NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Najlepsza platforma NFT – gdzie kupić niewymienialne tokeny?

NFT (non fungible token) zyskuje coraz większe zaufanie inwestorów. Osoby, które zrozumiały przełomowość technologii blockchain oraz zasadność posiadania na własność NFT, wykazują ogromne zainteresowanie rynkiem tokenów niewymienialnych.

Do mediów regularnie docierają nowinki dotyczące znanych osób kupujących te wyjątkowe tokeny, oraz kwot jakie za nie zapłaciły. Spory rozgłos zyskał między innymi Justin Bieber, który zdecydował się kupić token NFT z kolekcji Bored Ape Yacht Club za równowartość 1,3 mln $ (1) , ale nie tylko on; wśród sław, które zasłynęły zamiłowaniem do NFT znajdziemy także Eminema, Snoop Doga, Serenę Williams i wiele innych osób.

Mimo ogromnego zainteresowania tematem, zakup NFT wcale nie jest taki prosty jak mogłoby się wydawać. Aby kupić token NFT musisz nie tylko wiedzieć gdzie kupić pożądane aktywa, ale również sprawdzić jakie oprogramowanie będzie Ci do tego potrzebne. W tym artykule wskażemy, czym kierować się wybierając odpowiednią giełdę oraz jaka platforma NFT jest naszym zdaniem najlepsza.

Na skróty:

Zanim zaczniesz inwestować w NFT, dowiedz się więcej na temat krypto

Jak zacząć inwestować w NFT? Na co zwracać uwagę wybierając token?

W jakim portfelu bezpiecznie trzymać swoje aktywa cyfrowe?

Jak stworzyć własne NFT i wypuścić kolekcję na blockchainie?

Spis treści

Czym kierować się przy wyborze giełdy NFT?

Rynek NFT rozwija się prężnie, a wraz z nim, niczym grzyby po deszczu rosną nowe platformy do sprzedaży tokenów niewymienialnych. Co do zasady, każda z platform NFT działa w podobny sposób do popularnych stron sprzedażowych, takich jak chociażby Allegro. Jak więc wybrać najlepszą platformę NFT? Najłatwiej będzie omówić różnice między istniejącymi stronami.

Obsługiwany blockchain

Giełdy NFT różnią się pod wieloma aspektami – wszystkie wykorzystują technologię blockchain (bc), jednak nie wszystkie operują na tych samych łańcuchach bloków. O ile większość tokenów NFT znajduje się na blockchainie Ethereum, w siłę rośnie także Binance Smart Chain, Solana, Cardano, a nawet blockchainy takie jak Tezos.

Do handlu NFT musisz wybrać platformę, która obsługuje blockchain projektu odpowiedzialnego za token. Istnieją platformy dedykowane jednemu rodzajowi łańcucha (np. Solsea – bc solana ) , ale również takie, które integrują ich kilka i obsługują różne standardy tokenów. Przykładem może być giełda Opensea, na której znajdziemy zarówno tokeny wgrane na blockchain Ethereum, jak i Polygon i Solanę.

Tematyka giełdy NFT

Platformy NFT nierzadko specjalizują się w danym rynku NFT. W zależności od potrzeb, mogą posiadać udogodnienia dostosowane pod kątem uogólnionego przeznaczenia tokenów, takie jak chociażby ukierunkowane filtry wyszukiwania.

Niektóre platformy prowadzą jedynie sprzedaż NFT stanowiących cyfrowe dzieła sztuki, inne skupiają się na grach wideo opartych o technologię blockchain i inteligentne kontrakty, jeszcze inne będą wielobranżowymi giełdami NFT, integrującymi różne blockchainy i rozmaite kategorie użyteczności tokenów, takie jak fotografie i cyfrowa grafika, dzieła sztuki, pliki muzyczne, pliki wideo, karty kolekcjonerskie, bilety wstępu, elementy gier i wiele innych.

Tematyka na jaką decyduje się dana platforma handlowa NFT jest w dużej mierze uzależniona od wspomnianej wcześniej technologii łańcucha bloków, jaką giełda obsługuje; poszczególne blockchainy dostosowane są do określonego standardu tokenów, co za tym idzie spełniają rozmaite funkcje, od których będzie zależał rodzaj aktywów cyfrowych znajdujących się na nich.

Interfejs i obsługa platformy do handlu NFT

Kolejną kategorią jest sam interfejs, możliwości wyszukiwania, czy potrzeba instalacji dodatkowego oprogramowania, które w ogóle pozwoli inwestorowi używać platformy.

Niektóre platformy NFT posiadają bardzo dobrze rozwinięte wyszukiwarki kolekcji oraz filtry, dzięki którym można przeglądać oferty sprzedaży konkretnych tokenów wewnątrz kolekcji, na podstawie charakterystycznych cech.

Na zaufanych platformach obowiązuje system kolekcji zweryfikowanych, dzięki któremu mamy gwarancję, że tokeny NFT pochodzą ze sprawdzonego źródła, dzięki czemu unikniemy narażenia się na oszustwo i zakupu podróbki.

Obecnie większość znanych nam platform NFT działa z sposób zintegrowany z portfelami kryptowalutowymi, których posiadanie jest niezbędne do dokonania transakcji na giełdzie tokenów niewymienialnych. Portfel taki jest dodatkowym, bezpłatnym oprogramowaniem zainstalowanym w przeglądarce internetowej. Więcej na ten temat napisaliśmy w tej części artykułu.

Koszty i prowizje

Dodatkowymi różnicami będą pobierane prowizje, a raczej ich wysokość.

Podczas dokonywania transakcji na giełdzie NFT zazwyczaj obowiązują dwie opłaty: Jest to opłata serwisowa (ustalana indywidualnie przez platformę sprzedaży NFT) oraz prowizja transakcyjna, zależna przede wszystkim od tego, na jakim blockchainie znajduje się dane NFT.

O ile opłata serwisowa narzucona jest z góry przez konkretną platformę i stanowi zazwyczaj stały, określony procent ceny tokena, prowizja transakcyjna jest kwotą zmienną.

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na prowizję transakcyjną jest rodzaj sieci blockchain. W kontekście tego artykułu należy skupić się na tokenach niewymienialnych, używanych komercyjnie, których rozkwit nastąpił wraz z rozwojem blockchain Ethereum oraz protokołu ERC-721, na którym to powstały pierwsze NFT, będące kolekcjami docierającymi do szerokiego grona odbiorców. (2) Idąc za ciosem, kolejne projekty również powstawały na tym właśnie blockchainie i w ten sposób rynek NFT został zdominowany przez tokeny sieci Ethereum.

Niestety, technologia Ethereum jest oparta na proof of work, co wiąże się z wysokimi opłatami transakcyjnymi, uzależnionymi od zapotrzebowania na kryptowalutę w momencie zatwierdzania płatności. Z tego powodu, stale rozwijane są alternatywy blockchainów opierających się o dużo tańszą i bardziej ekonomiczną metodę walidacji, zwaną proof of stake. Przykładami tego typu blockchainów może być Binance Smart Chain, Solana czy Polygon. W przypadku blockchainów proof of stake opłaty transakcyjne są znikome i zazwyczaj zamykają się w przedziale do kilkudziesięciu centów.

Rekomendowane platformy do kupna i sprzedaży NFT

Jak już wspomnieliśmy, obecnie na rynku istnieją setki giełd NFT. Wszystkie umożliwiają kupno i sprzedaż tokenów NFT, niektóre pozwalają na tworzenie pojedynczych NFT lub ich całych kolekcji.

Osobiście mieliśmy okazję handlować tokenami na kilku platformach, które opiszemy poniżej. Wszystkie przedstawione przez nas rynki NFT stawiają na bezpieczeństwo i zaufanie i są to znane giełdy. Możesz więc mieć pewność, że po podłączeniu do nich portfela kryptowalutowego, twoje środki nie znikną z niego w tajemniczych okolicznościach.

Giełda Opensea

Opensea jest najbardziej znaną oraz największą giełdą NFT, na której znajdziesz tokeny opierające się przede wszystkim na blockchainie Ethereum, ale również Polygon, Klaytn oraz Solana (3). Jest to jedna z giełd, które umożliwiają nie tylko handel tokenami, ale także tworzenie ich i wrzucanie na wybrany przez siebie łańcuch bloków.

Opensea nie jest ukierunkowane na konkretny rodzaj NFT – na platformie znajdują się zarówno kolekcje poświęcone sztuce cyfrowej, tokeny NFT będące aktywami do gier online, przedmioty kolekcjonerskie jak i inne kategorie.

Zakupy na giełdzie Opensea są raczej nieskomplikowanym procesem, jednak musisz pamiętać, że aby kupić NFT na tej platformie potrzebujesz bezpłatnego, dodatkowego oprogramowania, jakim jest portfel kryptowalutowy. Portfel ten musi wspierać blockchain, na którym znajduje się wypatrzony przez Ciebie token, dodatkowo musisz posiadać na nim środki w postaci odpowiedniej kryptowaluty. Aby sprawdzić na jakim łańcuchu bloków zostało stworzone NFT, wystarczy odczytać ikonę przy cenie tokena. Więcej na temat portfeli kryptowalutowych oraz o tym jak wpłacić na nie środki napisaliśmy tutaj.

Pamiętaj, że prócz kosztów samego NFT, dodatkowo musisz pokryć koszty transakcji. Prowizja dla platformy NFT jest pokrywana przez sprzedającego niewymienialne tokeny i jest odgórnie wliczona w ich cenę.

Jak dokonywać transakcji na Opensea?

Aby dokonać jakiekolwiek transakcji na platformie Opensea, należy najpierw podłączyć swój portfel kryptowalutowy do strony. W tym celu, po zainstalowaniu aplikacji portfela, klikamy na ikonkę portfela, wybieramy odpowiednie oprogramowanie (portfel obsługujący blockchain, na którym znajduje się token, który chcemy kupić) i klikamy na nie. Następnie wpisujemy nasze hasło i logujemy się do portfela. Po wpisaniu hasła platforma poprosi nas o autoryzację i podłączenie się do strony Opensea.

Jeśli łączymy portfel ze stroną po raz pierwszy, prawdopodobnie będziemy musieli „podpisać” za pomocą portfela akceptację warunków działania serwisu. Wszystkiego dokonujemy za pomocą klikania w odpowiedni guzik w oknie portfela kryptowalutowego, które powinno otworzyć się automatycznie, za każdym razem kiedy będzie potrzebne.

Podobnie sprawa ma się w przypadku dokonywania transakcji dotyczących zarówno kupna tokenów NFT, jak i wystawiania ich na sprzedaż. Po kliknięciu w guziki dotyczące odpowiednich akcji, nasz portfel poprosi o autoryzację transakcji i zaakceptowanie proponowanej opłaty transakcyjnej.

Po akceptacji transakcji sam proces przesłania środków do sprzedawcy i otrzymania NFT przez kupującego przebiega w pełni automatycznie.

Na platformie Opensea możesz spersonalizować swój profil (nadać nazwę konta, zmienić obrazek profilowy itd), jednak nie jest to krok obowiązkowy. Do konta logujesz się zawsze za pomocą podłączenia portfela kryptowalutowego.

Portfele kryptowalut obsługiwane przez Opensea
Aby zalogować się do Opensea, należy podłączyć portfel kryptowalutowy klikając w ikonę po prawej stronie, a następnie wybierając z listy zainstalowane wcześniej oprogramowanie.

Binance NFT

Giełda BinanceNFT pozwala handlować tokenami oraz tworzyć własne NFT. Plusem giełdy jest fakt, że należy ona do platformy Binance, będącej największą giełdą kryptowalut na świecie. Za NFT zapłacisz więc kryptowalutami, które możesz kupić bezpośrednio na tej samej platformie. Giełda charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem zabezpieczeń.

Do zalogowania się w BinanceNFT używasz danych logowania identycznych z danymi logowania do giełdy kryptowalut Binance.

Do przechowywania tokenów zakupionych na tej giełdzie teoretycznie nie potrzeba dodatkowego portfela kryptowalut, jednak my polecamy rozważyć transfer aktywów cyfrowych na zawnętrzne oprogramowanie. Trzymanie tokenów w portfelu kryptowalutowym zwiększy ich bezpieczeństwo.

BinanceNFT obsługuje tokeny na blockchainach Binance Smart Chain oraz Ethereum. Wybór kolekcji jest więc spory.

Na tle konkurencji Binance NFT wyróżnia możliwość zakupienia tzw. Mystery Box. Jest to tajemnicze pudełko, w którym znajduje się token o nieznanych właściwościach. Możesz zaryzykować i otworzyć pudełko, licząc na rzadki token kolekcjonerski, lub sprzedać NFT komuś innemu.

Coinbase NFT

Coinbase NFT to kolejna propozycja skojarzona z uznaną, światową giełdą kryptowalut. Znajdziemy tu przede wszystkim NFT na blockchainie Ethereum.

Do zakupu tokenów niewymienialnych możemy zalogować się tworząc portfel CoinbaseWallet powiązany bezpośrednio z giełdą Coinbase samą w sobie, oraz skorzystać z tokenów zakupionych bezpośrednio w Coinbase.

Dodatkowo CoinbaseNFT obsługuje darmowe, zewnętrzne portfele kryptowalutowe takie jak MetaMask, w których to w bezpieczny sposób możemy przechowywać nasze tokeny.

CNFT

CNFT to stosunkowo nowa giełda NFT powstała i obsługująca transakcje na blockchainie Cardano. Oznacza to, że aby kupić lub sprzedać tokeny NFT, potrzebujemy portfela kryptowaluty Cardano (np. portfel Nami lub Gero Wallet) oraz kryptowaluty noszącej tę samą nazwę co blockchain, zwanej także ADA.

Niebywałym plusem samej platformy jak i blockchainu cardano są bardzo niskie opłaty transakcyjne, wynoszące zazwyczaj po kilka-kilkadziesiąt centów.

Do minusów należy niewielki wybór obsługiwanych portfeli, jednak należy mieć na uwadze, że platforma stale rozwija się i udoskonala serwis.

Solanart

Solanart to marketplace zbudowany na blockchainie Solana. Technologia ta służy rozwojowi web3 w kategoriach takich jak gry online oraz metaverse i głównie takie NFT znajdziemy na tej giełdzie.

Dla osób zainteresowanych zakupem lub sprzedażą tokenów dostęp jest całkowicie nieograniczony i darmowy. Twórcy muszą jednak przejść przez proces weryfikacji.

Aby handlować tokenami NFT na Solanart, potrzebna jest instalacja kryptoportfela obsługującego Solanę (np. Phantom lub Solflare). Za pomocą tej aplikacji będziemy logować się na giełdę. Transakcji dokonujemy w kryptowalucie SOL, którą wcześniej deponujemy w portfelu kryptowalut.

Zanim zdecydujesz się kupić tokeny NFT, czyli dodatkowe oprogramowanie które musisz zainstalować

Zdecydowana większość platform NFT wymaga od użytkowników posiadanie niezależnego od giełdy portfela kryptowalutowego, w którym mogą oni przechowywać wszystkie aktywa cyfrowe istniejące na odpowiednim blockchainie.

Najpopularniejsze portfele obsługujące kilka blockchainów to obecnie Metamask oraz TrustWallet, z czego my korzystamy z tej pierwszej opcji. W portfelu Metamask możesz posiadać NFT na blockchainach Ethereum, Binance Smart Chain, Polygon, Avalanche oraz mniej popularne sieci.

W artykule „najlepszy portfel kryptowalut” szczegółowo opisaliśmy portfele, z których sami korzystamy, uwzględniając w zestawieniu portfele Solana oraz Cardano. Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym powiemy Ci jak zainstalować portfel (włącznie z Metamask) oraz na co zwracać przy tym uwagę.

Czym różni się przechowywanie NFT w portfelu kryptowalutym, od trzymania aktywów na giełdzie NFT?

Nieliczne giełdy NFT dopuszczają możliwość posiadania NFT bezpośrednio na profilach giełdowych. Naszym zdaniem nie jest to jednak optymalne rozwiązanie.

Przetransferowanie NFT z takiej giełdy do portfela kryptowalutowego, pozwoli Ci na wystawienie tokena na sprzedaż w ramach innej, dowolnej platformy do transakcji NFT, lub na zweryfikowanie posiadania NFT na stronach internetowych takich jak Twitter, czy Discord.

Posiadanie NFT w prywatnym portfelu pozwala Ci nie tylko na szerszy zakres wykorzystania tokena, ale również może zwiększyć jego bezpieczeństwo, jeśli zdecydujesz się na podjęcie dodatkowych kroków mających na celu uniemożliwienie kradzieży.

Jak rozpocząć handel na rynku NFT?

Inwestowanie na rynku NFT nie jest bułką z masłem. W przeciwieństwie do kryptowalut, tokeny te nie są zbywalne od ręki. Aby dokonać sprzedaży NFT musisz znaleźć kupca, zdecydowanego na odkupienie od Ciebie aktywów.

Jeśli na poważnie myślisz o wejściu w świat tokenów niewymienialnych, polecamy Ci przeczytać nasz artykuł poświęcony temu, jak zacząć inwestować w NFT w sposób świadomy, który zminimalizuje ryzyko poniesienia strat. Artykuł ten oparliśmy na własnym doświadczeniu i mamy nadzieję, że unikniesz dzięki niemu błędów, które my popełniliśmy.

Jak bezpiecznie przechowywać tokeny NFT?

Wszystkie tokeny na blockchainie możesz przesłać do odpowiedniego portfela kryptowalut. Będą one w nim całkowicie bezpieczne, pod warunkiem, że nie popełnisz żadnego błędu i nie ujawnisz wrażliwych informacji hakerom lub oszustom.

W artykule dotyczącym bezpieczeństwa podczas transakcji kryptowalutowych opisaliśmy sposoby, w jaki scamerzy próbują wykraść od Ciebie hasła oraz autoryzacje transakcji kryptowalutowych. Przedstawiliśmy również możliwości dodatkowego zabezpieczenia aktywów cyfrowych za pomocą portfela zewnętrznego.

(1) https://medium.com/@Mramor/justin-bieber-buys-nft-bored-ape-yacht-club-for-1-3-million-3792a66f0a8b

(2) https://www.gfinityesports.com/cryptocurrency/who-created-nfts/

(3) https://support.opensea.io/hc/en-us/articles/4404027708051-Which-blockchains-does-OpenSea-support-

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone