NIEZALEŻNI
FINANSOWO

W co inwestować małe kwoty?

Inwestowanie małych kwot to chyba nasz ulubiony sposób inwestowania. Mała kwota to małe ryzyko, często też pieniądze, o których łatwo zapomnieć i przypomnieć sobie dopiero po latach. Problemem z małymi kwotami jest fakt, że w przypadku większości inwestycji mogą one nie być wystarczające, ze względu na narzucone minimum inwestycyjne lub wyższe ceny aktywów, w które chcielibyśmy włożyć pieniądze. Dodatkowo, faktyczny zysk z małych kwot może być rozczarowujący, nawet jeśli będzie to relatywnie duży odsetek inwestycji początkowej. Stąd też pytanie jak i w co inwestować małe kwoty, tak aby się to opłaciło?

Na skróty:

Kryptowaluty – przewodnik dla początkujących inwestorów

Jak zacząć inwestować w NFT i jak przygotować się na ryzyko?

Jak zacząć inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych?

Fundusze inwestycyjne – czy zakup jednostek udziałowych się opaci?

Spis treści

Dlaczego warto inwestować małe kwoty?

Na początku tego artykułu, warto w ogóle zdefiniować pojęcie małej kwoty. To co dla jednych może stanowić niezauważalny wydatek w budżecie domowym, dla innych będzie kwotą wręcz astronomiczną. Z tego powodu nie warto sugerować się sumami pieniędzy jakie inwestują inni. Mała kwota, jest to suma pieniędzy, która nie wpływa widocznie na zasobność Twojego portfela. To ty musisz określić jej wysokość. Może to być 20 zł, 100 zł, 500 zł czy 1000 zł w skali miesiąca. Kiedy już określisz kwotę, którą jesteś w stanie przeznaczyć na inwestycję, przyszła pora na trochę matematyki.

Wstępnie może wydawać Ci się, że nie ma siły, aby zainwestowanie 20 zł było opłacalne. W końcu nawet 10% zysku z 20 zł, to raptem 2 zł, czyli moneta, jaką znajdziesz przypadkiem na ulicy. Sytuacja zmienia się jeżeli będziesz inwestować 20 zł regularnie, np. co miesiąc. Dokładając każdego miesiąca do kupki kolejne 20 zł, po 5 latach będziesz mieć już 1200, a to jedynie koncepcja oszczędzania. Jeżeli zainwestujesz 1200 zł w aktywa z dużym potencjałem, możesz znacznie pomnożyć swój kapitał.

Pewnie co jakiś czas obija Ci się informacja o nieprzyzwoitych kwotach, które ktoś zarobił dzięki inwestowaniu w kryptowaluty lub NFT. Być może wydaje Ci się, że są to odosobnione przypadki i faktycznie – jeśli mowa o miliardach dolarów z inwestycji wartej kilkadziesiąt USD, trzeba mieć sporo szczęścia. Kryptowaluty mają jednak to do siebie, że pomnożenie aktywów dziesięciokrotnie, a nawet stukrotnie do rzadkości już nie należy.

Praktycznie każda osoba, która zdecydowała się zainwestować w altcoiny (tokeny kryptowalutowe inne niż Bitcoin) z niską kapitalizacją rynkową na początku hossy, w styczniu 2021 roku, miała możliwość wyciągnięcia kilkukrotnych a nawet kilkudziesięciokrotnych zysków na przestrzeni roku. Rekord zwrotu z inwestycji ustanowił token GALA, w przypadku którego inwestorzy, którzy zdecydowali się na zakup w styczniu mogli liczyć na zysk rzędu x320 (1) w listopadzie. Osoby, które nabyły tokeny GALA o wartości 1000 zł, jeszcze podczas trwania bessy, jeżeli o czasie sprzedały swoje aktywa, prawdopodobnie mogą przejść już na emeryturę 🙂

Istnieją więc aktywa, które mogą przynieść inwestorom naprawdę dobry zwrot z inwestycji, jednak nie można zapominać o potencjalnych stratach. Zawsze powtarzamy, że absolutnie każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Wraz z potencjałem zysku w parze idzie wzrost ryzyka.

Tutaj wracamy do znaczenia małej kwoty- jeżeli każdego miesiąca przeznaczysz na inwestycję pieniądze, których straty absolutnie nie odczujesz, w przypadku w którym z Twoją inwestycją pójdzie coś nie tak, nie zaboli Cię to. Mało tego, możesz spokojnie inwestować w czasie trwania bessy, nie zawracać sobie głowy sprawdzaniem wskaźników rynkowych, a powrócić dopiero w hossie – niezależnie, czy nastąpi ona na przestrzeni roku, dwóch czy trzech lat od kiedy zaczniesz inwestować.

Naszym zdaniem warto mądrze inwestować małe kwoty, a nawet bardzo małe kwoty, właśnie ze względu na spokój w głowie, jaki wiąże się z tą inwestycją oraz z potencjalnym zyskiem, jaki może ona przynieść.

Jak rozpocząć inwestowanie małych kwot?

Inwestowanie małych kwot jest to zazwyczaj inwestowanie długoterminowe. Zanim Twoja inwestycja zacznie przynosić realne zyski, mogą minąć lata. Na przestrzeni czasu wydarzy się wiele mniej lub bardziej przewidywalnych rzeczy. Mogą urodzić się nowe technologie i perspektywy, może nadejść kryzys ekonomiczny w wyniku którego upadną banki oraz spółki, zmianie może ulec rata kredytu. Wszystkie te rzeczy będą miały różny wpływ na poszczególne typy inwestycji, dlatego też inwestowanie małych kwot warto rozpocząć od dywersyfikacji aktywów, w które mamy możliwość zainwestować.

oszczędzanie na jedzeniu

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Stawiając wszystko na jedną kartę podejmujemy nieproporcjonalnie duże ryzyko, zarówno jeżeli chodzi o możliwość straty oszczędności jak i nieosiągnięcia pożądanej stopy zwrotu z inwestycji. Z tego właśnie powodu dobrze jest zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny zarówno pod względem rodzaju aktywów (np. obligacje skarbowe i akcje giełdowe) , w które inwestujemy, jak i aktywów wewnątrz danej grupy (np. w przypadku inwestycji na giełdzie akcje dużych spółek, jak i tych mniej znanych).

Inwestowanie małych kwot rozpocznij więc od określenie na jakie inwestycje cię stać. Jeżeli na start dysponujesz kwotą rzędu od tysiąca do kilku tysięcy złotych, może warto rozważyć zainwestowanie w obligacje skarbu państwa, a następnie systematyczne inwestowanie mniejszej ilości pieniędzy w tańsze aktywa? W przypadku kiedy na inwestycje możesz przeznaczyć od kilkudziesięciu do kilkuset złotych każdego miesiąca i nie dysponujesz większą kwotą na rozruch, mądrze będzie postawić na inwestowanie w akcje spółek giełdowych, kryptowaluty (przede wszystkim altcoiny), fundusze ETF, czy metale szlachetne.

Jak bezpiecznie inwestować małe kwoty?

Przy inwestowaniu małych kwot należy przestrzegać tych samych zasad co w przypadku większych inwestycji.

Pierwszą z nich jest fakt, że dobra znajomość rynku, na którym zamierzasz inwestować oraz wiedza na temat jego potencjalnych zachowań zdecydowanie zwiększy Twoje szanse na sukces. Jeżeli zdecydujesz się zainwestować w coś, czego nie rozumiesz, nie będzie to różniło się zbytnio od kupienia losów w loterii. Niezależnie od tego czy wybierzesz fundusze inwestycyjne, obligacje skarbu państwa, fundusze ETF, giełdę papierów wartościowych, rynek kryptowalut, surowce, metale szlachetne, czy jeszcze coś innego, jedynie zgłębienie tematu i poznanie pewnych zależności ułatwi Ci podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Dodatkowo, przed inwestowaniem warto poznać wewnętrzne zasady dotyczące poszczególnych typów inwestycji. Upewnij się, czy inwestując pieniądze możesz wypłacić je w dowolnym momencie (także na stracie). Być może Twoje środki będą musiały zostać zamrożone na określoną ilość czasu?

Przed inwestowaniem na danej giełdzie sprawdź wysokość opłat transakcyjnych oraz sposób ich naliczania. Parametry te mogą wpłynąć na decyzję, czy w ogóle opłaca Ci się nabywać co miesiąc aktywa za tak małą kwotę, czy może lepiej oszczędzić trochę więcej i za jednym zamachem wykupić ich większą ilość.

Zawsze powtarzamy, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczne inwestowanie pieniędzy. Inwestowanie może być co najwyżej bezpieczniejsze, jeżeli odbywa się świadomie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jak i w co inwestować?„, tymczasem przejdźmy do sprawdzonych przez nas możliwości inwestycyjnych.

W co inwestować małe kwoty?

Poniżej przedstawiamy aktywa, w które naszym zdaniem warto inwestować małe kwoty. Zapewne nie są to wszystkie z dostępnych możliwości inwestowania, jednak zwykliśmy pisać jedynie o rzeczach, o których mamy pojęcie i tak samo jest w tym przypadku. Przedstawiamy więc listę rzeczy, w które swojego czasu sami zainwestowaliśmy i odnieśliśmy mniejsze lub większe sukcesy, ale też porażki, dzięki którym mamy wiedzę, umożliwiającą nam napisanie tego poradnika.

Samokształcenie i edukacja

Zaczniemy być może dla niektórych trochę przewrotnie, ale szczerze: inwestycja w swoją edukację, jest jedyną ze znanych nam inwestycji, która odpowiednio wykorzystana daje gwarancję sukcesu i nie wiąże się ryzykiem. Nabytą wiedzę, zależnie od tego czego dotyczy, możemy wykorzystać zarówno w podejmowaniu decyzji z zakresu dalszego inwestowania jak i do zbudowania swojego biznesu, który zapewni nam stały dochód na określonym poziomie.

Samokształcenie jest podstawą wszystkich naszych sukcesów, także tego, że w tym momencie czytasz ten tekst. Jeżeli więc zastanawiasz się w co inwestować małe kwoty, warto zastanowić się, czy na pierwszym miejscu nie opłaci Ci się zainwestować kilkuset złotych w odpowiednie kursy online, które ukierunkują Cię na przyszłość. W artykule „Najlepsze platformy do kursów online” opisaliśmy strony i kursy, które polecamy.

Kryptowaluty i NFT

Rynek kryptowalut i tokenów NFT jest naszym ulubionym miejscem do inwestowania. Należy jednak mieć świadomość, że jest on ekstremalnie ryzykowny i zdecydowanie nie polecamy go nowicjuszom bez przeszkolenia, chyba że lubią oni wyskoki adrenaliny i bezsenne noce. Ceny tokenów kryptowalutowych mogą zaliczać spadki i wzrosty rzędy kilkudziesięciu (!) procent dziennie. Stwarza to dobry potencjał zysku z małych kwot, ale jeżeli nie posiądziesz podstaw rządzących tym rynkiem, masz raczej marne szanse chociażby na wyjście na 0 po ulokowaniu pieniędzy w nieodpowiednim tokenie. Jeżeli myślisz o wejściu w krypto, koniecznie przeczytaj nasze przewodniki „Kryptowaluty dla początkujących” oraz „NFT – jak zacząć inwestować w non-fungible token?”.

Papiery wartościowe- akcje i obligacje

Jesz jakiś czas temu mieliśmy wrażenie, że inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych jest zarezerwowane dla grubych ryb i maklerów. Nic bardziej mylnego! Inwestowanie w spółki akcyjne notowane na giełdzie oraz obligacje jest dostępne dla każdego, za pośrednictwem prostych w użyciu aplikacji mobilnych i portali giełdowych. Inwestować można zacząć praktycznie w dowolnym momencie, jednak zanim podejmiesz tę decyzję radzimy Ci zapoznać się z zasadami działania giełdy i rozważyć, w akcje jakich spółek oraz w jakie obligacje najlepiej inwestować małe kwoty. Przestudiuj dokładnie ofertę sprzedaży instrumentów udziałowych brokerów, aby widzieć z jakimi opłatami możesz się spotkać.

Proces inwestowania na giełdzie papierów wartościowych szczegółowo opisaliśmy w przewodniku „Jak inwestować na giełdzie?” – jeżeli interesuje Cię ten obszar, zachęcamy do zapoznania się z treścią podlinkowanego artykułu, w którym dowiesz się jak postawić pierwsze kroki w świecie giełdy, jak sprawdzać notowania spółek, na co zwracać uwagę przy wyborze giełdy, ofert brokerów oraz jak podejmować decyzje inwestycyjne na tym konkretnym rynku.

Dysponując niewielką ilością pieniędzy, pamiętaj aby dobrze rozważyć typ spółek w których będziesz akcjonariuszem oraz rodzaj obligacji na jaki się zdecydujesz.

Akcje spółek prywatnych

Akcje (lub udziały spółek z o.o.) to typ papierów wartościowych, który potwierdza prawa majątkowe. Akcjonariusz, czyli osoba nabywające akcje może dysponować prawem do dywidendy, zabierać głos w decyzjach dotyczących spółki itd. Ilość posiadanych akcji decyduje o naszym udziale w strukturach danej spółki.

Decydując się na zakup udziałów, możemy zainwestować w akcje dużych, znanych i stabilnych spółek z wyrobioną pozycją na rynku, bądź mniejszych firm, o których świat dopiero ma usłyszeć. Naszym zdaniem, jeżeli do dyspozycji posiadamy jedynie niewielką kwotę, zaś naszą przygodę z giełdą dopiero co zaczynamy, warto postawić na ten pierwszy typ akcji. Charakteryzuje się on bowiem nieporównywalnie mniejszym ryzykiem, ale również możemy spodziewać się mniej spektakularnej stopy zwrotu. Warto również rozeznać się w temacie i do inwestycji wytypować spółki wypłacające dywidendę.

Obligacje skarbowe i spółek prywatnych

Obligacje skarbowe to kolejny rodzaj papierów wartościowych dostępnych na giełdzie, na rynku papierów dłużnych. Dzielą się one na obligacje Skarbu Państwa oraz obligacje spółek prywatnych. W uproszczeniu, podmiot który wydaje obligacje pełny dolę dłużnika wobec osoby, która wykupiła te szczególne papiery. Emitent obligacji jest zobowiązany do wykupu obligacji w określonym czasie, bądź wymiany ich na akcje.

Obligacje dzielą się na skarbowe (emitowane przez Skarb Państwa), spółdzielcze (emitowane przez banki spółdzielcze), komunalne (emitowane przez gminy), przedsiębiorstw (emitowane przez podmioty prywatne) oraz obligacje instytucji finansowych (emitowane przez banki i towarzystwa ubezpieczeniowe). My skupimy się na obligacjach skarbowych oraz obligacjach spółek prywatnych.

  • Obligacje Skarbu Państwa

    Obligacje skarbowe są obarczone relatywnie niskim ryzykiem, ale również posiadają niższe oprocentowanie i związany z tym niższy potencjał zysku. Obligacje skarbowe to inwestycja, w którą warto włożyć kwotę rzędu 1000 złotych lub więcej. Decydując się na obligacje trzymiesięczne, oprocentowane na 0,5% w skali roku, po upływie trzech miesięcy możemy liczyć na zwrot kwoty za obligacje wraz z należytymi odsetkami.

  • Obligacje Spółek prywatnych

    Inwestowanie w obligacje przedsiębiorstw charakteryzuje się wyższym oprocentowaniem w skali rocznej, wraz z którym w parze idzie dużo większe ryzyko inwestycyjne. Decydując się inwestować małe kwoty w ten rodzaj obligacji, należy mieć świadomość wiążących się z tym zagrożeń.

Inwestowaniu w obligacje poświęciliśmy artykuł pt. „Jak inwestować w obligacje skarbowe oraz w obligacje przedsiębiorstw„. Zanim zdecydujesz się na inwestycję, radzimy zapoznać się z jego treścią.

Zarówno akcje, obligacje jak i omówione dalej fundusze ETF można kupić za pośrednictwem internetowych kont maklerskich. Konta te różnią się wysokościami prowizji i opłat a także ilością możliwości inwestycyjnych.

Fundusze inwestycyjne

Inwestowanie w fundusze to forma zbiorowego inwestowania, dostępna nawet dla osób, które nie dysponują dużą gotówką; minimalny wkład do części funduszy zaczyna się od 50 zł. Inwestowanie w fundusze jest dobrą alternatywą dla lokat bankowych, nie zaś jedynie środkiem do pomnażania pieniędzy.

Inwestorzy mają do wyboru wiele typów funduszy. Wyróżnimy wśród nich fundusze inwestycyjne otwarte, fundusze inwestycyjne zamknięte, czy specjalistyczne fundusze otwarte. Czym różnią się poszczególne opcje oraz jak umiejętnie inwestować w fundusze dowiesz się więcej z artykułu „Jak inwestować w fundusze inwestycyjne„.

Fundusze ETF

Fundusze ETF różnią się od wymienionych wyżej funduszy inwestycyjnych tym, że można nabyć je na na giełdzie papierów wartościowych. Ich nazwa pochodzi od Exchange Traded Fund, a pomiędzy sposobem działania ETF i tradycyjnych funduszy inwestycyjnych można dopatrzeć się wielu podobieństw. Inwestowanie w ETF-y oraz w udziały w funduszach ETF należy jednak rozgraniczyć, ponieważ są to dwa różne typy inwestycji; Fundusze ETF same w sobie są narzędziem inwestycyjnym, a do tego mogą one posiadać akcje.

Fundusze ETF stanowią zbiorową firmę inwestycyjną, dzięki czemu osoby nie posiadające dużego kapitału nadal mogą w nie wspólnie inwestować. Zazwyczaj inwestorzy decydujący się na fundusze ETF nie muszą zużywać energii na inwestowanie w spółki, ponieważ inwestycja opiera się na lokowaniu pieniędzy w indeksach giełdowych.

Naszym zdaniem, jeżeli dysponujesz jedynie niewielką sumą pieniędzy, być może warto inwestować małe kwoty właśnie w ETF-y. Podczas dokonywania inwestycji nie jest trudno o fundusz, który nie pobiera prowizji. Jest to miła odmiana w porównaniu chociażby do giełd kryptowalut, gdzie niejednokrotnie prócz bardzo wysokich prowizji inwestycyjnych od zakupu walut wirtualnych inwestor niejednokrotnie ponosi też koszty przewalutowania na transakcjach wymiany walut fiat, w sytuacji, w której dana giełda nie obsługuje PLN.

Metale szlachetne i surowce

Inwestowanie w złoto, złote monety oraz inne metale szlachetne jest od dawna praktykowanym zwyczajem, który może kojarzyć się z babciowymi zaskórniakami. Dziś jednak inwestowanie w surowce i metale szlachetne ma niewiele wspólnego ze sztabkami schowanymi w skarpecie.

Zarówno metale szlachetne jak o surowce takie jak ropa można kupić przez Internet, lub inwestować w nie na zasadzie kontraktów różnic kursowych na surowce. Jeżeli interesuje Cię ten typ inwestowania, przeczytaj nasz artykuł pt. „Jak inwestować w surowce„, w którym poświęciliśmy uwagę obu rodzajom zasobów naturalnych.

Metale szlachetne

Metale szlachetne czyli złoto i srebro to dobra inwestycja długoterminowa, jednak mimo dużego wyboru sztabek o różnej wadze i wartości, zazwyczaj trzeba na nią przeznaczyć minimum kilkaset złotych. W koszt złota należy wliczyć opłaty takie jak marża nałożona przez mennicę oraz prowizje sprzedażowe.

W przypadku złota od lat sprawdza się zasada, że w dobrych czasach kruszec tanieje, natomiast w dobie kryzysu i wysokiej inflacji, wręcz przeciwnie. Chcąc więc inwestować małe kwoty w złoto, należy dobrze ocenić sytuację gospodarczą na świecie.

W przypadku inwestowania zarówno w złoto jak i srebro warto rozważyć zakup monet okolicznościowych wykonanych z metali szlachetnych.

Podsumowanie

Rozważając w co inwestować małe kwoty, warto przeprowadzić porządny research i wybrać opcje, które mają potencjał nie tylko na utrzymanie wartości, ale przede wszystkim zapowiadają się na zyskowne inwestycje. Dobrym pomysłem jest zawsze przeprowadzenie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego i poleganie na kilku rodzajach aktywów.

Kolejnym przeciwnikiem drobnego inwestora są opłaty i koszty dokonywania inwestycji. Wybierając między ofertami brokerów, nie powinno zwieść nas pozornie niższe oprocentowanie. 

Procentowe koszty transakcyjne to nie wszystko- należy dokładnie przyjrzeć się tak zwanym drobnym druczkom, które mogą uwzględniać dodatkowe opłaty pochłaniające duży odsetek naszej inwestycji, zwłaszcza jeżeli planujemy zainwestować jedynie niewielką sumę pieniędzy.

(1) https://www.outlookindia.com/website/story/business-news-know-about-10-crypto-coins-that-gave-highest-returns-in-2021/407566 (dostęp: 29.10.2022)

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone