NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Trezor vs. Ledger – który sprzętowy portfel kryptowalut wybrać?

Trezor i Ledger to czołowe marki jeśli chodzi o tak zwane sprzętowe portfele kryptowalut. Oba portfele stanowią gwarancję bezpieczeństwa Twoich aktywów i posiadają zabezpieczania, które są praktycznie nie do obejścia. Pomiędzy portfelami są jednak pewne różnice, mogące rzucać cień na ich funkcjonalność. Jeżeli interesuje Cię zakup zimnego portfela krypto, w tym artykule pomożemy Ci zadecydować, który portfel okaże się dla Ciebie lepszy: Trezor czy Ledger?

Ta wiedza przyda Ci się, zanim wejdziesz w świat krypto

Jak inwestować w kryptowaluty? Poradnik dla początkujących.

Co to jest NFT i jak zacząć w nie inwestować?

Jak nie dać się oszukać w świecie krypto? Demaskujemy scamerów

Co to jest portfel gorący i czym różni się od zimnego?

Spis treści

Zimny portfel kryptowalutowy (portfel sprzętowy) - jak działa?

Tematowi najlepszego portfela kryptowalut poświęciliśmy już cały, osobny artykuł. Tutaj natomiast skupimy się portfelach sprzętowych, które stanowią najbezpieczniejszą przystań dla tokenów kryptowalutowych oraz tokenów NFT.

Zarówno Trezor jak i Ledger to portfele sprzętowe (ang. hardware wallet). Obok portfeli papierowych, należą one do kategorii zimnych portfeli kryptowalutowych. Zimne portfele charakteryzują się tym, że działają w trybie offline, bez połączenia z Internetem, uniemożliwiając w ten sposób kradzież aktywów z wykorzystaniem luki w zabezpieczeniach połączenia internetowego. Dostęp do zimnego portfela ma jedynie osoba, która fizycznie posiada ten portfel.

Portfele sprzętowe to urządzenia wyglądem przypominające pendrive. Z komputerem łączymy je z wykorzystaniem portu USB, są to więc niewielkie i poręczne urządzenia, które możemy mieć zawsze przy sobie, jednocześnie nie ryzykując bezpieczeństwa naszych aktywów.

Jeżeli zgubimy portfel sprzętowy, lub ktoś nam go ukradnie, również nie musimy się martwić – pełny dostęp do portfela sprzętowego gwarantuje jedynie znajomość ustanowionego kodu PIN oraz frazy Seed Phrase.

Portfel sprzętowy jest absolutnym „must have” w przypadku inwestorów trzymających na blockchainie duże sumy pieniędzy. Choć cena takiego portfela nie należy do niskich, każdy kto odpowiednio dużo porusza się w świecie krypto, wie ile zagrożeń można się spodziewać. Zresztą tej tematyce również poświęciliśmy artykuł – zapraszamy do przeczytania tekstu, w którym demaskujemy jak działają oszuści, próbujący ukraść Twoje aktywa.

Od razu pozwolimy sobie na wtrącenia ostrzeżenia: Oszuści mogą próbować sprzedać Ci zahakowany portfel sprzętowy, za sprawą którego będą mieli dostęp do Twoich pieniędzy. Dlatego NIGDY nie decyduj się na zakup portfela z drugiej ręki, lub za pośrednictwem strony trzeciej.

Portfel sprzętowy ZAWSZE należy kupować ze strony oryginalnego producenta.

Trezor

Trezor to popularna marka pochodząca z Czech. Jest ona pionierską marką w świecie portfeli sprzętowych, zapewniająca najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Trezor dopuszcza zabezpieczanie aktywów na 2 sposoby: Po pierwsze nabywca portfela Trezor wraz z nim dostaje indywidualne adresy dostosowane do właściwych blockchainów. Dzięki temu możesz trzymać swoje kryptowaluty bezpośrednio na portfelu sprzętowym, bez konieczności korzystania z tzw. Hot walleta (portfela gorącego).

Drugą z możliwości jest nałożenie warstwy ochrony Trezor na portfel gorący np. Matamask. W takim wypadku aktywa będą przypisane do adresu portfela gorącego, jednak aby dokonać jakiekolwiek transakcji niezbędne będzie zatwierdzenie jej za pomocą interakcji ze sprzętowym portfelem Trezor.

Dodatkowym oprogramowaniem jest Trezor Suite, za pośrednictwem którego w łatwy sposób możemy zarządzać naszymi aktywami.

Trezor posiada w obiegu 2 modele portfeli, które szczegółowo opiszemy poniżej.

Trezor model T

Trezor model T to najbardziej zaawansowana wersja portfela kryptowalutowego marki Trezor. Umożliwia ona łatwe przechowywanie ponad 1400 tokenów kryptowalutowych, zarówno popularnych, takich jak Bitcoin, Ethereum, Theter, Bnb, Ripple czy Litecoin, jak i zdecydowanie mniej znanych pozycji.

Model T wyróżnia przede wszystkim dotykowy ekran, który czyni obsługę portfela bardzo intuicyjną i wygodną. Dotykowy ekran pozwala również na wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia do portfela w postaci kodu PIN, który użytkownik musi podać na ekranie w celu autoryzacji transakcji.

Podłączenie portfela do komputera i smartphonea z Androidem odbywa się przy użyciu kabla USB-C.

Dodatkowym oprogramowaniem umożliwiającym łatwe zarządzanie aktywami w portfelu Trezor T jest Trezor Suite, czyli manager działający w wersji desktopowej, przeglądarkowej oraz kompatybilny z systemem operacyjnym Android. Umożliwia on uproszczony handel kryptowalutami bezpośrednio z poziomu aplikacji

Każdy Trezor Model T podczas pierwszego użycia wygeneruje tzw. seed phrase, czyli frazę umożliwiającą odzyskanie portfela (a raczej jego zasobów) w przypadku jego utraty. Trezor obsługuje standardy bezpieczeństwa, w których utworzeniu sam zresztą uczestniczył – BIP32, BIP39, BIP44, SLIP39.

Dodatkowym zabezpieczeniem, które posiadaj jedynie Model T jest Shamir Backup (standard SLIP39), czyli rewolucyjna metoda służąca tworzeniu oraz przechowywaniu kopii zapasowej Twojej frazy seed. Jest to ostateczny ratunek na odzyskanie zawartości portfela, w przypadku w którym zgubisz zarówno sprzęt jak i wygenerowaną seed phrase.

Sam wygląd portfela The Trezor model T jest przyjemny i wygodny w obsłudze. Urządzenie jest generalnie małe, jednak ekran na tyle duży, że używanie tego portfela jest naprawdę komfortowe.

Trezor model One

Trezor model One to mniejszy i tańszy brat opisanego wyżej modelu T. Sam portfel jest smuklejszy i nie posiada dotykowego ekrany – funkcjonuje w systemie 2 przycisków, którymi wybierasz odpowiednie działania.

Ten portfel podłączysz do komputera lub telefonu z Androidem za pomocą kabla USB -A.

Model One obsługuje ponad 1200 tokenów kryptowalutowych, jednak wśród nich brakuje kilku popularnych pozycji, takich jak chociażby XRP (Ripple), czy BNB (Binance coin) obsługiwanych przez Trezor model T.

Podobnie jak w przypadku bardziej zaawansowanego modelu T, nabywając model One zyskamy dostęp do oprogramowania Trezor Suite.

Główne zabezpieczenie portfela Trezor model One stanowi fraza seed, generowana podczas pierwszego użycia portfela, jednak w przypadku tego modelu nie mamy dostępu do wersji backupowej tej frazy za pośrednictwem Shamir Backup.

W przypadku modelu One, również możemy wykreować kod PIN dodatkowo zabezpieczający portfel. Wpisywanie kodu odbywa się przy nawigacji za pomocą 2 przycisków, więc jest dużo mniej praktycznie niż w przypadku modelu T.

Ledger

Ledger to wywodzący się z Francji, jeden z najpopularniejszych producentów sprzętowych portfeli kryptowalutowych. Firma funkcjonuje na rynku od 2014 roku, zaś od tego czasu portfeli Ledger używa już ponad 1,5 miliona klientów.

Do zabezpieczania aktywów firma stosuje autorski system operacyjny BOLOS, zintegrowany z chipem portfela lub z jego modułem zabezpieczającym. Jest to zabieg dodatkowo podnoszący standardy bezpieczeństwa portfeli Legder, dzięki któremu możemy być pewni, że nasze tokeny pozostaną nietknięte.

Produkty marki to portfele Ledger Nano X oraz Ledger Nano S.

Ledger Nano S Plus

Ledger Nano posiada elektroniczny wyświetlacz, dzięki któremu użytkownik w łatwy sposób może nawigować i zarządzać portfelem.

Podłączenie do komputera lub telefonu z OS Android odbywa się za pomocą kabla USB-C

Portfele firmy Ledger obsługują ponad 5500 tokenów na blockchainie – jest to imponujący wynik.

Portfele Ledger Nano S i X są kompatybilne z aplikacją Ledger Live, która umożliwi czynny handel aktywami z gwarancją ich całkowitego bezpieczeństwa. Aplikacja zrzesza dodatkowo serwisy oparte na smart contracts, czyli aplikacje DeFi, tokeny NFT i wiele innych.

Dodatkowo, podobnie jak w przypadku portfeli Trezor, Ledger również generuje frazę seed, która jest jedynym sposobem na odzyskanie portfela.

Ledger Nano X

Z wyglądu Ledger Nano X nie różni się zbytnio od modelu Ledger Nano S. Portfel ten zachowuje wszystkie podstawowe funkcje modelu S oraz zawiera lika udoskonaleń.

Kluczową modyfikacją, sprawiającą że Ledger Nano X jest topowym modelem jest możliwość połączenia portfela ze smartfonem za pomocą Bluetooth, co czyni to urządzenie jedynym, z którego możemy korzystać na iPhonie. Dzięki takie rozwiązaniu zyskamy możliwość bezpiecznego zarządzania aktywami za pośrednictwem ekranu smartphone 'a, jednak pozostaniemy w trybie offline.

Dodatkowo posiadając Ledger Nano X w aplikacji Ledger Live będziemy mogli stakeować niektóre z posiadanych tokenów i pomnażać w ten sposób nasze środki.

Ledger podłącza się do komputera za pomocą kabla USB-C.

Trezor czy Ledger? Porównanie wiodących modeli

Przyszła pora na porównanie poszczególnych modeli z ich odpowiednikami w konkurencyjnej firmie. Dla ułatwienia zrobimy to za pomocą tabelki.

  • Trezor model T
  • Ledger Nano X
Trezor model TLedger Nano X
/year
Parametry64 mm x 39 mm x 10 mm, 22 g72 mm × 18.6 mm × 11.75 mm, 34 g
WyświetlaczWygodny, dotykowy wyświetlaczElektorniczny, brak opcji dotykowej
Aplikacja mobilnaBrak (nie ma potrzeby ze względu na dotykowy wyświetlacz)Aplikacja ułatwiająca obsługę, połączenie bluetooth
Tokeny akceptowane bezpośrednio na portfelu sprzętowym1400+5500+
Ilość blockchainów (tokenów) obsługiwanych jednocześnieNielimitowane100
Integracja z portfelem cyfrowymTak - zabezpieczenie dla wszystkich tokenów i NFT w zintegrowanym portfelu cyfrowymTak - zabezpieczenie dla wszystkich tokenów i NFT w zintegrownaym portfelu cyfrowym
Wbudowana giełdaPosiada własną giełdę wymiany kryptowalut wraz z aplikacją desktopową i mobilną - Trezor SuitePosiada własną giełdę wymiany kryptowalut wraz z aplikacją desktopową i mobilną - Ledger Live
Opcje dodatkowoeShamir Backup - zabezpieczenie przed utratą frazy seedBOLOS - autorski system operacyjny stanowiący dodatkowe zabezpieczenie
Sprawdź ofertę na stronieSprawdź ofertę na stronie
  • Trezor model One
  • Ledger Nano S Plus
Trezor model OneLedger Nano S Plus
/year
Parametry60 mm x 30 mm x 6 mm, 12 g 104 mm × 58 mm × 5 mm, 16.2 g
WyświetlaczElektroniczny wyświetlacz, brak opcji dotykowejElektorniczny, brak opcji dotykowej
Aplikacja mobilnaBrak, obsługa za pomocą przycisków w urządzeniuAplikacja ułatwiająca obsługę, połączenie bluetooth
Tokeny akceptowane bezpośrednio na portfelu sprzętowym1200+5500+
Ilość blockchainów (tokenów) obsługiwanych jednocześnieNielimitowane100
Integracja z portfelem cyfrowymTak - zabezpieczenie dla wszystkich tokenów i NFT w zintegrowanym portfelu cyfrowymTak - zabezpieczenie dla wszystkich tokenów i NFT w zintegrownaym portfelu cyfrowym
Wbudowana giełdaPosiada własną giełdę wymiany kryptowalut wraz z aplikacją desktopową i mobilną - Trezor SuitePosiada własną giełdę wymiany kryptowalut wraz z aplikacją desktopową i mobilną - Ledger Live
Opcje dodatkowoeBrakBOLOS - autorski system operacyjny stanowiący dodatkowe zabezpieczenie
Sprawdź ofertę na stronieSprawdź ofertę na stronie

Trezor vs. Ledger: koszt portfeli

Zarówno Trezor jak i Ledger oferują urządzenia podstawowe jak i urządzenia premium. Podczas gry urządzenia podstawowe obu firm są w podobnej cenie (zarówno Ledger Nano S jak i Trezor One kosztują ok 70 EUR), tak pomiędzy urządzeniami premium różnica w cenie jest wyraźna. Trezor model T kosztuje ok 250EUR, podczas gdy Ledger Nano X jest ok. 100 EUR tańszy.

Za co płacimy więcej w przypadku Trezor Model T? Przede wszystkim za większy i wygodniejszy ekran dotykowy. Ledger Nano S w przypadku zarówno modelu podstawowego jak i premium posiada mały, elektroniczny wyświetlacz, przez który korzystanie z portfela jest po prostu niewygodne. Wprawdzie Ledger Nano X możemy połączyć ze smartphonem przy pomocy Bluetooth, jednak chyba każdy wie, że im więcej funkcji wbudowanych, bez konieczności stosowania innych urządzeń, tym praktyczniejsze jest rozwiązanie.

Trezor vs Ledger - podsumowanie

Pora na subiektywne podsumowanie, dotyczące tego, który portfel wolimy – czy naszym faworytem jest Trezor czy Ledger? Tak się złożyło, że posiadamy oba urządzenia, oba w bardziej rozbudowanych wersjach, czyli Trezor model T oraz Ledger Nano X.

Dlaczego aż dwa? Ponieważ jest nas dwoje i oddzielnie handlujemy kryptowalutami. Zaczęliśmy naszą przygodę z blockchainem w tym samym czasie i równocześnie zamawialiśmy portfele. To był czas, kiedy byliśmy jeszcze zieloni i nie mieliśmy pojęcia, które kryptowaluty są dla nas interesujące, a którymi handlować nie będziemy. Z tego powodu, nie mogąc zadecydować, który portfel jest lepszy, postanowiliśmy postawić na rozwiązania obu firm i w ten sposób weszliśmy w posiadanie zarówno Trezora jak i Ledgera.

Który portfel jest więc lepszy? Do dziś nie wiemy. Oba posiadają swoje wady i zalety, zaś wybór jest kwestią indywidualnych preferencji.

Naszym zdaniem przewagą Trezora T jest bardzo wygodny w obsłudze dotykowy ekran. Dzięki temu łatwiej jest dokonywać transakcji bez konieczności łączenia się z dodatkową apką na telefonie, na desktopie oraz nie musząc klikać 300 razy w przyciski, zanim uda nam się wyklikać odpowiednie konfiguracje.

Z drugiej strony Trezor obsługuje 3 razy mniej tokenów niż Ledger, zaś wśród tych nieobsługiwanych tokenów znajdują się ważnie dla niektórych pozycje, takie jak np. Polkadot. 

Ledger nano X to jedyny portfel sprzętowy, który możemy podłączyć do telefonu iPhone dzięki funkcji bluetooth, ale niestety w przeciwieństwie do Trezora, posiada on limitowaną ilość tokenów (blockchainów) które możesz posiadać na nim jednocześnie. Zwracamy uwagę, że nie chodzi o ilość pojedynczych coinów, zaś o poszczególne grupy kryptowalut. Dla uproszczenia: Jeżeli limit stanowiłby 3 tokeny, oznaczałoby to że możesz mieć jednocześnie tysiące, a nawet miliony coinów, jednak mogą one należeć jedynie do 3 kryptowalut. Np.  1000 bitcoinów, 50 ethereum oraz 700 tokenów solana.

Wydaje nam się, że oba portfele są super bezpieczne, zaś różnice dotyczące poziomu zabezpieczeń to niuanse.

Ponieważ nie znamy Twoich priorytetów, nie możemy wskazać Ci bezpośrednio lepszego portfela. Możemy jedynie podzielić się wskazówkami, które być może ukierunkują Cię na słuszny dla Ciebie wybór.

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone