoją internetową społeczność. Zazwyczaj jest ona skupiona na serwerze na Discordzie, którego struktura przypomina nieco forum internetowe. Możesz tam porozmawiać z członkami społeczności na temat ich spostrzeżeń dotyczących projektu, rynku NFT oraz na wiele innych tematów.

Głównym celem niektórych NFT jest danie użytkownikom dostępu do tego typu prywatnych społeczności – kupując token i weryfikując go za pomocą odpowiedniego bota, możesz zyskać wgląd do prywatnych kanałów, dostępnych jedynie dla posiadaczy NFT.

JRNY pass - karta dostępu do społeczności

Zasada 4: Zorientuj się jak wyglądała historia ceny wybranego NFT; jeżeli w tym momencie token bije rekordy, odłóż zakup na później

Zasada 4 dotyczy inwestowania ogólnie: w kupuje się w czasie bessy, zaś sprzedaje w czasie hossy. Jeżeli planujesz kupić swoje pierwsze NFT, ale widzisz że w ciągu ostatnich miesięcy cena utrzymuje się na bardzo wysokich poziomach, jest to znak, że obecnie trwa hossa.

W takim przypadku wstrzymaj się z decyzją. Poczekaj do momentu, aż cena spadnie – dzieje się tak w 99,9% przypadków. W szczycie hossy ceny NFT zawsze będą nienaturalnie wywindowane, w bessie natomiast spadną do adekwatnych poziomów.

Oczywiście, inwestując w hossie również istnieje potencjał zarobku, jednak pamiętaj, że wiąże się z nim większe ryzyko i potencjalnie mniejszy zwrot z inwestycji. Inwestując w hossie, także warto jest poczekać na tak zwany dołek.

Z drugiej strony, bessę przetrwają jedynie najlepsze projekty. Z tego właśnie powodu, naszym zdaniem rynek NFT jest niełatwy w ocenie i potencjalnie najbardziej ryzykowny. Jeżeli podczas trwania bessy wybrany przez Ciebie projekt odejdzie w niepamięć, stracisz wszystkie zainwestowanie pieniądze – nie znajdziesz bowiem kolejnego kupca, skorego do odkupienia od Ciebie niewygodnego aktywa.

Jak kupić oraz gdzie bezpiecznie przechowywać NFT?

NFT kupujemy na specjalnie przeznaczonych do tego platformach. Aby kupić NFT, musimy wcześniej pobrać portfel kryptowalut, który jest tak naprawdę rozszerzeniem w przeglądarce. My korzystamy z portfela Metamask, który należy zainstalować tylko i wyłącznie poprzez oryginalną stronę metamask.io.

Portfel kryptowalutowy tego typu da się dodatkowo zabezpieczyć za pomocą portfela zewnętrznego (sprzętowego). Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoich NFT, więcej na ten temat napisaliśmy w artykule dotyczącym bezpieczeństwa podczas transakcji kryptowalutowych oraz we wpisie, w którym wybieramy najlepszy portfel kryptowalut.

Niektóre giełdy kryptowalut udostępniają możliwość kupienia NFT za ich pośrednictwem. W takim przypadku, tokeny będą dostępne bezpośrednio na platformie giełdowej.

My jednak polecamy korzystanie z giełd dedykowanych tokenom NFT – są one w pełni zdecentralizowane i dają użytkownikom większy wybór kolekcji.

Kolekcja Azuki

Giełdy NFT

Wybór odpowiedniej giełdy NFT, w dużej mierze zależy od blockchaina, na którym funkcjonuje token. Obecnie, większość projektów wykorzystuje blockchain Ethereum. Osoby zainteresowane zakupem NFT, których twócy postawili na sieć Ethereum najpewniej trafią na giełdę Opensea.

Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to największy i najlepszy jak dotąd portal pośrendiczący w handlu NFT. Na platformie Opensea można kupić tokeny nie tylko należące do sieci Ethereum, ale także na blockchainie Solana, a w przyszłości pewnie pojawi się więcej opcji.

W artykule „Najlepsza platforma NFT„, skupiliśmy się na szczegółowych opisach przetestowanych przez nas giełd, a także sposobie zakupu NFT za pośrednictwem wybranej platformy.

Jak wymintować NFT?

Tokeny NFT zazwyczaj kupuje się za pośrednictwem giełd, na rynku wtórnym. Drugą metodą jest zakup na rynku pierwotnym, lub jak kto woli w przedsprzedaży. Proces ten nosi nazwę mintowania (ang. minting).

Mint jest to proces, w którym za pomocą pierwszej dokonanej transakcji, zamieszczamy NFT na blockchainie. Po wpłaceniu środków, nowy NFT ląduje bezpośrednio w naszym portfelu kryptowalutowym, a my stajemy się jego pierwszymi posiadaczami.

Cena sprzedaży NFT podczas mintu jest stała i zarządzona odgórnie przez twórcę kolekcji, zaś ilość dostępnych NFT jest ograniczona. Cena mintu jest zazwyczaj niższa niż na rynku wtórnym, bezpośrednio po wypuszczeniu kolekcji. Niekiedy zdarza się jednak, że cena na giełdzie spada poniżej ceny mintu.

Mint ma zazwyczaj 2 fazy: sprzedaż prywatną (private sale) oraz sprzedaż publiczną (public sale).

Sprzedaż prywatna jest zarezerwowana dla ograniczonej ilości osób, a miejsce trzeba sobie w jakiś sposób zapracować, lub wygrać je w konkursie. Konkursy takie odbywają się za pośrednictwem mediów społecznościowych danego projektu.

Do sprzedaży publicznej dostęp mają wszyscy, jednak nie ma tu gwarancji miejsca. Jeżeli chcemy wymintować popularny, dobrze prosperujący projekt, szanse na sukces w public sale są niewielkie.

Mint odbywa się zazwyczaj nie na platformie NFT, lecz na stronie internetowej danej kolekcji.

Jak dużo można zarobić na sprzedaży NFT?

Sprzedaż NFT z popularnej kolekcji może przynieść posiadaczowi niebotyczne zarobki, rzędu nawet kilku milionów dolarów. Jednak wylosowanie tak wartościowego tokena graniczy niemalże z cudem.

Jeśli chcesz zacząć profesjonalnie sprzedawać NFT, w hossie możesz liczyć na przeciętny zarobek rzędu kilkadziesiąt – kilkaset, czasem kilka tysięcy dolarów.

Jak stworzyć NFT?

Wiele osób pragnie eksperymentalnie stworzyć NFT. Niektórzy upatrują się w tym szansy na zarobek, inni po prostu widzą w tym zabawę. Tworzenie NFT jest stosunkowo łatwe, wypuszczenie kolekcji już trudniejsze. Jeśli zastanawiasz się jak stworzyć własne NFT, zapraszamy Cię do artykułu „jak stworzyć NFT„, w którym szczegółowo opisaliśmy proces.

Evaverse - NFT gamingowe

Jak promować własne NFT?

Nawet jeśli uda Ci się stworzyć NFT, aby sprzedać kolekcję musisz promować ją w Internecie, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Temat kryptowalut i NFT to na ten moment w dużym stopniu nie sama technologia, a marketing internetowy. W artykule „Najlepszy kurs marketingu online” znajdziesz poradnik dotyczący kursów marketingowych dostępnych w Internecie.

Dlaczego tokeny NFT cieszą się coraz większą popularnością?

Tokeny NFT wśród wielu osób spotykają się z niezrozumieniem. Ludzie mają tendencję do naśmiewania się z nich, spłaszczając ich rolę do drogich profilówek, nie znając ich faktycznego przeznaczenia oraz rewolucyjnych możliwości zastosowania, jakie najpewniej przyniesie nam przyszłość.

Im większa jest świadomość społeczna, tym bardziej rośnie popularność NFT, a wraz z nią wartość. Czujemy, że to co pokazał nam rok 2021, było dopiero początkiem szaleństwa. Tokeny NFT zostaną z nami na dłużej, a w kolejnym cyklu rynku kryptowalutowego, być może zobaczymy je w nowej, nieznanej dotąd odsłonie.

(1) https://www.binance.com/pl/blog/all/mint-nft–co-to-znaczy-421499824684903997

(2) https://www.investopedia.com/non-fungible-tokens-nft-5115211

(3) https://www.forbes.com/sites/nicolesilver/2021/11/02/the-history-and-future-of-nfts/?sh=37788d4f6a16

(4) https://money.usnews.com/investing/cryptocurrency/articles/what-are-nfts-a-guide-for-investors

(5) https://support.opensea.io/hc/en-us/articles/360063498313-How-do-I-create-an-NFT-

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone