NIEZALEŻNI
FINANSOWO

Jak i w co inwestować? Czy istnieją pewne inwestycje?

W dzisiejszych czasach jesteśmy atakowani możliwościami inwestycyjnymi niemal z każdej strony. Giełda papierów wartościowych, kryptowaluty, surowce, rynek nieruchomości a nawet mniej popularne formy inwestowania kapitału takie jak klasyczne samochody – wszystkie te możliwości wydają się posiadać atrakcyjny potencjał inwestycyjny, jednak nie każdemu przyniosą zysk.

Co więc wybrać, w co inwestować pieniądze?

My wiemy jedno: niezależnie, w co postanowisz zainwestować, musisz dobrze znać dany rynek. W przeciwnym razie Twoje szanse na odniesienie sukcesu będą bardzo nikłe. Może więc warto podejść do sprawy nieco przewrotnie i na pierwszym miejscu zainwestować pieniądze w swoją edukację, potęgując tym samym szansę na pomnożenie pieniędzy?

Na skróty:

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Jak inwestować w surowce? Gdzie kupić surowce online?

Platforma inwestycyjna, udostępniająca kursy inwestowania

Podstawowy kurs inwestowania na giełdzie

Spis treści

Jedyna pewna inwestycja, to inwestycja w rozwój osobisty i edukację

Na tej stronie nie mamy zamiaru Cię oszukiwać. Nie ma czegoś takiego jak bezpieczne inwestycje. Z definicji słowa inwestycja wynika, że jest to decyzja finansowa mająca na celu pomnożenie pieniędzy, obarczona ryzykiem. Właśnie ten czynnik ryzyka sprawia, że zestawienie słów takich jak „bezpieczna inwestycja” to oksymoron.

Jeśli gdziekolwiek zobaczysz, że ktoś namawia Cię na zakup jakichkolwiek aktywów inwestycyjnych, z obietnicą gwarantowanego zysku, uciekaj gdzie pieprz rośnie. Powtórzymy to jeszcze raz: w klasycznym pojęciu słowa inwestycja, nie masz absolutnie żadnej pewności, że nie stracisz pieniędzy. Dzieje się tak dlatego, że na powodzenie Twojej inwestycji ma wpływ bardzo wiele czynników, z czego praktycznie żaden nie jest zależny od Ciebie.

Wyjątkiem w rozumieniu bezpiecznego inwestowania, będzie tutaj odstąpienie od standardowego pojęcia inwestycji, a więc nieograniczanie definicji inwestowania do świata aktywów i finansów.

Najlepiej inwestować pieniądze we własne umiejętności i rozwój osobisty. Ten rodzaj „inwestycji” jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów, na zapewnienie sobie stabilnej przyszłości finansowej oraz jedynym, który daje Ci narzędzia do działania i zarabiania pieniędzy, redukując przy tym do minimum czynnik szczęścia i zależności od innych.

Najlepsza inwestycja, na jaką możesz się pokusić to inwestycja w swoją edukację. Zwrot z tej inwestycji będzie owocem Twojej pracy – jeśli nauczysz się świadczyć usługi, zarobisz pieniądze. Jeżeli podniesiesz swoje kwalifikacje, możesz podnieść również cenę za usługę.

Tak naprawdę, nawet planując inwestować na rynkach finansowych, bez kompletnej wiedzy na temat tego, w jaki sposób należy to robić, masz marne szanse na powodzenie.

Niezależnie czy masz zamiar założyć firmę, zostać freelancerem, zainwestować na giełdzie papierów wartościowych lub na rynku nieruchomości – sukces odniesiesz jedynie w przypadku, kiedy w pełni zrozumiesz jak działa dany rynek (mamy tu na myśli także rynki branżowe, np. szukanie pracy jako grafik) i jaką pozycję na tym rynku zajmujesz.

Inwestowanie bez edukacji, choćby podstawowej, niczym nie różni się od pójścia do kasyna.

Oprócz tego w co inwestować pieniądze, trzeba jeszcze wiedzieć, kiedy należy te pieniądze wycofać lub gdzie je przekierować. I to jest rzecz, której nie podpowie Ci żaden bloger, czy influencer. Wypracujesz ją samodzielnie, pod warunkiem, że włożysz wysiłek w swój rozwój osobisty – przeczytasz książkę na dany temat, czy skończysz kurs online.

Trochę Ci pomożemy: na podstawie własnych doświadczeń (w tym porażek) przygotowaliśmy mini poradnik inwestycyjny. Po przeczytaniu go, być może będziesz w stanie ocenić, czy to już czas na inwestowanie, oraz w co inwestować pieniądze w twoim przypadku.

Właśnie tak, naszym zdaniem nie ma neutralnej rzeczy, w którą każdy powinien zainwestować – sukces w inwestowaniu opiera się o wiele indywidualnych kwestii.

Jak inwestować, aby zminimalizować ryzyko?

Jeśli planujesz zainwestować pieniądze, musisz wiedzieć, że decyzja o tym w co zainwestować, to jedynie niewielka część sukcesu. Oprócz tego w co inwestować, niezwykle ważnym jest to, w jaki sposób masz zamiar to zrobić. Na szczęście istnieje parę uniwersalnych rad, które mają zastosowanie w przypadku każdego typu inwestycji.

Zasada 1: Inwestuj tylko na rynkach, których mechanizm działania potrafisz zrozumieć

Zrozumienie jak zachowuje się dany rynek, tym samym jakie kroki podejmują pozostali inwestorzy oraz konsumenci, jest jednym z filarów inwestowania. Pozwoli Ci to określić dobry moment na inwestycję, przewidzieć na jaki zwrot w skali roku możesz liczyć, a także ocenić ryzyko i jeśli zajdzie taka konieczność, wycofać się z inwestycji.

Zrozumienie rynku to również umiejętność rozróżnienia poszczególnych elementów w danej niszy. Weźmy np. rynek nieruchomości – nawet w obliczu kryzysu na tym rynku, inaczej zachowają się ceny w przypadku mieszkań na obrzeżach miast, inaczej mieszkań w centrach miast, a jeszcze inaczej apartamenty wakacyjne nad morzem.

Decydując się na zakup nieruchomości, musisz wiedzieć jakiego zwrotu z inwestycji możesz oczekiwać, a także jakie koszty będziesz ponosić z tytuły eksploatacji mieszkania. Jeśli nie zrozumiesz zasad działania rynku nieruchomości, narazisz się na ryzyko poniesienia strat; wyobraź sobie, że wg. przewidywań lokale mieszkalne, które zakupiłeś miały przynosić Ci 2 tysiące zysku miesięcznie, natomiast ze względu na nieciekawą dla potencjalnych najemców lokalizację, przez parę miesięcy mieszkanie stoi puste. W tym czasie nadal musisz pokrywać koszty takie jak czynsz.

Zrozumienie zasad, jakimi kierują się rynki, jest kluczem w każdym rodzaju inwestowania, nie tylko w przypadku nieruchomości.

Zasada 2: Inwestuj w rzeczy, które Cię faktycznie interesują

To bardzo prosta zasada – jeśli interesują Cię np. nowe technologie, to w sposób naturalny będziesz sprawdzać regularnie nowinki technologiczne, w tym blockchainowe. Dzięki temu możesz stale trzymać rękę na pulsie oraz poprawnie interpretować i oceniać potencjał nowych projektów.

Jeżeli postanawiasz zainwestować w coś tylko dlatego, że wszyscy dookoła to robią, to prawdopodobnie jest już na tę inwestycję za późno; cena poszybowała w górę, stąd wzrost zainteresowania danymi aktywami. Aby uchronić się przed stratą (albo przynajmniej zminimalizować ryzyko straty) na rynku inwestycyjnym należy być jednym z pierwszych, zanim pojawi się ogólny trend na inwestowanie w dane .

Bańki inwestycyjne to nic innego, jak sytuacje, w których cena za aktywa lub inne inwestycje jest wygórowania i nie ma pokrycia w rzeczywistości. Bańki powstają na skutek ogromnego zainteresowania, nieadekwatnego do faktycznej użyteczności/podaży.

W przypadku rynków finansowych można zastosować pewien skrót myślowy: wyobraź sobie, że wrzucasz pieniądze za aktywa do gigantycznej skarbonki. Za każdym razem, kiedy ktoś dorzuca do niej pieniądze, cena aktywów rośnie, ponieważ skarbonka się wypełnia. Dzięki temu, sprzedając swoje aktywa w momencie, kiedy inni inwestorzy wciąż napełniają skarbonkę, wyjmiesz ze tej skarbonki więcej pieniędzy niż początkowo do niej wsadziłeś. Równocześnie, pieniądze które wyciągasz, to kasa zabrana wszystkim inwestorom, którzy dorzucili się po Tobie. W ostatecznym rozrachunku nie liczy się to, kto ile wrzucił do skarbonki, ale jej stan zapełnienia.

W momencie, kiedy wszyscy inwestorzy nagle zaczynają wyjmować pieniądze ze skarbonki, pęka bańka finansowa. Ci, którzy zainwestowali jako pierwsi, będą mieli najwięcej czasu, aby wyjąć swoją kasę ze skarbonki, zanim spadnie ona poniżej wartości ich inwestycji – oni kupowali najtaniej, więc są we względnie bezpiecznej sytuacji.

Inwestując w coś, co Cię interesuje zwiększasz swoją szansę na bycie jednym z pierwszych.

Zasada 3: Inwestuj jedynie pieniądze, które możesz stracić

Nie chcemy być nudni, ale po raz kolejny przyszedł czas aby to powtórzyć: nie ma pewnych inwestycji. Nawet, jeśli zainwestowanie projekt, firmę, nieruchomość czy tokeny wydaje się być świetnym pomysłem, zbyt mało zależy od nas, aby przyjąć to za pewniaka.

Nie przewidzimy dokładnej daty nadejścia kryzysu ekonomicznego, który wpłynie na zmianę nastrojów na rynkach finansowych. Nie mamy wpływu na zmiany kierownictwa w spółce, w którą mamy zamiar zainwestować, zaś to przełoży się na wzrost lub spadek cen akcji. Nie przewidzimy wielu innych rzeczy, które mogą mieć realny wpływ na globalny rynek – takim wydarzeniem była chociażby pandemia i z nią związane z nią szaleństwo na rynkach.

Zawsze należy przyjmować, że istnieje odsetek ryzyka, który spowoduje, że stracimy zainwestowane pieniądze. Z tego powodu nigdy nie inwestuj więcej, niż faktycznie możesz stracić.

Zasada 4: Inwestuj w odpowiednim momencie - naucz się rozpoznawać emocje na rynkach

Inwestowanie w odpowiednim momencie jest proste – ale tylko w teorii. Inwestujemy wtedy, kiedy cena jest niska, sprzedajemy zaś w momencie, kiedy jest ona wysoka. Jest to logiczne postępowanie, dlaczego więc nie zawsze wychodzi?

Przeciwnikiem są emocje – cena aktywów spada w chwilach niepewności i kryzysu na rynkach, rośnie zaś w momencie euforii. Widząc spadające ceny, pod wpływem paniki i strachu ludzie sprzedają swoje aktywa. Kiedy słupki na wykresach przybierają kolor zieleni, mało doświadczeni inwestorzy są skorzy do zakupów. Tymczasem należy postępować dokładnie na przekór – kiedy cena aktywów spada, jest to czas na zakupu, w momencie w którym rośnie, należy inwestycje sprzedawać.

Kolejnym przeciwnikiem jest chciwość- wiele osób stosujących się do powyższych zasad, nadal nie odnosi sukcesu w inwestowaniu, ponieważ czekają one na „najlepszy moment”. Szykując się do zakupu aktywów, mają nadzieję kupić je w momencie kiedy cena osiągnie minimum, sprzedając zaś, próbują załapać się na ceny maksymalne. Niestety, nie ma możliwości aby poprawnie określić powyższe wartości. Pozostaje jedynie oszacowanie realistycznych do osiągnięcia, satysfakcjonujących nas pułapów stopy zwrotu, które będą różne w zależności od wybranych aktywów.

Zasada 5: Naucz się sprzedawać (nie jedynie kupować) aktywa

W inwestowaniu i handlu aktywami istnieją pojęcia takie jak diamentowe ręce (ang. diamond hands) i papierowe ręce (paper hands). Określają one osoby, różnie reagujące na emocje na rynkach.

Ktoś, kto ma diamentowe ręce inwestuje długoterminowo, i niezależnie od tego czy trwa bessa czy hossa trzyma swoje aktywa i nie myśli o ich sprzedaży. Papierowe ręce łatwo poddają się tłumnej reakcji i podczas paniki na rynku rozsprzedają posiadane aktywa.

Bardzo nie lubimy tego rozgraniczenia, ponieważ jest ono w pewien sposób negatywnie nacechowane w kontekście papierowych rąk. Panuje przekonanie, że diamentowe ręce to solidni, wzorowi inwestorzy. Jednak czy na pewno?

Na rynkach finansowych zawsze występują wzloty i upadki – dzięki tym wahaniom możliwym jest zarobienie pieniędzy poprzez inwestowanie. Wielokrotnie, w przypadku bessy, słyszeliśmy powiedzenie, że dopóki nie sprzedasz swoich aktywów, nawet jeśli cena za nie spadnie poniżej ceny zakupu, nie poniesiesz straty. Ma to związek z przekonaniem, że po spadkach w przypadku wielu firm czy projektów, w perspektywie długoterminowej przychodzi odbicie. Wtedy ceny często przebijają wysokość poprzednich wartości, tym samym Ty, jako inwestor zarabiasz pieniądze – jednak tylko w teorii.

Problem polega na tym, że podczas hossy nigdy nie usłyszeliśmy powiedzenia, że dopóki nie sprzedasz swoich aktywów, nie zarobisz pieniędzy. Sprzedawanie w odpowiednim momencie jest tak samo ważne jak kupowanie – bez względu na to, czy inwestujesz długoterminowo, czy krótkoterminowo. Dopóki trzymasz kasę w niestabilnych aktywach, niezależnie czy są to akcje, kryptowaluty, czy nieruchomości, wartość inwestycji jest umowna i ruchoma. Dopiero po sprzedaży poznasz faktyczną stopę zwrotu.

Zasada 6: Naucz się realizować straty

Ten punkt stoi w opozycji do poruszonego wcześniej przekonania o słuszności posiadania diamentowych rąk. Naszym zdaniem bezwarunkowa wiara w inwestycję może być szkodliwa, zwłaszcza w przypadku mniej stabilnych inwestycji, w tym kryptowalut oraz innych aktywów wysokiego ryzyka. Wraz z rozwojem projektów należy na bieżąco oceniać postępy i rozumieć stronę, w którą zmierza dana firma.

Za każdym razem, jeśli w Twojej głowie pojawi się myśl, że dane aktywo nie może już spaść niżej, przypomnij sobie nasz poradnik. Cena zawsze ma szansę zlecieć niemalże do zera. Firma, której akcje kupiłeś/aś może zbankrutować – wtedy papiery wartościowe staną się całkowicie… bezwartościowe. Projekty na blockchainie mają olbrzymią konkurencję – czasem, mimo że pomysł może wydawać się genialny, cena tokenów nawet spadnie o 99% i nigdy nie wróci do poprzednich poziomów.

Jeżeli podczas inwestowania ponosisz straty, na które Cię nie stać, a w puli nadal masz pieniądze warte odzyskania, nie bój się zrealizować stratę. Niekiedy wręcz, przeinwestowanie tych pieniędzy w inne miejsce, pomoże Ci szybciej odbić się od dna i wrócić do poprzednich poziomów.

Zasada 7: Przed rozpoczęciem inwestowania, dokładnie przemyśl strategię inwestycyjną

Poznanie i wybranie odpowiedniej dla siebie strategii inwestycyjnej, znacznie ułatwi Ci podejmowanie decyzji podczas inwestowania. Strategie dotyczą przede wszystkim ewaluacji poziomu ryzyka, ustalenia jaki poziom stopy zwrotu jest dla nas satysfakcjonujący oraz decydowania, co zrobimy z zarobionymi pieniędzmi – jaki procent przeinwestujemy, jaki zaś zabezpieczymy w wybranej walucie.

Temat strategii inwestycyjnych jest bardzo złożony oraz indywidualny – nie ma metody idealnej dla wszystkich. W dużej mierze obranie odpowiedniej strategii zależy od tego, jakim kapitałem dysponujesz. Naszym zdaniem najlepiej przerobić kursy, które wyjaśniają zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Wiele kursów na naprawdę wysokim poziomie znajdziemy na platformie Skillshare – bardzo polecamy zakupienie subskrypcji, zwłaszcza podczas pierwszych miesięcy przygody z inwestowaniem.

Zasada 8: W trakcie inwestowania trzymaj się obranej strategii

Nie wpadnij w szpony chciwości i trzymaj się swojej strategii. Nawet jeśli wydaje Ci się, że dane aktywa mogą wzrosnąć jeszcze wielokrotnie, warto być konsekwentnym i zadowolić się mniejszym zarobkiem i wycofać pieniądze trzymając się narzuconych sobie zasad.

W takim przypadku Twój zarobek jest pewny. Naszym zdaniem lepiej jest ostatecznie zarobić mniej, ale nadal wyjść na plus w ogólnym rozrachunku, niż stracić zainwestowane pieniądze. Odstąpienie od strategii i nadmierna chciwość często kończą się tym drugim.

Możliwości inwestycyjne - w co możesz zainwestować pieniądze przez Internet?

Wspomnieliśmy już, że jedyną pewną inwestycją jest edukacja. Niezależnie, czy będziesz używać wyuczonych umiejętności podczas rozwijania działalności gospodarczej, czy podczas inwestowania w aktywa, nie znamy osób, które straciłyby na samokształceniu. Zresztą sami jesteśmy najlepszym tego przykładem – pokończone kursy pozwalają nam zarabiać pieniądze na wiele różnych sposobów.

Z tego powodu, w kontekście większości możliwości dotyczących inwestowania online, polecamy platformę eToro. Udostępnia ona bezpłatne poradniki dotyczące tematu inwestowania dla wszystkich swoich użytkowników, a rejestracja na niej jest całkowicie darmowa.

Odradzamy inwestowanie w aktywa bez wcześniejszego przygotowania. Jeżeli czujesz się już gotowy aby postawić swoje pierwsze kroki w świeci inwestycji, poniżej lista, z której dowiesz się w co inwestować pieniądze. Oczywiście, nie są to wszystkie możliwości inwestycyjne, a jedynie te, które znamy z własnego doświadczenia i możemy się na ich temat wypowiedzieć.

Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych

Jedną z pierwszych możliwości, która przychodzi na myśł w temacie inwestowania jest inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych. Wśród wielu osób panuje przekonanie, że inwestycje giełdowe są zarezerwowane dla bardzo bogatych inwestorów, którzy korzystają ze wsparcia biur maklerskich. Nic bardziej mylnego! Każdy, nawet indywidualny, średniozamożny inwestor może grać na giełdzie.

Zakup akcji jest prosty i możliwy przez wiele aplikacji, w których możesz stworzyć swoje portfolio (czyli portfel inwestycyjny). W zależności od tego jak bardzo poważnie traktujesz inwestowanie, możesz rozważyć różnych pośredników zakupu akcji, lub zarejestrować się na niezależnej platformie. O tym gdzie najlepiej inwestować w akcje, dowiesz sę z naszego przewodnika dotyczącego tego, jak inwestować na giełdzie.

Kryptowaluty i NFT

Rynek kryptowalut i NFT to miejsce, które charakteryzuje się olbrzymimi wahaniami wartości aktywów. Potencjał dużego zarobku jest zawsze obarczony bardzo dużym ryzykiem. Z tego powodu nie warto rzucać się na głęboką wodę wrzucając w rynek kryptowalutowy wszystkie oszczędności, jednak jest to dobry punkt aby zacząć inwestować małe kwoty (jeżeli chcesz dowiedzieć się w co inwestować małe kwoty, przejdź do podlinkowanego artykułu), oczekując przy tym sporych zwrotów z inwestycji.

Inwestowanie w kryptowaluty jest bardzo złożonym tematem- z tego właśnie powodu poświęciliśmy mu kilka, osobnych artykułów. Więcej dowiesz się wchodząc na podstronę „Kryptowaluty dla początkujących” oraz przechodząc do tematu „NFT – jak zacząć?”.

w co inwestować

Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe są to papiery wartościowe, emitowane przez spółki Skarbu Państwa. Osoba kupująca obligacje jest inwestorem, państwo natomiast ma obowiązek zwrotu kosztów inwestycji powiększonych o odsetki. Skarb państwa potrzebuje pieniędzy inwestorów, ponieważ w ten właśnie sposób pozyskuje kapitał.

Zakup obligacji skarbowych jest prosty, niedrogi i dostępny dla każdej zainteresowanej osoby. Nie ma tu limitów kwotowych, cena obligacji się nie zmienia, a inwestowanie w obligacje nie jest obciążone prowizjami ani innymi dodatkowymi kwotami. Jeśli interesuje Cię ten temat, więcej napisaliśmy w artykule „jak inwestować w obligacje skarbowe„.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to dobre rozwiązanie dla osób początkujących lub tych, które ze względu na brak czasu nie są w stanie w pełni poświęcić się inwestowaniu. Fundusz inwestycyjny jest wspólnym portfelem inwestorskim, dzielonym przez wiele osób, zarządzanym zaś przez profesjonalistę. Zadaniem zarządcy jest pomnażanie pieniędzy inwestorów poprzez lokowanie kapitału w odpowiednich miejscach – mogą to być instrumenty finansowe takie jak akcje, czy obligacje.

Więcej na temat funduszy inwestycyjnych napisaliśmy w artykule „jak inwestować w fundusze inwestycyjne?”

Inwestowanie w surowce

Surowce możemy podzielić na metale szlachetne, towary rolne, surowce energetyczne oraz przemysłowe. Inwestowanie w surowce z punktu widzenia technicznego nie różni się zbytnio od inwestowania w pozostałe aktywa. Kluczowym jest tu jednak zrozumienie rynku surowca, w który mamy zamiar inwestować. Mimo, że ceny produkcji i wydobycia stale rosną, nie zawsze przekłada się to na cenę surowców. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak inwestować w surowce, zachęcamy do przeczytania podlinkowanego artykułu.

Czy inwestowanie jest dla każdego? Dla kogo konta oszczędnościowe oraz inne formy oszczędzania zyskają przewagę nad inwestowaniem?

Inflacja powodująca spadek wartości pieniądza skłania coraz to więcej osób do inwestowania w aktywa. Inwestorów nie odstrasza fakt, że nieprzemyślane lokowanie pieniedzy może być obciążone sporym ryzykiem, zaś wartość inwestycji nie zawsze pnie się w górę.

Niezależnie czy mamy zamiar inwestować małe kwoty, czy decydujemy się na zaryzykowanie dużej ilości pieniędzy, należy mieć świadomość, że inwestowanie nie dla wszystkich będzie najlepszym rozwiązaniem.

Dla osób o słabszych nerwach, lub po prostu nieposiadających odpowiedniej ilości czasu na doglądanie inwestycji, polecamy skorzystanie z innych instrumentów finansowych, służących oszczędzaniu. Takie rozwiązania dają nam pełnię kontroli nad naszymi pieniędzmi oraz są bezpieczne – wprawdzie nie rozwiązują one problemu inflacji, na której tracą nawet silne waluty takie jak euro, czy dolar amerykański, jednak nie narażają nas na nagłe spadki wartości aktywów, związane z niezależną od nas sytuacją ekonomiczną.

Jeśli więc posiadamy nadwyżki finansowe, warto pomyśleć o gromadzeniu ich w zorganizowany sposób, który pomoże nam zapanować nad naszymi finansami. Dobrą alternatywną dla inwestowania, może być zbieranie środków pieniężnych na kontach oszczędnościowych.

W części poświęconej oszczędzaniu, przygotowaliśmy przewodnik dotyczący kont oszczędnościowych. Jeżeli więc czujesz, że fundusze inwestycyjne to nie Twój świat, nie panujesz nad aktywami w swoim portfelu inwestycyjnym, zaś obligacje mają dla Ciebie niezrozumiały wydźwięk, nasz ranking kont oszczędnościowych może być dla Ciebie dobrą alternatywą.

Marek Borkowski
Marek Borkowski

Marek urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii, jednak od lat nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Postanowił zająć się pracą, która sprawia mu przyjemność oraz przynosi satysfakcjonujące dochody. Od zawsze interesował się programowaniem i nowymi technologiami - postanowił więc działać, wykupił odpowiednie kursy online, które pozwoliły mu postawić pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marek rozwija swoje projekty oraz pracuje jako freelancer, tworząc strony dla klientów.
Marek jest zafascynowany technologią blockchain - nie tylko inwestuje w kryptowaluty i NFT, ale też kończy kurs blockchain developera, aby w przyszłości stworzyć swój własny metaverse. Chętnie pisze o swoich pasjach a jego misją jest zmotywowanie czytelników do rozszerzania swoich horyzontów.

kontakt: info@niezalezni-finansowo.pl

© 2024 Niezależni finansowo – Wszystkie prawa zastrzeżone