NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Najlepsze strony dla freelancerów

Strony dla freelancerów to platformy internetowe skoncentrowane na umieszczaniu ofert pracy zdalnej dla osób z całego świata. Każdy, kto postanowił spróbować swoich sił na rynku pracy jako wolny strzelec może za pośrednictwem takiego portalu znaleźć interesującą ofertę, aplikować o pracę, a następnie zawrzeć przez stronę tę uproszczony kontrakt dotyczący wykonania zadania.

Platformy dla freelancerów są świetnym miejscem dla osób poszukujących pierwszych zleceń. Nie wymagają one od freelancera posiadania własnej działalności gospodarczej, zapewniają obustronną ochronę przed oszustwami, pozwalają na bezpośredni kontakt między zleceniodawcą a zleceniobiorcą oraz pośredniczą w nadzorowaniu przebiegu procesu dostarczenia zlecenia oraz przeprowadzenia płatności.

Jeśli jesteś zainteresowany pracą na własny rachunek, ale nie wiesz jeszcze czy na pewno jest to sposób na życie odpowiedni dla Ciebie, przeczytaj nasz artykuł „jak zostać freelancerem„. W przypadku, kiedy zdecydowałeś/aś się na postawienie swoich pierwszych kroków w świecie freelancingu, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym rankingiem stron dla freelancerów. Tworzyliśmy go w oparciu o nasze własne doświadczenia, zdobyte podczas naszej drogi do niezależności finansowej.

Na skróty: Pierwsze kroki w świecie freelancingu

Sprawdź czy freelancing jest dla Ciebie

Międzynarodowa platforma, wiele branż i kategorii

Globalny zasięg, oferty pracy i dostęp  kursów online

Dobra platforma dla początkujących, aplikacja do koordynacji projektu

Spis treści

Wielobranżowe portale dla freelancerów

Wśród stron dla freelancerów znajdziemy zarówno portale łączące ze sobą specjalistów z różnych branż jak i takie, które umożliwiają zleceniodawcom znalezienie freelancera wyspecjalizowanego w konkretnej dziedzinie. Dla początkujących freelancerów dobrym wyborem będzie wszechstronna platforma, na której znajdą oferty pracy zarówno z różnych kategorii jak i oparte na rozmaitych zasadach działania (współpraca krótkookresowa lub pojedyncze zlecenia).

My polecamy szczególnie szukanie ofert dla freelancerów na międzynarodowym rynku pracy zdalnej. Mając taką możliwość możesz odnieść więcej korzyści finansowych. Po pierwsze, cena za Twoją pracę dla zleceniodawcy z zagranicy może być bardzo atrakcyjna w porównaniu do ofert lokalnych. Zwiększy to Twoją szansę na zostanie zatrudnionym.

Kolejną korzyścią jest możliwość inkasowania wypłaty w mocnej walucie, takiej jak dolar amerykański lub euro.

Na międzynarodowych platformach dla freelancerów znajdziesz również oferty pracy po Polsku, dlatego brak płynnej znajomości języka obcego jest jedynie małym ograniczeniem.

Poniżej nasze trzy ulubione strony dla freelancerów, za pośrednictwem których w krótkim czasie udało nam się dostać ofertę pracy, kiedy zaczynaliśmy naszą przygodę z freelancingiem.

Upwork

Upwork to jeden z bardziej rozpoznawalnych, wielobranżowych portali dla freelancerów, który pozwala zleceniodawcom znaleźć freelancera z każdego zakątka świata. Platforma zrzesza specjalistów z dziedziny IT, marketingu, pracy administracyjnej, księgowości, copywritingu i tłumaczeń, grafiki a także wielu innych. Upwork udostępnia system filtrowania poszczególnych kategorii, co pozwala potencjalnym klientom na precyzyjne dotarcie bezpośrednio do odpowiednich freelancerów.

Za pomocą serwisu Upwork możesz zarówno zamieścić swoje ogłoszenie jako osoby poszukującej pracy na tablicy ogłoszeń, jak i odpowiadać na oferty umieszczane przez zleceniodawców. Freelancer wystawiający oferty swojej pracy na platformie Upwork, ma również możliwość udostępnić klientom zakup predefiniowanej usługi z katalogu projektów.

Struktura platformy Upwork jest przejrzysta i bardzo przyjazna dla początkujących. Osoby poszukujące pracy za pośrednictwem tego portalu mają możliwość stworzenia logicznego i dokładnego profilu, który pomoże im dotrzeć do większej ilości potencjalnych klientów. W profilu możesz zamieścić również portfolio, a nawet stworzyć oddzielne zakładki, jeżeli jesteś specjalistów z kilku branży jednocześnie.

Upwork pośredniczy także w przeprowadzaniu płatności za usługę. Proces ten zapewnia ochronę transakcji, a także zapewnia klientom i freelancerom wiarygodność.

Po wykonaniu zleconego zadania i otrzymaniu wypłaty, wstępnie zostanie ona zaksięgowana na portalu Upwork. Pieniądze możesz przelać na swoje konto PayPal, lub przelewem na konto bankowe.

Każde zlecenie wykonane za pośrednictwem platformy Upwork jest obciążone prowizją. Prowizja ta nie jest stała, działa w systemie regresywnym, w którym im więcej pracujesz, tym mniejszą prowizję płacisz. Progi prowizji ustalane są na podstawie wysokości Twoich całkowitych zarobków na stronie Upwork. Pierwsze zlecenia są obciążone 20% prowizją, która stopniowo zmniejsza się wraz z kolejnymi otrzymywanymi płatnościami.

System ten został rozpracowany w celu zatrzymania na portalu jak największej ilości osób i zniechęcenia ich do kontunuowania współpracy poza Upworkiem. To czy po znalezieniu pierwszych klientów zdecydujesz się kontynuować pracę za pośrednictwem strony dla freelancerów, czy postanowisz wziąć sprawy w swoje ręce, zależy całkowicie od Ciebie.

Fiverr

Podobnie jak Upwork, Fiver to międzynarodowa i wielobranżowa strona pomagająca freelancerom w znalezieniu pracy zdalnej. Główne kategorie zleceń jakie tu znajdziemy to praca graficzna, marketing internetowy, copywriting, tłumaczenia, edycja audio i wideo, tworzenie stron www, zarządzanie profilami w mediach społecznościowych, praca dla wirtualnego asystenta itd.

Dzięki zróżnicowaniu kategorii usług świadczonych na platformie, Fiverr zyskał miano strony, która łączy freelancerów z właścicielami firm poszukującymi usług przede wszystkim w różnych projektach cyfrowych, często serwisów łączonych (np. projekt strony www + pozycjonowanie).

Z tego względu Fiverr zapewnia prosty sposób na zbudowanie imponującego portfolio oraz zaprezentowanie zleceniodawcom wszystkich swoich umiejętności. Dzięki temu freelancer w łatwy sposób może pochwalić się oferowanym zakresem usług i zwiększyć swoją szansę na nawiązanie współpracy z klientem.

Dodatkowym atutem platformy Fiverr jest możliwość dostępu do niezłych kursów online – samokształcenie jest przecież niezwykle istotne w zawodzie freelancera, a każda pomoc tego typu może okazać się przydatna. Warto również zasygnalizować klientowi, że stale poszerzamy swoje horyzonty i dbamy o nasz poziom doświadczenia zawodowego.

Fiverr umożliwia zleceniodawcom i zleceniobiorcom uproszczoną metodę interakcji, dość podobną do katalogu zleceń na konkurencyjnej platformie Upwork. Ilekroć zamawiający zdecyduje się na zakup usługi z katalogu, system automatycznie obciąży jego konto i pobierze ustaloną kwotę. Pieniądze nie trafią jednak do zleceniobiorcy przed dostarczeniem pracy. W momencie, kiedy freelancer przekaże wykonane zadanie, dopiero wtedy trafi do niego zatrzymana w systemie suma pieniężna. Będzie ona uszczuplona o prowizję, wynoszącą 20% w stosunku do ceny z oferty.

Wypłata z systemu Fiver na prywatne konto bankowe może zająć do 14 dni roboczych. Dokonuje się jej za pomocą systemu PayPal lub bezpośredniego przelewu na konto bankowe.

Rejestracja na platformie Fiverr jest darmowa – zarówno dla zleceniodawców jak i freelancerów.

Fiverr zapewnia całodobowe wsparcie techniczne. Wszystkie transakcje przeprowadzane na platformie są bezpieczne i chronione certyfikatem SSL. Firma dba również o bezpieczne przechowywanie informacji oraz danych osobowych użytkowników.

Freelancer

Freelancer to jedna z lepszych stron internetowych dla początkujących freelancerów, która posiada dedykowany zespół doradców, gotowych pomóc Ci szybciej znaleźć zatrudnienie.

Na portalu Freelancer prowizje są niższe niż w przypadku Upwork i Fiverra, obowiązują jednak opłaty członkowskie. Na dobry początek, możesz jednak skorzystać z 8 darmowych aplikacji o pracę w odpowiedzi na oferty ogłaszane przez zleceniodawców.

Freelancer.com umożliwia kontakt pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą za pośrednictwem swojej platformy. Oprócz możliwości czatu na żywo, portal udostępnia dedykowaną aplikację służącą zarządzaniu projektami oraz ułatwiającą ustalanie szczegółów współpracy i wdrażania uwag do projektu- jest to pewnego rodzaju tracker postępów.

Podejmując zlecenie za pośrednictwem portalu Freelancer, płatność za pracę dostaniesz dopiero w momencie, kiedy klient będzie w pełni usatysfakcjonowany z wykonanego przez Ciebie zlecenia. W przypadku braku możliwości ustalenia stawki godzinowej, równocześnie z panelem koordynacji pracy i możliwością wprowadzania zmian, wiąże się to z małym zagrożeniem- możesz trafić na osobę, która stale będzie zarządzała poprawki i zanim doczekasz się wypłaty, na pracę nad projektem przeznaczysz dużo więcej czasu, niż pierwotnie zakładałeś/aś.

Oprócz ofert pracy przy projektach, Freelancer.com umożliwia zleceniobiorcom udział w różnorakich konkursach branżowych. Dzięki startowi w przedsięwzięciu tego typu, zyskasz szansę na zarobienie dodatkowych pieniędzy oraz podkreślenie swojej wiarygodności poprzez wygranie recenzji umieszczonej na Twoim profilu.

Zarówno w przypadku konkursów jak i ofertowanych projektów, platforma Freelancer pobiera 10% Twojego wynagrodzenia. Podobnie jak w przypadku konkurencji, pieniądze z portalu Freelancer wypłacisz sobie korzystając z PayPal lub przelewu na konto.

Rejestrując się na portalu Freelancer, możesz w ramach jednego profilu określić siebie jako freelancera lub zleceniodawcę albo wybrać obie opcje. Rejestrując się musisz wypełnić formularz rejestracyjny, w którym to od razu udostępnisz informacje o swoich umiejętnościach oraz doświadczeniu zawodowym.

Portale dla freelancerów poszukujące specjalistów w konkretnej dziedzinie

Będąc osobą z dużym doświadczeniem zawodowym możesz spróbować znaleźć pracę za pomocą ukierunkowanego portalu, który ułatwia zleceniodawcy znalezienie odpowiedniego freelancera, działającego w konkretnej branży.

Zazwyczaj, aby móc świadczyć usługi na portalu dla freelancerów skupionych na jednej branży, trzeba przejść wstępną rekrutację, podczas której zarządcy strony ocenią, czy możesz zarejestrować się na ich platformie. Jest to spowodowane wymaganiami klientów, którzy są skorzy zapłacić więcej, jednak aby oszczędzić sobie czasu spędzonego na odsiewaniu nieprofesjonalnych aplikacji, od początku chcą być w kontakcie tylko z najlepszymi freelancerami.

Chcąc zostać freelancerem na portalu zawężonym do konkretnych specjalizacji, również staniesz przed wyborem wielu możliwości. Poniżej przedstawiamy znane nam platformy.

Platforma dla freelancera w branży graficznej

Strony dla freelancerów, reprezentujących zawody, w których tworzy się projekty graficzne. Mowa tu o ilustracjach, logo, graficznych materiałach marketingowych (banery, broszury), obróbce oraz postedycji zdjęć i wielu innych. Coraz częściej w tej kategorii uwzględnianie jest projektowanie stron internetowych – nawet graficy, którzy nie potrafią strony zbudować mogą stworzyć szablon, na podstawie którego zostanie zaprogramowana strona.

99 designs

Naszym zdaniem jeden z najlepszych portali dla freelancerów z branży graficznej to 99Designs. Jest to platforma skupiająca aktywną społeczność grafików i artystów, posiada środowisko dedykowane pokazywaniu swoich umiejętności graficznych oraz zapewnia pełne bezpieczeństwo w zakresie komunikacji, transakcji i płatności.

Aby zarejestrować się tu jako freelancer, musisz przejść przez proces rekrutacyjny. Po zgłoszeniu aplikacji, zespół 99Designs przejrzy Twoje portfolio a następnie określi Twój poziom. Od tego będzie zależała pozycja na platformie, jaka zostanie Ci nadana – im wyższy poziom tym większa widoczność Twojego profilu.

Witryna ta została specjalnie dostosowana do współpracy projektantów z firm. Udostępnia wiele wewnętrznych kategorii, rozgraniczając specjalistów od ilustracji od osób projektujących nadruki na odzież.

Wadą tego portalu są bardzo wysokie prowizje. Prócz prowizji od sprzedaży, wraz z każdym rozpoczęciem nowej współpracy pobierana jest stała opłata początkowa, która wynosi aż 100 dolarów.

Freelancerzy pracujący przez 99Designs otrzymują wynagrodzenie za pośrednictwem systemu PayPal lub Payoneer w ciągu trzech dni roboczych.

Projektowanie stron internetowych i pozycjonowanie

Istnieje wiele portali dedykowanych projektowaniu stron www, pozycjonowaniu ich oraz wszelkim tematom pokrewnym. Poniżej przedstawiamy te, z którymi udało nam się zetknąć.

Codeable

Codeable to strona, która poszukuje freelancerów specjalizujących się w budowaniu stron internetowych przy użyciu platformy WordPress. Budowanie stron w WordPressie to przyjemna i prosta praca – w artykule „jak stworzyć stronę internetową” znajdziesz poradnik, w którym nauczysz się podstaw tego programu.

Podczas rejestracji na portalu Codeable zespół strony oceni Twoje umiejętności i w ten sposób dopasuje oferty pracy, które nie będą wykraczały poza Twój poziom.

SEOclerk

SEOclerk to platforma dla freelancerów specjalizujących się w pozycjonowaniu stron internetowych, czyli SEO (search engine optimization). Została ona dostosowana do poszczególnych zleceń i umożliwia łatwe filtrowanie podczas przeglądania ofert. W ten sposób możemy szybko znaleźć interesujące nas zlecenia dotyczące kompleksowego pozycjonowania lub poszczególnych zadań, takich jak optymalizacja tekstów, analiza słów kluczowych czy budowa backlinków.

Konker

Konker jest alternatywą dla SEOclerk – ta strona internetowa również skupia uwagę na specjalistach z branży SEO. Jest ona rozszerzona o pozycjonowanie na platformach takich jak Youtube.

Platforma dla programistów (tworzenie stron internetowych, aplikacji i oprogramowania)

Dzięki platformom dla freelancerów, którzy z zawodu są programistami możesz samodzielnie świadczyć usługi w zakresie programowania aplikacji itd. Mało tego, strony z aktywną społecznością umożliwią Ci stworzenie zespołów projektowych z innymi członkami. Możesz współpracować zdalnie z ludźmi, z którymi nigdy nie spotkasz się w realnym świecie.

Hiremotely

Hiremotely to platforma dla programistów, która opiera swój model biznesowy na przyjmowaniu tylko najlepszych freelancerów i łączeniu ich z klientami na podstawie bardzo konkretnych wymagań. Zostanie zaakceptowanym jako zleceniobiorca wiąże się z przynależnością do ekskluzywnej grupy osób. Możesz liczyć na wysokie wynagrodzenie oraz wieloletnie współprace z klientami.

Gigster

Gigster umożliwia twórcom stron internetowych i programistom znaleźć zatrudnienie w formie freelancingu. Jest to witryna dla początkujących, dedykowana branży programowania. To dobre miejsce do podłapania profesjonalnych kontaktów – oprócz pracy dla klientów, możesz znaleźć tu współpracowników z którymi będziecie rozwijać własne projekty.

Gun.io

Gun.io jest stroną dla profesjonalistów. Aby oferować tam swoje usługi, musisz być biegłym w swojej dziedzinie programowania. Dopiero po przejściu przez proces rekrutacyjny, zespół Gun.io określi Twój poziom i dopasuje go do oczekiwań zleceniodawców szukających freelancerów za pośrednictwem tej platformy.

Strona dla freelancera w branży marketingowej

Branża marketingu internetowego jest obecnie w rozkwicie. Każda nowopowstająca strona internetowa potrzebuje specjalisty pod promowania jej usług w sieci. Digital marketing ciesz się tak dużym zainteresowaniem, że wśród stron dla freelancerów powstały takie, które skupiają się na specjalistów z tej niszy.

Clickworker

Clickworker to platforma stworzona dla marketerów. Na tym portalu zarejestrujesz się jako freelancer bezpłatnie. Znajdziesz tu kategorie takie jak Marketing internetowy, marketing w sklepach e-commerce, marketing w sklepach odzieżowych, marketing w mediach społecznościowych i wiele innych.

Platformy dla copywriterów i tłumaczy

Praca copywritera oraz tłumacza w Internecie to na tyle specyficzne typy freelancingu, że poświęciliśmy im osobne artykuły. Pisanie tekstów wyróżnia się na tle innych profesji o tyle, że aby to robić musisz biegle władać danym językiem. Z tego powodu zarówno copywriterzy jak i tłumacze są ograniczeni głównie do polskich platform dla freelancerów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł dotyczący giełdy tekstów i jej alternatyw. Chcąc zapoznać się ze szczegółami pracy copywritera, zachęcamy Cię do odwiedzenia „Copywriting – jak zacząć?” oraz „ile zarabia tłumacz„.

Tłumacze posiadają nieco szersze perspektywy zatrudnienia w serwisach międzynarodowych.

Lingy (dawniej Globtra)

Lingy to portal, na którym ofert pracy mogą szukać tłumacze z całego świata. Portal kategoryzuje tłumaczenia na 4 różne typy: standardowe, przysięgłe, ustne i korektę tłumaczenia. Pracy należy szukać zgodnie z umiejętnościami oraz uprawnieniami.

Podobnie jak inne portale dla freelancerów, Lingy zapewnia bezpieczeństwo transakcji, a podjęcie zlecenia wiąże się z zawarciem mini kontraktu, na podstawie którego może zostać wystawiona faktura.

Freelancer ma możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie

Polskie portale zrzeszające utalentowanych freelancerów

Rozumiemy, że z różnych przyczyn niektórzy nie będą w stanie skorzystać z zagranicznych portali dla freelancerów. Z tego powodu wyszukaliśmy podstawowe informacje na temat polskich serwisów, które działają na podobnych zasadach jak międzynarodowe platformy i umożliwiają wolnym strzelcom znalezienie pracy zdalnej.

Oferteo

Oferteo to strona dla freelancerów, która działa na zasadzie ofert konkursowych. Zleceniodawca odpowiada za zorganizowanie konkursu, na który freelancerzy odpowiadają przedstawiając swoje propozycję. Osoba zatrudniająca freelancera wybiera najbardziej interesującą ofertę kierując się ceną, zakresem proponowanych prac, ocenami wystawionymi przez poprzednich zleceniodawców itd.

Samo korzystanie z serwisu jest darmowe. Płatne jest uzyskanie możliwości skontaktowania się ze zleceniodawcom.

Outwork

Outwork to portal dla freelancerów, w których znajdziemy wszystkie najbardziej popularnie kategorie obejmujące wolnych strzelców, pracujących zdalnie. Chodzi tu przede wszystkim o specjalistów z dziedzin takich jak projektowanie stron www, pozycjonowanie, copywriting, projektowanie graficzne i marketing cyfrowy.

Portal umożliwia nawiązanie współpracy z klientem poprzez odpowiedź na jego ofertę zlecenia. Działa to również w drugą stronę, ponieważ klient, któremu spodoba się nasz profil może skontaktować się z nami jako pierwszy i zapytać czy mamy wolną chwilę i jesteśmy zainteresowani współpracą.

Portal ten nie pośredniczy w płatności między zleceniodawcą a zleceniobiorcą – służy jedynie do wyszukiwania zleceń oraz osób kompetentnych do ich wykonania.

Jak wybrać najlepszą dla siebie platformę pośredniczącą w zatrudnieniu freelancera?

Zależnie od Twojego poziomu doświadczenia oraz ilości branż i ich gałęzi, które reprezentujesz różne strony dla freelancerów mogą podpasować Ci bardziej lub mniej.

Na naszym przykładzie wiemy, że wraz z rozwojem naszych umiejętności oraz poszerzaniem wiedzy w dziedzinach takich jak budowanie stron internetowych w WordPressie czy projektowanie witryn e-commerce, nasza wartość na rynku freelancerskim zmieniała się kilkukrotnie. Każda z tych zmian sprawiała, że decydowaliśmy się szukać nowych wyzwań na innych platformach, które zapewniały nam lepsze warunki.

Z czasem udało nam się zbudować bezę lojalnych i wiarygodnych klientów, z którymi współpracujemy do dzisiaj. Obecnie nie korzystamy z pośrednika w postaci strony dla freelancerów, ponieważ możemy kontaktować się ze zleceniodawcami bezpośrednio. Stworzenie tych relacji zajęło nam jednak miesiące (o ile nie lata) i jeśli mielibyśmy zaczynać od nowa, zdecydowanie nie ryzykowalibyśmy pierwszego kontaktu bez nadzoru obsługi platformy, dającej nam gwarancje bezpieczeństwa.

Wybierając najlepszą dla siebie platformię kieruj się poniższymi wskazówkami:

Zapoznaj się z warunkami i zasadami korzystania z serwisu. Wybrane przez nas strony freelancerskie mają dobrze rozpisaną politykę opłat oraz doprecyzowaną politykę wystawiania ogłoszeń na och witrynie. Jawne zasady działania chronią zarówno freelancerów jak i pracodawców.

Zwróć uwagę czy platforma posiada dobrze działające biuro obsługi klienta. Każda witryna freelancerska pośredniczy w zarządzaniu projektem i płatnościami. Wsparcie powinno być zapewnione na wypadek konieczności pośredniczenia w rozwiązywaniu sporów oraz problemów technicznych dotyczących np. nieudanych transakcji.

Metody płatności i wypłaty. Freelancerzy (niezależnie od kraju pochodzenia) mogą otrzymać wypłatę ze stron dla freelancerów poprzez kilka sposobów płatności. Do najbardziej popularnych należą przelewy bankowe, płatności elektroniczne i płatności PayPalem.

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone